Провадження № 33/803/887/22 Справа № 182/6895/21 Суддя у 1-й інстанції - Ступак Т.С. Суддя у 2-й інстанції - Коваленко В. Д.
23 серпня 2022 року м. Дніпро
Дніпровський апеляційний суд в особі судді Коваленко В.Д., за участю адвоката Кобеляцького Д.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні, в режимі відеоконференції, апеляційну скаргу адвоката Кобеляцького Д.М. на постанову Нікопольського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 08 липня 2022 року, якою
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, не працюючого, який зареєстрований та фактично мешкає за адресою: АДРЕСА_1 ,
визнано винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП,-
Зміст оскаржуваного судового рішення і встановлені судом першої інстанції обставини.
Вказаною постановою ОСОБА_1 визнано винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 1000 (одна тисяча) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000 (сімнадцять тисяч) гривень, з позбавленням права керування транспортними засобами строком на один рік.
Стягнуто з ОСОБА_1 судовий збір на користь держави в сумі 496 гривень 20 коп.
ОСОБА_1 визнано винуватим в тому, що він о 16-10 год. 12.09.2021 року на автодорозі Мар'янське-Берислав 25 км.+600м., керував транспортним засобом Cheri Amulet, д/н НОМЕР_1 , в стані алкогольного сп'яніння. Огляд на стан сп'яніння проводився за допомогою алкотестера Драгер-6810 № 2312. Проба позитивна 2,94‰. Огляд проводився у присутності двох свідків. Своїми діями водій порушив 2,9А ПДР. Дії ОСОБА_1 кваліфіковані за ч.1 ст.130 КУпАП.
Вимоги апеляційної скарги з доповненнями до неї та узагальненні доводи особи, яка її подала.
В апеляційній скарзі адвокат Кобеляцький Д.М., який діє в інтересах ОСОБА_1 , просить постанову суду скасувати, провадження по справі закрити, у зв'язку з відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення.
Вважає, що висновки суду не відповідають фактичним обставинам справи, розгляд справи проводився поверхнево.
На його думку, судом не було прийнято до уваги, що притягнення особи до адміністративної відповідальності можливе лише за наявності події адміністративного правопорушення та вини особи у його вчиненні, яка підтверджена належними доказами. Вважає, що судом не може братися до уваги письмові пояснення свідків ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , оскільки вони не були написані ними власноруч, до того ж покази сприймаються судом тільки у тому разі, якщо вони надані у судовому засіданні, ОСОБА_1 не були роз'ясненні його законні права, у працівників поліції були відсутні документи на прилад Драгер, яким начебто підтвердив його алкогольне сп'яніння, працівниками поліції порушено порядок та інструкція, щодо встановлення факту алкогольного сп'яніння. Водієві не було надано необхідних документів на пристрій Драгер, що саме він дозволений до застосування МОЗ та Держспоживстандарт. Крім того в матеріалах справи відсутнє належне оформлення направлення на огляд лікарем закладу охорони здоров'я.
На його думку, поліцейські проводили огляд некоректно та заангажовано, ОСОБА_1 після складання протоколу не було відсторонено від керування транспортним засобом.
Позиція учасників апеляційного перегляду.
Адвокат Кобеляцький Д.М. в апеляційному суді просив апеляційну скаргу задовольнити, постанову суду скасувати, та закрити провадження за відсутності в діях ОСОБА_1 складу вказаного правопорушення.
Мотиви апеляційного суду.
Заслухавши доповідь судді, вислухавши думку адвоката, перевіривши доводи апеляційної скарги, перевіривши законність та обґрунтованість постанови суду, співставивши їх з наявними в матеріалах справи доказами, апеляційний суд приходить до наступного висновку.
Відповідно до змісту ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
З аналізу ст. ст. 251, 252 КУпАП слідує, що доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. При цьому, орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Апеляційний суд, провівши перегляд справи в межах доводів апеляційної скарги, проаналізувавши зміст оскарженої постанови, дослідивши відповідні докази, які наявні в матеріалах справи про адміністративне правопорушення, вважає, що судом судом першої інстанції вказані вимоги закону були дотримані у повному обсязі, а доводи апеляційної скарги захисника, викладені в судовому засіданні та апеляційній скарзі не відповідають фактичним обставинам справи та вимогам Закону, з огляду на наступне.
Провина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП повністю підтверджується доказами, наявними в матеріалах справи, а саме:
- відомостями з протоколу про адміністративне правопорушення серії ДПР18 №155115 від 12.09.2021 року про те, що водій ОСОБА_1 о 16-10 годині 12.09.2021 року на автодорозі Мар'янське-Берислав 25 км.+600м., керував транспортним засобом Cheri Amulet, д/н НОМЕР_1 , в стані алкогольного сп'яніння. Огляд на стан сп'яніння проводився за допомогою алкотестера Драгер-6810 № 2312. Проба позитивна 2,94‰. Огляд проводився у присутності двох свідків. Своїми діями водій порушив 2,9А ПДР. Дії ОСОБА_1 кваліфіковані за ч.1 ст.130 КУпАП.
Протокол складений уповноваженою особою з дотриманням вимог, передбачених ст. ст. 254 - 256 КУпАП;
- актом огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів, згідно якого, огляд водія ОСОБА_1 був проведений у встановленому Законом порядку. Огляд проводився в присутності свідків, та ними підписано акт. Огляд проводився за допомогою “Dragerа Alkotest 6810”. Результат склав - 2,94 ‰ проміле;
- роздруківкою чека «Alkotest Drager 6810», в якому зазначено результат огляду ОСОБА_1 ,- 2,94 проміле;
- письмовими поясненнями свідків ОСОБА_2 та ОСОБА_3 відповідно до яких, кожен окремо пояснили, що 12.09.2021 року вони були запрошені працівниками поліції в якості свідків, та в їх присутності водій автомобіля Cheri Amulet, д/н НОМЕР_1 , ОСОБА_1 пройшов огляд з використанням приладу Alcotest Drager 6810, за результатами якого встановлено, що вміст алкоголю у видихаємому повітрі склав 2,94 проміле. Також зазначено, що в їх присутності водія ОСОБА_1 було ознайомлено зі змістом протоколу, зі своїми правами та обов'язками;
В ході апеляційного розгляду встановлено, що вимоги Інструкції були виконані належним чином.
Аналізуючи вищевикладені докази, апеляційний суд доходить висновку про їх належність, допустимість та достовірність, а їх кількість та взаємоузгодженість достатніми для встановлення порушення в діях водія ОСОБА_1 п. 2.9а ПДР України та його винуватості у вчиненні адміністративного правопорушення за ч. 1 ст. 130 КУпАП, а саме керування транспортним засобом в стані алкогольного сп'яніння.
Перевіряючи доводи апеляційної скарги захисника, апеляційний суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото-і кінозйомки,відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, безпеки на автомобільному транспорті та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
З огляду на вказані положення закону, апеляційний суд вважає посилання захисника на те, що пояснення свідків, без їх безпосереднього допиту у судовому засіданні, не можуть вважатись доказом не ґрунтується на вищевказаних положеннях КУпАП. Більше того, з огляду на ту обставину, що вказані пояснення повністю узгоджуються з іншими зібраними у справі письмовими доказами, апеляційний суд, як і суд першої інстанції, не має підстав ставити під сумнів правдивість показів зазначених осіб.
Відповідно до ч. 2 ст. 266 КУпАП, огляд особи, яка керувала транспортним засобом, морським, річковим, малим, спортивним судном або водним мотоциклом, на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а вразі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
Необґрунтованими є твердження захисника про порушення з боку поліцейських визначеної законом процедури проведення огляду на стан сп'яніння з використанням на місці зупинки транспортного засобу приладу Драгер, оскільки, на його думку, працівники поліції не пред'явили на нього дозвільні документи, з огляду на таке.
Пунктами 5, 6, 10 розділу ІІ Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої спільним наказом МОЗ і МВС № 1452/735 від 09.11.2015 року (далі - Інструкція), передбачено, що перед проведенням огляду на стан сп'яніння поліцейський інформує особу, яка підлягає огляду на стан сп'яніння, про порядок застосування спеціального технічного засобу та на її вимогу надає сертифікат відповідності та свідоцтво про повірку робочого засобу вимірювальної техніки. Результати огляду на стан сп'яніння водія транспортного засобу, проведеного поліцейським, зазначаються в акті огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів. У випадку встановлення стану сп'яніння результати огляду, проведеного поліцейським, зазначаються у протоколі про адміністративне правопорушення, до якого долучається акт огляду.
Згідно з п. 4 розділу ІХ Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, затвердженої наказом МВС №1395від 07.11.2015року (далі Інструкція №1395), результати огляду зазначаються в акті огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів. Акт огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів складається у двох примірниках, один з яких вручається особі, щодо якої проводився цей огляд. У разі виявлення стану алкогольного сп'яніння в результаті проведення огляду з використанням спеціальних технічних засобів складається протокол про адміністративне правопорушення, до якого долучаються акт огляду на стан сп'яніння та роздруківка із результатом огляду з використанням спеціального технічного засобу (у разі наявності).
Матеріалами справи підтверджено, що працівниками поліції з дотриманням вищезазначених вимог Інструкцій проведений огляд на стан сп'яніння за допомогою спеціального технічного засобу Drager Alcotest 6810 прилад № 2312 за добровільною згодою ОСОБА_1 у присутності двох свідків, за результатами проведення якого зафіксований показник 2,94 проміле, про що складені акт огляду на стан алкогольного сп'яніння та протокол про адміністративне правопорушення, з чим погодився й сам ОСОБА_1 , підписавши їх особисто. Жодних заперечень з приводу виявленого результату сп'яніння, вимог про доставлення його до закладу охорони здоров'я або про пред'явлення сертифікату відповідності газоаналізатора останній не зазначав, а закінчення строку дії свідоцтва про його державну реєстрацію не виключає можливість його застосування, за умови своєчасного здійснення калібрування та дотримання вимог інструкції з експлуатації.
Законом України «Про метрологію та метрологічну діяльність», який набрав чинності 01.01.2016 року, засоби вимірювальної техніки, які застосовуються у сфері законодавчо регульованої метрології, є законодавчо регульованими засобами вимірювальної техніки. До таких засобів вимірювальної техніки відносяться і вимірювачі вмісту алкоголю в крові та повітрі, що видихається.
Частиною 1 статті 17 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність» встановлено, що законодавчо регульовані засоби вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, підлягають періодичній повірці та повірці після ремонту. Законом України «Про метрологію та метрологічну діяльність» не встановлено вимог до законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, що вже перебувають в експлуатації, пов'язаних з наявністю чинних сертифікатів відповідності засобів вимірювальної техніки затвердженому типу, які видавалися Міністерством економічного розвитку і торгівлі України до 01.01.2016 року.
Відповідно до листа (який є публічно доступним) заступника директора Українського медичного центру сертифікації МОЗ України № 45 від 18.01.2018 року на запит Департаменту патрульної поліції Національної поліції України, використання медичних виробів «Газоаналізатори Alcotest Drager 6810», які були завезені та введені в експлуатацію користувачем протягом терміну дії Свідоцтва та знаходження його у реєстрі медичної техніки та виробів медичного призначення у період з 10.02.2010 року по 10.02.2015 року, є можливим, за умов додержання вимог щодо повірки (калібрування), що підтверджує вірність результатів вимірювання.
Зазначена інформація також вказана і в листі в.о. заступника генерального директора ДП "Всеукраїнський державний науково-виробничий центр стандартизації, метрології, сертифікації та захисту прав споживачів" № 28-10/60 від 04.04.2017 року.
Окрім того, порядок ведення реєстру затверджених типів засобів вимірювальної техніки затверджено наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України 13.07.2016 № 1161.
Згідно з пунктами 3, 4 розділу І цього Порядку формування та ведення Реєстру забезпечуються науковим метрологічним центром державним підприємством "Всеукраїнський державний науково-виробничий центр стандартизації, метрології, сертифікації та захисту прав споживачів" (далі ДП "Укрметртестстандарт") шляхом унесення відомостей про затверджені типи ЗВТ та доповнень до них. ДП "Укрметртестстандарт" забезпечує оприлюднення Реєстру на своєму веб-сайті. Інформація в Реєстрі є відкритою і загальнодоступною та розміщується у форматі, придатному для роздрукування.
З відомостей із зазначеного Реєстру вбачається, що на сьогодні газоаналізатори Alcotest…, Interlock…, виробництва Drager Safety AG & Co… мають сертифікат перевірки типу UA.TR.001 101-17, виданий 05.10.2017, та який має строк дії до 05.10.2027. Жодних обмежень щодо виду газоаналізатору за номером не передбачено.
Отже, газоаналізатор «Drager Alcotest 6810», який був застосований працівниками поліції під час огляду ОСОБА_1 на стан сп'яніння, дозволений МОЗ, має сертифікат перевірки зі строком дії до 2027 року та є спеціальним технічним засобом, а також пройшов відповідне калібрування, що видно зі спеціальної роздруківки до нього, у зв'язку з чим доводи захисника в цій частині не узгоджуються з вимогами закону.
Крім того, відсутність в матеріалах справи письмового направлення на проведення огляду ОСОБА_1 в закладі охорони здоров'я обумовлена тим, що такий огляд не проводився та встановлення стану алкогольного сп'яніння останнього відбувалась за допомогою спеціального технічного засобу.
Той факт, що матеріали справи про адміністративне правопорушення не містять відомостей про те, що ОСОБА_1 було відсторонено від керування не спростовує правильності висновків суду щодо наявності в його діях порушень вимог п. 2.9а ПДР України.
Відповідальність зач.1ст.130КУпАП настає в тому числі і за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції .
Вказані положення повністю кореспондуються з положеннями п. 2.9 (а) Правил дорожнього руху України, згідно яких водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції .
Згідно з п. 27 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 14 від 23.12.2005 року «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті», відповідальність за ст. 130 КУпАП несуть особи, які керують транспортними засобами у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції. Стан сп'яніння встановлюють шляхом огляду правопорушника, який проводять згідно з Інструкцією про порядок направлення громадян для огляду на стан сп'яніння в заклади охорони здоров'я та проведення огляду з використанням технічних засобів. Якщо водій ухилявся від огляду, то відповідні його дії та ознаки сп'яніння необхідно зафіксувати в протоколі про адміністративне правопорушення, складеному у присутності двох свідків, що є підставою для притягнення до адміністративної відповідальності.
З огляду на вищезазначене, апеляційний суд вважає встановленим і доведеним той факт, що своїми діями водій ОСОБА_1 порушив п. 2.9а ПДР України, а саме керував транспортним засобом у стані алкогольного сп'яніння, за що передбачена відповідальність за ч. 1 ст. 130 КУпАП.
При розгляді справи судом, порушень ст. ст. 279, 280 КУпАП не допущено. Докази перевірені на їх допустимість, належність та достатність відповідно до ст. 252 КУпАП, а всі обставини, що мають значення для вирішення справи, суд з наведенням відповідних мотивів встановив та правильно кваліфікував вчинене правопорушення.
Неправильного застосування норм матеріального права або порушень норм процесуального права, які були б підставою для скасування постанови судді та закриття провадження у справі, апеляційним переглядом не встановлено.
Враховуючи вищенаведене, суд апеляційної інстанції вважає необхідним апеляційну скаргу залишити без задоволення, а постанову місцевого суду без змін.
Керуючись ст. 294 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
Апеляційну скаргу адвоката Кобеляцького Д.М., - залишити без задоволення.
Постанову Нікопольського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 08 липня 2022 року, якою ОСОБА_1 ,, визнано винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, та накладено адміністративне стягнення - залишити без змін.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили негайно та оскарженню не підлягає.
Суддя Дніпровського
апеляційного суду Коваленко В.Д.