справа № 2-а-7313 /09/2270/5
про відмову у відкритті провадження у справі
«12»серпня 2009 року М. Хмельницький
Суддя Хмельницького окружного адміністративного суду ЛабаньГ.В., розглянувши позовну заяву товариства з обмеженою відповідальністю „Приватцентр-Агро » до відділу державної виконавчої служби Білогірського районного управління юстиції про бездіяльність державного виконавця
встановила:
Позивач звернувся в суд з позовом до відділу державної виконавчої служби Білогірського районного управління юстиції про бездіяльність державного виконавця та зобов'язання відповідача виявити майно боржника та звернути на нього стягнення .
Відповідно до п.1 ч. 1 ст. 3 КАС України справа адміністративної юрисдикції - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією із сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції.
Частиною 2 ст. 17 КАС України визначений вичерпний перелік категорій публічно-правових справ, на які не поширюється компетенція адміністративних судів, а саме: що віднесені до юрисдикції Конституційного Суду України; що належить вирішувати в порядку кримінального судочинства; про накладення адміністративних стягнень;
щодо відносин, які відповідно до закону, статуту (положення) об'єднання громадян віднесені до його внутрішньої діяльності або виключної компетенції.
Частиною 1 статті 181 КАС України передбачено, що учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про виконавче провадження» виконавче провадження є завершальною стадією судового провадження.
За змістом ч.2 ст. 85 Закону України «Про виконавче провадження» скарга у виконавчому провадженні по виконанню судових рішень на дії (бездіяльність) державного виконавця або начальника органу державної виконавчої служби подається до суду, який видав виконавчий документ.
З матеріалів позовної заяви вбачається, що предметом позовних вимог є накази по справі „5/5337 Господарського суду Хмельницької області від 16.03.2009 р. про примусове виконання рішення від 03.03.2009 р. та стягнення з фермерського господарства „Мир" на користь товариства „Приватцентр-Агро „грошових коштів у сумі 598185, 26грн. і від 16.03.2009р. виданий наказ Хмельницьким Господарським судом.
Статтею 1212 Господарського процесуального кодексу України скарги на дії чи бездіяльність органів державної виконавчої служби щодо виконання рішень, ухвал, постанов господарських судів можуть бути подані стягувачем, боржником або прокурором протягом 10 днів з дня вчинення оскаржуваної дії або з дня, коли зазначеним особам стало про неї відомо, або з дня, коли дія мала бути вчинена.
Враховуючи наведене, суд вважає, що поданий позов про діяльність державного виконавця підлягає розгляду в порядку, визначеному Господарським процесуальним кодексом України.
Згідно з п.1 ч. 1 ст. 109 КАС України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Керуючись ст. ст. З, 17, 109, 165 та 254 КАС України, судя
ухвалила:
Відмовити товариству обмеженою відповідальністю „Приватцентр-Агро » у відкритті провадження за позовом до відділу державної виконавчої служби Білогірського районного управління юстиції про бездіяльність державного виконавця. Копію ухвали , разом із позовною заявою та усіма документами невідкладно надіслати особі, яка подала позовну заяву.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, ухвала набирає законної сили після закінчення цього строку. Ухвалу може бути оскаржено до Львівського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції, який постановив ухвалу. Заява про апеляційне оскарження ухвали суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. Якщо ухвалу було постановлено без виклику особи, яка її оскаржує, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії ухвали. Апеляційна скарга подається протягом 10 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.