справа №380/12145/22
з питань забезпечення позову
14 вересня 2022 року
м. Львів
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Грень Н.М., розглянувши в порядку письмового провадження заяву ОСОБА_1 про забезпечення позову в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної міграційної служби України у Львівській області про визнання протиправним та скасування рішення, -
встановив:
на розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Державної міграційної служби України у Львівській області, з вимогами:
- визнати протиправним та скасувати Рішення про скасування дозволу на імміграцію в Україну ОСОБА_1 , видане Головним управлінням Державної міграційної служби у Львівській області від 04.04.2022 року №02-02/18-13;
- зобов'язати Головне управління Державної міграційної служби у Львівській області повторно видати ОСОБА_1 дозвіл на імміграцію в Україну(дозвіл на імміграцію в Україну виданий 02.06.2017 №14/21), на підставі якого оформити та видати останній Посвідку на постійне проживання в Україні у день її звернення.
Ухвалою суду від 07.09.2022 позовну заяву залишено без руху.
Ухвалою суду від 14.09.2022 прийнято позовну заву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Разом із позовною заявою надійшла заява про забезпечення позову шляхом:
- зупинення дії Рішення про скасування дозволу на імміграцію в Україну ОСОБА_1 , видане Головним управлінням Державної міграційної служби у Львівській області від 04.04.2022 року №02- 02/18-13 до набранням законної сили рішення у справі;
- продовжити термін перебування ОСОБА_1 до набрання законної сили рішення у справі.
В обґрунтування необхідності зупинення дії оскарженого рішення Управління вказано, що дія оскаржуваного Рішення про скасування дозволу на імміграцію в Україну позбавляє Позивача на ефективний захист своїх прав та інтересів, а також призведе до непоправного втручання в її особисте та сімейне життя, оскільки відсутність законної підстави перебувати на території України змусять позивача покинути Україну, де на постійній основі оживають її малолітня донька, яка є громадянкою України та чоловік, що має право на постійне проживання в Україні, докази чого містяться у додатках до позову. Окрім цього, подальше перебування позивача на території України усупереч дії оскаржуваного Рішення може бути наслідком притягнення позивача до адміністративної відповідальності за ст.ст. 203, 262 КУпАП. Крім того, зазначила, що позивач перебуває на дев'ятому тижні вагітності, тому залишення території України шляхом перетину державного кордону може негативно вплинути на здоров'я позивача, оскільки за відсутності можливості для авіа перельоту Позивачу доведеться перетинати кордон пішки та перебувати у численних чергах кілька годин, що може несприятливо вплинути на перебіг вагітності.
При вирішенні заяви суд керувався наступним.
Згідно з частиною другою статті 150 Кодексу адміністративного судочинства України, забезпечення позову допускається, якщо:
1) невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних права або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду; або
2) очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, дією або бездіяльністю.
Зі змісту заяви слідує , що необхідність забезпечення позову, при цьому ускладнення (унеможливлення) ефективного захисту або поновлення порушених прав позивача обґрунтовано тим, що ОСОБА_1 буде вимушена залишити територію України.
Наслідки скасування дозволу на імміграцію визначені статтею 13 Закону України від 07.06.2001 № 2491-ІІІ «Про імміграцію», частинами першою четвертою якої передбачено, що центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів, не пізніш як у тижневий строк надсилає копію рішення про скасування дозволу на імміграцію особі, стосовно якої прийнято таке рішення, та вилучає у неї посвідку на постійне проживання.
Особа, стосовно якої прийнято рішення про скасування дозволу на імміграцію, повинна виїхати з України протягом місяця з дня отримання копії цього рішення.
Якщо за цей час особа не виїхала з України, вона підлягає видворенню в порядку, передбаченому законодавством України. У разі скасування дозволу на імміграцію стосовно особи, яка була до його надання визнана біженцем в Україні, її не може бути вислано або примусово повернуто до країни, де її життю або свободі загрожує небезпека через її расу, національність, релігію, громадянство (підданство), належність до певної соціальної групи або політичні переконання.
Якщо особа оскаржила рішення про скасування дозволу на імміграцію до суду, рішення про її видворення не приймається до набрання рішенням суду законної сили.
Позивач у встановлений законом строк з України не виїхав (добровільно не виконав рішення Управління) і при цьому оскаржив скасування дозволу на імміграцію, тому рішення про його видворення не буде прийнято раніше, ніж рішення у цій справі набере законної сили.
Таким чином, захист порушених (оспорюваних) прав (інтересів) позивача передбачений нормами закону, тому необхідності у наданні додаткового судового захисту немає.
Керуючись статтями 150, 151, 154, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ухвалив:
У задоволенні заяви ОСОБА_1 про забезпечення позову в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної міграційної служби України у Львівській області про визнання протиправним та скасування рішення - відмовити.
Відповідно до ч.8 ст. 154 КАС України ухвалу про забезпечення позову або про відмову у забезпеченні позову може бути оскаржено. Оскарження ухвали про забезпечення позову не зупиняє її виконання, а також не перешкоджає подальшому розгляду справи.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається через Львівський оружний адміністративний суд протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.
Повний текст ухвали складений 14.09.2022.
Суддя Грень Н.М.