Рішення від 07.09.2022 по справі 380/8457/22

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 вересня 2022 року

справа №380/8457/22

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Лунь З.І. розглянув у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Львівській області, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача, Галицької районної адміністрації Львівської міської ради про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення.

ВСТАНОВИВ:

Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) звернувся до суду з позовом до Головного управління ДПС у Львівській області (місцезнаходження: 79026, м.Львів, вул.Стрийська, 35, код ЄДРПОУ 43143039), в якому просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Львівській області №00040010901 від 31.05.2022, яким на Фізичну особу-підприємця ОСОБА_1 накладено штраф.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач безпідставно дійшов висновку про здійснення працівниками позивача продажу пива, алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових та тютюнових виробів у заборонений час. Звертає увагу на відсутність у відповідача жодних доказів вчинення такої діяльності, а саме: продавець продаж алкогольних напоїв у заборонений час заперечує, фото- чи відео фіксація працівниками поліції не здійснювалась.

Ухвалою від 20.06.2022 провадження у справі відкрито за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін та запропоновано відповідачу надати (надіслати) суду відзив на позов, а також всі письмові та електронні докази.

Крім того, вказаною ухвалою витребувано від Головного управління ДПС у Львівській області належним чином засвідчені копії матеріалів Галицької районної адміністрації Львівської міської ради №31-вих-17897 від 23.02.2022, які стали підставою для прийняття податкового повідомлення-рішення №00040010901 від 31.05.2022.

Ухвалою від 20.06.2022 залучено до участі в справі третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Галицьку районну адміністрацію Львівської міської ради (місцезнаходження: 79000, м.Львів, вул.Ф.Ліста, буд.1, код ЄДРПОУ 20847537).

На виконання ухвали суду від 20.06.2022 представник Головного управління ДПС у Львівській області скерував на адресу суду належним чином засвідчені копії матеріалів Галицької районної адміністрації Львівської міської ради №31-вих-17897 від 23.02.2022.

19.07.2022 на адресу суду надійшло клопотання від позивача про зупинення провадження у справі №380/8457/22 за позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Львівській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення до набрання законної сили судовим рішенням в справі №461/1497/22 за апеляційною скаргою ОСОБА_2 про скасування рішення Галицького районного суду м.Львова.

Ухвалою від 22.07.2022 провадження у справі №380/8457/22 зупинено до набрання законної сили рішенням у справі №461/1497/22.

На адресу суду від позивача надійшло клопотання про поновлення провадження у справі у зв'язку з тим, що відпали обставини, які були для зупинення провадження у справі.

Рішенням Галицького районного суду м.Львова від 05.05.2022 у справі №461/1497/22 позовну заяву ОСОБА_2 до Галицької районної адміністрації Львівської міської ради про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення залишено без задоволення.

Не погодившись із рішенням суду першої інстанції, позивач подала апеляційну скаргу, у якій, з покликанням на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати судове рішення та прийняти нове - про задоволення позову.

Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 10.08.2022 у справі №461/1497/22 апеляційну скаргу ОСОБА_2 задоволено. Рішення Галицького районного суду м. Львова від 05.05.2022 у справі № 461/1497/22 скасовано та прийняти постанову, якою позов ОСОБА_2 до Галицької районної адміністрації Львівської міської ради про скасування постанови і закриття провадження у справі про адміністративне правопорушення задоволено. Скасовано постанову адміністративної комісії Галицької районної адміністрації Львівської міської ради від 17.02.2022 у справі про адміністративне правопорушення № 9 та закрити провадження у справі про адміністративне правопорушення. Рішення суду набрало законної сили 10.08.2022.

Ухвалою від 07.09.2022 провадження у справі №380/8457/22 поновлено.

На виконання ухвали суду про відкриття провадження в адміністративній справі представник Головного управління ДПС у Львівській області подав до суду відзив на позовну заяву, в якому просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог повністю. Відзив обґрунтований тим, що підставою для прийняття рішення про застосування фінансових санкцій є, зокрема матеріали правоохоронних, податкових та інших органів виконавчої влади щодо недотримання суб'єктами підприємницької діяльності вимог законодавства про виробництво та обіг спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів. З огляду на отримання від Галицької районної адміністрації Львівської міської ради матеріалів, а саме копії протоколу про адміністративне правопорушення від 12.01.2022 та постанови про адміністративне правопорушення від 17.02.2022 №9, відповідач мав достатні підстави для застосування до позивача штрафних санкцій. Вказані обставини, на думку відповідача, є підставами для повної відмови в задоволенні позовних вимог.

Інших клопотань чи заяв по суті спору до суду не надходило, сторонами не заявлено.

Ухвалюючи рішення у цій справі, суд зазначає таке.

ОСОБА_1 01.07.2021 зареєстрований як фізична особа-підприємець, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

Позивачу видана ліцензія №13050308202104894 від 26.07.2021 на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями.

Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення від 12.01.2022 серії ВАБ №791388 продавець магазину « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ( АДРЕСА_2 ) ОСОБА_2 12.01.2022 о 22:15 здійснила продаж алкогольного напою «Немирів» 0,200 гр, 40 % алкоголю, чим порушила рішення Львівської міської ради.

17.02.2022 адміністративна комісія при Галицькій районній адміністрації Львівської міської ради відносно ОСОБА_2 прийняла постанову №9 про притягнення до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 2 статті 156 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 13600,00 грн. Згідно з вказаною постановою продавець магазину « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ( АДРЕСА_2 ) ОСОБА_2 12.01.2022 о 22:15 здійснила продаж алкогольного напою «Немирів» 0,200 гр, 40 % алкоголю, чим порушила рішення Львівської міської ради.

Галицька районна адміністрація Львівської міської ради листом від 23.02.2022 №31-вих-17897 скерувала вказані матеріали (протокол про адміністративне правопорушення від 12.01.2022 серії ВАБ №791388 та постанову від 17.02.2022 №9 про притягнення до адміністративної відповідальності) до Головного управління ДПС у Львівській області.

На підставі матеріалів Галицької районної адміністрації №31-вих-17897 від 23.02.2022 Головне управління ДПС у Львівській області прийняло податкове повідомлення-рішення від 31.05.2022 №00040010901, яким до позивача застосовано штрафну санкцію у сумі 6800грн.

Вважаючи вказане податкове повідомлення-рішення протиправним, позивач звернувся до суду з відповідним позовом.

Суд при вирішенні спору по суті виходить з такого.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим та зерновим дистилятом, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, дистилятом виноградним спиртовим, спиртом-сирцем плодовим, біоетанолом, алкогольними напоями, тютюновими виробами та пальним, забезпечення їх високої якості та захисту здоров'я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального на території України встановлені Законом України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» від 19 грудня 1995 року № 481/95-ВР (тут і надалі - в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) (далі - Закон №481/95-ВР).

Згідно з частиною 9 статті 15-3 Закону № 481/95-ВР сільські, селищні та міські ради в межах території відповідної адміністративно-територіальної одиниці можуть встановлювати заборону продажу пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових суб'єктами господарювання (у тому числі іноземними суб'єктами господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) (крім закладів ресторанного господарства) у визначений рішенням таких органів час доби.

Ухвалою Львівської міської ради від 11.03.2019 №4710 «Про заборону роздрібної торгівлі алкогольними, слабоалкогольними напоями та пивом (окрім безалкогольного)» встановлено заборону роздрібної торгівлі алкогольними, слабоалкогольними напоями та пивом (крім безалкогольного) у стаціонарних об'єктах торгів та тимчасових спорудах, за винятком закладів ресторанного господарства, з 22:00год. до 10:00год.

Відповідно до частини 1 статті 17 Закону №481/95-ВР за порушення норм згаданого Закону щодо виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим та зерновим дистилятом, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, дистилятом виноградним спиртовим, спиртом-сирцем плодовим, біоетанолом, алкогольними напоями та тютюновими виробами, пальним та зберігання пального посадові особи і громадяни притягаються до відповідальності згідно з чинним законодавством.

Частиною 2 статті 17 Закону № 481/95-ВР встановлено, що до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі порушення вимог статті 15-3 згаданого Закону - 6800 гривень.

Згідно із частиною 4 статті 17 Закону № 481/95-ВР рішення про стягнення штрафів, передбачених частиною другою згаданої статті, приймаються органами доходів і зборів та/або органом, який видав ліцензію на право виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим та зерновим дистилятом, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, дистилятом виноградним спиртовим, спиртом-сирцем плодовим, біоетанолом, алкогольними напоями і тютюновими виробами та пальним, зберігання пального, та іншими органами виконавчої влади у межах їх компетенції визначеної законами України.

Механізм застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» визначений Порядком застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 02 червня 2003 року № 790 (далі - Порядок № 790).

Відповідно до пункту 5 Порядку №790 підставою для прийняття рішення про застосування фінансових санкцій є, зокрема, матеріали правоохоронних, податкових та інших органів виконавчої влади щодо недотримання суб'єктами господарювання вимог законодавчих та інших нормативно-правових актів про виробництво та обіг спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів.

Аналіз наведених норм права вказує, що податковий орган є контролюючим органом, якому надано право застосування штрафних (фінансових) санкцій за порушення правил роздрібної торгівлі алкогольними виробами (пиво алкогольне) неповнолітній особі. Водночас, суд звертає увагу на те, що межі компетенції податкового органу полягають виключно у застосуванні фінансових санкцій, а не у встановленні правопорушення, покладеного в основу цього застосування.

Судом з матеріалів справи встановлено, що постановою №9 адміністративної комісії Галицької районної адміністрації Львівської міської ради від 17.02.2022 про накладення адміністративного стягнення на ОСОБА_2 встановлено, що продавець магазину « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ( АДРЕСА_2 ) 12.01.2022 о 22:15 здійснила продаж алкогольних напоїв, чим порушила вимоги ухвали Львівської міської ради від 11.03.2019 №4710, та відповідно вчинила адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена частиною 2 статті 156 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Зазначеною постановою громадянку ОСОБА_2 визнано винною у вчиненні правопорушення, передбаченого частиною 2 статті 156 Кодексу України про адміністративні правопорушення та накладено на неї адміністративне стягнення у виді штрафу в сумі 13600,00 грн.

Рішенням Галицького районного суду м.Львова від 05.05.2022 у справі №461/1497/22 позовну заяву ОСОБА_2 до Галицької районної адміністрації Львівської міської ради про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення залишено без задоволення.

Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 10.08.2022 у справі №461/1497/22 апеляційну скаргу ОСОБА_2 задоволено. Рішення Галицького районного суду м. Львова від 05.05.2022 у справі № 461/1497/22 скасовано та прийнято постанову, якою позов ОСОБА_2 до Галицької районної адміністрації Львівської міської ради про скасування постанови і закриття провадження у справі про адміністративне правопорушення задоволено. Скасовано постанову адміністративної комісії Галицької районної адміністрації Львівської міської ради від 17.02.2022 у справі про адміністративне правопорушення № 9 та закрито провадження у справі про адміністративне правопорушення. Рішення суду набрало законної сили 10.08.2022.

Відповідно до частини 6 статті 78 КАС України вирок суду в кримінальному провадженні, ухвала про закриття кримінального провадження і звільнення особи від кримінальної відповідальності або постанова суду у справі про адміністративне правопорушення, які набрали законної сили, є обов'язковими для адміністративного суду, що розглядає справу про правові наслідки дій чи бездіяльності особи, стосовно якої ухвалений вирок, ухвала або постанова суду, лише в питанні, чи мали місце ці дії (бездіяльність) та чи вчинені вони цією особою.

Оскільки постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 10.08.2022 у справі №461/1497/22, скасована постанова №9 адміністративної комісії Галицької районної адміністрації Львівської міської ради від 17.02.2022 про накладення адміністративного стягнення на ОСОБА_2 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 2 статті 156 Кодексу України про адміністративні правопорушення, набрало законної сили, таке рішення має преюдиційне значення при встановленні фактів судом.

Суд встановив, що підставою для прийняття оскарженого податкового повідомлення рішення стала постанова №9 адміністративної комісії Галицької районної адміністрації Львівської міської ради від 17.02.2022, яка, у свою чергу, скасована постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 10.08.2022 у справі №461/1497/22.

Враховуючи викладене, з урахуванням факту скасування постанови, яка стала підставою для прийняття спірного податкового повідомлення рішення, суд дійшов висновку про відсутність у відповідача підстав, передбачених чинним законодавством, для прийняття спірного податкового повідомлення-рішення, яким застосовано до позивача фінансові санкції відповідно до частини 2 статті 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» у розмірі 6800,00 грн.

Проаналізувавши обставини справи та надані сторонами докази, суд дійшов висновку про протиправність податкового повідомлення-рішення №00040010901 від 31.05.2022, а тому таке підлягає скасуванню.

Таким чином, виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити повністю.

Відповідно до статті 139 КАС України судовий збір підлягає стягненню з відповідача на користь позивача у розмірі 2481,00грн.

Керуючись ст.ст. 242-246, 250, 257-262 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

адміністративний позов Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) до Головного управління ДПС у Львівській області (місцезнаходження: 79026, м.Львів, вул.Стрийська, 35, код ЄДРПОУ ВП 43143039), за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача, Галицької районної адміністрації Львівської міської ради(місцезнаходження: 79000, м.Львів, вул.Ф.Ліста, буд.1, код ЄДРПОУ 20847537) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Львівській області №00040010901 від 31.05.2022.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Львівській області (місцезнаходження: 79026, м.Львів, вул.Стрийська, 35, код ЄДРПОУ ВП 43143039) на користь Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) судовий збір у розмірі 2481 (дві тисячі чотириста вісімдесят одна) грн. 00 коп.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду із врахуванням п.п.15.5 п.5 розділу VII Перехідних положень КАС України протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя Лунь З.І.