Ухвала від 12.09.2022 по справі 372/4514/21

УХВАЛА

12 вересня 2022 року

м. Київ

справа №372/4514/21

адміністративне провадження №Зв/990/9/22

Верховний Суд у складі судді-доповідача Касаційного адміністративного суду Тацій Л.В., перевіривши заяву ОСОБА_1 про перегляд за виключними обставинами ухвали Верховного Суду від 07 липня 2022 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Обухівського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Київській області про визнання незаконною бездіяльності і зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Верховний Суд ухвалою від 07 липня 2022 року повернув заявнику касаційну скаргу ОСОБА_1 на ухвалу Обухівського районного суду Київської області від 23 грудня 2021 року та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 23 травня 2022 року у цій справі.

08 вересня 2022 року на адресу Верховного Суду надійшла заява ОСОБА_1 про перегляд ухвали Верховного Суду від 07 липня 2022 року за виключними обставинами.

Заява про перегляд судового рішення за виключними обставинами викладена російською мовою.

Вирішуючи питання про можливість відкриття провадження за цією заявою, Суд виходить із такого.

За правилами частин першої, другої статті 366 КАС України заява про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами, що надійшла до адміністративного суду, передається судді адміністративного суду, який визначається в порядку, встановленому статтею 31 цього Кодексу. Протягом п'яти днів з дня після надходження заяви до адміністративного суду суддя (суддя-доповідач) перевіряє її відповідність вимогам статті 364 цього Кодексу і вирішує питання про відкриття провадження за нововиявленими або виключними обставинами.

Форма та зміст заяви про перегляд судового рішення за виключними обставинами встановлена статтею 364 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС).

Відповідного до частини першої цієї статті заяви про перегляд судових рішень за нововиявленими або виключними обставинами за формою і змістом повинні відповідати вимогам цього Кодексу щодо оформлення позовних заяв до суду першої інстанції.

Державною мовою України є українська мова (стаття 10 Конституції України).

Згідно із частиною першою статті 15 КАС судочинство і діловодство в адміністративних судах провадиться державною мовою.

Суди використовують державну мову в процесі судочинства та гарантують право учасників судового процесу на використання ними в судовому процесі рідної мови або мови, якою вони володіють (частина третя статті 15 КАС).

Учасники судового процесу, які не володіють або недостатньо володіють державною мовою, мають право робити заяви, надавати пояснення, виступати в суді і заявляти клопотання рідною мовою або мовою, якою вони володіють, користуючись при цьому послугами перекладача, в порядку, встановленому цим Кодексом (частина четверта статті 15 КАС).

Водночас, з огляду на частину шосту статті 13 Закону України від 25.04.2019 № 2704-VIII "Про забезпечення функціонування української мови як державної" органи державної влади, органи влади Автономної Республіки Крим та органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації державної і комунальної форм власності беруть до розгляду документи, складені державною мовою, крім випадків, визначених законом.

Отже, учасники судового процесу, які не володіють або недостатньо володіють державною мовою, мають право робити заяви, надавати пояснення, виступати в суді і заявляти клопотання рідною мовою або мовою, якою вони володіють, користуючись при цьому послугами перекладача.

Проте процесуальні документи, зокрема, заява про перегляд судового рішення за виключними обставинами, мають бути подані лише державною (українською) мовою.

Така позиція касаційного суду з питання мови адміністративного судочинства узгоджується з висновком щодо застосування норм процесуального права, викладеним у постанові Верховного Суду України від 06.07.2016 у справі № 21-1092а16.

Відповідно до названого правового висновку сторони, які беруть участь у справі, подають до суду письмові процесуальні документи і докази, викладені державною мовою. Здійснення судочинства регіональною мовою можливе за згодою сторін в разі її поширення на відповідній території України.

Означений підхід застосовано і Верховним Судом, зокрема, в ухвалах Великої Палати Верховного Суду від 18.09.2019 у справі № 11-955зі19 та від 12.02.2020 у справі № 9901/12/20 (П/9901/12/20).

Як зазначив Конституційний Суд України у рішенні від 14 грудня 1999 року у справі №10-рп/99, українська мова як державна є обов'язковим засобом спілкування на всій території України при здійсненні повноважень органами державної влади та органами місцевого самоврядування (мова актів, роботи, діловодства, документації тощо), а також в інших публічних сферах суспільного життя, які визначаються законом (частина п'ята статті 10 Конституції України).

Також слід зазначити, що у разі якщо скаржник не володіє українською мовою, то соціально незахищеним верствам населення Законом України від 02.06.2011 № 3460-VI "Про безоплатну правову допомогу" гарантовано державою надання відповідних правових послуг за рахунок коштів Державного бюджету України, місцевих бюджетів та інших джерел. Для реалізації своїх прав особа має звернутися по правову допомогу до відповідного центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги.

Відповідно до частини третьої статті 366 КАС до заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами, яка не оформлена відповідно до вимог, встановлених статтею 364 цього Кодексу, застосовуються правила статті 169 цього Кодексу.

За таких обставин заяву ОСОБА_1 про перегляд ухвали Верховного Суду від 07 липня 2022 року за виключними обставинами слід залишити без руху із наданням її автору строку для усунення недоліків шляхом надання заяви про перегляд судового рішення за виключними обставинами державною (українською) мовою, із дотриманням вимог статті 364 КАС.

Керуючись статтями 169, 364, 366 КАС України,

УХВАЛИВ:

Заяву ОСОБА_1 про перегляд ухвали Верховного Суду від 07 липня 2022 року у справі № 372/4514/21 за виключними обставинами залишити без руху.

Надати заявнику десятиденний строк з дня вручення копії цієї ухвали для усунення недоліків заяви.

Роз'яснити, що у разі невиконання вимог цієї ухвали в установлений судом строк заява разом із доданими до неї матеріалами буде повернута.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання й оскарженню не підлягає.

Суддя Л.В. Тацій