Україна
Донецький окружний адміністративний суд
про залишення позовної заяви без руху
08 вересня 2022 року Справа №200/4292/22
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Зінченко О.В., ознайомившись з позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправним та скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії,-
07 вересня 2022 року ОСОБА_1 , через свого представника - Овчаренка Олега Олексійовича, який діє на підставі ордеру від 08.08.2022, звернувся до Донецького окружного адміністративного суду із позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, в якій просить суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення № 109 від 10.02.2022 «Про відмову у перерахунку пенсії ОСОБА_1 »;
- зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії за вислугу років з 01.12.2019 на підстав Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з урахуванням довідки ДУ ТМО МВС по Донецькій області №33/25-138 від 13.01.2022 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 за листопад 2019 року згідно постанови КМУ від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейський НП» та наказу МВС України № 260 від 06.04.2016 із зазначенням основних та додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах: посадовий оклад - 2400 грн., оклад за спеціальним званням - 2000 грн., надбавка за стаж служби (35%) - 1540,00 грн., надбавка за специфічні умови проходження служби (у розмірі 39,99% % грошового забезпечення) - 2375,41 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень 15% - 360 грн., премія (в середньому розмірі за прирівняною посадою в розмірі 80,44% грошового забезпечення) - 6978,50 грн., загальної суми 15653,91 грн.
При вирішенні питання про прийняття позовної заяви до провадження, досліджуючи зміст та обґрунтованість позовної заяви та наданих документів до позовної заяви, суд дійшов висновку, що вона підлягає залишенню без руху, виходячи з наступного.
Відповідно до ст. 171 Кодексу адміністративного судочинства (далі - КАС України), суддя після одержання позовної заяви з'ясовує чи подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; позов подано у строк, установлений законом (якщо адміністративний позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); чи немає інших підстав для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Вказана позовна заява підлягає залишенню без руху, оскільки подана з порушеннями вимог статті 161 КАС України, з наступних підстав.
За приписами частини 2 статті 122 КАС України, для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Таким чином, строк звернення до адміністративного суду - це проміжок часу після виникнення спору у публічно-правових відносинах, протягом якого особа має право звернутися до адміністративного суду із заявою за вирішенням цього спору і захистом своїх прав, свобод чи інтересів. При цьому перебіг такого строку починається з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Як свідчать матеріали позовної заяви, позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії за вислугу років 31.01.2022, спірне рішення про відмову в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах прийнято 10.02.2022, тобто означене рішення прийнято у межах десятиденного строку з моменту звернення особи до пенсійного органу.
Початок шестимісячного строку визначено альтернативно - це день, коли особа дізналася, або повинна була дізнатись про порушення. Зазвичай ці два моменти збігаються, але це не обов'язково. Тому, при визначенні початку цього строку суд з'ясовує момент, коли особа фактично дізналася або мала реальну можливість дізнатися про наявність відповідного порушення (рішення, дії, бездіяльність), а не коли вона з'ясувала для себе, що певні рішення, дії чи бездіяльність стосовно неї є порушенням.
Аналогічна правова позиція зазначена у постанові Верховного суду від 05 липня 2018 року по справі №810/384/17.
Отже, законодавством передбачено, що у разі, якщо особа мала реальну можливість дізнатись про порушення свого права, перебіг строку обчислюється саме з моменту, коли особа повинна була дізнатись про відповідне порушення її прав.
Приймаючи до уваги, що відповідачем спірне рішення прийнято у межах десятиденного строку, визначеного законодавством, для розгляду його заяви, тому позивач мав дізнатися про порушення своїх прав по завершенню десятиденного строку після поданої ним заяви до пенсійного органу, у зв'язку із чим звернувшись 07.09.2022 до суду з позовними вимогами про скасування рішення від 10.02.2022, позивач пропустив строк звернення до суду.
Згідно частини 6 статті 161 КАС України у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Заяви про поновлення пропущеного процесуального строку звернення до суду позивачем до позовної заяви не надано.
Згідно з частиною 1 статті 169 КАС України суддя встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. Крім того, згідно до п. 1 ч. 4 ст. 169 КАС України, позовна заява повертається позивачеві, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, у встановлений судом строк.
Позивачу необхідно усунути недоліки позовної заяви шляхом надання до суду заяви про поновлення строку звернення до адміністративного суду та доказів поважності причин його пропуску.
Відповідно до ч. 3 ст. 169 КАС України, якщо позивач усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, вона вважається поданою у день первинного її подання до адміністративного суду та приймається до розгляду, про що суд постановляє ухвалу в порядку, встановленому статтею 171 цього Кодексу.
Керуючись статтями 122, 160, 161, 169, 243, 248, 256, 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправним та скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії, - залишити без руху.
Встановити особі, яка звернулася із позовною заявою, десятиденний строк від дня вручення копії цієї ухвали для усунення недоліків позовної заяви, шляхом надання до суду заяви про поновлення строку звернення до адміністративного суду та докази поважності причин його пропуску.
Роз'яснити позивачеві, що при невиконанні вимог даної ухвали, зазначена позовна заява буде повернута.
Повернення позовної заяви не позбавляє позивача права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленого законом.
Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту її підписання.
Ухвала постановлена та підписана 08 вересня 2022 року.
Суддя О.В. Зінченко