Постанова від 06.09.2022 по справі 725/2229/22

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 725/2229/22

Головуючий у 1-й інстанції: Танасійчук Н.М.

Суддя-доповідач: Сушко О.О.

06 вересня 2022 року

м. Вінниця

Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Сушка О.О.

суддів: Залімського І. Г. Мацького Є.М.

за участю:

секретаря судового засідання: Кушнір В. В.,

позивача: ОСОБА_1

представника позивача: Хованця І.Г.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Шевченківського районного суду м. Чернівці від 01 серпня 2022 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до начальника Чернівецького районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки Миронець Ю.В., Чернівецького районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про визнання протиправною та скасування постанови про накладення адміністративного стягнення,

ВСТАНОВИВ:

позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив скасувати постанову №140 від 21 квітня 2022 року, винесену начальником Чернівецького районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про накладення на нього стягнення у виді штрафу 850 грн., передбаченого ч. 2 ст. 210 КУпАП.

Відповідно до рішення Шевченківського районного суду м. Чернівці від 01 cерпня 2022 року в задоволенні позову відмовлено.

Не погоджуючись з вказаним рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, просить його скасувати та ухвалити нове, яким задовольнити позов.

На обґрунтування апеляційної скарги позивач зазначив, що не порушував правил військового обліку, не зобов'язаний був ставати на військовий облік у Чернівецькій області протягом 48 годин після прибуття, так як не є внутрішньо-переміщеною особою і перебуває на такому обліку за місцем проживання - у першому відділі Бердичівського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (РТЦК та СП), про що повідомлено було відповідачів.

Відповідачі у наданому суду відзиві просили відмовити у задоволенні апеляційної скарги, обґрунтувавши його тим, що позивач без дозволу першого відділу Бердичівського РТЦК та СП, попередньо не знявшись з військового обліку за місцем постійного проживання, у порушення Наказу Чернівецької обласної військової адміністрації №9 37 від 08.04.2022 «Про військовий облік внутрішньо-переміщених осіб», протягом 48-ми годин після прибуття 04.04.2022 до Чернівецької області не став на військовий облік у Чернівецькому РТЦК та СП.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши суддю-доповідача, позивача та його представника, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм чинного законодавства, колегія суддів апеляційної інстанції, переглядаючи судове рішення у даній справі в межах доводів та вимог апеляційної скарги у відповідності до ч. 1 ст. 308 КАС України, дійшла висновку, що апеляційну скаргу необхідно задовольнити, виходячи з наступного.

Відповідно до змісту оскаржуваної постанови, позивачу ставиться в провину порушення правил військового обліку в особливий період, а саме те, що являючись військовозобов'язаним, у супереч Наказу Чернівецької обласної військової адміністрації №9 37 від 08.04.2022 «Про військовий облік внутрішньо-переміщених осіб», перебуваючи з 04.04.2022 у готельно-розважальному комплексі "Сонячна долина" у с. Бояни Чернівецького району Чернівецької області, не став на військовий облік, попереднього не отримавши дозволу начальника Анрушівського РТЦК та СП на зміну місця перебування та не знявшись з такого обліку за місцем проживання. За наслідками розгляду справи про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 210 КУпАП, позивач був підданий адміністративному стягненню у виді штрафу в розмірі 850 гривень

Колегія суддів погоджується із висновком суду першої інстанції про те, що у відповідності до положенням ст. 235 КУпАП, за даним позовом належить відповідати Чернівецькому РТЦК та СП (надалі - відповідач), а не його начальнику Миронець Ю.В., який від імені центру уповноважений розглядати і накладати стягнення, передбачені ст. 210 КУпАП.

Відповідальність за ч. 2 ст. 210 КУПАП настає у разі порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку, вчиненні в особливий період.

Правила військового обліку визначені у Додатку № 1 до Порядку організації і ведення військового обліку призовників і військовозобов'язаних, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 921 від 07.12.2016, (далі - Правила) на виконання вимог ч. 5 ст. 33 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу».

Згідно із п. 1 Правил призовники і військовозобов'язані повинні:

перебувати на військовому обліку за місцем проживання у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язані СБУ - у Центральному управлінні або регіональних органах СБУ), за місцем роботи (навчання) на підприємствах, в установах, організаціях, виконавчих комітетах сільських, селищних та міських рад, а також у разі тимчасового вибуття за межі України за місцем консульського обліку в дипломатичних установах України;

прибувати за викликом районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки (органів СБУ) на збірні пункти, призовні дільниці у строки, зазначені в отриманих ними документах (мобілізаційних розпорядженнях, повістках або розпорядженнях районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки (органів СБУ)), для взяття на військовий облік та визначення призначення на воєнний час, оформлення військово-облікових документів, приписки, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних;

не змінювати місце фактичного проживання (перебування) з моменту оголошення мобілізації, а у воєнний час не виїжджати з місця проживання без дозволу керівника територіального центру комплектування та соціальної підтримки районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, відповідних керівників СБУ або Служби зовнішньої розвідки;

проходити медичний огляд та лікування в лікувально-профілактичних закладах згідно з рішеннями комісії з питань приписки, призовної комісії або військово-лікарської комісії районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки;

проходити підготовку до військової служби, військову службу і виконувати військовий обов'язок у запасі;

особисто у семиденний строк прибувати до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки (органів СБУ) з паспортом громадянина України і військово-обліковими документами для зняття з військового обліку в разі вибуття в іншу місцевість до нового місця проживання, у службові відрядження, на навчання, у відпустку чи на лікування (строком понад три місяці за межі України), у разі зміни місця проживання в межах міста з переїздом на територію іншого адміністративного району;

особисто повідомляти у семиденний строк органам, в яких вони перебувають на військовому обліку, про зміну їх сімейного стану, стану здоров'я, адреси місця проживання (перебування), освіти, місця роботи і посади;

негайно повідомляти районним (міським) територіальним центрам комплектування та соціальної підтримки (органам СБУ) за місцем військового обліку про втрату військово-облікового документа;

подавати щороку до 1 жовтня до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки документи, що підтверджують право призовників на відстрочку від призову на строкову військову службу.

За матеріалами справи встановлено, що позивачу 19.04.2022 на території Туристичного комплексу «Сонячна долина» у с. Бояни Новоселицького району працівники Чернівецького РТЦК та СП вручили повістку про виклик на 20.04.2022 о 11 год. 30 хв. до четвертого відділу цього ж центру для оперативного доукомплектування в особливий період Збройних Сил України та інших військових формувань.

Наступного дня, 20.04.2022 року він прибув до четвертого відділу Чернівецького РТЦК та СП, де його зобов'язали стати на військовий облік за місцем свого нового проживання - на території Новоселицького району Чернівецької області.

Позивач повідомив відповідача, що він перебуває на обліку запасу ЗСУ за посадою бухгалтер фінансової служби за місцем свого проживання - м. Адрушівка Бердичівського районну Житомирської області, надавши посвідченні про облік запасу ЗСУ №128822, а на території Новоселицького району Чернівецької області знаходиться тимчасово у зв'язку з проходженням обстеження у лікувальному закладі Медичний центр Базисмед м. Чернівці.

Цього ж дня, 20.04.2022 було складено протокол про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 210 КУпАП, у якому позивач написав власноручно свої пояснення і заперечення. До протоколу згідно його записів були додані лише копії паспорта громадянина України та "тимчасового посвідчення № НОМЕР_1 ".

Наступного дня, 21.04.2022 відповідач прийняв оскаржувану постанову, не перевіривши доводи позивача щодо не зміни ним місця проживання та проходження медичного обстеження, а також наявності чи відсутності дозволу на зміну місця проживання (перебування) відповідного РТЦК та СП за місцем військового обліку позивача.

Таким чином, у супереч вимогам ст. ст. 256, 280, 283 1 284 КУпАП, відповідач в оскаржуваній постанові не зазначив, які саме правила військового обліку порушив позивач, не надав оцінки поясненню позивача, викладеного у протоколі про адміністративне правопорушення, а також не зазначив причини їх відхилення.

Відповідач у своїх запереченнях вказує, що позивач, перебуваючи з 04.04.2022 у готельно-розважальному комплексі «Сонячна Долина» у с. Бояни Чернівецького району Чернівецької області, порушив вимоги Наказу Чернівецької обласної військової адміністрації №9 37 від 08.04.2022 "Про військовий облік внутрішньо-переміщених осіб" та рішення Ради оборони Чернівецької області від 27 лютого 2022 року №9 365-р., якими встановлено чоловікам віком від 18-60 років:

- з'явитися у відповідні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки у Чернівецькій області для взяття на військовий облік на протязі 48 годин з моменту прибуття;

- які перебувають на території області, в тому числі які прибули з інших областей, невідкладно стати на військовий облік у відповідному територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки.

Однак, колегія суддів у цьому випадку зазначає, що згідно змісту названого наказу, він стосується прав і свобод внутрішньо-переміщених осіб, до яких згідно із ст. 1 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" №1706-VII від 20.10.2014, відноситься громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.

Позивач має постійне місце проживання у м Андушівка Бердичівського району Житомирської області, доказів залишення або покидання його у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тощо, відповідач не навів, і тому він не може відноситися до внутрішньо-переміщених осіб. Крім цього, Правила військового обліку не містять такої вимоги як обов'язкова постановка на такий облік протягом 48 годин після прибуття до будь-якого населеного пункту.

Щодо вказівки на факт відсутності у посвідченні про облік запасу ЗСУ позивача відмітки про зняття з такого обліку та дозволу начальника Анрушівського РТЦК та СП на зміну місця проживання (перебування), то колегія суддів зазначає, що відповідачем не доведено зміни позивачем місця проживання (перебування) через відсутність у справі про адміністративне правопорушення доказів вчинення будь-яких процесуальних дій щодо перевірки причин та обставин приїзду і знаходження позивача на території Чернівецької області, зважаючи на його пояснення і подані документи про проходження медичних обстежень, місце роботи, проживання, тощо.

Сама можливість знаходження особи за межами адміністративної території місця проживання гарантована ч. 1 ст. 2 Закон України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні", згідно із якою громадянам України, а також іноземцям та особам без громадянства, які на законних підставах перебувають в Україні, гарантуються свобода пересування та вільний вибір місця проживання на її території, за винятком обмежень, які встановлені цим Законом.

Позивач на обґрунтування причин перебування на території Чернівецької області до суду подав консультативні висновки ендокринолога від 06.04.2022 та 13.04.2022, консультативний висновок гастроентеролога від 08.04.2022 медичного центра Базисмед, що знаходиться в м. Чернівці вул. Рівненська 5а. Також, позивачем було подано квитанцію №321, згідно якої ним оплачено бронювання номеру на період з 04.04.2022 по 22.04.2022 у туристичному комплексі «Сонячна долина», що не може свідчити про зміну постійного місця проживання (перебування).

Зважаючи на положення ст. 77 КАС України, відповідач у цій справі не виконав обов'язку щодо доказування правомірності свого рішення.

Враховуючи, що матеріали справи про адміністративне правопорушення не містять доказів, які б свідчили про порушення позивачем правил військового обліку, оскаржувана постанова про застосування до нього штрафу підлягає скасуванню, а провадження у справі про адміністративне правопорушення - закриттю з підстав, передбачених п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП.

За таких обставин, суд апеляційної інстанції дійшов висновку про те, що судом першої інстанції ухвалено рішення з порушенням норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи і є підставою для його скасування з ухваленням нового рішення про задоволення позову.

Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 317, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити повністю.

Рішення Шевченківського районного суду м. Чернівці від 01 серпня 2022 року скасувати.

Прийняти нове рішення, яким адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправною та скасувати постанову Чернівецького районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки №140 від 21 квітня 2022 року у справі про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 210 КУпАП, якою накладено стягнення на ОСОБА_1 у виді штрафу в сумі 850,00 грн.

Провадження у справі про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 210 КУпАП, стосовно ОСОБА_1 - закрити.

Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає.

Головуючий Сушко О.О.

Судді Залімський І. Г. Мацький Є.М.