Справа№2-1099/10 року
14 червня 2010 року Алуштинський міський суд Автономної Республіки Крим у складі:
головуючий судді Хотянової В.В.,
при секретарі Мельниковій А.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Алушта цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту Алуштинської міської Ради про перерахування та виплату недоплаченої грошової допомоги,
Позивачка, посилаючись на вимоги ст..ст. 41, 43 Закону Украіни «про загальнообов*язкове державне соціальне страхування у зв*язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» , звернулась до суду з позовом, в якому просить суд зобов'язати відповідача доплатити їй щомісячну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за липень - грудень 2007 року та травень-вересень 2008 року у розмірі 4 015,74 гривні та стягнути з відповідача судові витрати.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач виплачував позивачу допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у меншому розмірі, ніж передбачено законом, а саме: у розмірі, меншому за прожитковий мінімум, встановлений законом для дитини віком до 6 років.
Позивачка у судовому засіданні підтримала позовні вимоги в повному обсязі.
Представники відповідача в судове засідання не з'явились. Надали письмові заперечення та заяву про розгляд справи за їх відсутності.
Вислухавши пояснення позивачки вивчивши матеріали справи та оцінивши докази, які є у матеріалах справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню частково з наступних підстав.
Відповідно до ст. 21 Конституції України права і свободи людини є невідчужуваними та непорушними. ст. 22 Конституції України встановлено, що зміст та обсяг прав і свобод людини при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не може бути звужений.
Правові, організаційні та фінансові основи загальнообов'язкового державного соціального страхування громадян на випадок тимчасової втрати працездатності, у зв'язку з вагітністю та пологами, народженням дитини та необхідністю догляду за нею, визначаються Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням».
Судом встановлено, що позивачка є матір'ю малолітньої дитини - ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, що підтверджується свідоцтвом про народження (а.с. 9) та є застрахованою особою відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням».
Позичка перебуває на обліку в Управлінні з 01 квітня 2007 року як отримувач допомоги в зв'язку з народженням дитини.
Позивачці була призначена та виплачувалась допомога по догляду за донькою ОСОБА_2 до досягнення нею трирічного віку: у квітні-липні 2007 року у сумі 129,03 щомісячно, у серпні 2007 року 132,64 гривні, у вересні 2007 року у сумі 134,45 гривень, у жовтні 2007 року 136,13 гривень, у листопаді 2007 року 140,05 гривень, з грудня 2007 року по серпень 2008 року 144,10 гривень щомісячно, у вересні 2008 року 86,46 гривень.
Статтею 1 ЗУ «Про прожитковий мінімум» встановлено, що прожитковий мінімум - вартісна величина достатнього для забезпечення нормального функціювання організму людини, збереження його здоров'я набору продуктів харчування, а також мінімального набору непродовольчих товарів та мінімального набору послуг. Необхідних для задоволення основних соціальних і культурних потреб особистості.
Згідно зі статтями 42-43 закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» від 18.01.2001 року право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку має застрахована особа (один з батьків дитини, усиновитель, баба, дід. Інший родич або опікун), яка фактично здійснює догляд за дитиною. Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованим особам у формі матеріального забезпечення у період відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку і частково компенсує втрату заробітної плати (доходу) у період цієї відпустки.
Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду, але не менш розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Статею 62 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» передбачено, що прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць основних соціальних і демографічних груп населення, а , зокрема, дітей віком до 6 років - з січня - 434 грн, з 1 квітня - 463 грн, з 1 жовтня - 470 грн.
П.7 ст. 71 Закону України від 19 грудня 2006 року «Про державний бюджет України на 2007 рік» зупинено дії статей 41 та 43 ЗУ «Про загальнообов*язкове державне соціальне страхування у зв*язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням». Вказані зміни, відповідно до рішення Конституційного суду України від 09 липня 2007 року визнано такими, що не відповідають Конституції України ( неконституційними).
Відповідно до статті 58 ЗУ «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до де яких законодавчих актів України від 28.12.2007 року затверджено на 2008 рік прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для дітей віком до 6 років у розмірі з 1 січня -526 гривень, з 1 квітня -538 гривень, з 1 липня -540 гривень, з 1 жовтня -557 гривень. Розмір державних соціальних гарантій на 2008 рік, що визначаються залежно від прожиткового мінімуму, встановлюється відповідними законами, цим Законом та нормативно-правовими актами Кабінету Міністрів України.
На підставі підпункту 12 пункту 35 розділу 2 ЗУ «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 року статті 41-43 виключено.
Рішенням Конституційного суду України від 22.05.2008 року і справі за конституційним поданням Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України (конституційності0 окремих положень статті 65 розділу 1 , пунктів 61,62,63,66 розділу 2. пункту 3 розділу 3 З» «Про державний бюджет України та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» і 101 народного депутата України щодо відповідності (конституційності) положень статті 67 розділу 1, пунктів 1-4,6-22,24-розділу 2 ЗУ «Про державний бюджет України та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» (справа щодо предмету та змісту закону про Державний бюджет України) положення пункту 25 Розділу 2 «Внесення змін до деяких законодавчих актів україн7и» Закону України «Про державний бюджет України та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 року визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними).
Статтею 152 Конституції України передбачено, що законі, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним чудом України рішення про їх неконституційність.
Стаття 46 Конституції України гарантує громадянам право на соціальний захист, що включає право на забезпечення у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Фактично вимога позивача щодо виплати допомоги по догляду за дитиною є формою реалізації конституційного права громадян на соціальний захист.
Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення, створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Враховуючи те, що позивач має дитину віком до трьох років, вона наділена державною певним правовим статусом, який включає в себе й право на додаткові елементи соціального захисту, зокрема, право на отримання допомоги по догляду за дитиною.
Наділивши осіб зазначеною соціальною гарантією, держава таким чином взяла на себе зобов'язання забезпечити належний матеріальний рівень осіб, які мають дітей віком до трьох років.
Тобто між позивачем і державною встановлено певний правовий зв'язок у визначеній сфері життєдіяльності, який характеризується наявністю зобов'язання держави забезпечити соціальний захист громадян України, в сім'ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти.
З огляду на вищевикладене, відповідач зобов'язаний виплатити позивачу допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі, встановленому статтею 43 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності за витратами, зумовленими народженням та похованням» в редакції, яка діяла в спірний період.
Щомісячна державна соціальна допомога за липень-грудень 2007 року, травень-вересень 2008 року дорівнює 5495 гривень, а з урахуванням виплаченої допомоги за той самий період у розмірі 1479 грн 26 коп невиплачена державна соціальна допомога за зазначений період становить 4015 грн 74 коп.
За таких обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог стосовно стягнення з відповідача недоплаченої допомоги, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача стосовно цієї позовної вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню частково.
Суд зобов*язує відповідача нарахувати та виплатити недоплачену щомісячну соціальну допомогу , так як суд не являється органом який нараховує та виплачує спірну суму, а суд, виконуючи властиві йому повноваження, в данному випадку зобов*язує відповідача нарахувати дану суму та виплатити,оскільки стягнення не передбачене жодним із названих законів.
Крім того відповідно ст..88 ЦПК України підлягають задоволенню вимоги позивача стосовно стягнення з відповідача судового збору у розмірі 51 гривні та витрати пов'язані з інформаційно-технічним забезпеченням розгулу справи в сумі 120 гривень.
На підставі викладеного, керуючись Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням», ЗУ «Про державний бюджет України та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» ЗУ «Про прожитковий мінімум», ст.ст.1,3,8,19,21,22,30,92,152 Конституції України, ст.ст.10,11,60,212-215 ЦПК України, суд -
Позов ОСОБА_1 - задовольнити частково.
Зобов'язати Управління праці і соціального захисту населення Алуштиснької міської ради нарахувати та виплатити ОСОБА_1 щомісячну соціальну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з липня 2007 року по грудень (включно) 2007 року, з травня 2008 року по вересень 2008 року (включно).
Стягнути з Управління праці і соціального захисту населення Алуштиснької міської ради на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 51 гривні, а також витрати пов'язані з інформаційно - технічним забезпеченням розгляду справи у сумі 120 гривень.
На рішення може бути подана апеляційна скарга в Апеляційний суд АР Крим через Алуштинський міський суд в порядку та строки, встановлені ст. ст. 294-296 ЦПК України.