Постанова від 07.09.2022 по справі 620/10423/21

ШОСТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 620/10423/21 Суддя першої інстанції: Падій В.В.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 вересня 2022 року м. Київ

Шостий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді-доповідача Глущенко Я.Б.,

суддів Пилипенко О.Є., Черпіцької Л.Т.,

секретаря Вишняк В.С.,

розглянувши в порядку письмового провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, за апеляційною скаргою Міністерства внутрішніх справ України на рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 25.11.2021, -

УСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся у суд з позовом до Міністерства внутрішніх справ України (далі - відповідач, МВС України) про визнання протиправними дій щодо відмови врахувати збільшений розмір надбавки за службу в умовах режимних обмежень 50% у новій довідці для перерахунку пенсії та зобов'язання скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області оновлену довідку про складові та розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , станом на 19.11.2019, для перерахунку пенсії з 01.12.2019, спираючись на неоскаржувані складові та розміри грошового забезпечення у довідці від 27.05.2021 №22/6-2171, з урахуванням надбавки за службу в умовах режимних обмежень 50%, а саме: посадового окладу, окладу за спеціальним званням підполковник поліції, надбавки за стаж служби в поліції (50%), надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції (55,3%), надбавки за службу в умовах режимних обмежень (50%), премії (40,26%).

На обґрунтування позовних вимог зазначає, що відповідачем протиправно не враховано у новій довідці для перерахунку пенсії збільшений розмір надбавки за службу в умовах режимних обмежень 50%.

Рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 25.11.2021 позов задоволено.

Не погоджуючись із рішенням суду, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить його скасувати та постановити нове рішення, яким у задоволенні позову відмовити.

На обґрунтування вимог апеляційної скарги зауважує, що судом першої інстанції не надано належного правового обґрунтування необхідності врахування в довідці для перерахунку пенсії позивача надбавки до посадового окладу за службу в умовах режимних обмежень саме у розмірі 50%.

У відзиві на апеляційну скаргу позивач наголошує, що рішення місцевого суду є законним та обґрунтованим.

Розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження на підставі п. 3 ч. 1 ст. 311 Кодексу адміністративного судочинства України.

Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи та доводи скарги, колегія суддів уважає, що апеляційну скаргу потрібно залишити без задоволення, а рішення суду - без змін, з таких підстав.

Судом установлено, що ОСОБА_1 отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ (далі - Закон №2262-ХІІ), є пенсіонером органів внутрішніх справ України.

Рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 15.01.2021 у справі №620/5483/20 задоволено позов ОСОБА_1 , зобов'язано МВС України скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області нову довідку про розмір грошового забезпечення позивача станом на 19.11.2019, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ та з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01.12.2019 (першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії) перерахунку основного розміру пенсії.

На виконання цього рішення позивачу видана МВС України довідка від 27.05.2021 №22/6-2171 про розмір грошового забезпечення, встановленого за відповідною (аналогічною) посадою (на день звільнення), станом на 19.11.2019, для перерахунку пенсії, яке складається з: посадового окладу у розмірі - 2900,00 грн, окладу за спеціальним званням (підполковник поліції) - 2200,00 грн, надбавки за стаж служби в поліції (50%) - 2550,00 грн, надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції (55,30%) - 4230,45 грн, надбавки за службу в умовах режимних обмежень (15%) - 435,00 грн, премії (40,26%) - 4958,20 грн.

Не погоджуючись з визначеними розмірами складових грошового забезпечення у довідці, позивач звернувся до відповідача з заявою, в якій просив скласти нову довідку про розмір грошового забезпечення, зазначивши надбавку за службу в умовах режимних обмежень (50%). Станом на час звернення до суду з позовом позивач відповіді не отримав.

Уважаючи протиправними дії відповідача щодо не складання та ненадання відповідної довідки, позивач звернувся з цим позовом до суду.

Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що з прийняттям Кабінетом Міністрів України постанови «Про внесення змін до Положення про види, розміри і порядок надання компенсації громадянам у зв'язку з роботою, яка передбачає доступ до державної таємниці» від 19.01.2019 №6 фактично відбулася зміна розміру одного з видів грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб, а саме надбавка за службу в умовах режимних обмежень. А тому наявні правові підстави для визнання протиправними дій відповідача, які полягають у відмові врахувати збільшений розмір надбавки за службу в умовах режимних обмежень 50% у новій довідці для перерахунку пенсії позивача та задоволення похідної вимоги про зобов'язання відповідача скласти та подати оновлену довідку до пенсійного органу.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, колегія суддів приходить до наступного.

На виконання вимог ч. 3 ст. 63 Закону №2262-ХІІ постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 (далі - Порядок №45).

За приписами п. 1 Порядку №45 пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон), у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Отже, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом №2262-ХII, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію за Законом №2262-ХII.

На виконання п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (далі - Постанова №988) установлено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Відповідно до абз. 2 п. 15 Розділу Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про Національну поліцію» від 02.07.2015 №580-VIII (далі - Закон №580-VIII) за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Статтею 102 Закону №580-VIII передбачено, що пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23.12.2015 №900-VII (далі - Закон №900-VII) статтю 63 Закону №2262-ХII після частини другої доповнено новою частиною такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».

Водночас ст. 63 Закону №2262-ХII із змінами, внесеними Законом №900-VII, серед іншого, передбачено, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Частина 2 ст. 51 Закону №2262-XII передбачає, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Проаналізувавши вищезазначені правові норми, колегія суддів зазначає, що збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим грошового забезпечення колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції, на підставі Постанови №988.

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом в постановах 08.04.2020 у справі №712/12621/17, від 11.06.2020 у справі №821/227/17.

Отже, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що позивач має безумовне право на здійснення перерахунку пенсії на підставі ст. 63 Закону №2262-XII у зв'язку із змінами в грошовому забезпеченні поліцейських, передбаченими Постановою №988, оскільки враховуючи зазначені вище положення ч. 2 ст. 51 Закону №2262-XII, у колишніх працівників міліції виникло право на перерахунок пенсії з 01.01.2016.

Водночас колегія суддів звертає увагу, що здійсненню перерахунку пенсії передує чітко визначена Порядком №45 та Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим Постановою правління Пенсійного фонду України 30.01.2007 №3-1 (далі - Порядок №3-1), процедура.

Аналогічних висновків дійшла Велика Палата Верховного Суду у зразковій справі №802/2196/17-а.

На виконання п. 2 Порядку №45, на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України, Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служб зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).

Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Абзацом 1 п. 24 Порядку №3-1 передбачено, що про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.

Керуючись п. 3 Порядку №45, на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної у списку та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються на осіб, які звільненні із служби.

На виконання п. 23 Порядку №3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону №2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Відповідно до п. 24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону №2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Абзац 1 п. 4 Порядку №3-1 встановлює, що заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання, а при необхідності - його законним представником за місцем його проживання.

Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком №45, повідомляють пенсійні органи.

Водночас перерахунок може бути здійснено після надходження до органу Пенсійного фонду довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції).

Аналогічний правовий висновок викладено Верховним Судом у постанові від 06.03.2019 у справі №554/9635/16-а.

Ураховуючи викладене та керуючись п. 2 Порядку №45, МВС України повідомляє про наявність підстав для перерахунку пенсій особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, а також про готовність уповноважених органів МВС подати до головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі довідок для перерахунку пенсій у порядку та в терміни, визначені законодавством.

Згідно з Переліком посад осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», що прирівнюються посадам поліцейських, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 17.02.2017 №138, посаду, яку обіймав позивач, віднесено до посад, які прирівнюються посадам поліцейських.

Таким чином, законодавством встановлено послідовність дій для здійснення перерахунку пенсій відповідно до Закону №2262-ХІІ, а саме: МВС України повідомляє Пенсійний фонд України про наявність рішення Кабінету Міністрів України про зміну розміру грошового забезпечення; Пенсійний фонд України повідомляє відповідні структурні підрозділи Пенсійного фонду про підстави проведення перерахунку пенсій та необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку Головним управлінням Пенсійного фонду України; Головні управління Пенсійного фонду України складають відповідні списки та передають їх органам, які уповноважені видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій, які готують відповідні довідки. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені зі служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Як слідує з матеріалів справи та не заперечується сторонами, МВС України до ГУ ПФУ в Чернігівській області надано довідку від 27.05.2021 №22/6-2171 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивачу, в якій крім іншого, надбавка за службу в умовах режимних обмежень зазначена у розмірі 15%.

Сторонами у справі не заперечується, що під час проходження служби, позивач отримував надбавку за службу в умовах режимних обмежень у розмірі 15%.

Водночас відповідно до пп. 2 п. 5 Постанови №988 поліцейським виплачується надбавка за службу в умовах режимних обмежень - у розмірах та порядку, визначених законодавством.

Постановою Кабінету Міністрів України від 15.06.1994 №414 затверджено Положення про види, розміри і порядок надання компенсації громадянам у зв'язку з роботою, яка передбачає доступ до державної таємниці, яким визначено види, розміри і порядок надання компенсації працівникам органів законодавчої, виконавчої та судової влади, органів прокуратури, інших державних органів, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, які за умовами своєї професійної діяльності постійно працюють з відомостями, що становлять державну таємницю (далі - особи, які працюють в умовах режимних обмежень) (далі - Положення №414).

10.01.2019 Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову №6 «Про внесення змін до Положення про види, розміри і порядок надання компенсації громадянам у зв'язку з роботою, яка передбачає доступ до державної таємниці» (далі - Постанова №6), якою внесено зміни до Положення №414, зокрема доповнено Положення пунктом 4' 1 такого змісту:

«Працівникам режимно-секретних органів в органах законодавчої, виконавчої та судової влади, органах прокуратури, інших державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах, організаціях надбавка до посадових окладів (тарифних ставок), установлюється залежно від ступеня секретності інформації у таких розмірах: відомості та їх носії, що мають ступінь секретності «особливої важливості», - 60 відсотків; відомості та їх носії, що мають ступінь секретності «цілком таємно», - 50 відсотків; відомості та їх носії, що мають ступінь секретності «таємно», - 30 відсотків».

Як убачається з довідки, виданої Відділом режиму та технічного захисту інформації Головного управління Національної поліції в Чернігівські області, під час проходження служби на посаді начальника сектору відділу документального забезпечення та режиму УМВС України в Чернігівській області, підполковник міліції ОСОБА_1 мав допуск до державної таємниці за формою два (цілком таємно).

Отже, з прийняттям Постанови №6 фактично відбулася зміна розміру одного з видів грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб, а саме надбавка за службу в умовах режимних обмежень.

Колегія суддів ураховує, що відповідно до Порядку №45 у довідці зазначаються найменування, сума і розмір у відсотках усіх щомісячних (які мають постійний характер) додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премія, що встановлені Кабінетом Міністрів України за відповідною посадою (посадами) на момент перерахунку пенсії та враховуються згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» для обчислення розміру пенсії, а також складові грошового забезпечення, з яких вони обчислюються.

Водночас апеляційний суд звертає увагу, що оскільки чинним законодавством установлено право пенсіонера самостійно отримати довідку про складову грошового забезпечення, у разі виникнення права на перерахунок пенсії, то відмова відповідного органу видати таку довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії є протиправною.

З урахуванням наведеного, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що наявні правові підстави для визнання протиправними дій відповідача, які полягають у відмові врахувати збільшений розмір надбавки за службу в умовах режимних обмежень 50% у новій довідці для перерахунку пенсії ОСОБА_1 .

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 315 Кодексу адміністративного судочинства України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.

Приписи ст. 316 Кодексу адміністративного судочинства України визначають, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

З огляду на викладене, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції судове рішення ухвалено з дотриманням норм чинного матеріального та процесуального права і підстави для його скасування відсутні.

Керуючись ст.ст. 33, 34, 242-244, 308, 311, 316, 321, 322, 325, 328, 329, 331 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Міністерства внутрішніх справ України залишити без задоволення.

Рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 25.11.2021 залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя Я.Б. Глущенко

Судді О.Є. Пилипенко

Л.Т. Черпіцька