36000, м. Полтава, вул.Зигіна, 1, тел. (0532) 610-421, факс (05322) 2-18-60, E-mail inbox@pl.arbitr.gov.ua
20.05.2010р. Справа № 25/45
за позовом Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1, АДРЕСА_2
до Кременчуцької міської ради, вул. Перемоги, 2, м. Кременчук, Полтавська область, 39600
треті особи, що не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача:
1. ОСОБА_2, АДРЕСА_1, 39600;
2.Управління земельних ресурсів м. Кременчука, вул. Пролетарська, 12, м. Кременчук, Полтавська область, 39600;
3.Комунальне підприємство "Кременчуцьке міжміське бюро технічної інвентаризації", вул.Жовтнева, 27, м. Кременчук, Полтавська область, 39600;
4. Державна архітектурно-будівельна інспекція, вул. Перемоги, 2, м. Кременчук, 39600
про визнання протиправними та скасування рішення Кременчуцької міської ради Полтавської області та визнання недійсним договору оренди
Суддя Босий В.П.
Представники сторін:
від позивача: не з"явився
від відповідача: Думчикова Т. В., дов. № 22 від 30.12.2009 р.
від третіх осіб: 1,2,3,4 - не з"явилися
Обставини справи: Розглядається позовна заява в якій Фізична особа - підприємець ОСОБА_1 просить суд:
- заборонити Кременчуцькій міській раді продовжувати договір оренди земельної ділянки по вул.Миру в районі будинку №31 у м.Кременчуці ОСОБА_2 до розгляду справи по суті;
- заборонити КП "Кременчуцькому МБТІ" реєстрацію об"єкта, розташованого на спірній ділянці по вул.Миру в районі будинку №31 у м.Кременчуці до розгляду справи по суті;
- заборонити ОСОБА_2 вчиняти будь-які дії щодо спірної ділянки по вул.Миру в районі будинку №31 у м.Кременчуці до розгляду справи по суті;
- призупинити дозвіл Державної архітектурно-будівельної інспекції на будівництво об"єкта нерухомості по вул.Миру в районі будинку №31 у м.Кременчуці ОСОБА_2 до розгляду справи по суті.
- визнати протиправною відмову постійно діючої комісії з питань вибору земельних ділянок для розміщення об"єктів щодо надання в оренду ОСОБА_1 земельної ділянки по вул.Миру в районі будинку №31 у м.Кременчуці;
- визнати протиправним та скасувати п.51 рішення Кременчуцької міської ради Полтавської області від 26.02.2008р. "Про надання, вилучення та оформлення земельних ділянок в оренду фізичним і юридичним особам в м. Кременчуці" та зобов'язати винести на розгляд сесії питання щодо надання в оренду ОСОБА_1 земельної ділянки по вул. Миру в районі будинку №31 у м. Кременчуці для прийняття відповідного рішення;
- визнати недійсним та скасувати договір оренди земельної ділянки, що був укладений між Кременчуцькою міською радою та ОСОБА_2 14.03.2008р.
Відповідач просить суд припинити провадження у справі, посилаючись на непідсудність спору господарському суду та відсутність предмету спору в частині вимог про визнання недійсним та скасування договору оренди земельної ділянки.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши надані докази суд дійшов до висновку припинити провадження у справі, виходячи з наступного:
Згідно ст.1 Господарського процесуального кодексу України право на звернення до господарського суду мають підприємства, установи, організації, інші юридичні особи, громадяни які здійснюють підприємницьку діяльність в установленому порядку, за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів. Приводом для звернення фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до суду стало прийняття рішення міської ради про передачу в оренду спірної земельної ділянки в оренду іншій особі, а саме:
Пунктом 51 рішення міської ради від 26 лютого 2008 року «Про надання, вилучення та оформлення земельних ділянок в оренду фізичним та юридичним особам в м. Кременчуці» фізичній особі - підприємцю ОСОБА_2 затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва магазину промислових продовольчих товарів по вул. Миру, в районі будинку №31.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України справа адміністративної юрисдикції - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України спори юридичних осіб із суб'єктами владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності відносяться до компетенції адміністративних судів і розглядаються за правилами Кодексу адміністративного судочинства України.
Згідно з пунктом 7 частини першої статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України суб'єкт владних повноважень - це орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Передумовою виникнення права власності чи користування земельною ділянкою, здійснення інших дій щодо оформлення цього права згідно чинного земельного законодавства України є рішення органу місцевого самоврядування, як суб'єкта владних повноважень.
Орган місцевого самоврядування є органом у здійсненні владних управлінських функцій, згідно земельного законодавства, в частині надання земельних ділянок у власність чи користування, передачі їх в оренду і тільки після розгляду таких питань та прийняття відповідних рішень виникають певні зобов'язання та визнання прав, здійснення певних дій щодо виконання прийнятого рішення.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 12 Господарського процесуального кодексу України вбачається, що господарським судам не підсудні спори, що виникають із публічно-правових відносин та віднесені до компетенції Конституційного Суду України та адміністративних судів. Також з пункту першого цієї статті Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо визначення підсудності справ з питань приватизації та з корпоративних спорів" виключено положення про підвідомчість господарським судам справ у спорах про визнання недійсними актів з підстав, зазначених у законодавстві.
Оскільки, нормами Кодексу адміністративного судочинства України (без зазначення будь-яких виключень, в тому числі і щодо земельних правовідносин) передбачено, що спір між юридичними особами та суб'єктами владних повноважень щодо оскарження його рішень розглядаються за правилами адміністративного судочинства, він не може бути розглянутий за правилами Господарського процесуального кодексу України.
Дана позиція підтверджується Рішенням Конституційного суду України від 1 квітня 2010 у справі № 1-6/2010 за конституційним поданням Вищого адміністративного суду України щодо офіційного тлумачення положень частини 1 ст.143 Конституції України, пунктів а, б, в, г ст. 12 Земельного кодексу України, п.1 ч.1 ст.17 КАС України.
На підставі вищевикладеного провадження у справі підлягає припиненню.
Керуючись п.1 ч.1 ст.80 ГПК України, суд, -
Припинити провадження у справі.
Суддя Босий В.П.