Постанова від 21.11.2006 по справі 14/118-06-3231А

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"21" листопада 2006 р.Справа № 14/118-06-3231А

Одеський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого Величко Т.А.

суддів Бойко Л.І., Жукової А.М.,

при секретарі судового засідання Храмшиній І.Г.

за участю представників сторін

від позивача: Сурілова Л.О.

від відповідача: Ульянова О.В., Попенкова Л.О

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ДПІ у Приморському районі м. Одеси

на постанову господарського суду Одеської області від 19.09.2006р.

у справі №14/118-06-3231А

за позовом Приватного виробничо -торгівельного підприємства „Екстра”

до ДПІ у Приморському районі м. Одеси

про скасування рішення

встановив:

Приватне виробничо -торгове підприємство „Екстра” звернулося до господарського суду з позовом до СДПІ в Приморському районі м. Одеси (правонаступником якої є ДПІ у Приморському районі) про скасування рішення №0000762360/0 від 20.02.06р. про застосування штрафних санкцій в сумі 337557,64 грн. за порушення норм з регулювання обігу готівки, посилаючись на те, що розрахунок залишків готівки в касі підприємства здійснено механічно, без дотримання вимог п.5.10, 7.23, 7.24 „Положення про ведення касових операцій в національній валюті в Україні” №637 від 15.12.04р. із змінами, внесеними Постановою НБУ №277 від 10.08.05р.

Постановою господарського суду Одеської області від 19.09.06р. (суддя Горячук Н.О.) позовні вимоги задоволено повністю.

Судове рішення мотивоване тим, що відповідачем не доведено перевищення ліміту залишку готівки в касі позивача, оскільки не взято до уваги вимоги Положення №637 (п.5.10, 7.23, 2.10).

24.10.06р. відкрито апеляційне провадження за скаргою ДПІ у Приморському районі, де поставлено питання про скасування постанови господарського суду і відмову в задоволенні позовних вимог ПВТП „Екстра”.

Доводи скаржника ґрунтуються на неправильному застосуванні судом норм матеріального та процесуального права спричиненому неповним та не всебічним з'ясуванням обставин справи.

Заслухавши суддю -доповідача, пояснення представників сторін, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає, виходячи з такого.

СДПІ в Приморському районі м .Одеси здійснена планова документальна перевірка дотримання вимог податкового та валютного законодавства ПВТП „Екстра” за період з 1.10.04р. по 30.09.05р., про що складено акт №1892/23-60/22447463 від 14.02.06р.

Перевіркою дотримання встановленого ліміту готівки в касі підприємства виявлено порушення п.2.9 ст.2 Положення №72 (із змінами та доповненнями) та п.2.8 Положення №637 (із змінами та доповненнями), а саме: виявлено понадлімітної готівки в сумі 168778,82 грн.

За наслідками перевірки прийнято рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 20.02.06р. №0000762360/0, яким підприємству нараховано 337557,64 грн., згідно із ст.2 Указу Президента України „Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки № від 12.06.95р. №436/95 (із змінами і доповненнями).

Як зазначено в акті перевірки, підприємству встановлено ліміт залишку грошових коштів в касі: на 2004р., 2005р. -36000 грн., на 2005р. (розпорядження №1 від 14.02.05р.) -64600 грн.

В порушення п.2.9 ст.2 Положення №72 та п.2.8 Положення №637 встановлено понадлімітні залишки готівки на суму 168778,82 грн., що відображено в таблиці.

Задовольняючи позовні вимоги про скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій, господарський суд виходив з того, що перевіряючими не були враховані і з'ясовані обставини, передбачені п.5.10, 7.23, 2.10 Положення №637, що не дає підстав вважати правомірною визначення суми понадлімітних залишків готівки.

Відповідно до п.2.9 Положення №72, підприємства зобов'язані здавати готівкову виручку понад установлений ліміт каси в порядку і строки, визначені установою банку для зарахування на їх поточні рахунки.

Відповідно до п.2.8 Положення №637, підприємства можуть тримати в позаробочий час у своїх касах готівкову виручку в межах, що не перевищують установлений ліміт каси. Готівкова виручка, що перевищує встановлений ліміт каси, обов'язково здається до банків для її зарахування на банківські рахунки.

Строки здавання підприємствами готівкової виручки для її зарахування на рахунки в банках визначається підприємством і встановлюються за погодженням з відповідним банком.

При цьому, підприємства мають право зберігати у своїй касі готівку, одержану в банку для виплат, що належать до фонду оплати праці, понад установлений ліміт каси протягом 3-х робочих днів, включаючи день одержання готівки в банку. Підприємство має право зберігати в касі готівку для виплат, які належать до фонду оплати праці та здійснюються за рахунок виручки, понад установлений йому ліміт каси протягом 3-х робочих днів з дня настання строків цих виплат у сумі, що зазначена в переданих до каси платіжних (розрахунково -платіжних) відомостях.

Відповідно до п.7.21 Положення №637, під час перевірки дотримання підприємством ліміту каси, визначається наявність самостійно встановленого ліміту та відповідність його розрахунку вимогам цього Положення, уточнюються за наказами, розпорядженнями чи іншими розпорядчими документами суми самостійно доведених підприємством (юридичною особою) лімітів кас своїм відокремленим підрозділам.

Під час перевірки з'ясовується те, як підприємство дотримується встановленого ліміту каси, строків і порядку здавання готівкової виручки. Крім того, має враховуватися те, що кошти, одержані з каси банку або спрямовані з виручки на виплати, пов'язані з оплатою праці, можуть відповідно до п.2.10 цього Положення протягом 3-5 робочих днів зберігатися в касі понад установлений ліміт каси.

Для визначення понадлімітних залишків готівки в касі порівнюються записи про фактичні її залишки в касі за касовою книгою з установленим лімітом каси за кожний день незалежно від того, здійснювалися в цей день касові обороти (надходження і витрати готівки) чи ні. Якщо в періоді, що перевіряється, виявлено завищення ліміту каси, то з'ясовується, протягом якого часу (у днях) і які понадлімітні суми не здавалися в установлені строки до банку і з якої причини, а також загальна сума понадлімітних залишків.

В п.7.24 Положення №637 надано зразок розрахунку понадлімітних залишків готівки в касі, який складається із 8 розділів.

П.7.26 Положення №637 передбачає, що під час здійснення цих перевірок у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, також звертається увага на обов'язковість забезпечення постійної наявності в касах підприємств, що перевіряються, розмінної монети для видачі здачі.

Як свідчать матеріали перевірки і на це звернув увагу господарський суд, ДПІ були допущені порушення р.7 Положення №637, а саме: не дотримані вимоги цього розділу. Акт перевірки не містить даних про документальне обґрунтування і підтвердження про наявність понадлімітної готівки в касі приватного підприємства „Екстра”. Таблиця, складена ДПІ, не відповідає зразку вказаному у Положенні №637. Так, розділ „залишок готівки по підрозділам на кінець дня” спростовується даними акта перевірки про те, що у ПВТП „Екстра” не має структурних та відокремлених підрозділів. Відсутні посилання про те, які підрозділи мали на увазі перевіряючі і що за сума 5565 грн. вказана ними в таблиці, якими первісними документами вона підтверджена.

Фактично, як було встановлено під час апеляційного розгляду справи, дані про дотримання ліміту готівки в касі підприємства за перевіряємий період взято ДПІ із електронної касової книги „Каса в національній валюті (розрахунок 301), за даними якої сальдо на початок робочого дня і сальдо на кінець робочого дня не перевищували встановлений для підприємства ліміт.

Як вбачається із матеріалів справи, до складу ПВТП „Екстра” входять магазини з цілодобовим робочим днем, бар. Але в акті перевірки відсутні будь-які дані про те, як перевіряючі враховували вимоги п.2.8, 2.10, 5.10, 7.23, 7.26 Положення №637.

Відповідно до Порядку оформлення результатів невиїзних документальних, виїзних планових та позапланових перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства, затвердженого наказом ДПАУ від 10.08.05р. №327, факти виявлення порушень податкового, валютного та іншого законодавства викладаються в акті перевірки чітко, об'єктивно та в повній мірі із посиланням на первинні та інші документи, які зафіксовані в бухгалтерському та податковому обліку, що підтверджують наявність зазначених фактів.

ДПІ не дотримала вимог Положення №637, Порядку №327, а тому відсутні підстави вважати висновки про встановлене порушення порядку ведення касових операцій обґрунтованими і доведеними належним чином.

Відповідно до ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень суб'єкта владних повноважень обов'язок доказування правомірності свого рішення покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Твердження ДПІ в апеляційній скарзі про те, що залишок в сумі 5565 грн. не є готівкою, яка надійшла до каси в дні, зазначені в таблиці акта перевірки, а є залишком розмінної монети, яка постійно залишається на підприємстві у касових ящиках РРО та відображається у 2-х звітах з РРО, не приймається до уваги, оскільки в акті перевірки відсутні посилання на це. Таблиця, наведена в акті перевірки, не відповідає зразку розрахунку понадлімітних залишків готівки в касі, передбаченого в п.7.23 Положення №637.

З урахуванням зазначеного, постанова господарського суду в даній справі відповідає фактичним обставинам справи та чинному законодавству, а мотиви відповідача, з яких подана апеляційна скарга, не можуть бути підставою для її зміни чи скасування, оскільки спростовується вищевикладеним.

Керуючись ст. 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, колегія суддів ухвалила:

Постанову господарського суду Одеської області від 19.09.06р. у справі №14/118-06-3231А -залишити без змін, апеляційні скарги без задоволення.

Ухвала апеляційного господарського суду набирає законної сили з дня її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом одного місяця до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя Т.А. Величко

Судді : Л.І. Бойко

А. М. Жукова