Справа № 738/694/22
№ провадження 3/738/298/2022
09 вересня 2022 року м. Мена
м. Мена
Менський районний суд Чеpнiгiвської областi в складі:
судді Савченко О.А.
секретаря Лях Н.М.
pозглянувши у відкритому судовому засіданні матеpiали про притягнення до адмiнiстpативної вiдповiдальностi:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , українця, громадянина України, зареєстрованого по АДРЕСА_1 , водій військової частини НОМЕР_1 ,
за ч. 3 ст. 172-20 Кодексу України про адмiнiстративнi пpавопоpушення,
В С Т А H О В И В:
ОСОБА_1 26 серпня 2022 року о 20.00 годині під час виконання обов'язків військової служби із захисту Батьківщини в умовах особливого періоду за адресою: Чернігівська область, Корюківський район, м. Мена, перебував на військовій службі в стані алкогольного сп'яніння, чим вчинив адміністративне правопорушення передбачене частиною 3 статті 172-20 КУпАП.
В судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, надав письмові пояснення, в яких підтвердив факт вчинення ним адміністративного правопорушення та просив справу розглянути без його участі.
Положення ч. 2 ст. 268 КУпАП дозволяють судовий розгляд справи у відсутність особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, якщо є дані про її своєчасне сповіщення про день і час, а також місце проведення розгляду справи, якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду.
Дослідивши матеріали справи суд прийшов до наступного висновку.
Стаття 9 КУпАП адміністративним правопорушенням визнає протиправну, винну (умисну або необережну) дію чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність. Склад адміністративного правопорушення містить: об'єкт правопорушення, об'єктивну сторону, суб'єкт і суб'єктивну сторону складу. Всі перераховані ознаки визначають у сукупності склад адміністративного правопорушення. Відсутність хоча б однієї з вище перелічених ознак виключає склад будь-якого адміністративного правопорушення.
Відповідно до ст. 251 КпАП України, доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких, у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інших обставин, що мають значення для правильного вирішення справи.
24 лютого 2022 року Указом Президента України № 64/2022 в Україні введено воєнний стан, строк дії якого згідно Указу № 133/2022 від 14 березня 2022 року продовжено на 30 діб з 26 березня 2022 року, згідно Указу № 341/2022 від 18 травня 2022 року продовжено на 90 діб з 25 травня 2022 року, згідно Указу № 573/2022 від 12 серпня 2022 року продовжено на 90 днів з 23 серпня 2022 року.
Згідно Службової характеристики від 08.09.2022 ОСОБА_1 несе військову службу у військовій частині НОМЕР_1 на посаді водія.
Таким чином, вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП підтверджується протоколом про військове адміністративне правопорушення АА № 007 від 08.09.2022, який є документом, що офіційно засвідчує факт вчинення неправомірних дій особою правопорушником, і є одним з джерел доказів відповідно до положень ст.251 КУпАП, в якому, крім іншого, особа, що притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 письмово підтвердив факт вчинення ним адміністративного правопорушення, Висновком щодо результатів медичного огляду від 26.08.2022, службовою характеристикою та письмовим поясненням.
Відповідно до ст. 23 КУпАП, адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самою особою, що притягується до адміністративної відповідальності, так і іншими особами.
Враховуючи вищевикладене, характер вчиненого правопорушення, особу що притягується до адміністративної відповідальності, суд приходить до висновку про наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП та вважає, що на нього слід накласти адміністративне стягнення, передбачене санкцією ч. 3 ст. 172-20 КУпАП у вигляді мінімального розміру штрафу, яке на думку суду відповідає ступеню тяжкості даного правопорушення та запобігатиме вчиненню нових правопорушень як самою особою, що притягується до адміністративної відповідальності, так і іншими особами.
На підставі п. 12 статті 5 Закону України «Про судовий збір» ОСОБА_1 звільняється від сплати судового збору.
На підставі викладеного та кеpуючись ст.ст. 23,172-20 ч. 3 КУпАП, ст. 5 п. 12 Закону України «Про судовий збір», суд, -
П О С Т А H О В И В:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , визнати винним у скоєнні адмiнiстративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП та накласти адмiнiстративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 215 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 3 655 (три тисячі шістсот п'ятдесят п'ять) гривень 00 копійок, який підлягає сплаті за реквізитами: ГУК у Чернігівській області/тг м. Мена/ 21081100, код отримувача (ЄДРПОУ 37972475), р/р UA698999980314060542000025659, код класифікації доходів 21081100, призначення: адміністративні штрафи.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником прокурором протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Апеляційна скарга подається до відповідного адміністративного суду через місцевий суд, який виніс постанову.
Суддя Менського районного суду
Чернігівської області О.А.Савченко