Ухвала від 14.09.2022 по справі 160/1287/22

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

14 вересня 2022 року Справа №160/1287/22

Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Луніна О.С., розглянувши в порядку письмового провадження в м. Дніпрі заяву ОСОБА_1 про роз'яснення судового рішення в адміністративній справі № 160/1287/22 за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

В провадженні Дніпропетровського окружного адміністративного суду перебувала справа №160/1287/22 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20.04.2022 року позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задоволено.

Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області при проведенні з 01.01.2018 року перерахунку пенсії ОСОБА_1 , що полягають у зменшенні відсоткового значення розміру його пенсії з 74% на 70% сум грошового забезпечення.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (вул. Набережна Перемоги, 26, м. Дніпро, 49094, код ЄДРПОУ 21910427) здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) з 01.01.2018 з урахуванням основного розміру пенсії за вислугу років 74% відповідних сум грошового забезпечення, з урахуванням проведених виплат.

Стягнуто на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судові витрати у розмірі 992,40 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (вул. Набережна Перемоги, 26, м. Дніпро, 49094, код ЄДРПОУ 21910427).

Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20.04.2022 року набрало законної сили 23.05.2022 року.

01.06.2022 року позивачем отримані виконавчі листи у справі.

05.09.2022 року до суду від ОСОБА_1 надійшла заява про роз'яснення судового рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20.04.2022 року у справі №160/1287/22.

У заяві позивач просить роз'яснити судове рішення шляхом зазначення необхідності здійснити перерахунок, та виплату його пенсії у розмірі 74% грошового забезпечення на підставі довідки Дніпропетровського територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 01.07.2021 року № ФД107104, починаючи з 01.04.2019 року.

В обгронтування заяви позивач зазначає, що рішення суду набрало законної сили 23.05.2022 року. зазначене судове рішення з відміткою про набрання рішенням законної сили подано позивачем на виконання до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області. Проте, розмір його пенсії так і не збільшився. 02.08.2022 року позивач подав заяву до Головного управління Пенсійного фонду України з проханням пояснити підстави невиконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20.04.2022 року по адміністративній справі №160/1287/22. 22.08.2022 року Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області своїм листом №25341-19650/Є-01/8-0400/22 повідомило позивача, що на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20.04.2022 року по адміністративній справі №160/1287/22 йому проведено перерахунок пенсії з 01.01.2018 року в розмірі 74% грошового забезпечення за даними довідки від 08.03.2018 року за №ФД107104, яка надана Дніпропетровським обласним військовим комісаріатом за нормами постанови Кабінету Міністрів України 21.02.2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб». Доплата за вказаним судовим рішенням здійснена тільки за період з 01.01.2018 року по 31.03.2019 року оскільки з 01.04.2019 року та по теперішній час, розмір пенсії було обчислено за іншим рішенням суду, а саме рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 27.10.2021 року у справі №160/14027/21, та її розмір є більшим. Таким чином, Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, виконало рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20.04.2022 року по адміністративній справі №160/1287/22 лише за період з 01.01.2018 року по 31.03.2019 року, оскільки у резолютивній частині рішення не зазначено на підставі яких довідок Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки має бути проведений перерахунок пенсії позивача у розмірі 74% грошового забезпечення. Одночасно, з мотивувальної частини рішення суду вбачається, що судом встановлено, що «Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 27.10.2021 року у справі №160/14027/21, Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (ідентифікаційний код 21910427) зобов'язано здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ), пенсії починаючи з 01.04.2019 року на підставі довідки Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 01.07.2021 року № ФД107104, з урахуванням раніше виплачених сум. На виконання вказаного рішення суду Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з 01.04.2019 здійснило перерахунок пенсії позивача відповідно до оновленої довідки, однак при проведенні такого перерахунку ГУ ПФУ у Дніпропетровській області основний розмір пенсії обраховано у розмірі 70% сум грошового забезпечення». При цьому позивач зазначає наступне. Згідно до ст. 8 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", (далі Закон- № 2262) виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України. Стаття 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служб, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 року №2262-ХП визначає як обов'язкову підставу для здійснення перерахунку пенсії - підвищення грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом. Ця норма також делегує Кабінету Міністрів України визначення умов, порядку та розмірів перерахунку пенсії за цим Законом. Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесенням змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393» встановлений порядок проведення перерахунку пенсій (надалі - Порядок №45) у редакції, яка діяла станом на момент виникнення спірних правовідносин. Відповідно до п. 2 Порядку №45, Пенсійний фонд України після прийнятгя Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції. Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи). Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. У силу п. З Порядку №45, на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і З (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. А отже, головні управління Пенсійного фонду України наділені повноваженнями щодо здійснення перерахунку пенсій лише після надходження довідок встановленого зразка. Таким чином, на думку позивача виконуючи судове рішення від 20.04.2022 року у справі №160/1287/22 в частині перерахунку та виплати йому пенсії з 01.04.2019 року па підставі довідки про розмір грошового забезпечення Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 01.07.2021р. № ФД107104 при здійсненні вказаного перерахунку відповідач протиправно обмежив основний розмір пенсії 70% грошового забезпечення замість встановленого судовим рішенням від 20.04.2022 року у справі №160/1287/22 основного розміру пенсії в розмірі 74% грошового забезпечення.

Ухвалою від 08 вересня 2022 року заяву позивача призначено до розгляду в порядку спрощеного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.

Суд, дослідивши матеріали справи та заяву про роз'яснення судового рішення, оцінивши їх у сукупності, з'ясувавши фактичні обставини справи, дійшов висновку, що у задоволенні заяви необхідно відмовити виходячи з наступного.

Згідно ч. 3 ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає заяву про роз'яснення судового рішення у порядку, у якому було ухвалено відповідне судове рішення, протягом десяти днів з дня її надходження.

За таких обставин, заява про роз'яснення судового рішення розглядається судом в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Відповідно до ч.ч. 1-2 ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України за заявою учасника справи, державного виконавця суд роз'яснює ухвалене ним судове рішення, яке набрало законної сили, не змінюючи змісту судового рішення, шляхом постановлення ухвали.

Подання заяви про роз'яснення судового рішення допускається, якщо воно ще не виконано або не закінчився строк, протягом якого судове рішення може бути подане для примусового виконання.

Роз'яснення судового рішення має бути зумовлено його нечіткістю за змістом, коли воно є незрозумілим для осіб, стосовно яких воно ухвалене, так і для тих, що будуть здійснювати його виконання. Це стосується випадків, коли судом недотримані вимоги зрозумілості, чіткості, визначеності рішення. Невизначеність судового рішення означає, що таке рішення містить положення, які викликають суперечки щодо його розуміння та під час його виконання.

Зрозумілість судового рішення полягає в логічному, чіткому, переконливому викладенні змісту рішення. Чіткість викладення передбачає, зокрема, що: терміни, вжиті в судовому рішенні, відповідають тому змісту, який вони мають за законодавством України; такі терміни узгоджуються з поняттями, які вони позначають; текст правової норми, застосованої судом, відтворюється без перефразування і при цьому зрозуміло, де наводиться правова норма, а де суд дає своє тлумачення її змісту.

Отже, роз'яснення судового рішення - це засіб виправлення недоліків судового акту, який полягає в усуненні неясності судового акту і викладенні рішення суду у більш ясній і зрозумілій формі. В ухвалі про роз'яснення судового рішення суд викладає більш повно та зрозуміло ті частини рішення, розуміння яких викликає труднощі, не змінюючи суті рішення і не торкаючись питань, які не були предметом судового розгляду. Водночас роз'яснюючи рішення, суд не може вносити будь-які зміни в рішення, що вже існує.

Крім того, роз'яснення полягає в тому, що суд не повинен давати відповідь на нові вимоги або на невирішені вимоги, він лише пояснює положення постановленого ним рішення, які нечітко сформульовані, або є незрозумілими для заінтересованих осіб.

Вказаний висновок суду узгоджується з правовою позицією наведеною постанові Верховного Суду від 24.02.2021 у справі №826/10176/18 та в ухвалі Верховного Суду від 10.07.2020 у справі №825/2305/18.

Так, зі змісту заяви про роз'яснення судового рішення вбачається, що як на підставу для роз'яснення судового рішення, позивач посилається на те, що виконуючи судове рішення від 20.04.2022 року у справі №160/1287/22 в частині перерахунку та виплати йому пенсії з 01.04.2019 року па підставі довідки про розмір грошового забезпечення Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 01.07.2021р. № ФД107104 при здійсненні вказаного перерахунку відповідач протиправно обмежив основний розмір пенсії 70% грошового забезпечення замість встановленого судовим рішенням від 20.04.2022 року у справі №160/1287/22 основного розміру пенсії в розмірі 74% грошового забезпечення.

Водночас, суд звертає увагу позивача на те, що предметом розгляду у цій справі було визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області при проведенні з 01.01.2018 року перерахунку пенсії ОСОБА_1 , що полягають у зменшенні відсоткового значення розміру його пенсії з 74% на 70% сум грошового забезпечення та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2018 з урахуванням основного розміру пенсії за вислугу років 74% відповідних сум грошового забезпечення, з урахуванням проведених виплат.

Таким чином, зміст рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20.04.2022 у справі №160/1287/22 чітко відповідає нормам ст. 246 Кодексу адміністративного судочинства України. Вказане судове рішення є логічним, чітким, переконливим, терміни, вжиті в судовому рішенні, відповідають тому змісту, який вони мають за законодавством України та такі терміни узгоджуються з поняттями, які вони позначають, а тому посилання заявника на його незрозумілість є безпідставними та необґрунтованими і такими, що суперечать приписам ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

При цьому, у заяві про роз'яснення судового рішення позивач просить не роз'яснити резолютивну частину рішення суду, а фактично вийти за межі позовних вимог, які не були предметом позовної заяви.

Відтак, рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20.04.2022 року містить обґрунтування його прийняття, а резолютивна частина викладена чітко та не допускає неоднозначного трактування.

Також суд зазначає, що питання пониження відсоткового значення від грошового забезпечення при здійсненні перерахунку на виконання рішення суду у справі №160/14027/21 не може бути вирішено шляхом роз'яснення рішення у цій справі. Таке питання може бути вирішено шляхом звернення до суду із позовною заявою.

За таких обставин суд вважає, що заява ОСОБА_1 про роз'яснення судового рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20.04.2022 року не підлягає задоволенню.

З огляду на викладене, керуючись ст. 248, 254, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

УХВАЛИВ:

У задоволенні заяви ОСОБА_1 про роз'яснення судового рішення в адміністративній справі № 160/1287/22 за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, - відмовити.

Ухвала суду набирає законної сили та може бути оскаржена в порядку та строки, передбачені ст. 256 та 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя О.С. Луніна