Справа № 2а-20789/09/1270
Категорія №6.13
«06» липня 2009 року
Луганський окружний адміністративний суд у складі: судді: Твердохліба Р.С. , при секретарі: Лустіной Т.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративний позов прокурора Новопсковського району Луганської області в інтересах держави в особі управління Пенсійного фонду України в Новопсковському районі Луганської області до суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_1 про стягнення заборгованості по внесках на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, -
02 березня 2009 року прокурор Новопсковського району Луганської області звернувся до суду з позовом в інтересах держави в особі управління Пенсійного фонду України в Новопсковському районі Луганської області до суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_1, в якому зазначив, що ОСОБА_1 здійснює підприємницьку діяльність на підставі свідоцтва про сплату єдиного податку від 01.01.2008 року НОМЕР_2, як платник внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування зареєстрований в управлінні Пенсійного фонду України в Новопсковському районі Луганської області 21.12.2007 року. Відповідно до п.6 ч.2 ст. 17, п.6 ст. 20 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» страхувальники зобов'язані нараховувати, обчислювати і сплачувати у встановлені строки та в повному обсязі страхові внески до Пенсійного фонду України не пізніше, ніж через 20 календарних днів із дня закінчення базового звітного періоду. Згідно до розрахунків суми страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, що підлягають сплаті з липня 2008 року по грудень 2008 року, відповідач має заборгованість перед управлінням Пенсійного фонду України в Новопсковському районі Луганської області в розмірі 6067, 59 грн., яка складається з суми боргу за період з липня 2008 року по грудень 2008 року в розмірі 5287, 04 грн., суми боргу зі сплати фінансових санкцій у розмірі 1361, 36 грн., суми боргу зі сплати пені в розмірі 36, 59 грн. У зв'язку з тим, що страхові внески та фінансові санкції у встановлений Законом термін не сплачені, позивачем на адресу позивача згідно вимог п.3 ст. 6 Закону надіслано вимоги про сплату боргу та рішення про сплату суми недоїмки та суми фінансових санкцій, але в рахунок сплати боргу за вказаними вимогами коштів не надходило, у зв'язку з чим позивач просить стягнути з суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_1 заборгованість по сплаті внесків у сумі 6067, 59 грн.
Прокурор та представник позивача в судовому засіданні підтримали позовні вимоги та надали суду аналогічні позовній заяві пояснення.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про дату слухання справи був повідомлений належним чином, причину неявки суду не доповів.
Заслухавши пояснення прокурора, представника позивача, вивчивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.
Частиною 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства встановлено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Справи за участю управлінь Пенсійного фонду України є адміністративними, оскільки відповідають вимогам пункту 1 частини першої статті З КАС стосовно визначення адміністративної справи.
Пункт 4 частини першої статті 17 КАС України визначає, що до компетенції адміністративних судів відносяться спори за зверненнями суб'єкта владних повноважень у випадах, встановлених законом.
Окрім того, такі справи не підпадають під перелік публічно-правових справ, визначених частиною другою статті 17 КАС, на які не поширюється компетенція адміністративних судів.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.
Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спеціальним законом, який визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам є Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Відповідно до ч. 1 ст. 14 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» страхувальниками відповідно до цього Закону є підприємства, установи і організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, об'єднання громадян, профспілки, політичні партії (у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, профспілок, політичних партій, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами), фізичні особи- суб'єкти підприємницької діяльності та інші особи (включаючи юридичних та фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок, придбали спеціальний торговий патент), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру.
Частиною 3 ст. 15 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що страхувальники набувають статусу платників страхових внесків до Пенсійного фонду з дня взяття їх на облік територіальним органом Пенсійного фонду.
В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1 зареєстрована як фізична особа-підприємець Новопсковською районною державною адміністрацією Луганської області 21 грудня 2006 року, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію (арк. справи 5) та 21 грудня 2007 року зареєстрована в управлінні Пенсійного фонду України в Новопсковському районі Луганської області як платник страхових внесків за №12.27.11-1731 (арк. справи 8).
Згідно з ч. 6 ст. 20 Закону страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду. Для вищезазначених страхувальників - календарний місяць.
Частиною 2 ст. 106 передбачено, що суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 цього Закону, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених частиною третьою статті 20 цього Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (далі - недоїмка) і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій.
Згідно до розрахунків суми страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, що підлягають сплаті з липня 2008 року по грудень 2008 року, відповідач має заборгованість перед управлінням Пенсійного фонду України в Новопсковському районі Луганської області в розмірі 6067, 59 грн., яка складається з суми боргу за період з липня 2008 року по грудень 2008 року в розмірі 4669 грн. (арк. справи 19-30), суми боргу зі сплати фінансових санкцій у розмірі 1361, 36 грн., які були застосовані до ОСОБА_1 Рішенням №1 про застосування фінансових санкцій за неподання розрахунку сум страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування у строки визначені законодавством від 21 січня 2009 року (арк. справи 11-12) та Рішенням №243 про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальником страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальником або органом Пенсійного фонду від 24 листопада 2008 року (арк. справи 16), суми боргу зі сплати пені в розмірі 36, 59 грн.
Відповідно до ч.12 ст. 20 Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 р. №1058 страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків. У разі наявності в платника страхових внесків одночасно із зобов'язаннями із сплати податків, інших обов'язкових платежів, передбачених законом, або зобов'язань перед іншими кредиторами, зобов'язання із сплати страхових внесків виконуються в першу чергу і мають пріоритет перед усіма іншими зобов'язаннями, крім зобов'язань щодо виплати заробітної плати (доходу).
У зв'язку з тим, що страхові внески та фінансові санкції у встановлений Законом термін не сплачені, позивачем на адресу позивача згідно вимог п.3 ст. 6 Закону надіслано вимоги про сплату боргу та рішення про сплату суми недоїмки та суми фінансових санкцій, але в рахунок сплати боргу за вказаною вимогою коштів не надходило
За таких обставин позовні вимоги прокурора Новопсковського району Луганської області в інтересах держави в особі управління Пенсійного фонду України в Новопсковському районі Луганської області до суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_1 про стягнення заборгованості по внесках на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування є обгрунтованими та підлягають задоволенню.
Питання по судових витратах не вирішується, оскільки прокурор Новопсковського району звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 14, 15, 17, 20, 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 р.№1058, Розділом 2 Порядку нарахування та сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за деякі категорії застрахованих осіб, затвердженого Кабінетом Міністрів України від 25.08.2004 р. №1092 , ст. ст. 17, 18, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позовні вимоги прокурора Новопсковського району Луганської області в інтересах держави в особі управління Пенсійного фонду України в Новопсковському районі Луганської області до суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_1 про стягнення заборгованості по внесках на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування задовольнити повністю.
Стягнути з суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ід. код НОМЕР_1) на користь управління Пенсійного фонду України в Новопсковському районі Луганської області (р/р25605301749, р/р 25604313749, р/р 25605312749 в ЛОУ ВАТ «Державний Ощадний банк України», МФО 364036, ід. код 21792583, вул. Айдарська, 13, смт. Новопсков), заборгованість (недоїмку) по сплаті страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в сумі 6067, 59 грн.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня
проголошення постанови заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження.