Справа №348/552/22
31 серпня 2022 року м. Надвірна
Надвірнянський районний суд Івано-Франківської області
в складі головуючої-судді: Міськевич О.Я.
з участю секретаря судового засідання: Боєчко О.Р.
позивача: ОСОБА_1
представника позивача: Дутчака В.М.
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження у відкритому судовому засіданні в приміщенні Надвірнянського районного суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного Управління Національної поліції в Івано-Франківській області про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не автоматичному режимі серії БАА № 962117 від 10.03.2022,-
Короткий зміст позовних вимог:
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до ГУНП в Івано-Франківській області про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не автоматичному режимі серії БАА № 962117 від 10.03.2022.
Свої вимоги позивач мотивує тим, що 10.03.2022 він, керуючи автомобілем «Volkswagen Passat», д.н.з. НОМЕР_1 , рухався в м. Надвірна по вул. Ломоносова, де його зупинили працівники поліції з метою перевірки документів.
Ним було представлено документи на автомобіль, а також тимчасовий дозвіл на керування автомобілем. Тимчасовий дозвіл йому було повернуто, а відносно нього працівниками поліції було складено постанову про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії БАА № 962117, за ознаками правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 126 КУпАП.
У вказаній постанові зазначено, що по справі прийнято рішення про застосування до нього адміністративного стягнення у виді штрафу у розмірі 20400 грн.
Зазначає, що йому не було роз'яснено його права за ст. 268 КУпАП, та строк оскарження, встановлени ст. 289 КУпАП, в тому числі не було запропоновано ознайомитися з ними під підпис. Також йому не було запропоновано писати будь-яких пояснень, від яких він не відмовлявся. При ньому взагалі жодних документів не складалося.
Одночасно, як йому стало відомо із направленного на його адресу листа та його вкладення, на нього було складено протокол про адміністративне правопорушення від цього ж числа, серії ААБ № 032925, про порушення ним вимог п. 2.5 Правил дорожнього руху, за що передбачена відповідальність за ч. 2 ст. 130 КУпАП.
В протоколі зазначено двох свідків: ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , проте жодних свідків чи понятих працівниками поліції не залучалося.
На підставі викладеного та враховуючи, що ним не було порушено правила дорожнього руху, тобто він не керував автомобілем без належних документів автомобілем та в стані алкогольного сп'яніння, тому притягнення його до адміністративної відповідальності за ч. 4 ст. 126 КУпАП вважає незаконним.
Короткий зміст відзиву на позов:
25.04.2022 від представника відповідача ГУНП в Івано-Франківській області Луцишина В. поступив відзив на позовну заяву, в якому зазначено, що відповідач вимоги позивача вважає безпідставними, а також такими, що не підлягають задоволенню з огляду на наступне.
Так, з матеріалів про адміністративне правопорушення було встановлено, що 10.03.2022 року в ході виконання службових обов'язків поліцейським СРПП Надвірнянського РВП Лопатчук Р.Д. виявлено, що водій транспортного засобу Фольксваген Пасат, реєстраційний номер НОМЕР_1 , ОСОБА_1 , о 12:31 год. на вул. Ломоносова в м. Надвірна, Івано-Франківської області, керував даним транспортним засобом, незважаючи на те, що він є особою, позбавленою права керування транспортними засобами.
Поліцейський підійшов, належним чином представився водію, проінформував його про порушення ним ПДР та попросив пред'явити посвідчення водія. Водієм транспортного засобу виявився позивач, який на вимогу поліцейського не пред'явив посвідчення водія на керування вище вказаним транспортним засобом, оскільки є особою, позбавленою права керування.
З метою доведення вини позивача, ГУНП в області скеровано запит про те, чи має ОСОБА_1 посвідчення водія та якої категорії.
Відповіддю УІАП ГУНП в Івано-Франківській області встановлено, що у ОСОБА_1 є особою, позбавленою рішенням суду права керування транспортними засобами (рішення Надвірнянського районного суду від 18.06.2021), а отже позивачем вчинено порушення п. 2.1. (а) ПДР, та скоєно адміністративне правопорушення, передбачене ч. 4 ст. 126 КУпАП.
Факт наявності даного рішення суду про позбавлення права керування транспортними засобами у позивача ним самим не оскаржується.
Таким чином, встановивши факт вчинення адміністративного правопорушення, яке передбачене ч. 4 ст. 126 КУпАП, поліцейським було роз'яснено позивачеві його права як громадянина України, передбачені ст. 63 Конституції України, ст. 268, 289 КУпАП, та відповідно до вимог ст.ст. 278, 279 КУпАП розглянуто та винесено постанову у справі про адміністративне правопорушення БАА № 962117 від 10.03.2022, з накладенням адміністративного стягнення у виді штрафу в сумі 20400 грн.
Після складання постанови її було оголошено позивачу. Від отримання копії постанови позивач відмовився. Копію постанови позивачу відправлено рекомендованим листом.
Тобто відповідач діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією, КУпАП та іншими нормативно-правовими актами при накладенні адміністративного стягнення у виді штрафу в розмірі 20400 грн.
Також поліцейський діяв відповідно до вимог чинного законодавства, яке не передбачає складення протоколу про адміністративне правопорушення у разі вчинення адміністративних правопорушень, розгляд яких віднесено до компетенції Національної поліції, тому поліцейським, як уповноваженою особою Національної поліції, на місці вчинення правопорушення було винесено постанову у справі про адміністративне правопорушення відповідно до вимог ст.ст. 278, 279, 283 КУпАП.
Крім того, розглядаючи дану справу, поліцейський з'ясував всі обставини в їх сукупності, які підлягають з'ясуванню, та діяв на підставі, в межах повноважень, та у спосіб, що передбачені Конституцією України, КУпАП, іншими нормативно-правовими актами, та правомірно виніс щодо позивача постанову про адміністративне правопорушення БАА № 962117 від 10.03.2022.
Враховуючи вище вказане постанова є правомірною та такою, що не підлягає скасуванню.
Стислий виклад позицій сторін:
Позивач та його представник в судовому засіданні позовні вимоги підтримали повністю з підстав, наведених в адміністративному позові, просили суд скасувати постанову поліцейського Надвірнянського РВП ГУНП в Івано-Франківській області від 10.03.2022 серії серії БАА № 9621178 про накладення на ОСОБА_1 штрафу в сумі 20400 грн. за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 126 КУпАП, а справу про адміністративне правопорушення закрити.
Представник відповідача ГУНП в Івано-Франківській області в судове засідання не з'явився, про час та місце проведення судового засідання повідомлявся завчасно належним чином.
Відповідно до ч. 3 ст. 268 КАС України неприбуття у судове засідання учасника справи, повідомленого відповідно до положень цієї статті, не перешкоджає розгляду справи у судах першої та апеляційної інстанцій.
Таким чином суд прийшов до висновку про розгляд справи у відсутності представника відповідача.
Процесуальні дії у справі:
Ухвалою судді Надвірнянського районного суду Івано-Франківської області від 30.03.2022 позовну заяву ОСОБА_1 до Надвірнянського ВП ГУНП в Івано-Франківській області про визнання дій неправомірними залишено без руху, та надано позивачу строк для усунення недоліків, зазначених в ухвалі.
Ухвалою судді Надвірнянського районного суду Івано-Франківської області від 08.04.2022, у зв'язку з усуненням позивачем недоліків позовної заяви, по даній справі відкрито спрощене позовне провадження та призначено судове засідання для розгляду справи по суті.
Ухвалою Надвірнянського районного суду Івано-Франківської області від 31.08.2022 адміністративний позов ОСОБА_1 до ГУНП в Івано-Франківській області про визнання дії неправомірними, закрито в частині вимоги про про скасування протоколу про адміністративне правопорушення серії ААБ № 032925 від 10.03.2022.
Фактичні обставини, встановлені судом:
Судом встановлено, що згідно копії постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі, серії БАА № 962117 від 10.03.2022, складеної поліцейським СРПП Надвірнянського РВП ГУНП в Івано-Франківській області Лопатчук У.Г., ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 4 ст. 126 КУпАП за те, що він 10.03.2022 близько 12 год. 31 хв. в м. Надвірна по вул. Ломоносова керував транспортним засобом марки «Volkswagen Passat», д.н.з. НОМЕР_1 без права керування даним транспортним засорбом, а саме був позбавлений права керування транспортними засобами згідно рішення Надвірнянського районного суду від 14.06.2021 на строк 1 рік (а.с. 5).
Мотиви з яких виходить суд та застосовані норми права:
Частина 2 статті 19 Конституції України визначає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Ст. 280 КУпАП передбачено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Ч. 1 ст. 9 КУпАП визначає поняття адміністративного правопорушення, яким визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ч. 5 ст. 14 ЗУ «Про дорожній рух» учасники дорожнього руху зобов'язані: знати і неухильно дотримувати вимог цього Закону, Правил дорожнього руху та інших нормативних актів з питань безпеки дорожнього руху.
Єдиний порядок дорожнього руху на всій території України визначено Правилами дорожнього руху, затвердженими Постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 року № 1306 зі змінами і доповненнями (надалі «Правила дорожнього руху»).
Як вбачається з п. 1.3 ПДР учасники дорожнього руху зобов'язані знати й неухильно виконувати вимоги цих Правил, а також бути взаємно ввічливими.
Порядок розгляду справи про адміністративне правопорушення визначено главою 22 КУпАП, а процедура оформлення поліцейськими патрульної поліції матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, визначена Інструкцією з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, що затверджена Наказом МВС України від 07.11.2015 № 1395.
Відповідно до статті 283 КУпАП розглянувши справу про адміністративне правопорушення, орган (посадова особа) виносить постанову по справі.
Частиною 4 ст. 126 КУпАП передбачено, що керування транспортним засобом особою, позбавленою права керування транспортними засобами, тягне за собою накладення штрафу в розмірі однієї тисячі двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Згідно вимог ст. 283 КУпАП визначено вимоги до змісту постанови по справі про адміністративне правопорушення. Зокрема постанова повинна містити: найменування органу (прізвище, ім'я та по батькові, посада посадової особи), який виніс постанову; дату розгляду справи; відомості про особу, стосовно якої розглядається справа (прізвище, ім'я та по батькові (за наявності), дата народження, місце проживання чи перебування; опис обставин, установлених під час розгляду справи; зазначення нормативного акта, що передбачає відповідальність за таке адміністративне правопорушення; прийняте у справі рішення.
Постанова по справі про адміністративне правопорушення у сферах забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, крім даних, визначених частиною другою цієї статті, повинна містити відомості про: дату, час і місце вчинення адміністративного правопорушення; транспортний засіб, який зафіксовано в момент вчинення правопорушення (марка, модель, номерний знак); технічний засіб, яким здійснено фото або відеозапис (якщо такий запис здійснювався); розмір штрафу та порядок його сплати; правові наслідки невиконання адміністративного стягнення та порядок його оскарження; відривну квитанцію із зазначенням реквізитів та можливих способів оплати адміністративного стягнення у вигляді штрафу.
Згідно ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Також згідно ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.
За змістом ст.ст. 75, 76 КАС України достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи.
Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.
В судовому засіданні встановлено, що згідно постанови про накладення адміністративного стягнення від 10.03.2022 серії БАА № 9621178, підставою для притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності стало те, що останній 10.03.2022 близько 12 год. 31 хв. в м. Надвірна по вул. Ломоносова керував транспортним засобом марки «Volkswagen Passat», д.н.з. НОМЕР_1 без права керування даним транспортним засорбом, а саме був позбавлений права керування транспортними засобами згідно рішення Надвірнянського районного суду від 14.06.2021 на строк 1 рік, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 4 ст. 126 КУпАП, за що на нього накладено штраф в розмірі 20400,00 грн.
Обов'язковою ознакою об'єктивної сторони адміністративниного правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 126 КУпАП, є факт керування транспортним засобом особою, позбавленою права керування транспортними засобами.
Суд зазначає, що постановою судді Надвірнянського районного суду Івано-Франківської області від 16.08.2022 провадження по адміністративній справі відносно ОСОБА_1 про притягнення його до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 130 КУпАП., закрито підставі п. 1 ст. 247 КУпАП у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Як встановлено судом при розгляді даної справи, матеріалами справи не доведено факт керування ОСОБА_1 транспортним засобом марки «Volkswagen Passat», д.н.з. НОМЕР_1 .
За змістом ч.ч. 4, 6 ст. 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Вирок суду в кримінальному провадженні, ухвала про закриття кримінального провадження і звільнення особи від кримінальної відповідальності або постанова суду у справі про адміністративне правопорушення, які набрали законної сили, є обов'язковими для адміністративного суду, що розглядає справу про правові наслідки дій чи бездіяльності особи, стосовно якої ухвалений вирок, ухвала або постанова суду, лише в питанні, чи мали місце ці дії (бездіяльність) та чи вчинені вони цією особою.
Таким чином, враховуючи положення ч.ч. 4, 6 ст. 78 КАС України, суд при розгляді даної справи враховує обставини, встановлені в постанові судді Надвірнянського районного суду Івано-Франківської області від 16.08.2022.
Також судом досліджено відеозапис, здійснений працівником поліції на місці події, який міститься на компакт-диску «DVD-R» в матеріалах справи, на якому зображено салон поліцейського автомобіля, в якому на водійському місці знаходиться поліцейський, на передньому пасажирському місці чоловік. Поліцейський запитує в чоловіка, чи готовий він проходити огляд на стан алкогольного сп'яніння за допомогою газоаналізатора «Драгер 6810», на що чоловік відмовляється. Після цього поліцейський запитує, чи буде він проходити огляд в медичному закладі, на що чоловік також відмовляється. Потім поліцейський запитує в чоловіка його прізвище, ім'я та по-батькові. Коли чоловік назвав свої дані ( ОСОБА_1 ), поліцейський запитує, чи це його автомобіль. На відео з'являється автомобіль «Volkswagen Passat», д.н.з. НОМЕР_1 , темного кольору, припаркований на узбіччі дороги. Чоловік відповідає, що автомобіль його та він їхав в с. Красна. Після цього відео припиняється.
При цьому суд зазначає, що на відеозаписі не відображено рух транспортного засобу, зупинку транспортного засобу під керуванням ОСОБА_1 .
Таким чином у зв'язку з недоведенням факту керування ОСОБА_1 транспортним засобом, він не є суб'єктом адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 126 КУпАП.
Крім того на відеозаписі відсутня будь-яка інформація, що постанова серії БАА № 962117 від 10.03.2022, складалась поліцейською ОСОБА_4 в присутності ОСОБА_1 , та йому роз'яснено його права за ст. 268 КУпАП та строк оскарження за ст. 289 КУпАП.
Також на доданому відеозаписі не зазначено, що при розгляді справи поліцейський повідомив позивача про можливість відкладення справи для того, щоб скористатися правовою допомогою, порушивши його права на звернення за правовою допомогою, також, не виявив обставини, які виключають адміністративну відповідальність, пом'якшують і обтяжують відповідальність, а також не були з'ясовані інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Частинами 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.
Як роз'яснив Пленум Верховного Суду України у п. 24 своєї Постанови № 14 від 23.12.2005 «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті», зміст постанови має відповідати вимогам, передбаченим статями 283 і 284 КУпАП. У ній зокрема потрібно навести докази, на яких ґрунтується висновок про вчинення особою адміністративного правопорушення та зазначити мотиви відхилення інших доказів, на які посилався правопорушник, чи висловлених останнім доводів.
Однак як вбачається з оскаржуваної постанови, жодних доказів, на яких ґрунтується висновок посадової особи про вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 126 КУпАП, в постанові не зазначено.
Також Розділом IV Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 07.11.2015 № 1395 визначено, що:
Зміст постанови по справі про адміністративне правопорушення повинен відповідати статті 283 КУпАП.
Постанова про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі (додаток 5), складається у письмовій формі (заповнюється відповідно до вимог пункту 10 розділу ХІV цієї Інструкції) або за наявності технічної можливості в електронній формі у вигляді стрічки, яка роздруковується за допомогою спеціальних технічних пристроїв, із зазначенням відомостей, що відповідають пунктам постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі, наведеної у додатку 5 до цієї Інструкції.
Копія постанови вручається під підпис. У разі якщо копія постанови надсилається, про це робиться відповідна відмітка у справі (стаття 285 КУпАП).
Однак інспектором складено постанову відносно ОСОБА_1 з порушенням вимог ст. 283 КУпАП та вказаної інструкції.
Зокрема в постанові не зазначено відомості про роз'яснення ОСОБА_1 прав за статтею 268 КУпАП та строк оскарження за статтею 289 КУпАП. Також постанові не зазначено про наявність чи відсутність додатків, що додаються до постанови. Вказана графа в постанові поліцейським не заповнена.
Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.
Частиною 2 ст. 77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідач обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності належним чином не виконав.
В силу принципу презумпції невинуватості, діючого в адміністративному праві, всі сумніви у винності особи, що притягується до відповідальності, тлумачаться на її користь. Недоведена вина прирівнюється до доведеної невинуватості. Всі факти встановлені судом у сукупності викликають сумніви щодо факту самого правопорушення та законності його фіксації. Рішення суб'єкта владних повноважень повинно бути законним і обґрунтованим і не може базуватись на припущеннях та неперевірених фактах.
Практика Європейського суду з прав людини, зокрема рішення від 08.02.2001 у справі «Берктай проти Туреччини», рішення від 07.11.2002 у справі «Лавенте проти Латвії» показує, що оцінюючи докази, суд застосовує принцип доведення «за відсутності розумних підстав для сумніву», що може бути результатом цілої низки ознак або достатньо вагомих, чітких і узгоджених між собою неспростованих презумпцій.
Стаття 129 Конституції України передбачає, що однією з основних засад судочинства є рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом, змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
З урахуванням наведеного, при вирішенні даної справи суд виходить з принципу презумпції невинуватості особи, яка притягається до відповідальності. Відповідачем не надано суду належних і допустимих доказів для спростування доказів, наданих позивачем.
Частиною 3 ст. 286 КАС України передбачено вичерпний перелік рішень які має право прийняти місцевий загальний суд як адміністративний за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності, а саме: 1) залишити рішення суб'єкта владних повноважень без змін, а позовну заяву без задоволення; 2) скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і надіслати справу на новий розгляд до компетентного органу (посадової особи); 3) скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення; 4) змінити захід стягнення в межах, передбачених нормативним актом про відповідальність за адміністративне правопорушення, з тим, однак, щоб стягнення не було посилено.
За цих обставин, суд вважає, що підстав для притягнення позивача до адміністративної відповідальності не має, а тому його адміністративний позов підлягає до задоволення із закриттям справи про адміністративне правопорушення.
Щодо строку подання адміністративного позову суд зазначає наступне.
У відповідності до ч. 2 ст. 286 КАС України позовну заяву щодо оскарження рішень суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності може бути подано протягом десяти днів з дня ухвалення відповідного рішення (постанови), а щодо рішень (постанов) по справі про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, у тому числі зафіксовані в автоматичному режимі, - протягом десяти днів з дня вручення такого рішення (постанови).
Як вбачається з матеріалів справи, оскаржувану постанову надіслано позивачу 14.03.2022 поштовим зв'язком 14.03.2022, що підтверджується копією конверту, на якому зазначено дату поштового відправлення, а за захистом своїх прав позивач звернувся в суд 24.03.2022 шляхом надіслання позовної заяви на адресу суду поштовим зв'язком, що підтверджується конвертом з відміткою про дату поштового відправлення. Тому відповідно до ч. 2 ст. 286 КАС України строк звернення до адміністративного суду позивачем не пропущено.
Щодо розподілу судових витрат суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 132 КАС України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.
Згідно ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
У відповідності до ст. 143 КАС України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.
Однак оскільки позивачем в позовній заяві не ставиться вимога щодо повернення йому сплачених судових витрат, тому судом питання щодо розподілу судових витрат не вирішується.
Висновки суду:
Враховуючи наведені норми матеріального права, встановивши фактичні обставини справи, які мають суттєве значення для її вирішення, та оцінюючи докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів, суд дійшов висновку, що факт вчинення позивачем ОСОБА_1 правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 126 КУпАП, відповідачем не доведений достатніми доказами, а тому позовні вимоги необхідно задовільнити, постанову поліцейського Надвірнянського РВП ГУНП в Івано-Франківській області від 10.03.2022 серії БАА № 9621178 про накладення на ОСОБА_1 штрафу в сумі 20400 грн. за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 126 КУпАП скасувати, а справу про адміністративне правопорушення закрити.
Враховуючи наведене, керуючись ст.ст. 9, 245, 251, 258, 268, 280, 283, 284 КУпАП, ст.ст. 14, 16 ЗУ «Про дорожній рух», ст.ст. 2, 5-10, 72, 75, 76, 77, 132, 134, 139, 143, 241-243, 246, 250, 268-270, 286 КАС України, суд, -
Позов ОСОБА_1 до Головного Управління Національної поліції в Івано-Франківській області про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не автоматичному режимі серії БАА № 962117 від 10.03.2022 - задовільнити.
Постанову поліцейського Надвірнянського РВП ГУНП в Івано-Франківській області від 10.03.2022 серії серії БАА № 9621178 про накладення на ОСОБА_1 штрафу в сумі 20400 грн. за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 126 КУпАП - скасувати, а справу про адміністративне правопорушення закрити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення може бути подана безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду в строк, визначений ч. 4 ст. 286 КАС України.
Відповідно до п. 3 розділу VІ «Прикінцеві положення» КАС України під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), суд за заявою учасників справи та осіб, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов'язки (у разі наявності у них права на вчинення відповідних процесуальних дій, передбачених цим Кодексом), поновлює процесуальні строки, встановлені нормами цього Кодексу, якщо визнає причини їх пропуску поважними і такими, що зумовлені обмеженнями, впровадженими у зв'язку з карантином. Суд може поновити відповідний строк як до, так і після його закінчення.
Суд за заявою особи продовжує процесуальний строк, встановлений судом, якщо неможливість вчинення відповідної процесуальної дії у визначений строк зумовлена обмеженнями, впровадженими у зв'язку з карантином.
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , адреса проживання: АДРЕСА_1 .
Відповідач: Головне управління Національної поліції в Івано-Франківській області, код ЄДРПОУ 40108798, місцезнаходження: вул. Академіка Сахарова 15, м. Івано-Франківськ, 76018.
Суддя Міськевич О.Я.
Повний текст рішення
складено 05.09.2022.