Справа №751/2215/22
Провадження №2/751/927/22
06 вересня 2022 року місто Чернігів
в складі: головуючого - судді Деркача О. Г.
секретаря судового засідання Савчук М.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Чернігові в порядку спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) сторін справу за позовом Департаменту соціальної політики Чернігівської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення коштів,
Департамент соціальної політики Чернігівської міської ради звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів у вигляді житлової субсидії за період з 01 листопада 2018 року до 31 березня 2019 року включно у сумі 885 грн. 37 коп.
Вимоги обґрунтовані тим, що відповідач у листопаді 2018 року звернувся до Управління праці та соціального захисту населення Новозаводської районної у м. Чернігові ради (правонаступником якої є Департамент соціальної політики Чернігівської міської ради) із заявою про призначення житлової субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг з листопада 2018 року. До заяви додав декларацію про доходи і витрати, в якій вказав заробітну плату та соціальну допомогу його дружини. Також вказав, що середньомісячний дохід менше мінімальної заробітної плати. Після чого йому була призначена житлова субсидія з листопада 2018 року до квітня 2019 року включно, а саме: з листопада 2018 року по лютий 2019 року у розмірі 408 грн. 35 коп. щомісячно, з березня 2019 року у розмірі 421 грн. 97 коп. Зазначається, що 18 грудня 2018 року, протягом строку призначення житлової субсидії, ОСОБА_1 звільнений з роботи за угодою сторін, а тому 26 липня 2019 року прийнято рішення щодо скасування рішення комісії про призначення житлової субсидії відповідачу з листопада 2018 року з дня його прийняття і повернення коштів виплаченої житлової субсидії до держаного бюджету. Житлова субсидія за період з 01 листопада 2018 року до 31 січня 2019 року у розмірі 1170 грн. 00 коп., яка надавалась відповідачу не у грошовій формі, була повернута. Проте житлова субсидія у розмірі 885 грн. 37 коп., яку надміру перераховано у грошовій готівковій формі, за період з 01 листопада 2018 року до 31 березня 2019 року не повернута. На момент звернення до суду кошти в добровільному порядку не повернуті.
Ухвалою суду від 11.07.2022 року позовна заява прийнята до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) сторін.
06.09.2022 року постановлена ухвала про заочний розгляд справи, відповідно до положень ч.4 ст. 223, ст. ст. 280, 281 ЦПК України на підставі наявних у справі доказів.
Сторони в судове засідання не викликалися. Розгляд справи здійснювався за наявними у справі матеріалами, згідно з вимогами, п. 2 ч. 7, п. 4 ч. 8 ст. 128, п. 4, 10 ст. 130 ЦПК України.
Більш того, Великою Палатою Верховного Суду у своїй постанові від 25.04.2018 року у справі №800/547/17, зроблено висновок, що направлення листів рекомендованою кореспонденцією на дійсну адресу є достатнім для того, щоб вважати повідомлення відповідної особи належним.
Дослідивши матеріали справи, судом встановлено:
Відповідач з 29 червня 2018 року працював в Товаристві з обмеженою відповідальністю «АШЕР» на посаді комплектувальника. (а.с.22)
22.11.2018 року ОСОБА_1 звернувся до Управління праці та соціального захисту населення Новозаводської районної у м. Чернігові ради із заявою №448/7 про призначення житлової субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг. (а.с.7)
До вказаної заяви ОСОБА_1 надав Декларацію про доходи і витрати осіб (а.с.8), довідку про склад сім'ї (а.с.9), відповідно до яких за адресою: АДРЕСА_1 , зареєстровані ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , а дохід сім'ї складає заробітна плата ОСОБА_1 та соціальна допомога його дружини - ОСОБА_2 .
Згідно акту обстеження матеріально-побутових умов сім'ї ОСОБА_1 , умови проживання нижче середнього рівня, меблі старі б/у 80-90х років, побутова техніка початку 2000-х років, ремонт робився більше 20 років тому, в квартирі все старе. (а.с.10)
З довідки про розмір доходу ОСОБА_1 вбачається, що останній за період з червня 2018 року по жовтень 2018 року отримав 15112 грн. 50 коп. (а.с.11)
На підставі рішення №17 від 14.01.2019 року про подання документів щодо призначення соціальної допомоги ОСОБА_1 (а.с.12), подання на розгляд комісії з питань надання субсидії (а.с.13), витягу з протоколу засідання комісії від 18.01.2019 №3 (а.с.14), прийнято рішення про призначення субсидії ОСОБА_1 з листопада 2018 року по квітень 2019 року включно у розмірі 408 грн. 35 коп. щомісячно. (а.с.15)
В подальшому розмір субсидії перерахований та в березні 2019 року становив 421 грн. 97 коп. (а.с.18)
Разом з тим, з 18 грудня 2018 року відповідач звільнений з роботи за угодою сторін на підставі п. 1 ст. 36 КЗпП України, що підтверджується копією листа директора ТОВ «АШЕР» від 25.07.2019 року №70. (а.с.22)
За червень-грудень 2018 року ОСОБА_1 отримав 22073 грн. 99 коп. допомоги по безробіттю. (а.с.20)
На підставі рішення №537 від 26.07.2019 року про подання документів щодо призначення соціальної допомоги ОСОБА_1 (а.с.23), подання на розгляд комісії з питань надання субсидії (а.с.24), 26.07.2019 року комісією скасовано рішення про призначення житлової субсидії ОСОБА_1 з листопада 2018 року, з дня його прийняття. (а.с.25)
Відповідно до розрахунку сум переплати по субсидії ОСОБА_1 , загальна сума переплати склала 2055 грн. 37 коп., з яких: 1225 грн. 05 коп. утримано з організацій, а 830 грн. 32 коп. підлягають поверненню готівкою. (а.с.26)
Управління праці та соціального захисту населення Новозаводської районної у м. Чернігові ради зверталось до ОСОБА_1 з повідомленням №258 від 26.09.2019 року про відшкодування надміру перерахованих коштів за призначеною субсидією (а.с.27) та листом від 23.01.2020 року №09/1139 (а.с.29), відповідно до яких необхідно повернути переплату за лютий-березень 2019 року в сумі 885 грн. 37 коп.
Крім того, після реорганізації Управління праці та соціального захисту населення Новозаводської районної у м. Чернігові ради шляхом приєднання до Департаменту соціальної політики Чернігівської міської ради (а.с.30), надміру перераховані кошти у сумі 885 грн. 37 коп. не повернуті. (а.с.33)
Також 14.01.2021 року та 27.01.2021 року відповідач повідомлявся про зміну рахунку. (а.с.34-35)
Відповідач вказану суму коштів у добровільному порядку не сплатив.
Згідно ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Суд, здійснюючи правосуддя, захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законами України (ст. 5 ЦПК України).
Умови призначення та порядок надання житлових субсидій регулюється Положенням про порядок призначення житлових субсидій, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року № 848 (далі Положення).
Відповідно до абз. 1 п. 2 Положення (в редакції на момент виникнення правовідносин від 01 січня 2019 року) право на отримання житлової субсидії мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України (далі - громадяни), що проживають у житлових приміщеннях (будинках).
Пунктом 3 Положення визначено, що призначення житлових субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві і Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад (далі - структурні підрозділи з питань соціального захисту населення).
Житлові субсидії призначаються за наявності різниці між розміром плати за житлово-комунальні послуги та/або скраплений газ, тверде та рідке пічне побутове паливо, за абонентське обслуговування для споживачів комунальних послуг, що надаються у багатоквартирних будинках за індивідуальними договорами, внесків за встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку, внеску/платежу об'єднанню на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком у межах соціальної норми житла, соціальних нормативів житлово-комунальних послуг, скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, витрат на управління багатоквартирним будинком (далі - соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування) і розміром обов'язкового відсотка платежу, визначеного в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (п. 4 Положення).
При цьому згідно пп. 3 п. 6 Положення житлова субсидія не призначається, якщо у складі домогосподарства або у складі сім'ї члена домогосподарства є особи, що досягли 18-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії (далі - особи, доходи яких враховуються під час призначення житлової субсидії), і в цьому періоді: за інформацією ДФС, Пенсійного фонду України, у них взагалі відсутні доходи, які враховуються під час призначення житлової субсидії; або нарахований середньомісячний сукупний дохід менший, ніж розмір мінімальної заробітної плати, встановленої на початок періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії; та/або ними або за них не сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у розмірі, не меншому від мінімального, сумарно протягом трьох місяців у періоді, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії (крім випадків, коли наявна заборгованість роботодавця із виплати заробітної плати та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за цих осіб).
Відповідно до абз. 8 п. 7 Положення, якщо протягом строку призначення житлової субсидії за рішенням комісії у випадках, зазначених у підпункті 3 пункту 6 цього Положення особа, що працює за трудовим договором, доходи якої під час призначення житлової субсидії були такими, що зазначені в абзацах другому - четвертому підпункту 3 пункту 6 цього Положення, припинить дію такого договору, зокрема, за угодою сторін (пункт 1 частини першої статті 36 Кодексу законів про працю України) в будь-який місяць протягом строку призначення житлової субсидії, керівник структурного підрозділу з питань соціального захисту населення протягом трьох робочих днів з дня отримання інформації від органів Пенсійного фонду України вносить на розгляд комісії подання щодо скасування рішення комісії про призначення житлової субсидії такому домогосподарству і повернення коштів виплаченої житлової субсидії до державного бюджету.
Згідно абз. 10 п. 7 Положення рішення комісії про призначення житлової субсидії скасовується з дня його прийняття, а виплачена внаслідок прийняття такого рішення житлова субсидія на вимогу структурного підрозділу з питань соціального захисту населення повертається управителем, об'єднанням, виконавцем комунальної послуги до державного бюджету.
За рішенням комісії надання раніше призначеної житлової субсидії припиняється за поданням структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, управителів, об'єднання, виконавців комунальних послуг у разі виникнення обставин, зазначених в абзаці восьмому пункту 7 цього Положення. На вимогу структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, який призначив житлову субсидію, сума надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії повертається громадянином до державного бюджету. У разі відмови управителя, об'єднання, виконавця комунальної послуги або громадянина добровільно повернути суму надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії питання про її примусове стягнення вирішується у судовому порядку (п. 22 Положення).
Звільнившись 18.12.2018 року з роботи за угодою сторін протягом строку призначення житлової субсидії, відповідач ОСОБА_1 , у відповідності до абз. 8, абз. 10 п. 7 Положення, втратив право на призначення житлової субсидії, а тому сума виплаченої субсидії підлягає поверненню.
Сума надмірно виплаченої субсидії є майном, збереженим без достатньої правової підстави. А тому на правовідносини з повернення цієї суми поширюються приписи глави 83 ЦК України та Порядку.
За положеннями ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.
Відповідно до ст.ст. 12, 13 ЦПК України суд вирішує цивільний спір на засадах змагальності із застосуванням принципу диспозитивності в межах заявлених вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи.
Згідно ст. 76 ЦПК України, доказами є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення сторін, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Статтею 81 ЦПК України передбачено, що кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідачем відзив на позов не подано, а також не надано доказів щодо наявності правових підстав для набуття та збереження спірних грошових коштів, а тому суд виходить з об'єму наданих позивачем доказів відповідно до ст. ст. 76, 81 ЦПК України.
Враховуючи, що житлова субсидія була надмірно виплачена у зв'язку з тим, що обставин, які вплинули на її отримання, згодом відпали, а також те, що на вимогу органу, що призначив допомогу, відповідач не повернув надміру виплачену суму субсидії, а тому сума надміру виплаченої житлової субсидії має бути повернута відповідачем у примусовому порядку, як така, що одержана без належної правової підстави.
Таким чином, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача обґрунтовані та підлягають задоволенню у повному обсязі.
Позивачем понесені та документально підтверджені витрати по сплаті судового збору в сумі 2481 грн. 00 коп., які згідно ст. 141 ЦПК України підлягають стягненню з відповідача на користь позивача.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 12, 13, 81, 141, 263-265, 268, 274-279, 354 ЦПК України, ст. 1212 ЦК України, суд
Позов Департаменту соціальної політики Чернігівської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення коштів задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Департаменту соціальної політики Чернігівської міської ради 885 (вісімсот вісімдесят п'ять) грн. 37 коп. надміру виплачених коштів у вигляді житлової субсидії за період з 01 листопада 2018 року до 31 березня 2019 року включно.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Департаменту соціальної політики Чернігівської міської ради судовий збір у розмірі 2 481 (дві тисячі чотириста вісімдесят одна) грн. 00 коп.
Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
Позивач має право оскаржити заочне рішення в загальному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Чернігівського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом встановлених строків, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Повний текст рішення складено 06 вересня 2022 року.
Позивач - Департамент соціальної політики Чернігівської міської ради (місцезнаходження: вул. Івана Мазепи, буд. 19, м. Чернігів, 14017, код ЄДРПОУ 43649464)
Відповідач - ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ).
Головуючий - суддя О. Г. Деркач