Рішення від 07.09.2022 по справі 200/19521/21

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 вересня 2022 року Справа№200/19521/21

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кошкош О.О., розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Соледарської міської ради Бахмутського району Донецької області про визнання дій протиправними, скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Соледарської міської ради Бахмутського району Донецької області (ідентифікаційний код 04052873, 84545, Донецька область, м.Соледар, вул.Паркова, буд.3-а) про скасування рішення від 24.11.2021 №8/13-400 "Про включення земельних ділянок для підготовки лотів для продажу права оренди на них на земельних торгах та надання дозволу на розробку документації із землеустрою з метою продажу права оренди на них на земельних торгах у формі електронного аукціону" в частині включення земельної ділянки площею 1,1435 га кадастровий номер 1420981000:02:045:0015; визнання дій протиправними щодо відмови у затверджені проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 1,1435 га кадастровий номер 1420981000:02:045:0015, оформленої листом від 09.12.2021 №2546/01-18; зобов'язання затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 1,1435 га кадастровий номер 1420981000:02:045:0015 для ведення особистого селянського господарства та передати її у власність. В обґрунтування зазначено, що за результатом розгляду заяви надана відповідь, яка оформлена листом від 09.12.2021 №2546/01-18 про відмову у затверджені проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 1,1435 га кадастровий номер 1420981000:02:045:0015. Зазначає, що оскільки висновком ГУ Держгеокадастру погоджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність позивачу, відповідач зобов'язаний затвердити поданий йому проект землеустрою. Вказану земельну ділянку протиправно включено до переліку тих, права на які виставляються на земельні торги, оскільки п. “б” ч.1 ст.121 Земельного кодексу України передбачено право громадян України на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності для ведення особистого селянського господарства у розмірі не більше 2,0 га.

21 січня 2022 року ухвалою суду відкрито провадження у справі та призначено розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження.

У встановлений судом строк відзив до суду не надано.

Розглянувши матеріали адміністративної справи, суд встановив наступне.

21 жовтня 2020 року відповідно до рішення 63 сесії 7 скликання Соледарською міською радою ОСОБА_1 надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 1,1435 га кадастровий номер 1420981000:02:045:0015 за межами с.Васюківка для подальшої передачі у власність.

10 лютого 2021 року ГУ Держгеокадастром в Одеській області складено висновок про розгляд документації із землеустрою (вих. №3605/82-21), яким за підсумковою оцінкою проект землеустрою погоджено.

Позивач звернувся до Соледарської міської ради Бахмутського район Донецької області із заявою про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передачу безоплатно у власність земельної ділянки громадянину для ведення особистого селянського господарства.

З витягу протоколу від 27.10.2021 №13 дванадцятої сесії міської ради восьмого скликання вбачається, що рішення про затвердження проекту землеустрою не прийнято.

09 листопада 2021 року ОСОБА_1 повторно звернувся до Соледарської міської ради Бахмутського район Донецької області із заявою про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність.

24 листопада 2021 року Соледарською міською радою Бахмутського району Донецької області №8/13-400 прийнято рішення «Про включення до переліку земельних ділянок для підготовки лотів для продажу права оренди на них на земельних торгах та надання дозволу на розроблення документації із землеустрою з метою продажу права оренди на них на земельних торгах у формі електронного аукціону». Згідно пункту 1 та Додатку №1 до переліку включено земельну ділянку кадастровий номер 1420981000:02:045:0015. За змістом п.2 надано дозвіл на розроблення документації із землеустрою щодо відведення зміни цільового призначення, інвентаризації, поділу чи об'єднання меж земельних ділянок згідно Додатку з метою формування земельних ділянок як об'єкта цивільних прав та продажу права оренди на них на земельних торгах у формі електронного аукціону. Спірна ділянка включена до Додатку №1 пунктом 63.

В листі від 09.12.2021 №2546/01-18 міським головою повідомлено про неможливість задоволення такого клопотання з огляду на те, що 24 листопада 2021 року міська рада прийняла рішення №8/13-400 «Про включення до переліку земельних ділянок для підготовки лотів для продажу права оренди на них на земельних торгах та надання дозволу на розроблення документації із землеустрою з метою продажу права оренди на них на земельних торгах у формі електронного аукціону» включивши земельну ділянку кадастровий номер 1420981000:02:045:0015 до Переліку земельних ділянок комунальної власності для підготовки Лотів для продажу права оренди на них на земельних торгах у формі електронного аукціону.

Вважаючи рішення та дії щодо відмови протиправними, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд враховує, що суб'єктивне право на земельну ділянку виникає і реалізується на підставах і в порядку, визначених Конституцією України, Земельним Кодексом України від 25.10.2001 №2768-III (далі - ЗК України від 25.10.2001 № 2768-III) та іншими законами України, що регулюють земельні відносини.

Відповідно до ст. 14 Конституції України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.

За приписами ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 18 ЗК України від 25.10.2001 № 2768-III до земель України належать усі землі в межах її території, в тому числі, острови та землі, зайняті водними об'єктами, які за основним цільовим призначенням поділяються на категорії. Категорії земель України мають особливий правовий режим.

Статтею 81 ЗК України від 25.10.2001 № 2768-III передбачено, що громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі, зокрема безоплатної передачі із земель державної і комунальної власності.

Порядок набуття відповідного права визначається главою 19 Розділу IV ЗК України від 25.10.2001 № 2768-III.

Так, згідно із ст. 116 ЗК України від 25.10.2001 №2768-III громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться, в тому числі у разі: в) одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.

На дату звернення позивача із клопотанням про надання дозволу на виготовлення проекту порядок безоплатної приватизації земельних ділянок громадянами був врегульований положеннями статті 118 ЗК України від 25.10.2001 № 2768-III.

Нормами ч. 6 ст. 118 ЗК України від 25.10.2001 № 2768-III передбачено, що громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, клопотання подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

Відповідно до ч. 7 ст. 118 ЗК України від 25.10.2001 № 2768-III відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.

28.04.2021 прийнято Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин» № 1423-IX, який набрав чинності 27.05.2021.

Згідно ч.ч. 9, 10, 11 ст. 118 ЗК України від 25.10.2001 № 2768-III відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, що передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, у двотижневий строк з дня отримання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.

Відмова органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені до суду.

У разі відмови органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення клопотання без розгляду питання вирішується в судовому порядку.

Процедура продажу земельних ділянок державної та комунальної власності та прав на них на земельних торгах передбачена главою 21 ЗК України від 25.10.2001 № 2768-III "Продаж земельних ділянок або прав на них на конкурентних засадах" (статті 134-139).

Згідно вказаних норм можна виділити наступні етапи земельних торгів: добір земельних ділянок для продажу; підготовка лотів до земельних торгів; проведення торгів та встановлення їх результатів; оприлюднення інформації про проведені торги.

Згідно із положеннями частини 4 статті 136 ЗК України від 25.10.2001 № 2768-III, проведення земельних торгів щодо земельних ділянок або прав на них здійснюється за рішенням організатора земельних торгів, у якому зазначаються: а) виготовлення, погодження та затвердження у встановленому законодавством порядку документації із землеустрою у випадках, визначених цим Кодексом; б) стартова ціна лота; в) строк, інші умови користування земельною ділянкою у разі набуття права користування нею на земельних торгах, обмеження у використанні земельної ділянки; г) відомості про особу, уповноважену організатором земельних торгів на укладення (підписання) договору купівлі-продажу, оренди, суперфіцію, емфітевзису земельної ділянки, яка або право на яку виставляється на земельні торги; ґ) проект договору купівлі-продажу, оренди, емфітевзису, суперфіцію земельної ділянки.

Відповідно до частини 5 статті 136 ЗК України від 25.10.2001 № 2768-III, земельні ділянки, включені до переліку земельних ділянок державної чи комунальної власності, або права на них, виставлені на земельні торги, не можуть відчужуватися, передаватися в заставу, надаватися в користування до завершення торгів.

Аналіз приписів статті 136 ЗК України від 25.10.2001 № 2768-III дає підстави для висновку, що в разі віднесення земельної ділянки до переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності для продажу прав на них на земельних торгах є підставою для відмови у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

Відповідно до частини другої статті 135 ЗК України від 25.10.2001 № 2768-III організатором земельних торгів є: у разі продажу земельної ділянки - власник земельної ділянки, Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, що здійснює реалізацію права державної чи комунальної власності на земельні ділянки відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу;

у разі укладення договору оренди земельної ділянки - особа, яка відповідно до закону може виступати орендодавцем такої земельної ділянки;

у разі укладення договору суперфіцію або емфітевзису - власник земельної ділянки, Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, що здійснює реалізацію права державної чи комунальної власності на земельні ділянки відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, або особа, якій належить право емфітевзису, суперфіцію;

у разі виконання рішень, що підлягають примусовому виконанню в порядку, встановленому Законом України "Про виконавче провадження", - державний, приватний виконавець.

Системний аналіз зазначених норм дає підстави для висновку про те, що Соледарська міська рада Бахмутського району Донецької області як розпорядник земель сільськогосподарського призначення державної власності є організатором земельних торгів та відповідно до вимог чинного законодавства наділена повноваженнями визначати перелік земельних ділянок державної власності та/або прав на них, які виставляються на земельні торги.

Судом встановлено, що підставою для відмови у затверджені проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність є те, що земельна ділянка, яку виявив бажання позивач отримати у власність для ведення особистого селянського господарства, внесена до переліку земельних ділянок, право оренди на які виставляється на земельні торги окремими лотами.

Таким чином, враховуючи, що на момент розгляду заяви ОСОБА_1 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства та прийняття відповідачем рішення з цього питання, вказана земельна ділянка рішенням Соледарської міської ради Бахмутського район Донецької області від 24.11.2021 №8/13-400 включена до переліку земельних ділянок для підготовки лотів для продажу права оренди на них на земельних торгах, що в силу приписів частини п'ятої статті 136 ЗК України від 25.10.2001 № 2768-III є самостійною підставою для відмови у затверджені проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність.

Відтак, суд дійшов висновку щодо відсутності підстав для задоволення позовних вимог в частині визнання дій протиправними щодо відмови у затверджені проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 1,1435 га кадастровий номер 1420981000:02:045:0015 та, як похідної, вимоги про зобов'язання затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передати її у власність.

Стосовно позовної вимоги про скасування рішення Соледарської міської ради Бахмутського район Донецької області від 24.11.2021 №8/13-400 суд зазначає наступне.

За приписами ст. 79-1 Земельного кодексу України формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об'єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру.

Земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера.

Земельна ділянка може бути об'єктом цивільних прав виключно з моменту її формування (крім випадків суборенди, сервітуту щодо частин земельних ділянок) та державної реєстрації права власності на неї.

Згідно ч. 1 ст. 136 Земельного кодексу України підготовку лотів до проведення земельних торгів забезпечує організатор земельних торгів. Підготовка лотів до проведення земельних торгів включає:

а) виготовлення та затвердження у встановленому законодавством порядку документації із землеустрою (у разі формування земельної ділянки, зміни цільового призначення земельної ділянки та в разі, якщо відомості про земельну ділянку не внесені до Державного земельного кадастру);

б) державну реєстрацію земельної ділянки;

в) державну реєстрацію речового права на земельну ділянку;

г) отримання витягу про нормативну грошову оцінку земельної ділянки відповідно до Закону України "Про оцінку земель" у разі продажу на земельних торгах права оренди на неї;

ґ) проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки відповідно до Закону України "Про оцінку земель", крім випадків проведення земельних торгів щодо набуття права оренди земельної ділянки;

д) встановлення стартової ціни продажу земельної ділянки, яка щодо земель державної та комунальної власності не може бути нижчою за експертну грошову оцінку земельної ділянки;

е) встановлення стартового розміру річної орендної плати, який щодо земель державної та комунальної власності не може бути меншим, ніж розмір орендної плати, визначений Податковим кодексом України, а щодо земельних ділянок державної та комунальної власності сільськогосподарського призначення сільськогосподарських угідь - не може бути меншим 7 відсотків їх нормативної грошової оцінки;

є) встановлення стартової ціни продажу прав емфітевзису, суперфіцію земельної ділянки, яка щодо земель державної чи комунальної власності не може бути нижчою за вартість відповідного права, визначену шляхом проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок;

ж) визначення дати проведення земельних торгів.

Таким чином, суд дійшов висновку, що Перелік земельних ділянок державної чи комунальної власності та прав на них, які виставляються на земельні торги, визначається організатором земельних торгів і заборона щодо відчуження встановлена саме на ті земельні ділянки, які включені до Переліку. У свою чергу, до вказаного Переліку може бути включено земельну ділянку лише за умови присвоєння їй кадастрового номеру, тобто сформовану земельну ділянку, оскільки об'єктом продажу на аукціоні може бути земельна ділянка, яка є об'єктом цивільних прав.

Судом встановлено, що спірна ділянка, що включена до відповідного Переліку має кадастровий номер, тобто є сформованою земельною ділянкою.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що спірне рішення, в частині включення до відповідного Переліку земельної ділянки площею 1,1435 га з кадастровим номером 1420981000:02:045:0015 прийнято на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначений Земельним кодексом України.

З огляду на викладене, позовні вимоги про скасування рішення від 24.11.2021 №8/13-400 "Про включення земельних ділянок для підготовки лотів для продажу права оренди на них на земельних торгах та надання дозволу на розробку документації із землеустрою з метою продажу права оренди на них на земельних торгах у формі електронного аукціону" в частині включення до Переліку земельної ділянки площею 1,1435 га кадастровий номер 1420981000:02:045:0015 є безпідставними та такими, що не підлягають задоволенню.

Згідно ч.1 ст.9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Підсумовуючи викладене, суд зазначає, що викладені в позовній заяві доводи позивача є необґрунтованими, а позов таким, що не підлягає до задоволення.

Керуючись статтями 73-77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

В задоволені позовних вимог ОСОБА_1 до Соледарської міської ради Бахмутського району Донецької області про визнання дій протиправними, скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії відмовити.

Рішення може бути оскаржено протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя О.О. Кошкош