12 вересня 2022 року ЛуцькСправа № 140/4893/22
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Ксензюка А.Я.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся в суд із позовом (нова редакція від 09.08.2022) до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі - ГУ ПФУ у Волинській області, відповідач) про визнання неправомірними дій щодо зменшення основного розміру пенсії з 88% на 70% грошового забезпечення 01.12.2019 на підставі довідки ТМО від 07.12.2021 №33/23-2062д; зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії за вислугу років з 01.12.2019 відповідно до статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (в редакції, що діяла на час призначення пенсії) у розмірі 88% відповідних сум грошового забезпечення на підставі довідки ТМО від 07.12.2021 №33/23-2062д.
В обґрунтування позову позивач вказав, що перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», яка була призначена в 1998 році у розмірі 88 % грошового забезпечення. Проте при здійсненні перерахунку та виплати пенсії на підставі довідки ТМО від 07.12.2021 №33/23-2062д ГУ ПФУ у Волинській області зменшило розмір пенсії з 88% до 70 % грошового забезпечення. Позивач звернувся до відповідача із заявою про проведення обчислення та перерахунку пенсії з врахуванням розміру пенсії 88% грошового забезпечення. Однак ГУ ПФУ у Волинській області відмовило у здійсненні такого перерахунку.
Позивач вважає, що відповідач протиправно порушив його конституційні права та інтереси, не мав законних підстав не здійснити перерахунок пенсії у розмірі 88% грошового забезпечення, оскільки позивач отримував пенсію у розмірі 88% грошового забезпечення. З урахуванням наведеного позивач просив позов задовольнити.
Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 11.08.2022 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі за вказаним позовом та ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
У відзиві на позовну заяву відповідач позов не визнав та просить відмовити у його задоволенні у зв'язку із відсутністю правових підстав для проведення перерахунку пенсії у розмірі 88% грошового забезпечення.
Враховуючи вимоги статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) судом розглянуто дану справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення з огляду на наступне.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є пенсіонером органів внутрішніх справ, перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», яка призначена з 30.06.1998.
Відповідно до висновку про призначення пенсії за вислугу років, загальна вислуга років позивача для призначення пенсії на момент звільнення становить 31 рік та пенсія призначена у розмірі 85% від суми грошового забезпечення, а з 01.01.2003 її розмір становив 88% від суми грошового забезпечення, який був збережений при здійсненні наступних перерахунків
Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 28.03.2022 у справі № 140/820/22 позов ОСОБА_1 до ГУ ПФУ у Волинській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії задоволено частково, зокрема, зобов'язано ГУ ПФУ у Волинській області на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 07.12.2021 року №33/23-2062д, виданої Державною установою «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Волинській області» здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.12.2019 у відповідності до статей 43, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-XII, положень постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», із обов'язковим урахуванням розмірів щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.
На виконання вищезазначеного рішення суду відповідач здійснив перерахунок пенсії починаючи з 01.12.2019 на підставі оновленої довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Волинській області» від 07.12.2021 року №33/23-2062д з розрахунку 70% грошового забезпечення.
На звернення позивача щодо перерахунку пенсії на виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 28.03.2022 у справі № 140/820/22, ГУ ПФУ у Волинській області листом від 29.06.2022 № 5984-5168/Г-02/8-0300/22 повідомило позивача, зокрема, про те, що перерахунок його пенсії, з урахуванням 70 % грошового забезпечення, здійснено за чинною редакцією Закону № 2262-XII.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є, зокрема, Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року №2262-ХІІ (далі - Закон №2262-ХІ).
Відповідно до частиною другої статті 13 Закону №2262-XII (у редакції, чинній на момент призначення пенсії позивачу) загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 85 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 95 процентів, до категорій 2 і 3, - 90 процентів.
Як вбачається із висновку про призначення пенсії від 07.07.1998, на день звільнення позивача за віком вислуга позивача в пільговому обчисленні становила 31 рік, а тому пенсія за вислугу років була обчислена у розмірі 85% відповідних сум грошового забезпечення (загальний розмір пенсії не повинен перевищувати 85% відповідних сум грошового забезпечення).
Абзацом четвертим пункту 4 розділу I Закону України від 04 липня 2002 року №51-IV “Про внесення змін до Закону України “Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ”” (далі - Закон №51-IV) внесено зміни до частини другої статті 13 Закону №2262-XII, відповідно до яких цифри “85”, “95” і “90” замінено відповідно цифрами “90”, “100” і “95”. Пунктом 1 розділу ІІ Закону №51-IV обумовлено, що абзац четвертий пункту 4 розділу І цього Закону набирає чинності з дня введення в дію Закону України “Про Державний бюджет України на 2003 рік”, а згідно з пунктом 4 розділу ІІ даного Закону передбачено Кабінету Міністрів України забезпечити проведення перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяким іншим особам відповідно до абзацу четвертого пункту 4 розділу I цього Закону з відповідних сум грошового забезпечення, встановлених на 1 січня 2003 року.
Таким чином, відповідно до внесених у статтю 13 Закону №2262-XII змін раніше призначені за цим законом пенсії підлягали перерахунку, в тому числі і пенсія позивача, та її розмір становив 88% від суми грошового забезпечення (55% відповідних сум грошового забезпечення за вислугу 20 років та додатково 33% за вислугу понад 20 років).
Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону № 2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Згідно із частиною другою статті 13 Закону № 2262-XII (в редакції Закону № 1166-VII) максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
При вирішенні даного спору суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені у рішенні Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 04.02.2019 та у постанові Великої Палати Верховного Суду від 16.10.2019 у зразковій справі № 240/5401/18, які полягають у такому.
Відсотковий розмір при призначенні пенсії визначається статтею 13 Закону № 2262-XII на момент призначення пенсії, а розміри складових пенсії визначаються Кабінетом Міністрів України. Такі складові пенсії, як і їх розміри, не є сталими і регулюються постановами Кабінету Міністрів України. Відсоткове співвідношення, установлене статтею 13 Закону № 2262-XII, уже призначеної пенсії до складових грошового забезпечення (окладу) є сталим, оскільки визначається на день призначення пенсії. На момент виникнення спірних правовідносин було установлено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 % відповідних сум грошового забезпечення. Разом з тим застосування цього показника до перерахунку пенсії відповідача є протиправним, як тому, що стосується призначення нових пенсій, а не перерахунку раніше призначених, так і з огляду на те, що законодавчо діє принцип незворотності нормативно-правових актів у часі в силу прямих приписів статті 58 Конституції України. Отже, порядок перерахунку призначених пенсій військовослужбовців урегульований нормами статті 63 Закону № 2262-XII, яка змін не зазнавала, тому застосування статті 13 цього Закону, яка регулює призначення пенсій, є протиправним, оскільки процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення.
На думку суду, при здійсненні перерахунку пенсії позивача з 01.12.2019 на виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 28.03.2022 у справі №140/820/22, відповідач не мав правових підстав для зменшення з 88 до 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення розміру пенсії позивача, оскільки Законом № 2262-XII не передбачено права територіального органу Пенсійного фонду при здійсненні перерахунку раніше (тобто, до набрання чинності змін до частини другої статті 13 Закону № 2262-XII, внесених Законом № 1166-VII) призначених пенсій застосовувати максимальний розмір пенсії у відсотковому значенні (70 процентів) за чинною редакцією Закону № 2262-ХІІ.
Крім того, суд звертає увагу, що відповідач уже зменшував розмір пенсії позивача до 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення при здійсненні її перерахунку з 01.01.2016. Проте, рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 26.11.2019 у справі № 140/52/19 визнано протиправними дії ГУ ПФУ у Волинській області щодо зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 з 88% до 70% відповідних сум грошового забезпечення при здійсненні її перерахунку з 01.01.2016; зобов'язано ГУ ПФУ у Волинській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії (з урахуванням виплачених сум) з 01 січня 2016 року відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” у розмірі 88% відповідних сум грошового забезпечення.
З урахуванням наведеного, дії ГУ ПФУ у Волинській області щодо зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 з 88 до 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення при здійсненні її перерахунку з 01.12.2019 є протиправними.
З урахуванням встановлених обставин справи та наведених норм чинного законодавства України, виходячи із наданих частиною другою статті 245 КАС України повноважень, суд у даній справі дійшов висновку про необхідність задоволення позовних вимог шляхом прийняття рішення про визнання протиправними дій ГУ ПФУ у Волинській області щодо зменшення розміру пенсії позивача з 88 до 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення при здійсненні її перерахунку з 01.12.2019 на підставі довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Волинській області» від 07.12.2021 року №33/23-2062д та зобов'язання відповідача провести перерахунок та виплату (з урахуванням виплачених сум) позивачу пенсії з 01.12.2019 на підставі довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Волинській області» від 07.12.2021 року №33/23-2062д у розмірі 88 процентів відповідних сум грошового забезпечення.
Крім того, зважаючи на відсутність документально підтверджених судових витрат пов'язаних із розглядом справи, питання про їх розподіл судом не вирішується.
Керуючись статтями 243-246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», суд
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43026, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Кравчука, 22-В, ідентифікаційний код юридичної особи 13358826) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 з 88 до 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення при здійсненні її перерахунку з 01 грудня 2019 року на підставі довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Волинській області» від 07 грудня 2021 року №33/23-2062д.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області провести перерахунок та виплату (з урахуванням виплачених сум) пенсії ОСОБА_1 з 01 грудня 2019 року на підставі довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Волинській області» від 07 грудня 2021 року №33/23-2062д у розмірі 88 процентів відповідних сум грошового забезпечення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя А.Я. Ксензюк