Іменем України
12 вересня 2022 року Справа № 360/1701/22
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Ірметова О.В., розглянув за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
16 серпня 2022 року через Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему до Луганського окружного адміністративного суду надійшли матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, яким просив:
- визнати протиправним та скасувати Рішенням Головного Управління Пенсійного фонду України у Запорізькій області від 06.05.2022 №121130004154 про відмову у призначенні пенсії;
- зобов'язати Головне Управління Пенсійного Фонду України в Запорізькій області розглянути повторно заяву позивача від 02.05.2022 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах у відповідності до ст.114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, зарахувавши при цьому до пільгового підземного стажу за Списком №1 період його роботи з 27.07.1992 по 07.09.1992 у якості учня прохідника з повним робочим днем під землею, з 08.09.1992 по 29.12.1992 у якості гірника підземного з повним робочим днем під землею, з 30.12.1992 по 31.07.1995 у якості прохідника підземного з повним робочим днем під землею у Шахтопрохідницькому управлінні Виробничого об'єднання “Лисичанськвугілля”, з 01.08.1995 по 31.03.2000 у якості прохідника підземного з повним робочим днем під землею у Шахтобудівельному управлінні Виробничого об'єднання “Лисичанськвугілля”.
Позовну заяву обґрунтовано тим, що 02.05.2022 позивач через веб-портал ПФУ звернувся з заявою про призначення йому пенсії на пільгових умовах з усіма необхідними документами, так як на момент звернення позивач набув необхідний пільговий підземний стаж та набув відповідного віку.
За результатами розгляду заяви про призначення пенсії від 02.05.2022 відповідач прийняв рішення від 06.05.2022 №121130004154, яким відмовив у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах в зв'язку з незарахуванням до пільгового підземного стажу періоду роботи з 27.07.1992 по 07.09.1992 у якості учня прохідника з повним робочим днем під землею, з 08.09.1992 по 29.12.1992 у якості гірника підземного з повним робочим днем під землею, з 30.12.1992 по 31.07.1995 у якості прохідника підземного з повним робочим днем під землею у Шахтопрохідницькому управлінні Виробничого об'єднання “Лисичанськвугілля”, з 01.08.1995 по 31.03.2000 у якості прохідника підземного з повним робочим днем під землею у Шахтобудівельному управлінні Виробничого об'єднання “Лисичанськвугілля”.
Тобто до пільгового підземного стажу не зараховано 07 років 08 місяців 06 днів. При тім, що відповідачем було зараховано до пільгового підземного стажу - 02 роки 00 місяців 11 днів. Тобто у випадку зарахування спірного періоду підземний стаж позивача склав би 09 років 08 місяців 17 днів.
Підставами для незарахування стажу до пільгового стало те, що позивач не надав довідок про підтвердження пільгового характеру праці. При цьому ненадання таких довідок сталося через те, що архіви підприємства перебувають наразі у зоні активних бойових дій у м. Лисичанськ Луганської області. При тому, що позивач і не був зобов'язаний надання додаткових довідок за наявності трудової книжки з відповідними записами про роботу.
Тобто незарахування відповідачем зазначених вище періодів роботи до пільгового стажу призвело до незаконної відмови у призначенні пенсії та прийняття відповідачем рішення про відмову у призначенні пенсії.
Рішення відповідача про відмову у призначенні позивачу пенсії та дії з не зарахування до пільгового підземного стажу вказаних вище періодів позивач вважає незаконним, а тому звернувся до суду.
Від Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області до суду надійшов відзив на позовну заяву в обґрунтування якого зазначено, що позивач 02.05.2022 через веб-портал Пенсійного фонду України звернувся з заявою про призначення йому пенсії на пільгових умовах.
За результатами розгляду даної заяви та поданих разом з нею документів було прийнято Рішення про відмову у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах від 06.05.2022 № 121130004154.
В даному рішенні було зазначено, що до страхового стажу не було зараховано період з 26.07.2000 по 19.07.2001, оскільки відсутня печатка установи та підпис відповідальної особи. Додатково не було зараховано до пільгового стажу за Списком № 1 період роботи з 27.07.1992 року по 31.03.2000 рік, оскільки в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток № 5).
На підставі вищевикладеного представник пенсійного органу просив відмовити у задоволенні позовних вимог.
Ухвалою суду від 19 серпня 2022 року провадження у справі за даним адміністративним позовом було відкрито та призначено до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику сторін).
Дослідив матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст. 72-77, 90 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов наступного.
ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 ) 02.05.2022 звернувся через веб портал Пенсійного фонду України з заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до частини 3 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058-ІV.
Заява позивача була розглянута за принципом екстериторіальності, відповідно до постанови правління Пенсійного фонду України від 16.12.2020 року№ 25-1 «Про затвердження Змін до деяких постанов правління Пенсійного фонду України».
Рішенням Головним управлінням Пенсійного фонду України в Запорізькій області від 06.05.2022 №121130004154 відмовлено ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком на підставі п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
В обґрунтування відмови зазначено, що до страхового стажу не зараховано:
- період отримання допомоги по безробіттю з 26.07.2000 по 19.07.2001, оскільки відсутня печатка установи та підпис відповідальної особи.
До пільгового стажу не зараховано:
- періоди роботи за списком №1 (що передбачає зайнятість протягом повного робочого дня) з 27.07.1992 по 31.03.2000, оскільки в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників(додаток № 5).
Як вбачається з трудової книжки НОМЕР_2 , позивача:
- 27.07.1992 прийнятий підземним учнем прохідника з повним робочим днем під землею до Шахтопрохідницького управління Виробничого об'єднання «Лисичанськвугілля»;
- 03.08.1992 направлено на курси гірників з відривом від виробництва;
- 08.09.1992 присвоєна кваліфікація гірника 3 розряду;
- 08.09.1992 переведено підземним гірником 3 розряду з повним робочим днем під землею;
- 12.10.1992 направлено на курси прохідників з відривом від виробництва;
- 30.12.1992 присвоєна кваліфікація прохідника 5 розряду;
- 30.12.1992 переведено підземним прохідником 5 розряду з повним робочим днем під землею;
- 31.07.1995 звільнено за переводом до Лисичанського ШСУ у зв'язку з об'єднанням двох підприємств;
- 01.08.1995 прийнятий по переводу прохідником 5 розряду з повним робочим днем під землею до ЛШУ Виробничого об'єднання «Лисичанськвугілля»;
- 02.08.1995 за результатами атестації робочих місць професія прохідника дає право на пільгове пенсійне забезпечення згідно списку №1, розділ 1,підрозділ 1, пункт 1010100а;
- 31.03.2000 звільнений за власним бажанням,
Позивач, не погодившись з відмовою відповідача, звернувся до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій визначені Законом України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування № 1058-IV.
Громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, мають право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи (стаття 8 Закону № 1058).
Відповідно до ч.1 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
Частиною другою статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначено, що на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
Частиною 1 статті 44 Закону України № 1058 передбачено, що заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Порядок приймання оформлення та розгляду документів, поданих для призначення (перерахунку пенсії) встановлений Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим Постановою Правління ПФУ 25.11.2005 № 22-1, зареєстрованою в Мінюсті України 27 грудня 2005 р. за № 1566/11846 (далі - Порядок).
Підпунктом 2 пунктом 2.1 Порядку № 22-1 передбачено, що до заяви про призначення пенсії додаються документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок підтвердження наявного трудового стажу).
Згідно пункту 4.1 Порядку орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою.
Не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України (пункт 4.3 Порядку).
Відповідно до абз. 13 п. 4.2 вказаного Порядку після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.
Відповідно до п. 4.3 Порядку створення та обробка документів здійснюється із накладенням кваліфікованого електронного підпису працівників, відповідальних за здійснення операцій. Рішення за результатами розгляду заяви підписується керівником органу, що призначає пенсію (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу керівника органу, що призначає пенсію, щодо розподілу обов'язків), та зберігається в електронній пенсійній справі особи. Рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви.
Пунктом 4.7 Порядку передбачено, що право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.
Відповідно до п. 4.10 Порядку після призначення пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший електронна пенсійна справа засобами програмного забезпечення передається до органу, що призначає пенсію, за місцем проживання (реєстрації)/фактичного місця проживання особи для здійснення виплати пенсії. Нарахована сума пенсії включається в документи для виплати пенсії не пізніше одного місяця з дня прийняття рішення про призначення, перерахунок, переведення з одного виду пенсії на інший та про поновлення виплати пенсії.
Згідно ст. 62 Закону № 1788-ХІІ основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Також, у відповідності до ст. 48 Кодексу законів про працю України трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника.
До трудової книжки заносяться відомості про роботу, заохочення та нагороди за успіхи в роботі на підприємстві, в установі, організації; відомості про стягнення до неї не заносяться.
В пункті 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637, також закріплено положення, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Пунктом 20 цього Порядку передбачено, що у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
Таким чином, довідки мають надаватися в разі, коли взагалі відсутні відомості в трудовій книжці про працю громадян у спірний період.
Крім того, згідно з частиною 3 статті 44 Закону № 1058-ІV, органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
Отже, з наведених норм чинного законодавства вбачається дуже великий обсяг прав та обов'язків у органів Пенсійного фонду при вирішенні питання про призначення пенсії та перевірки наявного стажу роботи для її призначення.
Враховуючи викладене, суд вважає, що органи Пенсійного фонду України повинні використовувати всі передбачені законом повноваження за для повного та об'єктивного розгляду заяви про призначення пенсії, виходячи з тих обставин, що склалися, чого відповідачем вчинено не було.
Щодо періодів роботи позивача з 27.07.1992 по 31.07.1995 у Шахтопрохідницькому управлінні Виробничого об'єднання «Лисичанськвугілля» та з 01.08.1995 по 31.03.2000 у Шахтобудівельному управлінні Виробничого об'єднання «Лисичанськвугілля», суд зазначає наступне.
Наказом міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 № 383 затверджено Порядок застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах (далі - Порядок № 383).
Пунктом 3 Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України № 383 від 18.11.2005 р. передбачено, що при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинний на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 р. та за результатами проведення атестації робочих, місць за умови праці після 21.08.1992 р.
Тобто в період роботи позивача необхідно застосовувати Список 1, який був чинний у цей період.
Згідно списку №1, затвердженого постановою Кабінету Міністрів СРСР від 26 січня 1991 року № 10 та списку №1, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 1994 року № 162, що чинні на період роботи позивача, вбачається, що професія підземного гірника та машиніста підземних установок (Розділ 1, підрозділ 1, пункт а, 1010100а - всі робітники, зайняті повний робочий день на підземних роботах) відносяться до професій, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
Відповідно до п."д" ст.56 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до стажу роботи, який дає право на трудову пенсію зараховується навчання у вищих і середніх спеціальних навчальних закладах, в училищах і на курсах по підготовці кадрів, підвищенню кваліфікації та перекваліфікації, в аспірантурі, докторантурі і клінічній ординатурі.
Отже, враховуючи те що, позивач проходив навчання без припинення трудових відносин, періоди навчання на курсах гірника з відривом від виробництва з 03.08.1992 по 08.09.1992 та навчання на курсах прохідника з відривом від виробництва з 12.10.1992 по 30.12.1992 підлягають зарахування до пільгового стажу на підземних роботах.
Таким чином, при вирішенні питання про призначення позивачу пенсії за віком на пільгових умовах відповідач безпідставно не зарахував до пільгового стажу на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, зайнятість на яких дає право на пенсію на пільгових умовах, період роботи позивача з 27.07.1992 по 31.07.1995 у Шахтопрохідницькому управлінні Виробничого об'єднання «Лисичанськвугілля» та з 01.08.1995 по 31.03.2000 у Шахтобудівельному управлінні Виробничого об'єднання «Лисичанськвугілля».
Отже, рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про відмову в призначенні пенсії № 121130004154 від 06.05.2022 прийнято не на підставі Конституції та законів України, а тому є протиправним та таким, що підлягає скасуванню.
Що стосується обраного позивачем способу захисту порушених прав, суд зазначає таке.
Згідно частини другої статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Враховуючи те, що судом встановлено, що рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області № 121130004154 від 06.05.2022 є протиправним та підлягає скасуванню, як наслідок суд вважає за необхідне зобов'язати ГУ ПФУ в Запорізькій області повторно розглянути заяву позивача про призначення пенсії від 02.05.2022 з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні, зарахувавши до пільгового стажу позивача, що дає право на призначення пенсії по Списку № 1 спірні періоди роботи.
На підставі вищевикладеного, суд вважає позовні вимоги позивача такими, що підлягають задоволенню.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.
Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Згідно з частиною третьою статті 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених вимог.
Частиною восьмою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що у випадку зловживання стороною чи її представником процесуальними правами або якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору.
Ухвалою суду від 19 серпня 2022 року позивачу відстрочено сплату судового збору у розмірі 992,40 грн до ухвалення судового рішення у даній справі.
Зважаючи, що позов підлягає задоволенню суд вважає за необхідне стягнути судовий збір у розмірі 992,40 грн на користь Державного бюджету України за рахунок бюджетних асигнувань саме ГУПФУ в Запорізькій області.
На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 7, 8, 9, 32, 77, 78, 139, 241-246, 250, 256, 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області № 121130004154 від 06.05.2022 про відмову в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (ідентифікаційний код: 21910427, місцезнаходження: 69057, Запорізька область, місто Запоріжжя, просп. Соборний, будинок 158-Б) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 02.05.2022 про призначення пенсії, зарахувавши до пільгового стажу на підземних роботах ОСОБА_1 , що дає право на призначення пенсії по Списку № 1, періодів роботи з 27.07.1992 по 31.07.1995 у Шахтопрохідницькому управлінні Виробничого об'єднання «Лисичанськвугілля» та з 01.08.1995 по 31.03.2000 у Шахтобудівельному управлінні Виробничого об'єднання «Лисичанськвугілля».
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області на користь Державного бюджету України витрати зі сплати судового збору у розмірі 992,40 грн (дев'ятсот дев'яносто дві гривні 40 коп.).
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.В. Ірметова