Рішення від 09.09.2022 по справі 380/6469/22

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа№380/6469/22

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 вересня 2022 року м. Львів

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Грень Н.М., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Головного управління Держпраці у Львівській області до Регіональної філії “Львівська залізниця” Акціонерного товариства “Українська залізниця” про застосування заходів реагування, -

ВСТАНОВИВ:

на розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Головного управління Держпраці у Львівській області з урахуванням заяви про зменшення позовних вимог у якій просить:

- застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до Регіональної філії «Львівська залізниця» Акціонерного товариства «Українська залізниця», а саме, заборонити;

-виконання робіт працівниками, які не пройшли перепідготовку за професією машиніста крана Регіональної філії «Львівська залізниця» Акціонерного товариства «Українська залізниця» - до усунення зазначених у акті перевірки порушень.

Позивач, обґрунтовуючи позовні вимоги, посилається на те, що уповноваженими особами Головного управління Держпраці у Львівській області проведено планову перевірку Регіональної філії “Львівська залізниця” Акціонерного товариства “Українська залізниця” щодо додержання законодавства у сферах охорони праці, промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами промислового значення, в результаті якої були виявлені факти порушень відповідачем вимог чинних нормативно-правових актів з охорони праці. У зв'язку з виявленими порушеннями, які можуть створити загрозу життю та здоров'ю працівників Регіональної філії “Львівська залізниця” Акціонерного товариства “Українська залізниця”, позивач звернувся до суду із позовом.

Ухвалою судді від 14.06.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.

Відповідач подав до суду відзив на позовну заяву в якому просив відмовити у задоволенні позову.

Дослідивши подані позивачем та відповідачем документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.

Враховуючи поставлені перед Управлінням завдання та в межах наданої законом компетенції, уповноваженими посадовими особами Головного управління Держпраці у Львівській області, відповідно до наказу Головного управління Держпраці у Львівській області від 14.01.2022 №0098-П та направлення на проведення перевірки від 14.01.2022 №0098, у період часу з 17 січня 2022 року по 28 січня 2022 року, проведено планову перевірку Регіональної філії «Львівська залізниця» Акціонерного товариства «Українська залізниця» щодо додержання законодавства у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення.

Перевірка була проведена згідно річного плану здійснення державного нагляду (контролю) Державної служби України з питань праці на 2022 рік, який затверджений наказом Державної служби України з питань праці від 29.11.2021 №183.

За результатами проведеної перевірки уповноваженими особами складено акт ЛВ0138/806-400/АПП від 28.01.2022, в якому, серед іншого, встановлені такі порушення:

1) до керування вантажо-підіймальними кранами та машинами, що керуються з підлоги (з І підвісного пульта), допускаються працівники, які не пройшли перепідготовку за професією І машиніста крана.

Із згаданим актом відповідач ознайомлений, про що свідчить підпис заступника директора виконавчого регіональної філії з управління персоналом та соціальної політики регіональної філії «Львівська залізниця» АТ «Укрзалізниця».

Вказуючи на наявність підстав для застосування заходів реагування у сфері державного нагляду до усунення зазначених у акті перевірки порушень, позивач звернувся з позовом до суду.

При вирішенні спору суд керувався таким.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади, їх посадові особи повинні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначає Закон України Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності від 05.04.2007 №877-V, з наступними змінами та доповненнями (далі - Закон №877-V).

Відповідно до ст.1 Закону №877-V державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Згідно з ч. 1 та 4 ст. 4 Закону №877-V державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб'єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом.

Відповідно до ч.7 ст.7 Закону №877-V на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.

Відповідно до п.1 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 № 96, з наступними змінами та доповненнями (далі - Положення №96), Державна служба України з питань праці є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов'язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.

Згідно з п. 7 Положення №96 Держпраці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.

Приписами п.3 Положення про Головне управління (Управління) Державної служби України з питань праці в області, затвердженого наказом Міністерства соціальної політики України №340 від 27.03.2015 року, з наступними змінами та доповненнями (далі - Положення №340), передбачено, що Управління відповідно до покладених на нього завдань здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням законодавства з охорони праці, гігієни праці, промислової безпеки, безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, у тому числі з питань монтажу, ремонту, реконструкції, налагодження і безпечної експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва і машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки та організації проведення навчання (в тому числі спеціального) і перевірки знань з питань охорони праці; навчання працівників у сфері поводження з вибуховими матеріалами та перевірки їх знань.

Статтею 4 Закон №2694-XII передбачено, що державна політика в галузі охорони праці спрямована на створення належних, безпечних і здорових умов праці, запобігання нещасним випадкам та професійним захворюванням та базується на принципах пріоритету життя і здоров'я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.

Частиною 5 ст. 4 Закону №877-V передбачено, що виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду. Відновлення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання після призупинення можливе з моменту отримання органом державного нагляду (контролю), який ініціював призупинення, повідомлення суб'єкта господарювання про усунення ним усіх встановлених судом порушень.

Аналізуючи наведені норми законодавства та фактичні обставини справи, суд зазначає таке.

Згідно з матеріалами справи, в ході планової перевірки встановлено та зафіксовано в акті перевірки №ЛВ0138/806-400/АПП від 28.01.2022 порушення вимог чинних нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, які створюють загрозу життю та здоров'ю працівників Регіональної філії “Львівська залізниця” Акціонерного товариства “Українська залізниця”.

Зокрема, до керування вантажо-підіймальними кранами та машинами, що керуються з підлоги (з І підвісного пульта), допускаються працівники, які не пройшли перепідготовку за професією І машиніста крана.

Суд зазначає, що відповідно до п.8 гл.5 розд.6 правил охорони праці під час експлуатації вантажопідіймальних кранів, підіймальних пристроїв і відповідного обладнання затвердженого Наказом Міністерства соціальної політики України 19.01.2018 №62, до керування вантажопідіймальними кранами та машинами, що керуються з підлоги (з підвісного пульта чи по радіо), чи зі І стаціонарного поста, крім машиністів, можуть допускатися працівники, які користуються цими вантажопідіймальними кранами та машинами на своїх робочих місцях, які пройшли перепідготовку за професією машиніста крана.

Таким чином, у ході судового розгляду справи судом встановлено, що недотримання відповідачем вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки й високий ступінь небезпечності зазначених в акті перевірки порушень, свідчить, що наявність вказаних порушень є реальним ризиком виникнення надзвичайних ситуацій та створює загрозу життю та здоров'ю працівників відповідача.

При цьому, суд наголошує, що наведені обставини не було жодним чином спростовано відповідачем, доказів усунення вказаних порушень відповідачем до суду не надано.

Окрім того, акт перевірки підписано заступником директора виконавчого регіональної філії з управління персоналом та соціальної політики регіональної філії «Львівська залізниця» АТ «Укрзалізниця» без зауважень та заперечень.

При цьому, слід звернути увагу, що застосування заходів реагування у вигляді заборони виконання робіт працівниками, які не пройшли перепідготовку за професією машиніста крана Регіональної філії «Львівська залізниця» Акціонерного товариства «Українська залізниця» - є тимчасовим заходом, який застосовується до усунення порушень законодавства та направлений на попередження настання негативних наслідків, викликаних наявністю на об'єкті порушень вимог законодавства у сфері охорони праці та промислової безпеки, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей.

Згідно з вимогами ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Таким чином, виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що позов ГУ Держпраці у Львівській області необхідно задовольнити повністю.

Відповідно до ч.2 ст.139 КАС України, підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись ст.ст.2, 6, 8-10, 13, 14, 72-77, 139, 241-246, 250, підп.15.5 п.15 Перехідних положень КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

позов Головного управління Держпраці у Львівській області (79005, м. Львів, пл. Міцкевича, 8, ЄДРПОУ 39778297) до Регіональної філії “Львівська залізниця” Акціонерного товариства “Українська залізниця” (79007, Львівська обл, м. Львів, вул. Гоголя, буд. 1, ЄДРПОУ 40081195) про застосування заходів реагування - задовольнити повністю.

Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до Регіональної філії «Львівська залізниця» Акціонерного товариства «Українська залізниця», а саме, заборонити виконання робіт працівниками, які не пройшли перепідготовку за професією машиніста крана Регіональної філії «Львівська залізниця» Акціонерного товариства «Українська залізниця» - до усунення зазначених у акті перевірки порушень.

Судові витрати стягненню не підлягають.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Суддя Грень Н.М.