Справа № 176/1484/20
Номер провадження по справі 1-в/387/28/22
09 вересня 2022 року смт Добровеличківка
Добровеличківський районний суд Кіровоградської області
в складі головуючого ОСОБА_1
за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 .
Представника відділення поліції №2
( смт Добровеличківка)
Новоукраїнського РВП ГУНП
в Кіровоградській області ОСОБА_3
особи щодо якої встановлюється адміністративний нагляд ОСОБА_4
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань Добровеличківського районного суду Кіровоградської області подання начальника відділення поліції №2 (смт Добровеличківка) Новоукраїнського РВП ГУНП в Кіровоградській області про продовження адміністративного нагляду відносно
ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с.Мар'ївка Добровеличківського району Кіровоградської області, жителя АДРЕСА_1 , громадянина України, непрацюючого, ідентифікаційний номер в матеріалах справи відсутній, раніше судимого 10.02.2015 Добровеличківським районним судом Кіровоградської області за ч.1 ст.309. ч.1 ст.71 КК України до покарання у виді позбавлення волі терміном на 5 років 1 місяць, звільнений з місць позбавлення волі 11.09.2020, ухвалою Жовтоводського міського суду Дніпропетровської області від 11.09.2020 встановлено адміністративний нагляд терміном на 2 роки, -
Начальник відділення поліції №2 (смт Добровеличківка) Новоукраїнського РВП ГУНП в Кіровоградській області 07.09.2022 звернувся до суду з поданням про продовження відносно ОСОБА_4 адміністративного нагляду, мотивуючи тим, що останній, після звільнення з місць позбавлення волі, за місцем свого проживання зарекомендував себе з негативної сторони, перебуваючи під адміністративним наглядом ОСОБА_4 на шлях виправлення не став та продовжував вчиняти адміністративні правопорушення такі як порушення ПДР, розпиття спиртних напоїв в громадських місцях, а також допускав факт неявки на обов'язкові відмітку та відсутність за місцем проживання у визначений час.
Постановою Жовтоводського міського суду Дніпропетровської області від 11.09.2020 встановлено адміністративний нагляд терміном на 2 (два) роки та встановлено обмеження: заборонити вихід з будинку ( квартири) за місцем проживання у період з 20 години 00 хвилин до 4 години 00 хвилин наступної доби; заборонити виїзд за межі району ( міста) проживання без погодження з органом Національної поліції; з'являтись на реєстрацію до органу Національної поліції за місцем мешкання чотири рази на місяць, у дні визначені даним органом. Зобов'язано ОСОБА_4 по прибуттю в обране ним місце проживання, зареєструватись в органах Національної поліції.
Проте всупереч встановленим обмеженням ОСОБА_4 неодноразово порушував правила перебування під адміністративним наглядом, внаслідок чого притягувався до адміністративної відповідальності, а саме 26.02.2021 Добровеличківським районним судом Кіровоградської області за ст.187 КпАП України; 26.09.2021 Новоукраїнським РВП ГУНП в Кіровоградській області за ч.2 ст.122 КпАП України; 13.04.2022 ВП №1 ( Залізничний) Львівського РУП №2 ГУНП в Львівській області за ч.1 ст.178 КпАП України. Також 24.06.2022 ОСОБА_4 на ім'я начальника Одеського РУП №2 ГУНП в Одеській області було написано заяву на зміну місця проживання із смт Авангард Одеської області на с.Мар'ївка Новоукраїнського району Кіровоградської області, згідно з якою останній був зобов'язаний з'явитися до ВП №2 (смт Добровеличківка) Новоукраїнського РВП ГУНП в Кіровоградській області для постановки на облік. До моменту надходження матеріалів наглядової справи за поведінкою піднаглядного, а саме до 30.08.2022 дане зобов'язання не виконав, що призвело до неможливості здійснення належного контролю за поведінкою піднаглядного та проведення індивідуально-виховної роботи. Крім того 02.09.2022 о 23 годині 05 хвилин під час перевірки ОСОБА_4 , за місцем проживання в АДРЕСА_1 останній був відсутній за місцем проживання, про причини своєї відсутності ВП №2 ( смт Добровеличківка) не повідомляв.
В судовому засіданні представник відділення поліції просив продовжити відносно ОСОБА_4 адміністративний нагляд строком на 6 місяців та застосувати відносно нього зазначені у клопотанні обмеження.
ОСОБА_4 заперечив щодо подання про встановлення адміністративного нагляду та повідомив, що він закон не порушує, під час воєнного стану йому потрібно працювати, що потребує постійної зміни місця перебування.
Суддя дослідивши матеріали подання, заслухавши пояснення ОСОБА_4 , доходить до таких висновків.
Відповідно до п. "в" ст.3 Закону України “Про адміністративний нагляд” адміністративний нагляд встановлюється щодо повнолітніх осіб засуджених до позбавлення волі за тяжкі, особливо тяжкі злочини або засуджених два і більше разів до позбавлення волі за умисні злочини, якщо вони після відбування покарання або умовно-дострокового звільнення від відбуття покарання, незважаючи на попередження органів національної поліції систематично порушують громадський порядок і права інших громадян, вчиняють інші правопорушення.
Частиною 1 статті 6 Закону України “Про адміністративний нагляд” адміністративний нагляд встановлюється у визначеному статтею 5 цього Закону порядку терміном від одного року до двох років і не може перевищувати термінів, передбачених законом для погашення або зняття судимості. Для осіб, зазначених у пункті "ґ" статті 3 цього Закону, адміністративний нагляд встановлюється на строк до погашення судимості.
Враховуючи зазначене, а також те, що строк адміністративного нагляду спливає 11 вересня 2022 року, а тому суд вважає за необхідне продовжити відносно ОСОБА_4 адміністративний нагляд.
Разом з тим суд враховує, що з 2021 по 2022 рік кількість правопорушень ОСОБА_4 зменшилася, а провадження про адміністративні правопорушення за ст.187 КпАП України, які інкриміновані ОСОБА_4 30.08.2022 та 02.09.2022 закриті судом за відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Відповідно до ч. 2 ст. 10 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», під час здійснення адміністративного нагляду суд за поданням начальника органу внутрішніх справ з урахуванням особи піднаглядного, його способу життя і поведінки може змінювати (зменшувати або збільшувати) обсяг обмежень, передбачених цією статтею.
Відповідно до положень ст. 2 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», адміністративний нагляд встановлюється з метою запобігання вчиненню злочинів окремими особами, звільненими з місць позбавлення волі, і здійснення виховного впливу на них.
З огляду на вказане, керуючись Законом України “Про адміністративний нагляд” за особами, які звільнилися з місць позбавлення волі від 1 грудня 1994 року (з змінами та доповненнями), суд,-
Продовжити відносно ОСОБА_4 адміністративний нагляд строком на 6 місяців до 09 березня 2023 року.
Змінити обсяг обмежень встановленого ухвалою Жовтоводського міського суду Дніпропетровської області адміністративного нагляду ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та зобов'язати:
1. з'являтися на відмітки до відділення поліції №2 (смт Добровеличківка) Новоукраїнського РВП ГУНП в Кіровоградській області 1, 3 суботу кожного місяця в період з 08 до 12 години;
2. заборонити відвідувати торгові об'єкти, де реалізуються спиртні напої на розлив з метою їх придбання та розпиття.
Виконання постанови покласти на відділення поліції №2 (смт Добровеличківка) Новоукраїнського РВП ГУНП в Кіровоградській області.
Постанова може бути оскаржена до Кропивницького апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення шляхом подачі апеляційної скарги.
Суддя
Добровеличківського районного суду
Кіровоградської області ОСОБА_5