Справа № 292/680/22
Номер провадження 3/292/549/22
07 вересня 2022 року смт. Пулини
Суддя Червоноармійського районного суду Житомирської області Лотуга В.Ф., розглянувши матеріали справи, які надійшли з відділення поліції № 4 Житомирського РУП ГУНП в Житомирській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,
уродженця с.Стара Олександрівка Червоноармійського району Житомирської
області, громадянина України, з вищою освітою, розлученого, пенсіонера,
зареєстрованого по АДРЕСА_1 ,
проживаючого по
АДРЕСА_2 , військовозобов"язаного,
є особою з інвалідністю 3-ї групи, інших пільг не має,
ідентифікаційний номер НОМЕР_1
за ч.1 ст.173-2 КУпАП, -
З протоколу про адміністративне правопорушення вбачається, що 18 серпня 2022 року о 19 год. 05 хв., ОСОБА_1 перебуваючи в стані алкогольного сп"яніння по АДРЕСА_3 , вчинив відносно своєї сестри ОСОБА_2 насильство в сім"ї, а саме умисні дії психологічного характеру, що полягали у висловлюванні в її сторону нецензурною лайкою, чим завдав шкоди психологічному здоров'ю ОСОБА_2 .
Дії особи кваліфіковані працівниками поліції, як вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.173-2 КУпАП.
У судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину у вчиненому не визнав та пояснив, що 18.08.2022 прийшов до батьківського будинку по АДРЕСА_3 , щоб взяти свої інструменти. В будинку більше року проживає його сестра ОСОБА_2 , яка приїхала з м.Житомира і доглядала перед смертю матір, а він більше тринадцяти років проживає із співмешканкою по АДРЕСА_2 . Хотів зайти у подвір"я, однак хвіртка була закрита і він не зміг її відкрити. У цей час, до нього вийшов племінник ОСОБА_3 і дерев"яною палицею наніс йому удар та розбив голову, у зв"язку із чим між ними стався конфлікт. Зазначає, що сестра при цьому присутня не була і сварки із нею у нього не було, а вийшла із будинку через 15 хв., коли приїхали працівники поліції. На протиправні дії племінника працівникам поліції він написав заяву та дізнався, що їх викликала сестра. Зазначає, що обставини вказані у протоколі не відповідають дійсності, оскільки будь-яких протиправних дій відносно ОСОБА_2 , не вчиняв.
Вислухавши пояснення ОСОБА_1 та дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступних висновків.
Відповідно до ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Доказами в справі про адміністративне правопорушення (ст.251 КУпАП) є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, а також іншими документами.
У відповідності до ч.2 ст.251 КУпАП обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
З диспозиції ч.1 ст.173-2 КУпАП вбачається, що адміністративна відповідальність передбачена за вчинення домашнього насильства, насильства за ознакою статі, тобто умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого могла бути чи була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого, а так само невиконання термінового заборонного припису особою, стосовно якої він винесений, або неповідомлення уповноваженим підрозділам органів Національної поліції України про місце свого тимчасового перебування в разі винесення такого припису.
Крім протоколу серії ВАВ № 361609 від 18.08.2022, у матеріалах про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.1 ст.173-2 КУпАП, із документів, які відповідно до ст. 251 КУпАП, можуть містити будь-які фактичні дані щодо вчинення домашнього насильства та вважатись доказами у справі, наявний рапорт помічника чергового ВП №4 Житомирського РУП ГУНП в Житомирській області та письмове пояснення ОСОБА_2 , яке суперечить письмовому поясненню ОСОБА_1 .
З наданого в суді пояснення ОСОБА_1 вбачається, що 18 серпня 2022 року протиправних дій щодо своєї сестри ОСОБА_2 не вчиняв, конфлікт був між ним та його племінником ОСОБА_4 . Наданими суду доказами, такі доводи ОСОБА_1 , не спростовані та працівниками поліції не перевірялись.
До протоколу про вчинення адміністративного правопорушення не додано жодного іншого доказу (пояснення інших осіб, медичні документи, висновки спеціалістів та інше), який би об'єктивно підтверджував вчинення 18 серпня 2022 року ОСОБА_1 домашнього насильства.
Відповідно до ч.3 ст.62 Конституції України усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Згідно ст.9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, вина (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ст.7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.
Дослідивши надані матеріали справи, враховуючи відсутність належних, допустимих та достатніх доказів, приходжу до висновку про те, що матеріалами справи не доведено наявність в діях ОСОБА_1 події і складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.173-2 КУпАП.
Згідно п.1 ст.247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Враховуючи вищенаведене, суддя приходить до висновку, що провадження в адміністративній справі відносно ОСОБА_1 підлягає закриттю на підставі п.1 ст.247 КУпАП.
Керуючись ст.283 КУпАП, суддя,-
Провадження в справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст.173-2 КУпАП закрити у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного суду через Червоноармійський районний суд Житомирської області протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя В. Ф. Лотуга