Постанова від 05.09.2022 по справі 760/9154/22

Справа №760/9154/22 3/760/5921/22

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 вересня 2022 року суддя Солом'янського районного суду м. Києва Вишняк М.В., розглянувши матеріали про адміністративне правопорушення, які надійшли від Управління патрульної поліції у м. Києві Департаменту патрульної поліції про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, з повною середньою освітою, не одружений, не працює, зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків у справі відсутній,

за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративне правопорушення,

ВСТАНОВИВ:

26 липня 2022р. до Солом'янського районного суду м. Києва надійшов адміністративний матеріал, складений відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 130 КУпАП.

Згідно із протоколом про адміністративне правопорушення серії ААД № 139252 від 23 травня 2022 року, ОСОБА_1 , 23.05.2022р. близько 18 год. 15 хв., керував транспортним засобом марки «Suzuki», д.н.з. НОМЕР_1 , по бульвару Чоколівському, 37, що в м. Києві, з ознаками наркотичного сп'яніння, а саме: розширені зіниці очей, які не реагують на світло, неприродна блідість шкіри, порушення координації рухів. Від проходження огляду на стан наркотичного сп'яніння, у встановленому законом порядку, водій відмовився, що зафіксовано на нагрудну камеру № 473595.

Своїми діями, як зазначено в протоколі, ОСОБА_1 порушив вимоги п. 2.5 Правил дорожнього руху, за що відповідальність передбачена ч. 1 ст. 130 КУпАП.

Дослідивши матеріали справи, суддя приходить до висновку про необхідність повернення адміністративного матеріалу для належного оформлення органу, який його склав, з наступних підстав.

Так, відповідно до ст. 245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

Статтею 9 КУпАП передбачено, що адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Відповідно до ч. 2 ст. 7 КУпАП, провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.

Статтею ст. 278 КУпАП передбачено, що орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання: 1) чи належить до його компетенції розгляд даної справи; 2) чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення; 3) чи сповіщено осіб, які беруть участь у розгляді справи, про час і місце її розгляду; 4) чи витребувано необхідні додаткові матеріали; 5) чи підлягають задоволенню клопотання особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілого, їх законних представників і адвоката.

Відповідно до ч. 1 ст. 256 КУпАП, у протоколі про адміністративні правопорушення зазначаються: дата і місце його складання, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол, відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення, нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення, прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є, пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, інші відомості, необхідні для вирішення справи.

Згідно ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, безпеки на автомобільному транспорті та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.

Згідно зі ст. 252 КУпАП України, орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

Як вбачається із протоколу про адміністративне правопорушення від 23.05.2022 року серії ААД № 139252, в графі «Тимчасово вилучені документи» зазначено, що ніякі документи працівниками поліції не вилучалися та тимчасовий дозвіл на право керування транспортним засобом не видавався - підстава (Постанова ЕАО № 5410860).

Разом з тим, до протоколу про адміністративне правопорушення не долучено постанови ЕАО № 5410860, на яку посилається в протоколі працівник поліції. Крім того, протокол про адміністративне правопорушення не містить відомостей про наявність або відсутність у ОСОБА_1 посвідчення водія.

Відсутність відповідної інформації в матеріалах справи перешкоджає правильному вирішенню питання про притягнення особи до адміністративної відповідальності.

Крім цього, з протоколу про адміністративне правопорушення від 23.05.2022 року серії ААД № 139252, ОСОБА_1 притягується до адміністративної відповідальності, передбаченої ч. 1 ст. 130 КУпАП.

Однак, в матеріалах справи є довідка т.в.о. старшого інспектора ВАП УПП у м. Києві ДПП старшого лейтенанта поліції Петрук В., в якій зазначено, що 13.09.2021р. ОСОБА_1 вчинено адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачено ч. 1 ст. 130 КУпАП. Постановою Шевченківського районного суду м. Києва від 07.12.2021р. (справа № 761/38616/21) відносно ОСОБА_1 застосоване адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 17000грн. з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 1 рік.

Крім того, 14.10.2021р. та 16.11.2021р. ОСОБА_1 вчинив адміністративні правопорушення, передбачені ч. 1 ст. 130 КУпАП. Проте, у зв'язку із відсутністю на момент обробки та підготовки матеріалів справи про адміністративне правопорушення для направлення їх до належного суду, не вдалося можливим встановити результат розгляду адміністративних справ про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення 14.10.2021р. та 16.11.2021р. адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 130 КУпАП.

Тому, т.в.о. старшого інспектора ВАП УПП у м. Києві ДПП старшого лейтенанта поліції Петрук В. прийшла до висновку, що ОСОБА_1 підлягає притягненню до адміністративної відповідальності, передбаченої ч. 2 ст. 130 КУпАП.

Разом з тим, долучений до матеріалів справи протокол про адміністративне правопорушення від 23.05.2022 року серії ААД № 139252, складений відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 130 КУпАП.

Відповідно до положень Кодексу України про адміністративні правопорушення, при розгляді справи про адміністративне правопорушення, суд повинен вжити всіх передбачених законом заходів для повного, всебічного і об'єктивного дослідження доказів у справі та з'ясувати, чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна особа у його вчиненні, а також інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Верховним Судом України визнано правильну практику тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог ст. 256 КУпАП, відповідному правоохоронному органу для належного дооформлення (п.24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 23.12.2005 року №14).

Вивчивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що протокол про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності складено неправильно, тому адміністративний матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, необхідно направити до Управління патрульної поліції у м. Києві Департаменту патрульної поліції, для доопрацювання та належного оформлення відповідно до вимог чинного КУпАП.

Керуючись ст.ст. 7, 9, ст. 130 ч. 1, 245, 251, 252, 255, 256, 278, 280, 283, 284, 294 КУпАП, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Матеріали адміністративної справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративне правопорушення, повернути до Управління патрульної поліції у м. Києві Департаменту патрульної поліції, для належного оформлення.

Постанова оскарженню не підлягає.

Суддя М.В. Вишняк