Постанова від 25.06.2009 по справі 2-а-4757/09/2270/1

Справа № 2-а-4757/09/2270/1

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 червня 2009 року Хмельницький окружний адміністративний суд

в складі:

головуючого судді Блонського В.К.,

при секретарі Варченко В.В.,

за участі:

представника позивача Кучерявої Т.П.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Хмельницькому адміністративну справу за позовом Старокостянтинівської об'єднаної державної податкової інспекції м. Старокостянтинів Хмельницької області до товариства з обмеженою відповідальністю «Нарс - Авто» м. Старокостянтинів Хмельницької області про зобов'язання допустити працівників податкової служби до проведення виїзної позапланової перевірки діяльності підприємства з питань дотримання вимог податкового законодавства,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся в суд з позовом до відповідача в якому просить зобов'язати відповідача допустити працівників податкової служби до проведення виїзної позапланової перевірки діяльності підприємства з питань дотримання вимог податкового законодавства.

Свій позов позивач мотивує тим, що платники податків згідно ст. 9 Закону України «Про систему оподаткування» зобов'язані допускати посадових осіб державних податкових органів до обстеження приміщень, що використовуються для одержання доходів чи пов'язані з утриманням об'єктів оподаткування, а також для перевірок з питань обчислення і сплати податків і зборів (обов'язкових платежів). Здійснення контролю за додержанням податкового законодавства шляхом проведення перевірок є завданням органів державної податкової служби, згідно ст. ст. 2, 11 Закону України «Про державну податкову службу». Відповідач безпідставно не допускає посадових осіб позивача до проведення перевірки.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю, пояснивши суду, що відповідач незаконно відмовив допустити посадових осіб Старокостянтинівської об'єднаної державної податкової інспекції до проведення виїзної позапланової перевірки діяльності підприємства з питань дотримання вимог податкового законодавства, тому необхідно зобов'язати його зробити це в судовому порядку.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, хоча відповідач був належним чином повідомлений про дату, час і місце розгляду справи, та подав в суд письмові заперечення в яких позовні вимоги не визнав повністю, просить справу розглянути за його відсутності.

Суд, заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню, з таких підстав.

В судовому засіданні встановлено, що позивач зареєстрований як юридична особа виконавчим комітетом Старокостянтинівської міської ради Хмельницької області 12.12.2005 року за № 1 677 102 0000 000148 та відповідно до ст. 4 Закону України «Про систему оподаткування» від 25 червня 1991 року № 1251 - 12 є платником податків і зборів (обов'язкових платежів), тобто юридичною особою, на яку згідно з законами України покладено обов'язок їх сплачувати в терміни передбачені чинним законодавством.

Наказом в. о. начальника Старокостянтинівської об'єднаної державної податкової інспекції від 10.04.2009 року № 177 прийнято рішення про проведення виїзної позапланової документальної перевірки ТОВ «Нарс - Авто» м. Старокостянтинів, на підставі розпочатого службового розслідування відносно посадових осіб державної податкової служби, щодо неякісного проведення виїзної планової документальної перевірки ТОВ «Нарс - Авто» м. Старокостянтинів.

Посадовими особами ТОВ «Нарс - Авто» працівники державної податкової служби до проведення перевірки були не допущенні, що підтверджується службовою запискою від 14.04.2009 року, та наказом від 14.04.2009 року № 186 про призупинення проведення виїзної позапланової документальної перевірки в зв'язку з недопущенням працівників державної податкової служби до проведення перевірки.

Обов'язки платників податків і зборів (обов'язкових платежів), встановлені ст. 9 Закону України «Про систему оподаткування». Так платники податків зобов'язані допускати посадових осіб державних податкових органів до обстеження приміщень, що використовуються для одержання доходів чи пов'язані з утриманням об'єктів оподаткування, а також для перевірок з питань обчислення і сплати податків і зборів (обов'язкових платежів).

Відповідно до ст. 2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» від 04.12.1990 року № 509-12, одним із основних завдань органів державної податкової служби України є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неоподатковуваних доходів, установлених законодавством.

Згідно зі статтями 8-10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», однією із функцій органів державної податкової служби є здійснення контролю за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів).

На виконання завдань та функцій органами державної податкової служби статтею 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» визначено права органів державної податкової служби, зокрема ч. 1 п.1 цієї статті передбачено, що органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право здійснювати документальні невиїзні перевірки (на підставі поданих податкових декларацій, звітів та інших документів, пов'язаних з нарахуванням і сплатою податків та зборів (обов'язкових платежів) незалежно від способу їх подачі), а також планові та позапланові виїзні перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), додержання валютного законодавства юридичними особами, їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичними особами, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно із законами України покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі), крім Національного банку України та його установ.

ст. 11-1 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» визначено підстави та порядок проведення органами державної податкової служби планових і позапланових виїзних перевірок своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів).

Зокрема п. 8 ч. 6 ст. 11-1 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» зазначено, що позаплановою виїзною перевіркою вважається перевірка, яка не передбачена в планах роботи органу державної податкової служби і проводиться у разі коли вищестоящий орган державної податкової служби в порядку контролю за достовірністю висновків нижчестоящого органу державної податкової служби здійснив перевірку документів обов'язкової звітності платника податків або висновків акта перевірки, складеного нижчестоящим контролюючим органом, та виявив їх невідповідність вимогам законів, що призвело до ненадходження до бюджетів сум податків та зборів (обов'язкових платежів). Позапланова виїзна перевірка в цьому випадку може ініціюватися вищестоящим органом державної податкової служби лише у тому разі, коли стосовно посадових або службових осіб нижчестоящого органу державної податкової служби, які проводили планову або позапланову виїзну перевірку зазначеного платника податків, розпочато службове розслідування або порушено кримінальну справу.

Із пояснень представника позивача встановлено, що відносно працівників органу державної податкової служби, які проводили планову виїзну документальну перевірку відповідача, проводиться службове розслідування, що об'єктивно підтверджується копією наказу в. о. начальника Старокостянтинівської об'єднаної державної податкової інспекції № 153 від 27.03.2009 року.

Виходячи із викладеного, суд приходить до висновку, що наказ для проведення виїзної позапланової документальної перевірки позивача прийнятий правомірно у повній відповідності до вимог закону, тому працівники позивача мають повне право на проведення такої перевірки.

Умови допуску посадових осіб органів державної податкової служби до проведення планових та позапланових виїзних перевірок передбачені ст. 11-2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні».

Зокрема посадові органи державної податкової служби вправі приступити до проведення планової або позапланової виїзної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим та іншими законами України та за умови надання платнику податків під розписку:

1. 1) направлення на перевірку, в якому зазначаються дата його видачі, назва органу державної податкової служби, мета, вид (планова або позапланова), підстави, дата початку та дата закінчення перевірки, посади, звання та прізвища посадових осіб органу державної податкової служби, які проводитимуть перевірку. Направлення на перевірку є дійсним за умови наявності підпису керівника органу державної податкової служби, скріпленого печаткою органу державної податкової служби;

2. 2) копії наказу керівника податкового органу про проведення позапланової виїзної перевірки, в якому зазначаються підстави проведення позапланової виїзної перевірки, дата її початку та дата закінчення.

Ненадання цих документів платнику податків або їх надання з порушенням вимог, встановлених ч. 1 цієї статті, є підставою для недопущення посадових осіб органу державної податкової служби до проведення планової або позапланової виїзної перевірки.

Посадовою особою відповідача отримано копію направлення на проведення виїзної позапланової документальної перевірки ТОВ «Нарс - Авто», що підтверджується копією розписки № 144 від 10.04.2009 року, що є умовою допуску посадових осіб органу державної податкової служби до проведення перевірки.

В судовому засіданні не встановлено будь - яких порушень чинного законодавства з боку позивача при призначенні проведення виїзної позапланової перевірки діяльності відповідача з питань дотримання вимог податкового законодавства, тому суд не бере до уваги письмові заперечення представника відповідача при вирішенні даного спору.

Термін повноважень на проведення перевірки та термін дії направлень та наказу на проведення перевірки закінчився із вини відповідача в зв'язку з незаконною відмовою посадових осіб відповідача у допущенні посадових осіб органу державної податкової служби до проведення позапланової виїзної перевірки.

Що стосується тимчасових обмежень щодо здійснення заходів державного нагляду у сфері господарської діяльності, запроваджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 травня 2009 року, то аналізуючи норми даної постанови суд приходить до висновку, що такі обмеження не стосуються проведення перевірок у сфері податкового законодавства.

Враховуючи викладене, аналізуючи все в сукупності суд приходить до висновку, що необхідно зобов'язати товариство з обмеженою відповідальністю «Нарс - Авто» м. Старокостянтинів Хмельницької області допустити працівників Старокостянтинівської об'єднаної державної податкової інспекції Хмельницької області до проведення виїзної позапланової перевірки діяльності підприємства з питань дотримання вимог податкового законодавства.

На підставі наведеного, керуючись ст. 9 Закону України «Про систему оподаткування», ст. ст. 2, 8 - 10, 11, 11-1, 11-2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», ст. ст. 9, 11, 86, 159 - 163, 167 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити.

Зобов'язати товариство з обмеженою відповідальністю «Нарс - Авто» м. Старокостянтинів Хмельницької області допустити працівників Старокостянтинівської об'єднаної державної податкової інспекції Хмельницької області до проведення виїзної позапланової перевірки діяльності підприємства з питань дотримання вимог податкового законодавства.

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду шляхом подання заяви про апеляційне оскарження постанови суду протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі.

Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова в повному обсязі складена 30.06.2009 року.