09 вересня 2022 року ЛуцькСправа № 140/4721/22
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Димарчук Т.М.,
розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 , з урахуванням уточнених (збільшених) позовних вимог, звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі - ГУ ПФУ у Волинській області, відповідач) про визнання протиправною бездіяльності щодо непроведення ОСОБА_1 з 01 січня 2016 року по даний час перерахунку пенсії з урахуванням у її складі індексації грошового забезпечення на підставі довідок Ліквідаційної комісії УМВС у Волинській області від 23 березня 2018 року №2223 та Департаменту персоналу МВС України №22/6-2268 від 01 червня 2021 року про розмір грошового забезпечення; зобов'язання ГУ ПФУ у Волинській області невідкладно здійснити з 01.01.2016 по даний час перерахунок раніше призначеної пенсії з врахуванням у її складі індексації грошового забезпечення на підставі довідок Ліквідаційної комісії УМВС у Волинській області від 23 березня 2018 року №2223 та Департаменту персоналу МВС України №22/6-2268 від 01 червня 2021 року про розмір грошового забезпечення.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області та отримує пенсію відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб” з 25 грудня 1999 року.
Позивач вказав, що 11 лютого 2022 року звернувся до відповідача із заявою у якій просив з 01 січня 2016 року по 01 березня 2022 року провести перерахунок та виплату пенсії шляхом включення до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, індексації грошового забезпечення. Вказав, що з грошового забезпечення за 2014 - 2015 роки сплачені страхові внески на загальнообов'язкове пенсійне страхування. До складу грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, не було включено індексацію грошового забезпечення, яка має систематичний (щомісячний) характер, а її правова природа полягає у підтриманні купівельної спроможності рівня заробітної плати (грошового забезпечення), а тому вона має бути врахована у складі грошового забезпечення військовослужбовців для розрахунку пенсії за вислугу років, що забезпечує дотримання пенсійних прав осіб, звільнених з військової служби, як складової конституційного права на соціальний захист.
Листом від 25 березня 2022 року відповідач повідомив, що нормами діючого законодавства не передбачено врахування для обчислення розміру пенсії індексації грошового забезпечення.
07 липня 2022 року позивач повторно звернувся з заявою до відповідача з проханням провести на виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 22 лютого 2022 року у справі №140/16042/21 перерахунок пенсії з урахуванням у складі її грошового забезпечення індексації грошового забезпечення з 01 березня 2022 року, однак листом від 21 липня 2022 року відповідач відмовив позивачу в проведенні перерахунку пенсії з урахуванням у складі її грошового забезпечення індексації грошового забезпечення з 01 березня 2022 року.
Позивач вважає, що своєю бездіяльністю відповідач порушує його законні права та інтереси щодо отримання пенсії у належному розмірі, оскільки особи, які отримують пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», мають право на включення до грошового забезпечення, з якого розраховується пенсія, суми отримуваної ними індексації грошових доходів населення.
На підставі наведеного просить позов задовольнити.
Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 11 липня 2022 року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та її розгляд призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до частини першої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України.
У відзиві на позовну заяву від 12 серпня 2022 року №0300-0902-8/27613 (а.с.32-37) відповідач заперечує проти позову, вважає його безпідставним та таким, що не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Позивач 11 лютого 2022 року звернувся до ГУ ПФУ у Волинській області із заявою про здійснення з 01 січня 2016 року перерахунку та виплати пенсії, шляхом включення до складу грошового забезпечення індексації, на яку ГУ ПФУ у Волинській області листом від 25 березня 2022 року повідомило позивача, що відповідно до норм діючого законодавства не передбачено врахування для обчислення розміру пенсії індексації грошового забезпечення. Крім того, у матеріалах пенсійної справи позивача відсутні будь-які довідки, які б містили відомості про індексацію грошового забезпечення, що додатково дає підстави вважати вимогу про перерахунок пенсії безпідставною.
Зазначає, що питання включення суми індексації до складу грошового забезпечення для обчислення розміру пенсії та поняття “індексація пенсії” за своєю суттю є різними та регулюються різними нормами чинного законодавства.
Пенсія є об'єктом індексації грошових доходів населення. Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення, що визначено Законом України “Про індексацію грошових доходів населення” № 1282-ХІІ від 03.07.1991 року (зі змінами та доповненнями) та постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року №1078 “Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення” (зі змінами та доповненнями).
Згідно пункту 3 Порядку №1078, до об'єктів індексації не відносяться, зокрема: соціальні виплати, які визначаються залежно від прожиткового мінімуму (пенсії, обчислені з урахуванням абзацу першого частини першої статті 28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”; додаткова пенсія, підвищення, компенсаційні виплати, надбавки та інші доплати до пенсії, які визначаються залежно від прожиткового мінімуму).
Враховуючи той факт, що в складі пенсійної виплати позивача наявні складові, які визначались залежно від прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, що призвело до підвищення розміру пенсії, тому правових підстав для проведення індексації за період з 01 січня 2016 року по 01 березня 2022 року немає.
Відповідно до статті 64 ЗУ Закону №2262-ХІІ (в редакції Закону України “Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення пенсійного законодавства” від 15 лютого2022 року №2040-ІХ, який застосовується з 01.03.2022) у разі якщо пенсії, призначені військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію згідно з цим Законом, та членам їх сімей у попередньому календарному році та до дати індексації пенсії включно у році, в якому проводиться індексація пенсій, не перераховувалися відповідно до частини четвертої статті 63 цього Закону, для забезпечення їх індексації проводиться перерахунок пенсій у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Сума індексації враховується під час подальшого перерахунку пенсії відповідно до статті 63 цього Закону.
Зазначає, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року №118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» розмір пенсії ОСОБА_1 перераховано з березня 2022 року, проіндексовано і становить 19340 грн.
Щодо вимоги здійснити перерахунок пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, виданої Ліквідаційною комісією УМВС у Волинській області від 23 березня 2018 року №2223, то така вимога є безпідставною, оскільки спір між позивачем і відповідачем в цій частині відсутній. Перерахунок пенсії позивача по вказаній довідці проведений з 01.01.2016, що підтверджується даними пенсійної справи.
Щодо перерахунку пенсії на підставі довідки Департаменту персоналу МВС України №22/6-2268 від 01 червня 2021 року, то після останнього перерахунку пенсії позивача на законодавчому рівні зміни грошового забезпечення не відбувалися, а тому підстав для такого перерахунку пенсії немає.
З наведених підстав просить в задоволенні позову відмовити повністю.
У поданих до суду 19.08.2022 запереченнях на відзив позивач підтримав вимоги викладені у позовній заяві (а.с.45-49).
Крім того, учасники справи не зверталися із клопотаннями про розгляд справи в судовому засіданні, оформленими відповідно до вимог статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України). Суд наголошує, що за змістом статті 162 КАС України у відзиві на позовну заяву відповідач викладає виключно заперечення проти позову, відзив не може містити будь-яких заяв чи клопотань, позаяк заяви та клопотання учасники справи подають окремо у письмовій формі із зазначенням підстав та з дотриманням інших вимог статті 167 КАС України.
Отже, заявлене у відзиві ГУ ПФУ у Волинській області клопотання про розгляд справи за правилами загального позовного провадження не підлягало судом вирішенню по суті. Додатково суд звертає увагу, що дана справа належить до справ незначної складності, а тому, з урахуванням характеру спірних правовідносин та предмету доказування не вимагає проведення судового засідання з повідомленням сторін для повного та всебічного встановлення обставин справи.
Суд, перевіривши доводи сторін, викладені у заявах по суті справи, дослідивши письмові докази, встановив такі обставини.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області та з 25 грудня 1999 року отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб”, що підтверджується пенсійним посвідченням серії № НОМЕР_1 від 17 квітня 2000 року (а.с.24).
11 лютого 2022 року позивач звернувся до відповідача із заявою у якій просив з 01 січня 2016 року по 01 березня 2022 року провести перерахунок та виплату пенсії шляхом включення до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, індексації грошового забезпечення, оскільки з грошового забезпечення за 2014 - 2015 роки сплачені страхові внески на загальнообов'язкове пенсійне страхування (а.с.7).
Листом від 25 березня 2022 року №3475-2283/М-02/8-0300/22 ГУ ПФУ у Волинській області повідомило позивача, що нормами Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб” та постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей» не передбачено врахування для обчислення розміру пенсії індексації грошового забезпечення. Повідомлено, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року №118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» розмір пенсії ОСОБА_1 перераховано з березня 2022 року і становить 19340,00 грн (а.с.10).
07 липня 2022 року позивач повторно звернувся з заявою до відповідача з проханням провести на виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 22 лютого 2022 року у справі №140/16042/21 перерахунок пенсії з нарахуванням індексації з 01 березня 2022 року, однак листом від 21 липня 2022 року №6400-5470/М-02/8-0300/22 ГУ ПФУ у Волинській області повідомило позивача, що постановою Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року №118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» визначено, що з 1 березня 2022 розміри пенсій, відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (без урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та Інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2021 включно, підвищується на коефіцієнт збільшення, установлений абзацом другим пункту 1 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.
З грудня 2021 року максимальний розмір пенсії ОСОБА_1 становить 19340,00 грн, з 01 липня 2022 року - 20270,00 грн. Оскільки, розмір пенсійної виплати без обмеження складає 20686,03 грн, підстави для встановлення підвищення до пенсії згідно із постановою Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року №118 відсутні.
Вважаючи бездіяльність відповідача щодо непроведення з 01 січня 2016 року по даний час перерахунку пенсії з урахуванням у її складі індексації грошового забезпечення на підставі довідок Ліквідаційної комісії УМВС у Волинській області від 23 березня 2018 року року №2223 та Департаменту персоналу МВС України №22/6-2268 від 01 червня 2021 року про розмір грошового забезпечення протиправною, позивач звернувся до суду із цим позовом.
При вирішенні спору суд керується такими нормативно-правовими актами.
Частиною другою статті 19 Конституції Україні передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Закон України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” від 09.04.1992 №2262-ХІІ (далі - Закон №2262-ХІІ) визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом. Зазначеним Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Частиною третьою статті 43 Закону №2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Частина вісімнадцята статті 43 Закону №2262-ХІІ встановлює, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
Питання перерахунку призначених відповідно до Закону №2262-ХІІ пенсій унормовано статтею 63 цього Закону, частинами першою, другою якої встановлено, що перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
29.12.2015 набрав чинності Закон України “Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей” від 23.12.2015 №900-VIII. Цим Законом статтю 63 Закону №2262-XII доповнено новою частиною третьою, згідно з якою перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
11.11.2015 Кабінет Міністрів України прийняв постанову “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції” №988 (далі - Постанова №988). Пунктом 1 Постанови №988 установлено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення. Також пунктом 3, 4 цієї Постанови затверджено, зокрема, схеми окладів за спеціальним званням поліцейських, схеми посадових окладів поліцейських у розмірах згідно з додатками 3 - 10.
Відповідно до статті 94 Закону України “Про Національну поліцію”, Постанови №988 наказом МВС України від 06.04.2016 №260 затверджено Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання (далі - Порядок №260). Зокрема, Порядком №260 установлено такі додаткові види грошового забезпечення: надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції (пункт 4 Розділу ІІ Порядку №260); надбавка за безперервний стаж на шифрувальній роботі (пункт 5 Розділу ІІ Порядку №260); надбавка за виконання функцій державного експерта з питань таємниць (пункт 6 Розділу ІІ Порядку №260); надбавка за службу в умовах режимних обмежень (пункт 7 Розділу ІІ Порядку №260); надбавка за почесне звання “заслужений” (пункт 8 Розділу ІІ Порядку №260); доплата за науковий ступінь з відповідної спеціальності (пункт 9 Розділу ІІ Порядку №260); доплата за вчене звання (пункт 10 Розділу ІІ Порядку №260); доплата за службу в нічний час (пункт 11 Розділу ІІ Порядку №260).
Згідно з частиною четвертою статті 63 Закону №2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Що стосується вимог про перерахунок та виплату пенсії з урахуванням у її складі індексації грошового забезпечення, суд зазначає наступне.
Статтею 18 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» визначено, що законами України з метою надання соціальної підтримки населенню України в цілому та окремим категоріям громадян встановлюються державні гарантії, зокрема, щодо індексації доходів населення з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін.
Державні соціальні гарантії є обов'язковими для всіх державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (частина 2 статті 19 Закону «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії»).
Статтею 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» передбачено, що грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.
Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України регульовано Законом України “Про індексацію грошових доходів населення” №1282-ХІІ від 03 липня 1991 року (зі змінами та доповненнями).
Згідно статті 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Статтею 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» передбачено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема оплата праці (грошове забезпечення).
Отже, індексація грошового забезпечення є однією із основних державних гарантій, спрямованою на підтримання купівельної спроможності населення України шляхом підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг. При цьому проведення індексації у зв'язку зі зростанням споживчих цін (інфляцією) є обов'язковим для всіх юридичних осіб роботодавців, незалежно від форми власності та виду юридичної особи.
Враховуючи, що індексації підлягають всі грошові доходи населення, які не мають разового характеру, а не тільки грошове забезпечення військовослужбовців, а також те, що здійснення індексації врегульовано окремим законом, до якого стаття 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» містить відсилочну норму, суд дійшов висновку, що механізм індексації має універсальний характер і питання її врахування до складу грошового забезпечення для призначення пенсії за вислугу років не регулюється положеннями Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» або Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Статтею 6 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» встановлено, що у разі виникнення обставин, передбачених статтею 4 цього Закону, у встановленому законом порядку здійснюється перегляд розмірів: заробітної плати; пенсій; державної соціальної допомоги; стипендій, що виплачуються студентам державних та комунальних вищих навчальних закладів. Перегляд зазначених у частині першій цієї статті гарантій здійснюється у розмірах, що визначаються як результат добутку розміру доходу, що підлягає індексації в межах прожиткового мінімуму для відповідних соціальних і демографічних груп населення, та величини індексу споживчих цін.
Згідно зі статтею 4 вказаного Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка. Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону.
Пунктом 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078, передбачено, що у разі підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків. Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення.
Слід зазначити, що правове регулювання виплати індексації визначає умови (коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації), з настанням яких виникає право на щомісячне отримання суми індексації у структурі заробітної плати (грошового забезпечення) до настання обставин (підвищення тарифних ставок, окладів), за яких виплата розрахованої суми індексації припиняється до повторного настання обставин, які обумовлюють повторне виникнення права на отримання індексації.
Незважаючи на наявність спеціального законодавства, зокрема Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та відповідних підзаконних нормативних актів, якими врегульовуються відносини щодо обчислення (призначення, перерахунку) пенсій військовослужбовцям та наявність спеціального законодавства, зокрема Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», яким імперативно визначаються види (складові) грошового забезпечення військовослужбовців, натомість які не врегульовують питання віднесення індексації грошового забезпечення до видів грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, при вирішенні цього питання слід субсидіарно застосовувати положення спеціальних законів щодо механізму проведення індексації, її мети та правової природи (суті), зокрема Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії», Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», та Порядку № 1078.
Субсидіарне застосування зазначених норм права дає підстави для правового висновку, що індексація грошового забезпечення має систематичний (щомісячний) характер, а її правова природа полягає у підтриманні купівельної спроможності рівня заробітної плати (грошового забезпечення) внаслідок її знецінення через подорожчання споживчих товарів і послуг, а тому вона має бути врахована у складі грошового забезпечення військовослужбовців для розрахунку пенсії за вислугу років, що забезпечує дотримання пенсійних прав осіб, звільнених з військової служби, як складової конституційного права на соціальний захист. В іншому випадку, не врахування індексації при обрахунку пенсії за вислугу років призвело б до застосування для визначення розміру пенсії знеціненого грошового забезпечення.
Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону №2262-XII Кабінет Міністрів України прийняв постанову “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” від 21.02.2018 №103 (далі - Постанова №103). Пунктом 3 Постанови №103 встановлено перерахувати з 1 січня 2016 р. пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції” (Офіційний вісник України, 2015 р., № 96, ст. 3281). Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.
Одночасно пунктом 5 Постанови №103 передбачено, що перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) відповідно до пункту 3 цієї постанови проводиться на підставі довідок про розміри грошового забезпечення, поданих Міністерством внутрішніх справ органам Пенсійного фонду України до набрання чинності цією постановою, або довідок, додатково оформлених та поданих відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. № 45 (Офіційний вісник України, 2008 р., № 12, ст. 301).
Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, визначено постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 “Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393” (далі - Порядок №45).
Пунктом 1-4 Порядку передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінету Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
На підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).
Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
З вищенаведеного слідує, що підставою для перерахунку пенсії є довідка про розмір грошового забезпечення, видана уповноваженим на те органом, якими у даному випадку є МВС України та територіальні органи МВС України.
Довідка про розмір грошового забезпечення за №2223 видана позивачу 23 березня 2018 року Ліквідаційною комісією УМВС у Волинській області, а довідка про розмір грошового забезпечення №22/6-2268 видана позивачу 01 червня 2021 року Департаментом персоналу МВС України.
Тому, виходячи із змісту нормативних актів, які регламентують спірні правовідносини саме такі довідки є підставою для органу Пенсійного фонду для здійснення перерахунку пенсії.
Саме, МВС України та територіальні органи МВС України здійснюють виготовлення та видачу довідок для перерахунку пенсії із зазначенням відповідних виплат грошового забезпечення, які враховуються для перерахунку.
Суми та види грошового забезпечення для перерахунку пенсій беруться до уваги Пенсійним фондом у випадку, якщо вони включенні до відповідної довідки.
Тому, з врахуванням вищевикладеного, суд констатує, що для врахування відповідачем для перерахунку пенсії такої складової як індексація грошового забезпечення, про яку просить позивач, вона повинна бути включена у відповідну довідку, видану уповноваженим на це органом, в даному випадку Ліквідаційною комісією УМВС України у Волинській області та Департаментом персоналу МВС України.
Із наявних у матеріалах справи довідок Ліквідаційної комісії УМВС у Волинській області від 23 березня 2018 року №2223 та Департаменту персоналу МВС України №22/6-2268 від 01 червня 2021 року про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 вбачається, що в складі грошового забезпечення позивача, яке враховується для перерахунку пенсії, індексація грошового забезпечення відсутня (а.с. 26, 27).
Зважаючи на те, що довідки із зазначенням у них сум індексації грошового забезпечення позивача не надходили до ГУ ПФУ у Волинській області, відповідачем не вчинено дій або бездіяльності щодо порушення прав, свобод чи інтересів позивача.
Аналогічна правова позиція щодо перерахунку пенсії з урахуванням індексації грошового забезпечення висловлена у постанові Верховного Суду від 23.09.2020 по справі № 428/4357/17.
Позивачем правомірність видачі довідок Ліквідаційної комісії УМВС у Волинській області від 23 березня 2018 року №2223 та Департаменту персоналу МВС України №22/6-2268 від 01 червня 2021 року про розмір його грошового забезпечення та включених до них складових грошового забезпечення у встановленому порядку оскаржена не була, а тому вимога адресована ГУ ПФУ у Волинській області про врахування індексації грошового забезпечення (яка відсутня у довідках, виданих компетентним органом) є безпідставною.
За таких обставин, ураховуючи наведене вище правове регулювання спірних правовідносин та фактичні обставини справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача в частині зобов'язання відповідача здійснити з 01.01.2016 по даний час перерахунок раніше призначеної пенсії з врахуванням у її складі індексації грошового забезпечення задоволенню не підлягають.
Відповідно до статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Розглянувши подані документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що відповідачем не було допущено протиправної бездіяльності, а тому позовні вимоги є безпідставними та такими, що не підлягають до задоволення.
Керуючись статтями 243-246, 255, 262, 295 КАС України, суд
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії, відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене учасниками справи в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код РНОКПП НОМЕР_2 ).
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43026, Волинська область, м. Луцьк, вул. Кравчука, 22-В, код ЄДРПОУ 13358826).
Суддя Т.М. Димарчук