Справа № 500/2542/22
08 вересня 2022 рокум.Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі: головуючого судді Осташа А. В. за участю: секретаря судового засідання Шаблій Ю.П., представника відповідача - Микитюк І.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Підгороднянської сільської ради про визнання протиправним та скасування рішення від 28 березня 2022 року №647 "Про розгляд заяви гр. ОСОБА_1 " та зобов'язання вчинити дії, -
ОСОБА_1 (далі також - позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Підгороднянської сільської ради Тернопільського району Тернопільської області (далі також - відповідач), в якому просить:
- визнати протиправним рішення Підгороднянської сільської ради від 28 березня 2022 року № 647 “Про розгляд заяви гр. ОСОБА_1 ” з моменту його прийняття про відмову гр. ОСОБА_1 в наданні йому дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,5200 га для ведення особистого селянського господарства;
- зобов'язати Підгороднянську сільську раду розглянути повторно заяву ОСОБА_1 від 24.01.2022 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,5200 гектара для ведення особистого селянського господарства, розташованої в адміністративних межах Підгороднянської сільської ради, с. Драганівка, Тернопільського району, Тернопільської області.
Свої позовні вимоги позивач мотивує тим, що звернувся до відповідача із заявою про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства, за адресою: с.Драганівка, Тернопільського району, Тернопільської області на території Підгороднянської сільської ради, орієнтованою площею 0,7 га, до якої надав необхідний пакет документів, однак рішенням відповідача від 28.03.2022 позивачу відмовлено у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки. В мотивувальній частині рішення вказано причину відмови, а саме: дана земельна ділянка рішенням Підгороднянської сільської ради від 09.04.2021 №160 включена в перелік земельних ділянок для підготовки лотів для продажу права оренди на земельних торгах у формі аукціону. Вказане рішення позивач вважає незаконним та таким, що підлягає скасуванню, оскільки порушує права позивача на безоплатне отримання земельної ділянки у власність.
Ухвалою судді Тернопільського окружного адміністративного суду від 11.07.2022 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін та призначено у справі судове засідання на 03.08.2022.
Відповідач подав до суду 29.07.2022 відзив на позов, в якому просить відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі, оскільки відповідач правомірно прийняв рішення №647 від 28.03.2022, яким відмовив позивачу у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою, оскільки у встановленому законом порядку включив спірну земельну ділянку в перелік ділянок комунальної власності, права оренди на яку буде продано на земельних торгах, що є законодавчо визначеною підставою для відмови у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою.
В судовому засіданні 03.08.2022 оголошена перерва до 12.08.2022.
Протокольною ухвалою суду від 12.08.2022 розгляд справи відкладено на 08.09.2022.
В судове засідання 08.09.2022 позивач не прибув, клопотань до суду не надходило, проте в судовому засіданні 03.08.2022 позовні вимоги підтримав, просив позов задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні 08.09.2022 просила відмовити у задоволенні позовних вимог з підстав наведених у відзиві.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.
Позивач, 02 лютого 2022 року, звернувся із заявою до Підгороднянської сільської ради, Тернопільського району, Тернопільської області про надання йому дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 0,7 гектара у приватну власність для ведення особистого селянського господарства із земель комунальної власності в адміністративних межах Підгороднянської сільської ради, розташування земельної ділянки с. Драганівка.
До поданої заяви ОСОБА_1 долучив: копію документів, що засвідчують фізичну особу та копію викопіювання з планово - картографічних матеріалів щодо бажаного розташування земельної ділянки.
Підгороднянська сільська рада, 28 березня 2022 року на двадцять п'ятій сесії восьмого скликання прийняла рішення №647, яким відмовила гр. ОСОБА_1 в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 0,5200 га для ведення особистого селянського господарства за адресою: с. Драганівка, Тернопільського району, Тернопільської області у зв'язку з невідповідністю до ч.7 ст. 118 Земельного кодексу України - невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів. Відповідно до поданого викопіювання з картографічного матеріалу (Публічна кадастрова карта) бажана земельна ділянка розміщена на земельній ділянці з кадастровим номером 6125282800:02:001:0294 загальною площею 6,4940 га, цільове призначення якої у відповідності до відомостей з Державного земельного кадастру - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва і яка відповідно до рішення Підгороднянської сільської ради від 09.04.2021 року №160 включена до переліку земельних ділянок для підготовки лотів для продажу права оренди на земельних торгах у формі аукціону та щодо якої даним рішенням дано дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва згідно ст. ст. 134-138 Земельного кодексу України.
Вважаючи вказане рішення відповідача такими, що підлягає скасуванню, позивач звернувся до суду з відповідним позовом за захистом своїх прав та інтересів.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд враховує таке.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За змістом пункту «б» частини першої статті 121 Земельного Кодексу України громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності для ведення особистого селянського господарства у розмірі не більше 2,0 гектара.
Згідно з ч. ч. 6, 7 ст. 118 Земельного кодексу України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим, Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
З огляду на викладене, суд зазначає, що громадяни, які зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення особистого селянського господарства мають право звернутися з відповідним клопотанням, з наданням відповідних документів.
Земельним кодексом України визначено порядок розгляду даної категорії питань, та зазначається, що відповідний орган місцевого самоврядування розглянувши питання про надання земельної ділянки для особистого селянського господарства надає дозвіл на розроблення проекту землеустрою, або мотивовану відмову.
Отже розгляд заяви позивача може завершитись її задоволенням, або вмотивованою відмовою у ненаданні дозволу на розроблення документації із землеустрою.
Разом з тим ч. 1 ст. 122 Земельного кодексу України визначено, що сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
При цьому, відповідно до ч. 1 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування", виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання регулювання земельних відносин.
Положеннями статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування" визначено, що рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос.
З аналізу зазначених норм суд вбачає, що за результатами розгляду, зокрема, заяв про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою, зокрема сільською радою приймається відповідне рішення про надання дозволу на розробку проекту землеустрою або про відмову в його наданні.
Матеріалами справи підтверджується, що рішенням відповідача від 28.03.2022 №647 позивачу було відмовлено в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 0,5200 га для ведення особистого селянського господарства за адресою: с.Драганівка, Тернопільського району, Тернопільської області.
При цьому приймаючи дане рішення відповідач, зокрема, керувався рішенням Підгороднянської сільської ради від 09.04.2021 №160, яким земельна ділянка (кадастровий номер 6125282800:02:001:0294) передбачена для продажу права їх оренди на земельних торгах у формі аукціону.
З приводу цього, суд зазначає наступне.
Статтею 136 Земельного Кодексу України визначено порядок добору земельних ділянок державної чи комунальної власності та підготовка лотів для продажу на земельних торгах.
Організатор земельних торгів визначає перелік земельних ділянок державної чи комунальної власності та/або прав на них, які виставляються на земельні торги окремими лотами. Забороняється вносити до зазначеного переліку призначені під забудову земельні ділянки без урахування у випадках, передбачених законом, результатів громадського обговорення.
У переліку зазначаються місце розташування (адреса) земельної ділянки, її цільове призначення (функціональне використання), площа, кадастровий номер, умови продажу.
Добір земельних ділянок державної чи комунальної власності, у тому числі разом з розташованими на них об'єктами нерухомого майна (будівлями, спорудами) державної чи комунальної власності, які або права на які виставляються на земельні торги, здійснюється з урахуванням затверджених містобудівної документації та документації із землеустрою, а також маркетингових досліджень, інвестиційної привабливості, звернень громадян та юридичних осіб щодо намірів забудови.
Земельні ділянки, включені до переліку земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них, які виставлені на земельні торги, не можуть відчужуватися, передаватися в заставу, надаватися у користування до завершення торгів.
Отже, законодавцем обумовлено, що земельні ділянки, включені до переліку земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них, не можуть відчужуватися, передаватися в заставу, надаватися у користування до завершення торгів, а тому вирішальним фактором є саме включення земельної ділянки до переліку земель, які виставлені на земельні торги.
Згідно з ч. 4 ст. 136 Земельного кодексу України підготовку лотів до проведення земельних торгів забезпечує організатор земельних торгів.
Підготовка лотів до проведення земельних торгів включає: а) виготовлення, погодження та затвердження в установленому законодавством порядку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (у разі зміни цільового призначення земельної ділянки та у разі, якщо межі земельної ділянки не встановлені в натурі (на місцевості); б) державну реєстрацію земельної ділянки; в) державну реєстрацію речового права на земельну ділянку; г) отримання витягу про нормативну грошову оцінку земельної ділянки відповідно до Закону України "Про оцінку земель" у разі продажу на земельних торгах права оренди на неї; ґ) проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки відповідно до Закону України "Про оцінку земель", крім випадків продажу на земельних торгах права оренди на неї; д) встановлення стартової ціни продажу земельної ділянки, яка щодо земель державної та комунальної власності не може бути нижчою за експертну грошову оцінку земельної ділянки; е) встановлення стартового розміру річної орендної плати, який щодо земель державної та комунальної власності не може бути меншим розміру орендної плати, визначеного Податковим кодексом України; є) встановлення стартової ціни продажу прав емфітевзису, суперфіцію земельної ділянки, яка щодо земель державної чи комунальної власності не може бути нижчою за ринкову вартість відповідного права, визначену шляхом проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок; ж) визначення виконавця земельних торгів, дати та місця проведення земельних торгів.
Суд звертає увагу, що 05.01.2022 проведено державну реєстрацію спірної земельної ділянки в Державному земельному кадастрі. Наведене підтверджується витягом з Державного земельного кадастру про земельну ділянку НВ-2100006042022 від 05.01.2022 за яким до Державного земельного кадастру внесено відомості відносно земельної ділянки кадастровий номер 6125282800:02:001:0294 площею 6,4940 га з видом використання та цільовим призначенням - 01.01 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
Пунктом 3 рішення двадцять першої сесії восьмого скликання Підгороднянської сільської ради №595 від 16.02.2022 «Про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок для ведення товарного сільськогосподарського виробництва» затверджено Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення комунальної власності для подальшого продажу права оренди терміном на 7 років на земельних торгах у формі аукціону для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 6,4940 га, кадастровий номер 6125282800:02:001:0294.
28.03.2022 на двадцять п'ятій сесії восьмого скликання Підгороднянської сільської ради прийнято рішення №657 «Про продаж на земельних торгах права оренди на земельну ділянку сільськогосподарського призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 6,4940 га за адресою: с.Драганівка, Тернопільського району, Тернопільської області.
Отже, станом на момент прийняття спірного рішення, земельна ділянка, яку бажав отримати у власність позивач, була сформована та включена до переліку земельних ділянок право оренди яких пропонується для продажу на земельних торгах у формі аукціону.
Верховний Суд у своїй постанові від 24.09.2020 в справі №805/3195/17-а сформував правовий висновок про те, що земельні ділянки, включені до переліку земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них, які виставлені на земельні торги, не можуть відчужуватися, передаватися в заставу, надаватися у користування до завершення торгів, тому вирішальним фактором є включення земельних ділянок до переліку земель, які виставлені на земельні торги.
Отже, включення земельної ділянки до переліку земельних ділянок, права на які підлягають продажу на земельних торгах (аукціоні), в силу приписів частини 5 статті 136 Земельного кодексу України є підставою для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення цієї земельної ділянки у власність до завершення торгів.
При цьому, суд зазначає, що включення земельної ділянки до переліку земельних ділянок, право на які буде виставлено на земельні торги не передбачено серед підстав для відмови, визначених у частині сьомій статті 118 ЗК України, проте така підстава для відмови передбачена у статті 136 Земельного Кодексу України.
Згідно із частиною п'ятою статті 136 Земельного Кодексу України, земельні ділянки, включені до переліку земельних ділянок державної чи комунальної власності, або права на них, виставлені на земельні торги, не можуть відчужуватися, передаватися в заставу, надаватися в користування до завершення торгів.
Верховний Суд розглядав справи, де поставало таке ж питання, і в постанові від 03.04.2018 у справі № 815/3059/17 дійшов висновку, що віднесення земельної ділянки до переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності для продажу прав на них на земельних торгах є підставою для відмови у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення такої земельної ділянки.
Така правова позиція була підтримана і в постановах Верховного Суду від 23.01.2020 у справі №620/1058/19, від 28.10.2020 у справі №819/1976/17, від 22.10.2020 у справі №815/7279/16, від 29.11.2021 у справі №340/1037/20.
Застосовуючи цей підхід до справи, що розглядається, суд звертає увагу, що на момент розгляду клопотання позивача про надання дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою та прийняття відповідачем рішення з цього питання, землі, яких стосувалася заява, було включено до переліку земельних ділянок, права оренди на які можуть бути реалізовані на земельних торгах та відповідачем проводились заходи щодо підготовки лотів до торгів.
В силу приписів частини третьої статті 136 ЗК України це є самостійною підставою для відмови у наданні дозволу.
Разом із тим, оскаржувана відмова не позбавляє позивача можливості набуття права на іншу земельну ділянку комунальної форми власності сільськогосподарського призначення у порядку визначеному статтями 116, 118 ЗК України, в порядку, передбаченому чинним законодавством.
Правова позиція щодо застосування норм права у схожих правовідносинах також викладена Верховним Судом у постановах від 30.03.2021 у справі №2040/6485/18 та від 13.04.2021 у справі №818/1470/18, від 29.07.2021 у справі №120/1317/19-а адміністративне провадження № К/9901/29923/19.
Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Відтак, рішення оскаржуване рішення відповідача прийнято на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені нормами ЗК України, а тому відсутні підстави для задоволення позовних вимог та скасування спірного рішення.
З огляду на це, позовні вимоги про зобов'язання відповідача повторно розглянути заяву позивача про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки теж не підлягають задоволенню, адже є похідними від позовних вимог про визнання протиправним та скасування рішення.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частин першої та другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У зв'язку з відмовою в задоволенні позовних вимог відсутні підстави для розподілу судових витрат.
Керуючись ст. ст.139, 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
В задоволенні позову ОСОБА_1 до Підгороднянської сільської ради про визнання протиправним та скасування рішення від 28 березня 2022 року №647 "Про розгляд заяви гр. ОСОБА_1 " та зобов'язання повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 24.01.2022 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0, 5200 га для ведення особистого селянського господарства, розташованої в адміністративних межах Підгороднянської сільської ради, с.Драганівка, Тернопільського району, Тернопільської області, - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відповідно до частини першої статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Згідно із статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повне судове рішення складено 09 вересня 2022 року.
Реквізити учасників справи:
позивач:
- ОСОБА_1 (місцезнаходження/місце проживання: АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ/РНОКПП НОМЕР_1 );
відповідач:
- Підгороднянська сільська рада (місцезнаходження/місце проживання: вул. Зелена, 2,с. Підгородне,Тернопільський район,Тернопільська область,47737, код ЄДРПОУ/РНОКПП 14029197);
Головуючий суддя Осташ А.В.