Іменем України
7 серпня 2009 року Справа № 2 - а - 6951 /09/2270/3
Хмельницький окружний адміністративний суд
в складі:
головуючого судді Коваля Р.Й.,
при секретарі Сенькові О.О.,
з участю представника позивача Гурського СП.,
представника відповідача Жиловської В. В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у М. Хмельницькому в залі судових засідань адміністративну справу за позовом Шепетівського комунального підприємства водопровідно - каналізаційного господарства, м. Шепетівка Хмельницької області, до управління Пенсійного фонду України в м. Шепетівці Хмельницької області
про визнання недійсним та скасування рішення про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несвоєчасну сплату страхових внесків,
В поданій до суду позовній заяві Шепетівське комунальне підприємство водопровідно -каналізаційного господарства зазначило, що рішенням Управління Пенсійного фонду України у м, Шепетівка № 62 від 9 лютого 2009 року до Шепетівського комунального підприємства водопровідно-каналізаційного господарства застосовано штраф у розмірі 7188 грн. 06 коп. та нараховано пеню в сумі 460 грн. 84 коп.3а період - з 20 по 30 січня 2009 року. Позивач вважає, що вищезгадане рішення є необгрунтованим, оскільки страхові внески в сумі 76404 грн. 55 коп. фактично були перераховані до управління Пенсійного фонду України у м. Шепетівка згідно платіжних доручень від 21, 22, 23, 26, 27, 28 та 30 січня 2009 року. Тому позивач просить визнати оскаржуване рішення недійсним та скасувати його.
Представник позивача в судовому засіданні підтримав заявлені вимоги та підтвердив зазначені в позовній заяві обставини. Представник відповідача позов не визнала, просить в задоволенні позову відмовити, оскільки оскаржуване рішення правомірно винесене управлінням Пенсійного фонду України у м. Шепетівці.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. З Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» суб'єктами системи пенсійного забезпечення є страхувальники.
В силу п. 1 ст. 14 та ст. 15 даного Закону страхувальниками є: роботодавці -підприємства, установи і організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форм власності, виду діяльності та господарювання. Платниками страхових внесків до солідарної системи є страхувальники, зазначені в статті 14 цього Закону.
Відповідно п. 6 ч. 2 ст. 17, ч. 6 ст. 20 даного Закону страхувальник зобов'язаний нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки і в повному обсязі страхові внески. Страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду. Базовим звітним періодом для підприємства є календарний місяць.
Пунктом 2 ч. 9 ст. 106 даного Закону та пп. 9.3.2 п. 9.З. Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої Постановою Правління Пенсійного фонду України від 19 грудня 2003 року № 21-1 (далі - Інструкція) визначено, що за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф залежно від строку затримки платежу в розмірі: при затримці їх сплати у строк до 30 календарних днів включно, - 10 відсотків своєчасно не сплачених зазначених сум; при затримці їх сплати у строк до 90 календарних днів включно, - 20 відсотків зазначених сум; при затримці їх сплати понад 90 календарних днів, - 50 відсотків зазначених сум.
Одночасно, відповідно до ч. 8 ст. 106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на недоїмку нараховується пеня з розрахунку 0, 1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу та згідно пп. 10.1. п. 10 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, на суми простроченої заборгованості зі сплати страхових внесків (недоїмки) та своєчасно не сплачені (не перераховані) фінансові санкції нараховується пеня в розмірі 0, 1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.
В судовому засіданні встановлено, що управлінням Пенсійного фонду України в місті Шепетівка проведено нарахування штрафних санкцій та пені по картках особового рахунку позивача. Так згідно карток особового рахунку Шепетівського комунального підприємства водопровідно-каналізаційного господарства дати та суми сплати страхових внесків співпадають з даними платіжних доручень, зазначених позивачем.
З наданих документів вбачається, що сплата страхових внесків на загальну суму 76404 грн. 55 коп., при кінцевому терміні сплати 20 січня 2009 року, фактично були перераховані до управління Пенсійного фонду України у м. Шепетівка згідно платіжних доручень від 21. 22, 23, 26, 27, 28 та 30 січня 2009 року, тобто з простроченням граничних термінів сплати страхових внесків відповідно на 1, 2, 3, 6, 7, 8 та 10 днів.
В зв'язку з цим рішенням Управління Пенсійного фонду України у м. Шепетівка № 62 від 9 лютого 2009 року до Шепетівського комунального підприємства водопровідно-каналізаційного господарства застосовано штраф у розмірі 7188 грн. 06 коп. та нараховано пеню в сумі 460 грн. 84 коп.3а період - з 20 по 30 січня 2009 року.
Правильність нарахування зазначених санкцій та пені підтверджується наявними в справі розрахунками цих сум.
А тому суд приходить до висновку, що розрахунки штрафних санкцій та пені проведені у відповідності до вимог Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Доказів, які б спростовували доводи представника відповідача, позивач суду не надав. Доводи представника щодо того, що Шепетівське КПВКГ не є бюджетною організацією, перебуває на госпрозрахунку, посилання на матеріальний стан і фінансові труднощі позивача при вирішенні спору судом до уваги не прийняті, оскільки ч. 6 ст. 18 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначає, що законодавством не можуть встановлюватися пільги з нарахування та сплати страхових внесків або звільнення від їх сплати.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що штрафні санкції та пеня до Шепетівського комунального підприємства водопровідно-каналізаційного господарства застосовані в межах компетенції та з дотриманням вимог Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, а тому підстав для задоволення позову не вбачає.
Враховуючи зазначене, на підставі ст. ст. З, 14, 15, 17, 18, 20, 106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", пп. 9.3.2 п. 9.З. Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої Постановою Правління Пенсійного фонду України від 19 грудня 2003 року № 21-1,
керуючись ст. ст. 7 - 12, 17, 18, 70, 71, 86, 99, 100, 158 - 163, 186, 254 КАС України, суд
В задоволенні позову Шепетівського комунального підприємства водопровідно -каналізаційного господарства, м. Шепетівка Хмельницької області, до управління Пенсійного фонду України в м. Шепетівці Хмельницької області про визнання недійсним та скасування рішення № 62 від 9 лютого 2009 року про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несвоєчасну сплату страхових внесків, - ВІДМОВИТИ, за безпідставністю заявлених вимог.
Про апеляційне оскарження постанови суду може бути подана заява до Львівського апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі. Протягом двадцяти днів після подання такої заяви може бути подана апеляційна скарга на постанову суду з одночасним надсиланням її копії до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана протягом двадцяти днів після подання такої заяви,
Постанова суду набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги
Постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова складена в повному обсязі 10 серпня 2009 року.