Справа № 2а-24136/09/1270
09 липня 2009 року м. Луганськ
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Твердохліб Р.С. , перевіривши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Управління міністерства внутрішніх справ України в Луганській області, Міністерства внутрішніх справ України, Національної акціонерної страхової компанії „Оранта" в Луганській області, третя особа - Головне управління Державного казначейства України в Луганській області, про стягнення в солідарному порядку з відповідачів суми шкоди в розмірі 222511, 26 грн. (двісті двадцять дві тисячі п'ятсот одинадцять гривень двадцять шість копійок), та судових витрат у сумі 1700 грн. (тисяча сімсот гривень), -
встановив:
08 липня 2009 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління міністерства внутрішніх справ України в Луганській області, Міністерства внутрішніх справ України, Національної акціонерної страхової компанії „Оранта" в Луганській області, третя особа -Головне управління Державного казначейства України в Луганській області, про стягнення в солідарному порядку з відповідачів суми шкоди в розмірі 222511, 26 грн. (двісті двадцять дві тисячі п'ятсот одинадцять гривень двадцять шість копійок), та судових витрат у сумі 1700 грн. (тисяча сімсот гривень).
Розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1, суд дійшов висновку, що дану позовну заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства і відповідно до вимог п. 1 ч. 1 ст. 109 КАС України у відкритті провадження слід відмовити на підставі наступного.
Відповідно до ч. 1 ст. 17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється на:
1. 1) спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності;
2. 2) спори з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби;
3) спори між суб'єктами владних повноважень з приводу реалізації їхньої компетенції у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень, а також спори, які виникають з приводу укладання та виконання адміністративних договорів;
1. 4) спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом;
2. 5) спори щодо правовідносин, пов'язаних з виборчим процесом чи процесом референдуму.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. З КАС України справа адміністративної юрисдикції -переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Згідно з ч.2 ст. 21 КАС України, вимоги про відшкодування шкоди, заподіяної протиправними рішеннями, діями чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень або іншим порушенням прав, свобод та інтересів суб'єктів публічно-правових відносин, розглядаються адміністративним судом, якщо вони заявлені в одному провадженні з вимогою вирішити публічно-правовий спір. Інакше вимоги про відшкодування шкоди вирішуються судами в прядку цивільного або господарського судочинства.
Як вбачається із суб'єктного складу сторін та вимог позовної заяви про стягнення шкоди, дана справа не підсудна адміністративному суду та підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства. За таких обставин, суд не вбачає підстав для відкриття провадження у справі.
Згідно зі ст. 109 ч. 1 п.1 КАС України суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
З урахуванням викладеного провадження за вказаною позовною заявою не може бути відкрито.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 17, 21, 109 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ухвалив:
Відмовити у відкритті провадження у справі за позовною заявою ОСОБА_1 до Управління міністерства внутрішніх справ України в Луганській області, Міністерства внутрішніх справ України, Національної акціонерної страхової компанії „Оранта" в Луганській області, третя особа - Головне управління Державного казначейства України в Луганській області, про стягнення в солідарному порядку з відповідачів суми шкоди в розмірі 222511, 26 грн. (двісті двадцять дві тисячі п'ятсот одинадцять гривень двадцять шість копійок) та судових витрат у сумі 1700 грн. (тисяча сімсот гривень).
Роз'яснити позивачу, що йому необхідно звернутися з даним позовом в порядку цивільного судочинства.
Копію ухвали разом із позовною заявою та усіма доданими до неї матеріалами повернути позивачу.
Ухвала суду може бути оскаржена особою, яка подала позовну заяву, в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження ухвали суду протягом п'яти днів з дня отримання сторонами копії ухвали. Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом десяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.