Рішення від 09.09.2022 по справі 200/1198/22

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 вересня 2022 року Справа№200/1198/22

Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Волгіної Н.П., розглянувши в письмовому порядку за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління Державної міграційної служби України в Донецькій області

про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_1 , через свого представника, адвоката Демченка Олександра Олександровича, звернувся до Донецького окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до Головного управління Державної міграційної служби України в Донецькій області, в якому просить суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення відповідача про відмову позивачу в оформленні паспорта громадянина України для виїзду за кордон;

- зобов'язати відповідача оформити та видати позивачу паспорт громадянина України для виїзду за кордон.

Позовні вимоги обґрунтовані наступним.

ОСОБА_1 через центр надання адміністративних послуг м. Покровська звернувся до Головного управління Державної міграційної служби України в Донецькій області із заявою про оформлення і видачі паспорту громадянина України для виїзду за кордон з безконтактним електронним носієм, до якої додав паспорт громадянина України та квитанцію про сплату адміністративного збору.

Відповідачем було відмовлено в оформленні паспорта громадянина України для виїзду за кордон на підставі пп. 4, 5 п. 82 Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України для виїзду за кордон, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 7 травня 2014 року № 152 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 16 листопада 2016 року № 1001).

Позивач зазначає, що посилаючись на пп. 4, 5 п. 82 вказаного Порядку відповідач не зазначив - які саме документи та інформація не надані позивачем та які дані, отримані з відомчих інформаційних систем, баз даних Реєстру, картотек, не підтверджують інформацію, надану заявником.

Позивач вважає, що відповідач відмовив у наданні йому паспорту громадянина України для виїзду за кордон без законних на це підстав, чим порушив його права (а.с. 1-8).

У відзиві на позов відповідач заперечує проти задоволення позовних вимог позивача, зазначаючи наступне.

23 вересня 2021 року позивач звернувся до ЦНАП Покровської міської ради з приводу оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон. Для оформлення заяви-анкети позивач надав паспорт громадянина України, довідку про присвоєння РНОКПП, витяг з ДРВ, довідку переселенця, тимчасове посвідчення військовозобов'язаного про постановку на військовий облік.

23 вересня 2021 року сформована заява-анкета та надані від ЦНАП документи були передані до Покровського відділу ГУ ДМС у Донецькій області для здійснення перевірки.

Рішення щодо оформлення паспорту для виїзду за кордон приймається за результатами ідентифікації особи та перевірки факту належності до громадянства України.

Під час проведення ідентифікації особи позивача працівниками Покровського відділу ГУ ДМС України в Донецькій області були направлені запити до: Державного реєстру виборців Покровської міської ради, Управління соціального захисту населення Мирноградської міської ради, Покровського РУ поліції ГУНП України в Донецькій області, Донецького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки Міністерства оборони України.

Згідно отриманих Покровським відділом ГУ ДМС у Донецькій області відомостей:

- внесення 22 вересня 2021 року інформації щодо позивача в базу Державного реєстру виборців було здійснено вперше; до 22 вересня 2021 року відомості у зазначеній базі були відсутні;

- внесення позивача до обліку як внутрішньо-переміщеної особи мало місце 10 вересня 2021 року вперше;

- позивач отримав тимчасове посвідчення військовозобов'язаного та перебуває на військовому обліку з 14 вересня 2021 року; раніше на обліку не передував;

- при перевірці картки платника податків було встановлено, що картка платника податків була отримана позивачем 7 вересня 2021 року; до цього відомості про ОСОБА_1 в базі платників податків були відсутні, РНОКПП оформлювалось вперше.

Жодна відповідь з баз даних не надала інформацію щодо підтвердження особи позивача із його фотозображенням.

Наданий позивачем паспорт громадянина України серії НОМЕР_1 на ім'я ОСОБА_1 , був виданий 20 червня 2003 року Київським РВ ДМУ УМВС України в Донецькій області, який припинив свої повноваження внаслідок тимчасової окупації, всі картотеки та обліки залишились на тимчасово окупованій території України.

Враховуючи наведене, підтвердити факт видачі паспорта заявнику не вбачалось за можливе.

Зазначене ускладнило проведення ідентифікації особи позивача за наявними обліками; на пропозицію надати додаткові відомості для перевірки позивач не відповідав.

Враховуючи, що надані позивачем документи не надали можливості перевірити тотожність фотозображень із фотокарткою у паспорту громадянина України ОСОБА_1 та належність позивача до громадянства України, на підставі пп. 4, 5 п. 82 Порядку № 152 позивачу було відмовлено в оформленні паспорта громадянина України для виїзду за кордон (а.с. 37-39).

Ухвалою суду від 24 січня 2022 року відкрито провадження у даній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні); зобов'язано відповідача надати суду відзив на позов та всі документи, що підтверджують заперечення проти позову (а.с. 28).

Ухвалою суду від 3 червня 2022 року повторно зобов'язано Головне управління Державної міграційної служби України в Донецькій області направити до Донецького окружного адміністративного суду протягом п'яти робочих днів після отримання даної ухвали відзив на позов ОСОБА_1 та всі письмові і електронні документи, що підтверджують заперечення проти позову (а.с. 34).

13 червня 2022 року судом отримано від відповідача відзив на позов та додані до нього на підтвердження зазначеного у відзиві документи (а.с. 37-61).

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.

Позивач, ОСОБА_1 , згідно паспорту НОМЕР_1 , виданому Київським РВ ДМУ УМВС України в Донецькій області 20 червня 2003 року, є громадянином України, РНОКПП НОМЕР_2 , згідно довідки № 1455-5000394437 від 10 вересня 2021 року має статус внутрішньо переміщеної особи; зареєстроване місце постійного проживання: АДРЕСА_1 , зареєстроване місце проживання як внутрішньо переміщеної особи згідно довідки ВПО: АДРЕСА_2 (а.с. 10-14, …).

Відповідач, Головне управління Державної міграційної служби України в Донецькій області, код ЄДРПОУ 37841728, зареєстроване місцезнаходження: 87515, Донецька обл., м. Маріуполь, вул. Митрополитська, буд. 20), є органом державної влади та належним відповідачем у справі (а.с. 41-44).

Як встановлено судом на матеріалі справи, 23 вересня 2021 року позивач звернувся до Головного управління Державної міграційної служби України в Донецькій області через Центр надання адміністративних послуг м. Покровська із заявою щодо оформлення та видачі паспорту громадянина України для виїзду за кордон із безконтактним електронним носієм (зв.бік а.с. 37, а.с. 45, 70).

Разом із заявою позивач надав: паспорт громадянина України НОМЕР_1 від 20 червня 2003 року (зразка 1994 року), довідку про присвоєння РНОКПП від 7 вересня 2021 року, повідомлення про включення позивача як виборця до Державного реєстру виборців від 22 вересня 2021 року, довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 10 вересня 2021 року № 1455-5000394437, тимчасове посвідчення військовозобов'язаного про постановку на військовий облік від 14 вересня 2021 року, свідоцтво про народження від 25 серпня 1987 року, атестат про середню освіту від червня 2004 року НОМЕР_3 (а.с. 19-22, зв.бік а.с. 37, зв.бік а.с. 48, а.с. 49-52, 72-80).

На підставі наданих позивачем документів 23 вересня 2021 року була сформована заява-анкета (а.с. 45-47).

Також 23 вересня 2021 року позивач заповнив «Запитальник», в якій вніс відомості щодо себе (зв.бік а.с. 52 - а.с. 54) та надав письмові пояснення (зв.бік а.с. 54, 81-84, 85).

Додатково комісією Центра надання адміністративних послуг м. Покровськ було складено акт про неможливість отримання відцифрованих відбитків пальців рук позивача, обґрунтований поганою якістю отриманих графічних зображень відбитків пальців, також підписаний позивачем, який разом із заявою-анкетою та наданими позивачем документами був направлений до Покровського відділу ГУ ДМС у Донецькій області (а.с. 45, 46, зв.бік а.с. 47, а.с. 71).

Після отримання зазначених документів Покровським відділом ГУ ДМС у Донецькій області в межах перевірки були направлені:

- запит від 23 вересня 2021 року № 19849887 до Відділу обліку та моніторингу інформації про реєстрацію місця проживання Управління з питань громадянства, паспортизації, реєстрації та еміграції Головного Управління Державної міграційної служби України в Донецькій області (а.с. 57);

- запит від 25 вересня 2021 року № 1402.51-1734/1402.51.1-21 до Управління соціального захисту населення Мирноградської міської ради, з проханням надати відомості щодо перебування на обліку як отримувача соціальної допомоги та перебування на обліку як внутрішньо переміщеної особи (зв.бік а.с. 55, а.с. 58, 87);

- запит від 29 вересня 2021 року № 1402.51-1133/1402.51.1-21 до Донецького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, в якому зазначено прохання надати для здійснення ідентифікації особи позивача інформацію з наявних державних та єдиних реєстрів, інформаційних баз, картотек документи та фотозображення ОСОБА_1 - для ідентифікації особи (а.с. зв.бік а.с. 60, 86);

- запит від 7 жовтня 2021 року № 1402.51-1854/1402.51.1-21 до Відділу ведення Державного реєстру виборців Покровської міської ради (зв.бік а.с. 57);

- запит до Покровського РУ поліції ГУНП України в Донецькій області (без дати та вих. номеру), в якому зазначено прохання надати для здійснення ідентифікації особи позивача інформацію з наявних державних та єдиних реєстрів, інформаційних баз, картотек документи та фотозображення ОСОБА_1 , - для ідентифікації особи (зв.бік а.с. 59, 96).

Також відповідачем 25 вересня 2021 року отримано відомості з бази «Аркан ЦП ДОК» (інтегрованої міжвідомчої автоматизованої системи обміну інформацією з питань контролю осіб, транспортних засобів та вантажів, які перетинають державний кордон), згідно яких позивач не перетинав державний кордон у часовий проміжок з 1 серпня 2021 року по 25 вересня 2021 року (а.с. 56, 90).

У відповідь на запит відповідача від 23 вересня 2021 року № 19849887 Відділом обліку та моніторингу інформації про реєстрацію місця проживання Управління з питань громадянства, паспортизації, реєстрації та еміграції Головного Управління Державної міграційної служби України в Донецькій області надано інформацію щодо особистих даних позивача (прізвище, ім'я, по батькові, дата та місце народження, місце проживання та реєстрації, РНОКПП), номер та дату видачі паспорта громадянина України (а.с. 57, 93).

У відповідь на запит відповідача від 7 жовтня 2021 року № 1402.51-1854/1402.51.1-21, Відділом ведення Державного реєстру виборців Покровської міської ради надано інформацію (вих. № 13-20-276 від 11 жовтня 2021 року), відповідно до якої виборча адреса ОСОБА_1 - АДРЕСА_3 (зв.бік а.с. 57, 92).

У відповідь на запит відповідача (без дати та без вих. номеру) Покровським РУ поліції ГУНП України в Донецькій області відповідачу надано повідомлення, в якому зазначено: «Ініціатор запиту - Покровське районне управління ДМС, Мова перевірки - російська, прізвище, ім'я, по-батькові - ОСОБА_2 , рік народження НОМЕР_4 ». Будь-які інші відомості у повідомленні відсутні (а.с. 60, 97).

У відповідь на запит відповідача від 29 вересня 2021 року № 1402.51-1133/1402.51.1-21 Донецький обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки листом від 12 листопада 2021 року № 08-02-1763 повідомив, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває на військовому обліку у Покровському РТЦК та СП з 14 вересня 2021 року (зв.бік а.с. 60, 98).

У відповідь на запит від 25 вересня 2021 року № 1402.51-1734/1402.51.1-21 Управління соціального захисту населення Мирноградської міської ради повідомило, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває на обліку управління як внутрішньо переміщена особа за фактичним місцем проживання: АДРЕСА_4 як внутрішньо переміщена особа; державну соціальну допомогу не отримує (а.с. 94).

16 листопада 2021 року головним спеціалістом Покровського відділу ГУ ДМС України в Донецькій області С.Земляною складено висновок, затверджений начальником відділу Ю.Згонніковим, «Про відмову в оформленні і видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон громадянинові ОСОБА_1 », в якому зазначено, що надані заявником документи та результати вжитих заходів не дають можливість ідентифікувати особу, перевірити факт належності до громадянства України та прийняти позитивне рішення щодо оформлення паспорта для виїзду закордон. Дані, отримані з відомчих інформаційних систем, не підтверджують інформацію, надану заявником. Ідентифікувати особу для подальшого прийняття рішення про оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон на підставі наданих документів та здійснених заходів неможливо. Висновок: «вважав би відмовити гр. ОСОБА_1 в оформленні паспорта громадянина України для виїзду за кордон. Повідомити про прийняте рішення через уповноважений суб'єкт для подальшого вручення заявнику із роз'ясненням права повторного звернення у разі усунення обставин, у зв'язку із якими було відмовлено в оформленні паспорта громадянина України для виїзду за кордон» (зв.бік а.с. 58 - а.с. 59, 95).

Листом від 16 листопада 2021 року (вих. № 402.51-2266/1402.51.1-21) Головне управління Державної міграційної служби України в Донецькій області повідомило позивача про те, що йому відмовлено в оформленні паспорта громадянина України для виїзду за кордон на підставі пп. 4 та пп. 5 п. 82 Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання залучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України від 7 травня 2014 року № 152 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 16 листопада 2016 року № 1001). Зазначено, що він має право повторно звернутись до уповноваженого суб'єкта у разі усунення обставин, у зв'язку із якими було відмовлено в оформленні паспорта громадянина України для виїзду за кордон (а.с. 18).

За поясненням відповідача, наведеним у відзиві на позов, рішення про відмову в оформленні паспорта громадянина України для виїзду за кордон було прийнято у зв'язку із неможливістю ідентифікувати особу позивача та перевірити факт належності позивача до громадянства України (зв.бік а.с. 38).

Вважаючи протиправною відмову відповідача в оформленні та видачі йому паспорту громадянина України для виїзду за кордон, позивач звернувся до суду із даним позовом.

Суд зауважує, що копії належним чином оформленого рішення про відмову позивачу в оформленні та видачі паспорту громадянина України для виїзду за кордон суду не надано.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступного.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно п. 1 Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26 червня 1992 року № 2503-XII, документом, що посвідчує особу громадянина України за кордоном і при перетинанні державного кордону України, є паспорт громадянина України для виїзду за кордон […].

Відповідно до п. 1 Положення про паспорт громадянина України для виїзду за кордон, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 23 лютого 2007 року № 719-V, паспорт громадянина України для виїзду за кордон - це документ, що посвідчує особу громадянина України під час перетинання ним державного кордону України та перебування за кордоном.

Згідно ч. 1 ст. 22 Закону України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» від 20 листопада 2012 року № 5492-VI (далі - Закон № 5492-VI), якій відповідно до змісту преамбули визначає правові та організаційні засади створення та функціонування Єдиного державного демографічного реєстру та видачі документів, що посвідчують особу, підтверджують громадянство України чи спеціальний статус особи, а також права та обов'язки осіб, на ім'я яких видані такі документи, - паспорт громадянина України для виїзду за кордон є документом, що посвідчує особу, підтверджує громадянство України особи, на яку він оформлений, і дає право цій особі на виїзд з України і в'їзд в Україну.

Отже, паспорт громадянина України для виїзду за кордон (закордонний паспорт) є одним із документів, які підтверджують громадянство України та дозволяють перетинати державний кордон громадянам України.

Відповідно до ч. 2 ст. 22 Закону № 5492-VI кожен громадянин України має право на отримання паспорта громадянина України для виїзду за кордон […].

Частиною 5 ст. 22 Закону № 5492-VI передбачено, що оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон здійснюється в Україні розпорядником Реєстру (центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сферах міграції (імміграції та еміграції) […], а за кордоном - ЗДУ (Міністерством закордонних справ України, закордонними дипломатичними установи України).

Відповідно до ч. 11 ст. 22 Закону № 5492-VI паспорт громадянина України для виїзду за кордон видається заявникові не пізніше ніж через 20 робочих днів з дня оформлення заяви-анкети на його отримання […]. Прийняття заяв-анкет для внесення інформації до Реєстру, видача паспорта громадянина України для виїзду за кордон здійснюються розпорядником Реєстру та ЗДУ, а також уповноваженими суб'єктами, передбаченими п. 4 ч. 1 ст. 2 цього Закону (центрами надання адміністративних послуг, державним підприємством, що належить до сфери управління розпорядника Реєстру).

Згідно з п.п. 1, 2 Положення про Державну міграційну службу України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 року № 360 (далі - Положення № 360) Державна міграційна служба України (ДМС) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ і який реалізує державну політику у сферах міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів.

Відповідно до п. 3 цього Положення одним з основних завдань ДМС є реалізація державної політики у сферах міграції (імміграції та еміграції).

Згідно п. 4 Положення № 360 ДМС відповідно до покладених на неї завдань: здійснює оформлення і видачу громадянам України документів, що посвідчують особу та підтверджують громадянство […] (п. 10); здійснює ідентифікацію осіб […] (п. 11); оформлює, видає, обмінює, пересилає, вилучає, повертає державі, знищує документи з безконтактним електронним носієм (п. 34).

Відповідно до п. 7 Положення № 360 ДМС здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи та територіальні підрозділи, у тому числі міжрегіональні.

Згідно ч. 2 ст. 22 Закону № 5492-VI отримання паспорта громадянина України для виїзду за кордон здійснюється в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

На виконання приписів ч. 2 ст. 22 Закону № 5492-VI Кабінетом Міністрів України 7 травня 2014 року прийнята постанова № 152, якою затверджено Порядок оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України для виїзду за кордон (далі - Порядок).

Згідно п. 2 цього Порядку кожен громадянин України має право на отримання паспорта для виїзду за кордон.

Відповідно до пп. 1 п. 8 Порядку № 152 паспорт для виїзду за кордон видається не пізніше ніж через 20 робочих днів з дня оформлення заяви-анкети для його отримання.

Пунктом 10 Порядку передбачено, що оформлення […] паспорта для виїзду за кордон здійснюються територіальними органами/територіальними підрозділами ДМС через Головний обчислювальний центр Єдиного державного демографічного реєстру у взаємодії з Державним центром персоналізації документів державного підприємства Поліграфічний комбінат Україна по виготовленню цінних паперів.

Згідно п. 19 Порядку документи для оформлення […] паспорта для виїзду за кордон в Україні подаються до центрів надання адміністративних послуг, державного підприємства, що належить до сфери управління ДМС, і його відокремлених підрозділів (уповноважені суб'єкти), територіальних органів та територіальних підрозділів ДМС.

Відповідно до п. 35 Порядку заявник для оформлення паспорта для виїзду за кордон в Україні подає такі документи: 1) паспорт громадянина України […]; 2) свідоцтво про народження або документ, що підтверджує факт народження, виданий компетентними органами іноземної держави, - у разі оформлення паспорта для виїзду за кордон особі, яка не досягла 14-річного віку […]; 3) документ, що посвідчує особу законного представника, […]; 4) документи, що підтверджують сплату адміністративного збору, або оригінал документа про звільнення від його сплати […]; 5) у разі оформлення паспорта для виїзду за кордон особі, яка не досягла 12-річного віку, […].

Для внесення інформації до Реєстру формується заява-анкета, зразок якої затверджується МВС (п. 13).

Судом встановлено, що 23 вересня 2021 року позивач звернувся до Центра надання адміністративних послуг Покровської міської ради з приводу оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон, та надав: паспорт громадянина України (зразка 1994 року), довідку про присвоєння РНОКПП, витяг з ДРВ, довідку переселенця, тимчасове посвідчення військовозобов'язаного про постановку на військовий облік, свідоцтво про народження, атестат про середню освіту.

23 вересня 2021 року позивачем була складена (заповнена) заява-анкета встановленої форми, яка разом із наданими позивачем документами була передана Центром надання адміністративних послуг Покровської міської ради до Покровського відділу ГУ ДМС у Донецькій області.

Згідно п. 14 Порядку до заяви-анкети вноситься така інформація про особу, на ім'я якої оформляється паспорт для виїзду за кордон: 1) прізвище, власне ім'я та по батькові; 2) дата народження; 3) місце народження […]; 4) стать; 5) дата та підстави набуття громадянства; 6) унікальний номер запису в Реєстрі (у разі наявності); 7) відцифрований образ обличчя особи; 8) відцифрований підпис особи […]; 9) відомості про отримання відцифрованих відбитків пальців рук; 10) місце проживання із зазначенням адреси (держава, область, район/місто, селище/село, вулиця, номер будинку, корпусу, квартири); 11) номер контактного телефону заявника та/або адреса електронної пошти; 12) реквізити документа, на підставі якого оформлюється паспорт для виїзду за кордон; 13) відомості про законного представника особи […]; 14) відомості про сплату адміністративного збору або про звільнення від його сплати; 15) дата заповнення заяви-анкети.

Відповідно до матеріалів справи, заява-анкета позивача містить всі передбачені п. 14 Порядку відомості, крім відомостей про отримання відцифрованих відбитків пальців рук (щодо відсутності відцифрованих відбитків пальців рук складено акт про неможливість отримання таких відбитків внаслідок поганої якості отриманих графічних зображень відбитків пальців, який також підписаний позивачем) (а.с. 45, 46, зв.бік а.с. 47).

У п. 50 Порядку зазначено, що рішення щодо оформлення […] паспорта для виїзду за кордон приймається територіальним органом/територіальним підрозділом ДМС за результатами ідентифікації особи та перевірки факту належності до громадянства України.

Згідно п. 43 Порядку після прийняття до розгляду заяви-анкети та доданих до неї документів працівник територіального органу/територіального підрозділу ДМС здійснює заходи з ідентифікації особи, на ім'я якої оформляється паспорт для виїзду за кордон.

Пунктом 44 Порядку передбачено, що ідентифікація особи здійснюється на підставі даних, отриманих з баз даних Єдиного державного демографічного реєстру (Реєстру).

Згідно п. 45 Порядку ідентифікація особи, на ім'я якої оформляється паспорт для виїзду за кордон і стосовно якої відсутня інформація в базах даних Реєстру, здійснюється відповідно до наявних державних та єдиних реєстрів, інших інформаційних баз, що перебувають у власності держави або підприємств, установ та організацій.

Відповідно до п. 44 Порядку у разі подання для оформлення […] паспорта для виїзду за кордон паспорта громадянина України зразка 1994 року ідентифікація особи здійснюється, зокрема, за даними, що містяться в картотеках територіального підрозділу ДМС. У разі видачі паспорта громадянина України зразка 1994 року іншим територіальним підрозділом ДМС, ніж той, до якого звертається особа із заявою про отримання закордонного паспорту, для підтвердження видачі особі паспорта громадянина України не пізніше наступного дня після приймання до розгляду заяви-анкети до такого територіального підрозділу ДМС надсилається запит за формою, встановленою МВС.

Пунктом 48 Порядку передбачено, що у разі, коли паспорт громадянина України зразка 1994 року оформлений на ім'я особи територіальним органом/територіальним підрозділом ДМС, який припинив діяльність або тимчасово не здійснює свої повноваження, територіальний орган/територіальний підрозділ ДМС надсилає запити до відповідного територіального органу ДМС.

Як зазначив відповідач, отримати відомості про видачу ОСОБА_2 Київським РВ ДМУ УМВС України в Донецькій області паспорта громадянина України з баз даних Реєстру, з картотек заяв - було неможливе, так як даний підрозділ припинив свої повноваження, а всі картотеки залишились на тимчасово окупованій території України (а.с. 38).

Згідно п. 49 Порядку у випадку, якщо картотеки заяв про видачу паспорта територіального підрозділу ДМС не збереглися, відсутня будь-яка інформація в наявних обліках територіального органу ДМС, запити щодо перевірки документів та зазначеної заявником інформації надсилаються, зокрема, до МВС, Національної поліції, Мін'юсту, органів ДФС для отримання інформації з наявних державних та єдиних реєстрів, інформаційних баз, картотек, у тому числі фотозображення особи, яка дасть змогу ідентифікувати особу.

Судом встановлено, що відповідачем у справі для ідентифікації особи позивача та підтвердження громадянства України були направлені запити до: Відділу обліку та моніторингу інформації про реєстрацію місця проживання Управління з питань громадянства, паспортизації, реєстрації та еміграції Головного Управління Державної міграційної служби України в Донецькій області; Управління соціального захисту населення Мирноградської міської ради; Донецького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки; Відділу ведення Державного реєстру виборців Покровської міської ради (копію запиту суду не надано); Покровського РУ поліції ГУНП України в Донецькій області (без дати та вих. номеру).

Доказів направлення відповідних запитів до органів/установ, зазначених в п. 48 Порядку (до Міністерства внутрішніх справ України, Національної поліції, органів ДФС (ДПС), Мін'юсту) - суду не надано.

Отже, відповідачем проведено ідентифікацію особи позивача та перевірку щодо підтвердження громадянства України - із порушенням порядку проведення такої перевірки, встановленого законодавством, так як не вчинено всіх передбачених порядком заходів.

Крім цього, відповідач зазначив у відзиві на позов та у повідомленні, направленому позивачу, про те, що відмова у прийнятті позитивного рішення щодо оформлення та видачі паспорта для виїзду за кордон була прийнята у зв'язку із наявністю підстав, визначених у підпунктах 4 та 5 п. 82 Порядку.

Згідно пп. 4 п. 82 Порядку територіальний орган/територіальний підрозділ ДМС, закордонна дипломатична установа має право відмовити заявнику в оформленні та видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон, якщо заявник подав не в повному обсязі документи та інформацію, необхідні для оформлення і видачі паспорта для виїзду за кордон.

Як встановлено судом, ОСОБА_2 надав при зверненні до Головного управління Державної міграційної служби України в Донецькій області через центр надання адміністративних послуг м. Покровська всі передбачені Порядком документи.

Отже, зазначена підстава відмови позивачу в оформленні та видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон є необґрунтованою.

Відповідно до пп. 5 п. 82 Порядку територіальний орган/територіальний підрозділ ДМС […] має право відмовити заявнику в оформленні та видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон, якщо дані, отримані з відомчих інформаційних систем, баз даних Реєстру, картотек, не підтверджують інформацію, надану заявником.

Як встановлено судом, відповідачем не в повній мірі здійснені заходи щодо ідентифікації особи позивача та перевірки факту належності його до громадянства України, отже, зазначена підстава станом на час прийняття рішення про відмову позивачу у видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон є також необґрунтовано.

Також суд зазначає, що згідно п. 44 Порядку за результатами проведених перевірок, ідентифікації особи та перевірки факту належності особи до громадянства України (у разі оформлення паспорта для виїзду за кордон вперше із застосуванням засобів Реєстру) працівник територіального органу/територіального підрозділу ДМС приймає рішення про оформлення паспорта для виїзду за кордон або про відмову в його оформленні.

Відповідно до п. 83 Порядку у рішенні про відмову в оформленні або видачі паспорта для виїзду за кордон, яке доводиться до відома заявника в порядку і строки, встановлені законодавством, зазначаються підстави відмови. Заявник має право повторно звернутися до територіального органу/територіального підрозділу ДМС, закордонної дипломатичної установи, уповноваженого суб'єкта в разі зміни або усунення обставин, у зв'язку з якими йому було відмовлено в оформленні чи видачі паспорта для виїзду за кордон.

Згідно п. 96 Порядку рішення про відмову в оформленні […] паспорта для виїзду за кордон може бути оскаржено заявником в адміністративному порядку або до суду.

З наведених приписів слідує, що рішення про відмову в оформленні або видачі паспорта для виїзду за кордон має прийматись в письмовій формі із обов'язковим зазначенням в ньому підстав такої відмови, в тому числі і для надання особі можливості звернутись до територіального органу/територіального підрозділу ДМС (уповноваженого суб'єкта) в разі зміни або усунення обставин, у зв'язку з якими йому було відмовлено в оформленні чи видачі паспорта для виїзду за кордон, зазначених у рішенні, або надання можливості оскаржити це рішення.

Отже, відповідачем не дотримані приписи Порядку і щодо форми прийнятого рішення.

Відповідно до ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

За наслідками розгляду даної справи, беручи до уваги наведені приписи суд дійшов висновку, що відповідач не довів правомірності відмови позивачу в оформленні паспорту громадянину України для виїзду за кордон.

Разом із цим керуючись приписами ч. 2 ст. 9 КАС України суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не дотримання порядку, встановленого законодавством, при ідентифікації особи позивача та при перевірки факту належності позивача до громадянства України та не прийняття належним чином оформленого рішення за результатом розгляду заяви позивача про оформлення паспорту громадянину України для виїзду за кордон.

Беручи до уваги, що належним чином оформленого рішення відповідачем не приймалось, позовні вимоги позивача щодо визнання такого рішення протиправним та його скасування задоволенню не підлягають.

Щодо позовних вимог позивача в частині зобов'язання відповідача оформити та видати позивачу паспорт громадянина України для виїзду за кордон, суд зазначає, що відповідно до ч.ч. 4, 5 ст. 245 КАС України суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд. У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Судом встановлено, що для прийняття судом рішення зобов'язального характеру, відповідачем не виконано всі умови, визначені законом, а тому суд вважає, що належним способом захисту порушеного права позивача є зобов'язання відповідача повторно розглянути заяву-анкету позивача від 23 вересня 2021 року, подану для оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон, та прийняти обґрунтоване, належним чином оформлене рішення - з урахуванням висновків суду, викладених у цьому рішенні.

Щодо розподілу судових витрат суд зазначає наступне.

Як вбачається з квитанції № 23929 від 17 січня 2022 року, позивач при зверненні до суду із даним позовом сплатив судовий збір в розмірі 992,40 грн згідно (а.с. 9).

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Згідно ч. 8 цієї ж статті у випадку, якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони, суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору.

Враховуючи наведене, беручи до уваги, що за висновком суду даний спір виник з вини відповідача, суд вважає за необхідне стягнути з відповідача на користь позивача витрати зі сплати судового збору в повному обсязі.

На підставі викладеного вище, керуючись ст.ст. 2, 6, 9, 72-77, 39, 192-193, 242-246, 255, 257, 262, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 ; зареєстроване місце постійного проживання: АДРЕСА_1 ; зареєстроване місце фактичного проживання згідно довідки ВПО: АДРЕСА_2 ) до Головного управління Державної міграційної служби України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 37841728, зареєстроване місцезнаходження: 87515, Донецька обл., м. Маріуполь, вул. Митрополитська, буд. 20) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Державної міграційної служби України в Донецькій області щодо не дотримання при розгляді заяви-анкети ОСОБА_1 від 23 версесня 2021 року встановленого законодавством порядку ідентифікації особи та перевірки факту належності до громадянства України.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Державної міграційної служби України в Донецькій області щодо не прийняття належним чином оформленого рішення за результатом розгляду заяви-анкети ОСОБА_1 від 23 вересня 2021 року, поданої для оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон.

Зобов'язати відповідача повторно розглянути заяву-анкету ОСОБА_1 від 23 вересня 2021 року щодо оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон та прийняти обґрунтоване, належним чином оформлене рішення - з урахуванням правової оцінки, наданої судом у даному рішенні.

В задоволенні інших позовних вимог - відмовити.

Рішення суду може бути оскаржено до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Н.П. Волгіна