Постанова від 07.09.2022 по справі 640/5263/21

ШОСТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 640/5263/21 Суддя (судді) першої інстанції: Гарник К.Ю.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 вересня 2022 року м. Київ

Шостий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого - судді: Собківа Я.М.,

суддів: Глущенко Я.Б., Черпіцької Л.Т.,

за участю секретаря: Керімова Керіма Едім огли,

розглянувши у відкритому судовому засіданні, в режимі відеоконференції, апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 25 серпня 2021 року у справі за позовом Акціонерного товариства "Укрпошта" до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Акціонерне товариство "Укрпошта" звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області, в якому просило визнати протиправним та скасувати рішення від 15 грудня 2020 року №7 про нарахування Акціонерному товариству "Укрпошта" штрафних санкцій в сумі 1 476 795,22 грн за несвоєчасну виплату і доставку сум пенсійних виплат одержувачам.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 25 серпня 2021 року позов задоволено.

Не погодившись із вказаним рішенням суду, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій скаржник просить скасувати рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 25 серпня 2021 року та прийняти нове, яким в задоволенні позовних вимог відмовити.

Відповідно до ч.1 ст. 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Заслухавши у відкритому судовому засіданні, в режимі відеоконференції, суддю-доповідача, представників сторін, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що 24 грудня 2019 року між Головним управлінням Пенсійного фонду України в Тернопільській області (замовник) та Акціонерним товариством "Укрпошта" (виконавець) укладено договір №206/4800462 про закупівлю послуги з виплати та доставки пенсій, допомоги на поховання за державні кошти, відповідно до умов якого виконавець в особі структурних підрозділів зобов'язався у 2020 році надати замовникові послуги з виплати та доставки пенсій, допомоги на поховання у Тернопільській області, а замовник - прийняти і оплатити послуги (пункт 1.1. договору).

Згідно пункту 1.2. договору виконавець на підставі виплатних документів (відомостей, разових доручень), наданих замовником через його сервісні центри (органи) в районах, містах, районах у містах, за відповідну плату проводить виплату та доставку пенсій, виплату допомоги на поховання протягом виплатних періодів, зазначених у пункті 5.1. договору.

Пунктом 5.1. договору передбачено, що строк надання послуг з виплати та доставки пенсій, допомоги на поховання: щомісяця протягом виплатного періоду, а при пересиланні пенсій, інших відрахувань з пенсій поштовими переказами - не пізніше одного місяця з дня їх надходження. Виплатним періодом є: виплата пенсій за відомостями - щомісяця з 4 по 25 число включно (від зазначеної у відомості на виплату пенсій дати та до кінця виплатного періоду); для виплати пенсій, допомоги на поховання за разовими дорученнями - щомісяця з 1 по 30 (31) число (для лютого 28 (29) число). Виплатний період може змінюватись з урахуванням вимог Інструкції. У разі якщо початок виплатного періоду (4 число місяця) припадає на неділю, святковий або неробочий день відділення поштового зв'язку, виплата пенсії зазначеного початку виплатного періоду розпочинається на наступний робочий день відділення поштового зв'язку, або може розпочатися достроково при наявності фінансування та виплатних документів.

Згідно підпункту 6.1.3 пункту 6 договору замовник зобов'язався здійснювати своєчасно і в повному обсязі фінансування структурних підрозділів виконавця для виплати пенсій і допомоги на поховання відповідно до графіків перерахування коштів. Перераховувати кошти на рахунки, відкриті для філій (поштоматів, центрів поштового зв'язку) виконавця, на яких обліковуються кошти замовника та з яких здійснюється видача готівкових коштів для надання послуги з виплати та доставки пенсій, грошової допомоги п/р НОМЕР_1 ; для надання послуги з пересилання поштових переказів: UA803385450000026008302653952.

- для виплати пенсій за 2 (два) робочі дні до початку виплатного періоду;

- для виплати допомоги на поховання у розмірі не більше третини сум виплат допомоги на поховання попереднього виплатного місяця, за 2 (два) робочі дні до початку виплатного періоду.

Підпунктом 6.1.4. пункту 6.1. договору передбачено, що замовник зобов'язався надавати виконавцю щомісячно, за 3 (три) робочі дні до початку виплатного періоду оформлені належним чином виплатні відомості разом із супровідними документами та відповідну інформацію на магнітних носіях. Виплатні та звітні документи передавати уповноваженим представникам виконавця або направляти поштовими відправленнями відповідно до вимог Правил, з проведення оплати послуг за пересилання поштових відправлень відповідно до діючих тарифів.

У відповідності до підпункту 6.3.1 договору виконавець зобов'язаний забезпечити надання послуг у строки, встановлені цим договором, за умови своєчасного та у повному обсязі фінансування замовником.

Згідно підпункту 6.3.4 пункту 6.3. договору виконавець зобов'язався надавати замовнику не пізніше 28 числа поточного місяця - звітні документи (звіт за формою 57-а), за зразком, передбаченим у Інструкції, та виплатні документи щодо пенсій та допомоги на поховання, виплачених з 4 по 25 число поточного місяця і відповідну інформацію на магнітних носіях.

Відповідно до пункту 7.1. договору у разі невиконання або неналежного виконання своїх зобов'язань за договором сторони несуть відповідальність, передбачену законами та цим договором.

З матеріалів справи також вбачається, що посадовими особами Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області у період з 10 листопада 2020 року по 27 листопада 2020 року було проведено перевірку цільового використання коштів Пенсійного фонду України та своєчасності, повноти і правомірності виплати і доставки пенсій поштовими відділеннями АТ "Укрпошта", за результатами проведення якої складено Акт №9 від 27 листопада 2020 року.

Зі змісту вказаного Акта №9 вбачається, що в процесі проведення перевірки за період з 01 липня 2020 року до 30 вересня 2020 року у АТ "Укрпошта" виявлено:

- порушення підпункту 6.3.2 пункту 6.3 договору та пункту 1.6. Інструкції, в оформленні виплатних документів у 1371 відомості по 4096 пенсіонерах (додатки до акта 9.1-9.18);

- порушення пункту 5.1 договору, пункту 1.9. та пункту 1.11 Інструкції (виплата пенсії була проведена 20 серпня 2020 року за відомостями з датою виплати 24 серпня 2020 року та 21 серпня 2020 року за відомостями з датою виплати 25 серпня 2020 року) по 638 пенсіонерах на суму 1476795,22 грн;

- порушення пункту 6.3.2 договору, пункту 5.8., пункту 5.11 та пункту 6.1. Інструкції по відділенні 46409 (47130, 47131) ПВПЗ-9, а саме, у відомості відмітка ОСОБА_1 "померла", незаповнена розрахункова частина відомості по невиплаченій пенсії померлої ( ОСОБА_1 ) в сумі 2752,11 грн. натомість всі кошти по відомості в сумі 10781,06 грн, в тому числі і сума 2752,11 грн, списано 17 липня 2020 року як виплачені. В реєстрі виплачених пенсій та допомоги по формі 10-а від 17 липня 2020 року вся сума 10781,06 грн по відомості відображена як виплачена. По звіту В-6М (1 тип відомості) відділення зв'язку 46409 ПВПЗ-9 за липень одержують пенсію 522 чол., не виплачено пенсії 3 одержувачам на суму 5761,70 грн. перевіркою встановлено, що в дану суму не виплачених пенсій не входить пенсія померлої ОСОБА_1 в сумі 2752,11 грн. також встановлено, що по відділенню зв'язку 46409 ПВПЗ-9 за липень (1 тип відомості, період 04-25) не виплачено пенсії 4 одержувачам на суму 8513,81 грн. кошти в сумі 2752,20 грн повернуті на рахунок Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області13 серпня 2020 року (номер платіжного документа 678657, ЗКПО відправника 01192220- повернення пенсії померлої ОСОБА_1 );

- порушення пункту 5.1. договору та пункту 1.7 Інструкції, а саме у відомості №43/19235 (Форма В1-М) на виплату пенсій, соціальних допомоги за серпень 2020 року від 25 серпня 2020 року за 2 доставною дільницею 47823, була виплачена пенсія двом одержувачам в сумі 4479,94 грн із зазначенням в графі "дата випл" - " 26.08";

- порушення пункту 5.1. договору та пункту 1.7. Інструкції, а саме у відомості №36/19225 (Форма В1-М) на виплату пенсій, соціальних допомог за вересень 2020 року від 23 вересня 2020 року за 1 доставною дільницею 47613, пенсія була виплачена одному одержувачу в розмірі 2212,00 грн із зазначенням в графі "дата випл" - " 29/9";

- порушення пункту 5.1. договору та пункту 1.9. Інструкції, а саме у відомості №22/19195 (Форма В1-М) на виплату пенсій, соціальних допомог за серпень 2020 року від 08 серпня 2020 року за 1 доставною дільницею 46020, була виплачена пенсія двом одержувачам в сумі 5670,38 грн із зазначенням в графі "дата випл" - " 7.08".

Як вбачається з наявної в матеріалах справи копії реєстру по виявлених порушеннях пункту 5.1. договору, пункту 1.11 Інструкції по поштових відділеннях зв'язку Тернопільської області за період з 01 липня 2020 року по 30 вересня 2020 року по поштових відділеннях: Бережани, Борщів, Бучач, Гусятин, Заліщики, Збараж, Козова, Кремець, Ланівці, Монастириськ, Підволочиськ, Підгайці, Чортків та Шумськ дата виплати - 25 серпня 2020 року, фактично виплачено 21 серпня 2020 року, по поштовому відділенні Зборів дата виплати 24 серпня 2020 року, фактично виплачено 20 серпня 2020 року.

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про нарахування штрафних санкцій за несвоєчасну виплату і доставку сум пенсійних виплат одержувачам №7 від 15 грудня 2020 року до Акціонерного товариства "Укрпошта" на підставі частини 11 статті 106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" за несвоєчасну виплату і доставку сум пенсійних виплат до одержувача вирішено застосувати штраф в сумі 1 476 795,22 грн.

Не погодившись з вказаним рішенням, позивач оскаржив його в адміністративному порядку, проте, рішенням Пенсійного фонду України від 22 січня 2021 року №2800-0601-8/2879 у задоволенні скарги позивача відмовлено, а рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області залишено без змін.

Незгода позивача з рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області №7 від 15 грудня 2020 року стала підставою для звернення Акціонерного товариства "Укрпошта" до адміністративного суду з вказаною позовною заявою.

Колегія суддів, розглядаючи справу в межах доводів апеляційної скарги, дійшла висновку про обґрунтованість та правомірність висновків суду першої інстанції з огляду на наступне.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області є органом державної виконавчої влади, який здійснює свою діяльність у відповідності до Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також об'єднані управління, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 22 грудня 2014 року №28-2.

Пунктом 2 цього Положення передбачено, що Головне управління Фонду у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими нормативно-правовими актами, а також постановами правління Фонду, у тому числі цим Положенням, та наказами Фонду.

Відповідно вимог до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09 липня 2003 року №1058-VI, який набрав чинності 01 січня 2004 року, розроблено Інструкцію про виплату та доставку пенсій, соціальних допомог національним оператором поштового зв'язку, затвердженої спеціальним наказом Міністерства транспорту та зв'язку України та Міністерства праці та соціальної політики України від 28 квітня 2009 року №464-156 (далі по тексту - Інструкція).

Пунктом 1.2 Інструкції передбачено, що вона визначає порядок виплати та доставки національним оператором поштового зв'язку (далі - національний оператор) пенсій, допомог, субсидій та інших виплат населенню, визначених законодавством, які надаються у грошовій формі (далі - пенсії, соціальні допомоги).

Абзацами 1,2 пункту 1.4. Інструкції передбачено, що виплата та доставка пенсій, соціальних допомог виплатними об'єктами поштового зв'язку здійснюється за відомостями на виплату пенсій, соціальних допомог за формою В1-М (додаток 1) (далі - відомості за формою В1-М), а виплата допомоги на поховання - за разовими дорученнями на виплату допомоги на поховання за формою В2-М (додаток 2) (далі - разові доручення за формою В2-М).

Виплата пенсій, соціальних допомог може здійснюватися за разовими дорученнями за формою В3-М (додаток 3) (далі - разові доручення за формою В3-М), за рішенням керівників органів Пенсійного фонду, органів праці та соціального захисту населення, у зв'язку зі зміною місця проживання пенсіонера (одержувача), від'їздом до оздоровчих та лікувальних закладів, а також у разі виплати недоотриманих у зв'язку зі смертю пенсій, соціальних допомог.

У пункту 1.9. Розділу 1 Інструкції зазначено, що виплата пенсій, соціальних допомог за відомостями за формою В1-М здійснюється відповідно до зазначеної на відомості дати та до кінця виплатного періоду.

Виплата пенсій, соціальних допомог до зазначеної на відомості дати може здійснюватися лише з письмового дозволу керівника органу Пенсійного фонду, органу праці та соціального захисту населення.

Дата виплати пенсій повідомляється одержувачу органом Пенсійного фонду, який здійснював нарахування, а також працівниками поштового зв'язку при першій виплаті.

У разі зміни дати виплати пенсій працівники поштового зв'язку за місяць до настання таких змін повідомляють про це одержувача із зазначенням причини зміни дати виплати.

Спільним наказом Пенсійного фонду України та Державного комітету зв'язку України від 17 лютого 1998 року № 13/25 затверджено Порядок організації та проведення перевірок щодо використання коштів Пенсійного фонду України на підприємствах поштового зв'язку (надалі - Порядок).

Пунктом 1.1 Порядку передбачено, що цей документ встановлює порядок організації та проведення перевірок щодо використання коштів Пенсійного фонду на підприємствах поштового зв'язку.

Згідно пункту 1.4 Порядку основні питання, що підлягають перевірці на підприємствах поштового зв'язку:

1. своєчасність і повнота надходження коштів ПФУ на субрахунок банківського рахунку № 2604 для виплати пенсій та допомоги.

2. законність та обґрунтованість проведених операцій на субрахунку банківського рахунку № 2604.

3. своєчасність і повнота виплати пенсій та допомоги.

4. цільове використання коштів Пенсійного фонду України.

Аналізуючи вищевикладене, колегія суддів приходить до висновку, що виплата пенсії до зазначеної на відомості дати може здійснюватися лише з письмового дозволу керівника органу Пенсійного фонду, а самі кошти на таку виплату органом Пенсійного фонду України мають бути перераховані за два робочих дні до початку виплатного періоду.

В свою чергу, колегія суддів звертає увагу, що частиною 11 статті 106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09 липня 2003 року №1058-IV передбачено, що виконавчими органами Пенсійного фонду за несвоєчасну виплату і доставку сум пенсійних виплат одержувачам або несвоєчасне зарахування їх на банківські рахунки пенсіонерів, або несвоєчасне повернення на банківські рахунки виконавчих органів Пенсійного фонду чи Накопичувального фонду сум коштів, не використаних для здійснення пенсійних виплат, за умови своєчасного і в повному обсязі їх фінансування, на організації, у тому числі банки, які здійснюють виплату і доставку пенсій, накладається штраф у розмірі своєчасно не виплачених, не доставлених чи не зарахованих або своєчасно не повернених сум пенсійних виплат.

Пунктом 1.7 Інструкції визначено, що виплата пенсій, соціальних допомог за відомостями за формою В 1-М здійснюється з 4 по 25 число кожного місяця (далі - виплатний період) у виплатних об'єктах поштового зв'язку та з доставкою додому.

З матеріалів справи вбачається, що 20 серпня 2020 року о 16 годині 26 хвилин Головним управлінням Пенсійного фонду України в Тернопільській області на виконання вимог законодавства та умов укладеного договору перераховано на рахунок позивача кошти на виплату пенсій.

Дати виплати пенсій у серпні 2020 року (дати зазначені на відомостях) в межах спірних правовідносин припадали на 24 та 25 серпня 2020 року.

При цьому, слід зауважує, що у період з 22 по 25 серпня 2020 року в Україні були вихідні та святкові дні у відділеннях позивача, які були перевірені, проти чого не заперечує відповідач та що не спростовано матеріалами справи.

Таким чином, щоб отримати дозвіл керівника органу Пенсійного фонду України для виплати пенсії до зазначеної на відомості дати, тобто, не 24 та 25 серпня 2020 року, а 20 та 21 серпня 2020 року, Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області мало перерахувати кошти на рахунки позивача 19 серпня 2021 року, а не 20 серпня 2020 року наприкінці робочого дня.

Наведене свідчить, що надані відповідачем відомості на виплату пенсій, соціальних допомог за серпень 2020 року, що стали підставою для нарахування штрафних санкцій, видані з порушенням умов договору на доставку пенсій та інших соціальних допомог за державні кошти.

З урахуванням вищевикладеного, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо порушення позивачем умов договору в цій частині, оскільки судом встановлено, що саме на відповідача покладено було обов'язок щодо своєчасного та в повному обсязі перерахування коштів на рахунки позивача, зважаючи на те, що 24 та 25 серпня 2020 року є святковими та вихідними днями, тобто, не робочими днями.

Крім того, матеріали справи підтверджують, що виплата пенсій одержувачам була здійснена підприємством поштового зв'язку 20 та 21 серпня 2020 року, тобто у межах виплатного періоду згідно умов договору та Інструкції.

Також, слід зазначити, що пунктом 1.11 Інструкції передбачено, якщо встановлена дата виплати пенсій, соціальних допомог збігається зі святковими або вихідними днями, то виплата може здійснюватися достроково, але не раніше ніж за три дні до встановленої дати виплати".

Як вже зазначалось вище, 22 та 23 серпня 2020 року є вихідними днями (субота та неділя), 24 серпня 2020 року - святковим днем (День незалежності України), а 25 серпня 2020 року - вихідний день у відділенні поштового зв'язку, яке підлягало перевірці.

Про вказані обставини було відомо відповідачу та зазначалось позивачем у скарзі на рішення №7 від 15 грудня 2020 року, однак цей факт було проігноровано як відповідачем, так і Пенсійним фондом України.

У зв'язку з вищевикладеним колегія суддів вказує, що підприємство поштового зв'язку належним чином виконало свої зобов'язання за договором №206/4800462 від 24 грудня 2019 року про закупівлю послуги з виплати та доставки пенсій, допомоги на поховання за державні кошти, не порушило вимог законодавства, відповідно оскаржуване рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області №7від 15 грудня 2020 року є протиправним та таким, що підлягає скасуванню.

Згідно з ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Всі наведені апелянтом доводи не спростовують вірних висновків суду першої інстанції.

Положеннями ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.

Відповідно до ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись статтями 315, 316, 321, 322, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області - залишити без задоволення.

Рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 25 серпня 2021 року залишити без змін.

Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий суддя Собків Я.М.

Суддя Глущенко Я.Б.

Суддя Черпіцька Л.Т.

Повний текст постанови виготовлено - 12 вересня 2022 року.