Ухвала від 12.09.2022 по справі 160/6325/21

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

12 вересня 2022 року Справа №160/6325/21

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді: Царікової О.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження у місті Дніпрі заяву Головного управління Державної казначейської служби України в м. Києві про заміну боржника у виконавчому документі у справі №160/6325/21 за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю "СІРІУС-СЕРВІС" до Київської митниці Держмитслужби про визнання протиправними та скасування рішень та карток відмов в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення,

ВСТАНОВИВ:

21.04.2021 до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю "СІРІУС-СЕРВІС" до Київської митниці Держмитслужби, в якій позивач просив суд визнати протиправними та скасувати рішення Київської митниці Держмитслужби про коригування митної вартості товарів:

- №UА100070/2021/000131/2 від 29.03.2021 з карткою відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення №UА100070/2021/00154;

- №UА100070/2021/000132/2 від 30.03.2021 з карткою відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення №UА100070/2021/00155;

- №UА100070/2021/000133/2 від 30.03.2021 з карткою відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення №UА100070/2021/00156;

- №UА100070/2021/000135/2 від 05.04.2021 з карткою відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення №UА100070/2021/00160;

- №UА100070/2021/000081/2 від 02.03.2021 з карткою відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення №UА100070/2021/00101;

- №UА100070/2021/000124/2 від 26.03.2021 з карткою відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення №UА100070/2021/00147.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 12.07.2021 у справі №160/6325/21 означену позовну заяву задоволено повністю. Визнано протиправним та скасовано рішення Київської митниці Держмитслужби про коригування митної вартості товарів за №UА100070/2021/000131/2 від 29.03.2021 з карткою відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення №UА100070/2021/00154. Визнано протиправним та скасовано рішення Київської митниці Держмитслужби про коригування митної вартості товарів за №UА100070/2021/000132/2 від 30.03.2021 з карткою відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення №UА100070/2021/00155. Визнатно протиправним та скасовано рішення Київської митниці Держмитслужби про коригування митної вартості товарів за №UА100070/2021/000133/2 від 30.03.2021 з карткою відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення №UА100070/2021/00156. Визнано протиправним та скасовано рішення Київської митниці Держмитслужби про коригування митної вартості товарів за №UА100070/2021/000135/2 від 05.04.2021 з карткою відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення №UА100070/2021/00160. Визнано протиправним та скасовано рішення Київської митниці Держмитслужби про коригування митної вартості товарів за №UА100070/2021/000081/2 від 02.03.2021 з карткою відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення №UА100070/2021/00101. Визнано протиправним та скасовано рішення Київської митниці Держмитслужби про коригування митної вартості товарів за №UА100070/2021/000124/2 від 26.03.2021 з карткою відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення №UА100070/2021/00147. Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Київської митниці Держмитслужби (ідентифікаційний код 43337359) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "СІРІУС-СЕРВІС" (ідентифікаційний код 23368101) судові витрати з оплати судового збору у розмірі 27 618 (двадцять сім тисяч шістсот вісімнадцять) грн. 49 коп.

Вищезазначене рішення суду набрало законної сили 17.02.2022 та було звернуто до примусового виконання.

08.06.2022 Дніпропетровським окружним адміністративним судом видано виконавчий лист у справі №160/6325/21 про стягнення за рахунок бюджетних асигнувань Київської митниці Держмитслужби (ідентифікаційний код 43337359) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "СІРІУС-СЕРВІС" (ідентифікаційний код 23368101) судових витрат з оплати судового збору у розмірі 27 618 (двадцять сім тисяч шістсот вісімнадцять) грн. 49 коп.

11.08.2022 до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла заява Державної казначейської служби України в м. Києві про заміну боржника у виконавчому документі у справі №160/6325/21 (вх. №58510/22) за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю "СІРІУС-СЕРВІС" до Київської митниці Держмитслужби про визнання протиправними та скасування рішень та карток відмов в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення.

В обґрунтування означеної заяви заявник зазначив, що відповідно до відомостей Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Київська митниця Держмитслужби (ідентифікаційний код 43337359) в стані припинення з 02.11.2020, номер запису 1000731270011041404. Правонаступником Київської митниці Держмитслужби (ідентифікаційний код 43337359) є Державна митна служба в особі відокремленого підрозділу Київська митниця (ідентифікаційний код ВП 43997555). З огляду на викладене, заявник просив замінити боржника у виконавчому листі по справі №160/6325/21 на Державну митну службу в особі відокремленого підрозділу Київська митниця (ідентифікаційний код ВП 43997555).

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 01.09.2022 у справі №160/6325/21 означену заяву призначено до розгляду у судовому засіданні на 12.09.2022 о 11:50, у приміщенні Дніпропетровського окружного адміністративного суду за адресою: м. Дніпро, вул. Академіка Янгеля, 4, зала №12.

Представники сторін в судове засідання 12.09.2022 не з'явилися, про дату, час та місце розгляду заяви повідомлені належним чином, що підтверджується матеріалами справи. Представник заявника у заяві від 11.08.2022 просив здійснювати розгляд заяви без його участі.

Згідно із приписами ч. 1 та ч. 2 ст. 379 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником. Суд розглядає питання про заміну сторони виконавчого провадження в десятиденний строк у судовому засіданні з повідомленням державного виконавця або заінтересованої особи, які звернулися з поданням (заявою), та учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.

Враховуючи належне повідомлення сторін про дату, час і місце розгляду заяви, суд вважає за можливе розглянути означену заяву в письмовому провадженні.

Розглянувши матеріали заяви, суд виходить з такого.

Відповідно до відомостей Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Київська Держмитслужба знаходиться в стані припинення з 02.11.2020, номер запису 1000731270011041404.

Постановою Кабінету Міністрів України від 02.10.2019 №858 "Деякі питання територіальних органів Державної митної служби» (далі - Постанова №858) утворено як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної митної служби, зокрема Київську митниця Держмитслужби, реорганізовано деякі територіальні органи Державної фіскальної служби шляхом їх приєднання до відповідних територіальних органів Державної митної служби, зокрема Київську митницю ДФС приєднано до Київської митниці Держмитслужби.

Постановою Кабінету Міністрів України від 30.09.2020 №895 "Деякі питання територіальних органів Державної митної служби» (далі - Постанова №895) реорганізовано територіальні органи Державної митної служби за переліком згідно з додатком шляхом їх приєднання до Державної митної служби, зокрема Київську митницю ДФС, установлено, що територіальні органи Державної митної служби, що реорганізуються відповідно до п. 1 цієї постанови (зокрема, Київська митниця ДФС), продовжують здійснювати свої повноваження та функції до утворення Державною митною службою територіальних органів згідно з абз. 4 п. 3 цієї постанови та прийняття рішення про можливість забезпечення здійснення такими органами повноважень і функцій територіальних органів, що реорганізуються. Таке рішення приймається Державною митною службою після здійснення заходів, пов'язаних із внесенням до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань даних про територіальні органи Державної митної служби, що будуть утворені згідно з абз. 4 п. 3 цієї постанови як відокремлені підрозділи юридичної особи публічного права, затвердженням положень про них, структури, штатних розписів, кошторисів та заповненням 30 відсотків вакансій.

Відповідно до Положення про Державну митну службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06.03.2019 №227 Державна митна служба України (Держмитслужба) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів та реалізує державну митну політику.

Пунктами 7 та 15 цього Положення визначено, що Держмитслужба є юридичною особою публічного права, здійснює повноваження безпосередньо та через територіальні органи Держмитслужби та спеціалізовані органи.

Наказом Державної митної служби України від 19.10.2020 №460 «Про утворення територіальних органів Державної митної служби як відокремлених підрозділів» утворено Київську митницю.

Відповідно до відомостей Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Київську митницю утворено 04.12.2019, номер запису 10000001689504.

Відповідно до пункту 1 Положення про Державну митну службу України, Державна митна служба України (далі - Митниця) є центральним органом виконавчої влади із спеціальним статусом, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів. Держмитслужба є спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади в галузі митної справи.

Згідно з пп. 2 п. 4 Положення про Державну митну службу України, Митниця організовує взаємодію митних органів з іншими органами виконавчої влади, які здійснюють передбачені законодавством види державного контролю товарів і транспортних засобів у пунктах пропуску через державний кордон та в зонах митного контролю та митній території України.

Статтею 2 Закону України «Про центральні органи виконавчої влади» закріплено принцип забезпечення безперервності, на якому ґрунтується діяльність центральних органів виконавчої влади та їх територіальних органів, утворених у встановленому Законом порядку.

Згідно з пунктом 5 постанови Кабінету Міністрів України від 10.09.2014 №442 "Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади" установлено, що центральні органи виконавчої влади, що утворюються шляхом реорганізації інших центральних органів виконавчої влади, є правонаступник органів, які реорганізуються.

Таким чином, функції держави не зникають із реорганізацією юридичної особи публічного права (крім випадку відмови держави від виконання певних функцій), а тому, враховуючи принцип безперервності влади, має бути вирішено питання про «функціональне правонаступництво» юридичної особи публічного права.

Постановою Кабінету Міністрів України від 20.10.2011 №1074 затверджено Порядок здійснення заходів, пов'язаних з утворенням, реорганізацією або ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади (далі - Порядок №1074).

Згідно з пунктами 5 та 6 Порядку №1074 орган виконавчої влади припиняється шляхом реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. Права та обов'язки органів виконавчої влади переходять: у разі приєднання одного або кількох органів виконавчої влади до іншого органу виконавчої влади - до органу виконавчої влади, до якого приєднано один або кілька органів виконавчої влади.

Пунктом 8 Порядку встановлено, що внаслідок реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) органів виконавчої влади припиняється той орган виконавчої влади, майнові права та обов'язки якого переходять його правонаступникам.

Таким чином, процесуальним правонаступництвом є заміна у справі сторони чи третьої особи у разі переходу повноважень (для суб'єкта владних повноважень), прав і обов'язків від однієї особи до іншої (правонаступника) у відносинах, щодо яких виник спір.

Отже, боржником у спірних відносинах, а саме при примусовому виконанні судового рішення, яке набрало законної сили, має виступати Київська митниця, як правонаступник реорганізованої Київської митниці Держмитслужби.

Згідно із ч. 1 і ч. 4 ст. 379 КАС України у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником. Положення цієї статті застосовуються також у випадку необхідності заміни боржника або стягувача у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження.

Суд звертає увагу, що приписи адміністративного судочинства не пов'язують процесуальне правонаступництво з обов'язковою наявністю факту припинення юридичної особи, а пов'язують заміну сторони з вибуттям особи саме з відносин, щодо яких виник спір.

Такі правила КАС України встановлені виходячи із специфіки публічно-правових відносин, а саме, з тією обставиною, що повноваження відповідних державних органів, зокрема і контролюючих, не є статичними, а можуть передаватись від одного органу до іншого у випадку зміни законодавства. При цьому, момент переходу таких повноважень від одного органу до іншого відбувається не після внесення запису в реєстр про припинення певного органу, який втрачає повноваження, а за наслідками видання відповідного розпорядчого акту Кабінетом Міністрів України.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 30.12.2020 у справі №805/4361/17-а.

Відповідно до статті 129-1 Конституції України, держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

Враховуючи вищезазначене, суд вважає за можливе задовольнити заяву Державної казначейської служби України в м. Києві про заміну боржника у виконавчому документі у справі №160/6325/21 та здійснити заміну Київської митниці Держмитслужби (ідентифікаційний код 43337359) на її правонаступника - Київську митницю (ідентифікаційний код ВП 43997555), що є територіальним органом на правах відокремленого підрозділу Державної митної служби України.

Керуючись ст.ст. 241, 243, 248, 256, 379 КАС України, суд,

УХВАЛИВ:

Заяву Головного управління Державної казначейської служби України в м. Києві про заміну боржника у виконавчому документі у справі №160/6325/21 за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю "СІРІУС-СЕРВІС" до Київської митниці Держмитслужби про визнання протиправними та скасування рішень та карток відмов в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення, - задовольнити повністю.

Замінити боржника у виконавчому листі, виданому Дніпропетровським окружним адміністративним судом 08.06.2022 у справі №160/6325/21, з Київської митниці Держмитслужби (ідентифікаційний код 43337359) на її правонаступника - Київську митницю (ідентифікаційний код ВП 43997555), що є територіальним органом на правах відокремленого підрозділу Державної митної служби України.

Ухвала суду набирає законної сили відповідно до статті 256 КАС України та може бути оскаржена в порядку та у строки, встановлені статтею 295 КАС України.

Повний текст ухвали суду складений 12.09.2022.

Суддя О.В. Царікова