154/2615/22
3/154/1554/22
07 вересня 2022 року суддя Володимир-Волинського міського суду Волинської області Лутай А.М. ознайомившись із матеріалами справи про адміністративне правопорушення, яка надійшла від ТВО командира військової частини НОМЕР_1 про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрований по АДРЕСА_1 , військовослужбовця в/ч НОМЕР_1
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.4 ст. 172-11КУпАП,-
31.08.2022 року у Володимир-Волинський міський суд Волинської області надійшла справа про адміністративне правопорушення, передбачене ч.4 ст. 172-11 КУпАП, стосовно ОСОБА_1 .
Вивчивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, приходжу до таких висновків.
Відповідно до ст. 278 КпАП України орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Вимоги щодо складання протоколу про адміністративне правопорушення встановлені у ст.256 КУпАП.
Так, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі. Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами.
Аналогічні вимоги до змісту протоколу про адміністративне правопорушення встановлені Інструкцією зі складання протоколів та оформлення матеріалів про військові адміністративні правопорушення, затвердженої Наказом МО України від 23.10.2021 №329.
Відповідно до чинного законодавства України протокол про адміністративне правопорушення є офіційним документом і основним джерелом доказів у справі, оскільки саме він має містити повні та точні відомості про вчинення правопорушення, його кваліфікацію, дані про потерпілих, свідків, якщо вони є. Саме протокол про адміністративне правопорушення є документом, в якому формулюється суть правопорушення.
Проте, як вбачається з протоколу про військове адміністративне правопорушення серії А1008 № 426, складеного тимчасово виконуючим обов'язки командира військової частини НОМЕР_1 стосовно ОСОБА_1 , за вчинення ним адміністративного правопорушення, передбаченого ч.4 ст.172-11 КУпАП, в протоколі вказано, що ОСОБА_1 23.06.2022 о 08.00 год. був відсутній під час перевірки особового складу та повернувся до військової частини НОМЕР_1 27.06.2022. Однак згідно довідки-доповіді №1469, що міститься в матеріалах справи про факт прибуття до розташування в/ч НОМЕР_1 ОСОБА_1 прибув у розташування 23.07.2022 року, тобто в протоколі про вчинення адміністративного правопорушення і матеріалах справи вказано різний період вчинення правопорушення.
Невідповідність протоколу про адміністративне правопорушення матеріалам справи унеможливлює прийняття у справі законного й обґрунтованого судового рішення. Крім того до матеріалів справи долучено заяву ОСОБА_1 про розгляд справи у його відсутності, однак дана заява не підписана правопорушником ОСОБА_1 . Тому без усунення зазначених вище недоліків протоколу про адміністративне правопорушення розгляд справи є неможливим.
Верховний Суд України роз'яснив, що правомірним є вмотивоване повернення постановою суду протоколу про адміністративне правопорушення, складеного без додержання вимог ст. 256 КпАП України, відповідному правоохоронному органу для належного оформлення (п. 24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 23 грудня 2005 року № 14).
За таких обставин суддя приходить до висновку, що матеріали справи про адміністративне правопорушення слід повернути до військової частини НОМЕР_1 для доопрацювання та належного оформлення.
Керуючись ст. ст. 278, 283 КУпАП,-
Матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , за вчинення ним адміністративного правопорушення, передбаченого ч.4 ст.172-11 КУпАП, повернути до військової частини НОМЕР_1 для доопрацювання та належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя: Лутай А.М.