Ухвала від 13.09.2022 по справі 755/4620/21

Справа №:755/4620/21

Провадження №: 1-кс/755/1658/22

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"13" вересня 2022 р. м. Київ

Слідчий суддя Дніпровського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , розглянувши клопотання слідчого відділення розслідування злочинів у сфері господарської та службової діяльності слідчого відділу Дніпровського управління поліції Головного управління Національної поліції у м.Києві лейтенанта поліції ОСОБА_3 , погоджене з прокурором Дніпровської окружної прокуратури м. Києва ОСОБА_4 , про тимчасовий доступ до речей і документів у кримінальному провадженні №12020100040004714, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань 12.08.2020 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 255, ч. 2 ст. 255, ч. 4, ст. 28, ч. 2 ст. 2032 КК України,

УСТАНОВИВ:

До Дніпровського районного суду м. Києва надійшло клопотання слідчого відділення розслідування злочинів у сфері господарської та службової діяльності слідчого відділу Дніпровського управління поліції Головного управління Національної поліції у м. Києві лейтенанта поліції ОСОБА_3 , погоджене з прокурором Дніпровської окружної прокуратури м. Києва ОСОБА_4 , про тимчасовий доступ до речей і документів у кримінальному провадженні № 12020100040004714, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань 12.08.2020 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 255, ч. 2 ст. 255, ч. 4, ст. 28, ч. 2 ст.2032 КК України.

Слідчий суддя, розглянувши клопотання, встановив наступне.

Згідно змісту клопотання Верховною Радою України прийнято Закон України «Про державне регулювання діяльності щодо організації та проведення азартних ігор» № 768-IX від 14.07.2020 (далі - Закон). Так, ОСОБА_5 , приблизно наприкінці липня 2020 року діючи умисно, усвідомлюючи протиправний характер своїх дій, з корисливих мотивів, з метою незаконного збагачення та отримання незаконного прибутку, будучи обізнаним про те, що відповідно до Закону, згідно якого види діяльності у сфері організації та проведення азартних ігор на території України можуть проводитися виключно за наявності у суб'єкта господарювання відповідних передбачених цим Законом ліцензій із використанням сертифікованого відповідно до цього Закону та підключеного до Державної системи онлайн-моніторингу грального обладнання та онлайн-систем організаторів азартних ігор, створив та керував злочинною організацію, яка забезпечувала організацію та проведення азартних ігор без ліцензії на провадження відповідного виду діяльності з організації та проведення азартних ігор, що видається відповідно до закону, функціонування закладів з метою надання доступу до азартних ігор, які проводяться в мережі Інтернет.

Так, ОСОБА_5 , будучи керівником та активним учасником, з метою вчинення умисних злочинів, з метою особистого збагачення шляхом скоєння умисних злочинів, наприкінці липня 2020 року створив злочинну організацію, з метою надання на території міста Києва у нежитлових приміщеннях населенню доступу до азартних ігор, без відповідного до Закону виду ліцензії, до якої увійшли у різний період часу інші учасники: ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , ОСОБА_12 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_13 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , ОСОБА_14 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , ОСОБА_15 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , ОСОБА_16 , ІНФОРМАЦІЯ_10 , ОСОБА_17 , ІНФОРМАЦІЯ_11 .

Вищевказані особи попередньо, умисно і добровільно, усвідомлюючи наслідки своїх дій, зорганізувалися у стійке ієрархічне злочинне об'єднання, метою діяльності якого було вчинення особливо тяжких злочинів, склавши при цьому єдиний план злочинних дій, відомий усім учасникам, з розподілом функцій кожного учасника злочинної організації, спрямованих на реалізацію цього плану, підкорюючись під час злочинної діяльності ОСОБА_5 , як керівнику злочинної організації, свідомо виконуючи всі його вказівки.

Організована і очолена ОСОБА_5 злочинна організація характеризувалась:

-попередньою зорганізованістю в спільне об'єднання для вчинення злочинів;

-стабільністю учасників злочинної організації та тривалістю злочинної діяльності, детальною організацією діяльності учасників організованої групи;

-об'єднаністю злочинів єдиним планом з розподілом функції кожного із учасників злочинох організації, спрямованих на досягнення єдиної злочинної мети;

-обізнаністю всіх учасників злочинної організації з планом злочинних дій;

-визначеністю способу вчинення злочинів, а саме у надання на території міста Києва у нежитлових приміщеннях населенню доступу до азартних ігор, без відповідного до Закону виду ліцензії;

-розподілом грошей, здобутих злочинним шляхом, між учасниками злочинної організації, згідно із заздалегідь розробленим планом злочинної діяльності, відповідно до якого ОСОБА_5 , як організатор та керівник, розподіляв гроші, здобуті злочинним шляхом між учасниками злочинної організації.

-ретельною підготовкою до вчинення злочинів, яка полягала у досягненні між учасниками злочинної організації домовленості щодо вчинення злочинів, підшуканні необхідних приміщень, укладення договорів щодо безперебійного доступу до мережі Інтернет, придбанні необхідної комп'ютерної техніки, спеціального програмного обладнання, меблів, телевізорів, засобів відеоспостереження та мобільних телефонів.

Для вчинення злочинів, учасниками злочинної організації заздалегідь було розроблено план з розподілом функцій, згідно з яким необхідно було:

- підшукати та отримати в оренду нежитлові приміщення, розташовані на території міста Києва, які були б придатні для відкриття закладів, пов'язаних з наданням доступу населенню до азартних ігор;

- підшукати сервер, розташований у недоступному місці для правоохоронних органів, з метою проведення азартних ігор в електронному (віртуальному) казино;

- придбати та встановити у гральних закладах комп'ютерну техніку, а також встановити програмне забезпечення для проведення азартних ігор;

- обладнати нежитлові приміщення місцями для проведення азартних ігор, що будуть складатись з комп'ютерної техніки (системних блоків, моніторів, комп'ютерних мишок, мережевого обладнання столів та стільців), робочих місць касирів (адміністраторів) гральних закладів, місцями для відпочинку гравців з метою надання доступу населенню до азартних ігор та відеоспостереженням з метою контролю персоналу;

- організувати конспірацію закладів з надання доступу до азартних ігор, зокрема встановивши камери відео спостереження і розробивши схему входу до закладу, за системою розпізнавання в обличчя постійних відвідувачів, забезпечити гральні заклади засобами мобільного зв'язку - робочими телефонами для здійснення комунікації з організаторами;

- організувати та здійснювати забезпечення технічного обслуговування комп'ютерної техніки, доставки і переміщення ігрового обладнання;

- підшукати та прийняти на роботу без документального оформлення операторів-касирів гральних закладів, координувати та контролювати їх роботу по наданню гравцям послуг з проведення і надання доступу до азартних ігор;

- організувати та виконати інші заходи з метою забезпечення діяльності закладів, пов'язаних з наданням доступу населенню до азартних ігор.

Для досягнення злочинної мети, відомої всім учасникам злочинної організації, зазначені особи діяли спільно і узгоджено, при цьому кожний з учасників виконував визначену йому роль у вчиненні злочинів, згідно з розробленим планом, усвідомлюючи, що вчиняє злочини спільно з іншими учасниками злочинної діяльності та розуміючи, що обумовлена злочинна мета може бути досягнута лише в результаті злагодженої спільної злочинної діяльності всіх учасників організованої злочинної організації.

Вчинивши сукупність дій із формування злочинної організації та створивши умови для вчинення злочинів, ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , з метою реалізації єдиного плану злочинної діяльності, направленого на надання на території міста Києва у нежитлових приміщеннях населенню доступу до азартних ігор, без відповідного до Закону виду ліцензії, діючи відповідно до розробленого раніше плану та відведених кожному з них у цьому злочинному об'єднанні ролей, вчинили дії, спрямовані на підготовку до вчинення та безпосередньо вчинили злочини, за наступних обставин.

Так, досудовим розслідуванням встановлено, що ОСОБА_5 достовірно знаючи, що відповідно до змін в законодавстві, внесених Законом України «Про державне регулювання діяльності щодо організації та проведення азартних ігор» № 768-IX від 14.07.2020 (надалі - Закон), ОСОБА_5 , діючи умисно, усвідомлюючи протиправний характер своїх дій, з корисливих мотивів, з метою незаконного збагачення та отримання незаконного прибутку, будучи обізнаним про те, що відповідно до статті 2 Закону, згідно якої види діяльності у сфері організації та проведення азартних ігор на території України можуть проводитися виключно за наявності у суб'єкта господарювання відповідних передбачених цим Законом ліцензій із використанням сертифікованого відповідно до цього Закону та підключеного до Державної системи онлайн-моніторингу грального обладнання та онлайн-систем організаторів азартних ігор, вирішив створити злочинну організацію, яка забезпечувала організацію та проведення азартних ігор без ліцензії на провадження відповідного виду діяльності з організації та проведення азартних ігор, що видається відповідно до закону, функціонування закладів з метою надання доступу до азартних ігор, які проводяться в мережі Інтернет.

При цьому відповідно до ст. 1 Закону азартна гра - це будь-яка гра, обов'язковою умовою участі в якій є сплата гравцем грошей, у тому числі через систему електронних платежів, що дає змогу учаснику як отримати виграш (приз) у будь-якому вигляді, так і не отримати його залежно від випадковості.

Статтею 2 Закону передбачено, що в Україні забороняється:

1) проводити азартні ігри та розміщувати гральні заклади на тимчасово окупованій території України;

2) організовувати та проводити азартні ігри особам, які не отримали в установленому законом порядку ліцензії на провадження відповідного виду господарської діяльності у сфері організації та проведення азартних ігор;

3) організовувати та проводити азартні ігри, що не відповідають вимогам цього Закону, а також поза межами гральних закладів (крім азартних ігор, що проводяться в мережі Інтернет);

4) проводити азартні ігри без використання онлайн-системи організатора азартних ігор, що пов'язана каналами зв'язку із Державною системою онлайн-моніторингу, у випадках, коли використання такої системи є обов'язковим для організатора азартних ігор відповідно до цього Закону;

5) використовувати несертифіковане гральне обладнання для проведення азартних ігор, у випадках, коли Уповноваженим органом встановлена вимога щодо сертифікації такого обладнання.

Виходячи з конституційних принципів пріоритету прав і свобод людини і громадянина, захисту моральності населення, в порушення діючого законодавства України, ОСОБА_5 , розуміючи протиправний характер своїх дій, вирішив створити і очолити злочинну організацію, діяльність якої полягала б в організації функціонування мережі гральних закладів з метою надання доступу до азартних ігор, які проводяться в мережі Інтернет на території міста Києва, а саме проведення та надання можливості доступу до азартних ігор на гральному обладнанні, умовою яких є сплата гравцем готівкових коштів, що дає змогу гравцю як отримати виграш в грошовому еквіваленті, так і не отримати його залежно від випадковості.

Не маючи можливості одноосібно здійснювати запланований ним особливо тяжкий злочин, оскільки для реалізації даного злочинного умислу, необхідна участь декількох осіб (п'ять чи більше), які діяли за чітко розробленим планом, з розподілом функцій між членами об'єднання, координуючи свої дії з іншими учасниками шляхом підтримання постійного зв'язку, в тому числі використовуючи при цьому засоби мобільного і електронного зв'язку, з впровадженням та застосуванням у своїй діяльності елементів конспірації, що дозволило б уникнути кримінального переслідування з боку правоохоронних органів, ОСОБА_5 вирішив створити, очолити і керувати внутрішньо і зовнішньо стійким ієрархічним об'єднанням декількох осіб, метою діяльності якого було б вчинення особливо тяжкого злочину у сфері доступу до азартних ігор, які проводяться в мережі Інтернет без відповідного до Закону виду ліцензії, об'єднаних єдиним злочинним планом, з розподілом функцій та ролей між учасниками стійкого ієрархічного об'єднання.

В результаті такої діяльності учасники злочинної організації отримували нелегальний прибуток від діяльності мережі закладів грального бізнесу, що розподілявся ОСОБА_5 , безпосередньо, а також організаторами даних гральних закладів - ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 у вигляді готівкових коштів.

Так, 13.08.2021 працівниками поліції припинено незаконну діяльність вказаних вище підпільних гральних закладів, де під час обшуку приміщень виявлено і вилучено системні блоки комп'ютерів, з програмним забезпеченням з назвою «Сonnect» версії «869», - програмні продукти, які надають доступ до азартної гри через мережу «Internet», чорнові записи та зошити щодо обліку доходів та витрат гральних закладів з вказаними балансами по програмах, монітори, комп'ютерні мишки, мережеве обладнання, інші предмети та документи, які використовувались у злочинній діяльності.

У подальшому, під час проведення досудового розслідування, було проведено збір характеризуючих матеріалів на фігурантів кримінального провадження.

Так, було встановлено, що ОСОБА_14 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , у період з 25.07.2019 року по 14.08.2019 року перебував на стаціонарному лікуванні у ІНФОРМАЦІЯ_12 .

У зв'язку з викладеним у органу досудового розслідування виникла необхідність такого ступеню втручання, що не може бути забезпечений іншим шляхом, аніж отримання тимчасового доступу до речей і документів, а саме - оригіналу медичної карти хворого ОСОБА_14 ІНФОРМАЦІЯ_8 , які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_13 , розташованої за адресою: АДРЕСА_1 , що необхідні для подальшого проведення судової амбулаторної комплексної психолого-психіатричної експертизи у кримінальному провадженні.

Вимоги до клопотання про тимчасовий доступ до речей і документів визначені ч. 2 ст. 160 КПК України. Так, у клопотанні зазначаються: короткий виклад обставин кримінального правопорушення, у зв'язку з яким подається клопотання; правова кваліфікація кримінального правопорушення із зазначенням статті (частини статті) закону України про кримінальну відповідальність; речі і документи, тимчасовий доступ до яких планується отримати; підстави вважати, що речі і документи перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; значення речей і документів для встановлення обставин у кримінальному провадженні; можливість використання як доказів відомостей, що містяться в речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів, у випадку подання клопотання про тимчасовий доступ до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю; обґрунтування необхідності вилучення речей і оригіналів або копій документів, якщо відповідне питання порушується.

Слідчий суддя приходить до висновку, що клопотання відповідає вимогам, зазначеним у ч. 2 ст. 160 КПК України.

Відповідно до ч. 4 ст. 163 КПК України слідчий суддя розглядає клопотання за участю сторони кримінального провадження, яка подала клопотання, та особи, у володінні якої знаходяться речі і документи, крім випадків, передбачених ч. 2 ст. 163 КПК України. Неприбуття за судовим викликом особи, у володінні якої знаходяться речі і документи, без поважних причин або неповідомлення нею про причини неприбуття не є перешкодою для розгляду клопотання.

Слідчим ІНФОРМАЦІЯ_14 ОСОБА_3 , який входить до складу групи слідчих, уповноважених на здійснення досудового розслідування даного кримінального провадження, було подано заяву про розгляд клопотання про тимчасовий доступ до речей і документів без його участі.

За таких обставин суддя доходить висновку про можливість розгляду клопотання про тимчасовий доступ до речей і документів без участі органу досудового розслідування

Згідно з ч. 5 ст. 163 КПК України слідчий суддя постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.

При цьому відповідно до п. 2 ч. ст. 162 КПК України до охоронюваної законом таємниці, яка міститься в речах і документах, належать відомості, які можуть становити лікарську таємницю.

Згідно з ч. 6 ст. 163 КПК України слідчий суддя постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона, крім обставин, передбачених ч. 5 ст. 163 КПК України, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих документів.

У своєму клопотанні слідчий довів наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, а також вказав на неможливість іншими способами довести обставини вчинення кримінального правопорушення, та, зокрема, провести судову амбулаторну комплексну психолого-психіатричну експертизу.

З урахуванням наявних матеріалів, дослідивши клопотання та додані до нього матеріали, слідчий суддя дійшов висновку щодо необхідності задоволення клопотання слідчого.

На підставі викладеного та керуючись статтями 3, 132, 159, 160, 162, 163, 164 Кримінального процесуального кодексу України, слідчий суддя

ПОСТАНОВИВ

Клопотання - задовольнити.

Надати слідчому відділення розслідування злочинів у сфері господарської та службової діяльності слідчого відділу Дніпровського управління поліції Головного управління Національної поліції у м. Києві лейтенанта поліції ОСОБА_3 тимчасовий доступ до речей і документів, які знаходяться у володінні ІНФОРМАЦІЯ_13 , розташованої за адресою: АДРЕСА_1 , а саме - оригіналу медичної карти хворого ОСОБА_14 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , з можливістю її вилучення.

Строк дії ухвали становить два місяці з дня її постановлення.

Наслідки невиконання ухвали слідчого судді передбачені ч. 1 ст. 166 КПК України. У разі невиконання ухвали по тимчасовий доступ до документів слідчий суддя за клопотанням сторони обвинувачення має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з КПК України з метою відшукання та вилучення зазначених документів.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя: ОСОБА_1