Справа №295/8688/22
Категорія 307
3/295/3427/22
08.09.2022 року м. Житомир
Суддя Богунського районного суду м. Житомира Болейко А.П., розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, які надійшла з ВАП УПП в Житомирській області у відношенні ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого в АДРЕСА_1 , за ст. 173-2 ч.1 КУпАП, -
07.08.2022 року до Богунського районного суду м. Житомира надійшли указані матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Даний протокол та додані до нього матеріали не відповідають вимогам ст.ст.256,258 КУпАПу їх взаємозв'язку.
Протокол про адміністративне правопорушення має відповідати вимогам ст.256 КУпАП, в якому має бути зазначено: дата і місце його складення, посада, прізвище, імя, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Відповідно до п.4 Інструкції з оформлення посадовими особами установ виконання покарань та слідчих ізоляторів матеріалів про адміністративні правопорушення, затвердженої Наказом Міністерстваюстиції України № 1674/5 від08.09.2015 (далі Інструкція) кожний документ, що долучається до протоколу про адміністративне правопорушення, повинен мати свої реквізити (назву, дату складення, місцезнаходження установи виконання покарань чи слідчого ізолятора, місце проживання особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, підписи) і відповідати своєму призначенню, містити достовірну інформацію, відповідати вимогам законодавства.
Відповідно до п.19 Інструкції у разі вилучення в посилках (бандеролях) заборонених предметів, зберігання і використання яких в установах виконання покарань чи слідчих ізоляторах заборонено, уповноваженою особою складається протокол про адміністративне правопорушення. Начальник установи виконання покарань чи слідчого ізолятора вживає заходів щодо встановлення особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, місця її проживання та отримання від неї пояснення за фактом правопорушення.
В розділі протоколу про адміністративне правопорушення про свідків правопорушення, відсутнє прізвище ініциали та підпис особи, що притягається до адміністративної відповідальності, про роз'яснення йому прав та обов'язків, передбачених ст. 55,56,59,63 Конституції України, ст. 268 КУпАП. Крім того, відсутні пояснення останнього чи відмова їх надати.
Із системного аналізу вищенаведених норм приходжу до висновку, що протокол про адміністративне правопорушення складено з порушенням норм Закону, що перешкоджає всебічному, об'єктивному і повному з'ясуванню всіх обставин, які мають значення для вирішення справи під час судового розгляду.
До того ж, суть правопорушення написано нерозбірливим почерком, що перешкоджає повному та об'єктивному розгляду справи.
За таких обставин, адміністративні матеріали підлягають поверненню для належного оформлення.
На підставі викладеного і керуючись ст.256 КУпАП, -
Матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , щодо правопорушення, передбаченого ст. 173-2 КУпАП, повернути до ВАП УПП в Житомирській області, для доопрацювання.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя А.П. Болейко