444/1483/22
2-а/465/372/22
про залишення без руху
"05" вересня 2022 р. м. Львів
Суддя Франківського районного суду м. Львова Кузь В. Я., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , лейтенанта поліції 1 бат., 1 роти, № 0027757, Коновал Соломії Андріївни, лейтенанта поліції 1 бат., 1 роти, Управління патрульної поліції у Львівській області Департаменту патрульної поліції про скасування постанови ЕАР № 5605354 від 13.07.2022 про накладення адміністративного стягнення,-
Позивачка звернувся в суд із позовною заявою про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення.
Ухвалою судді Жовківського районного суду Львівської області Олещук М. М. від 01 серпня 2022 року матеріали справи скеровано до Франківського районного суду м. Львова за територіальною підсудністю.
Так, відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 171 КАС України, суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160,161,172цього Кодексу.
Вивчивши матеріали справи, вважаю, що позивачкою при подачі позовної заяви не належно виконано вимоги ст.161 КАС України.
Згідно з п. 2 ч. 5 ст. 160 КАС України, позивачкою не вказано поштовий індекс відповідача- Управління патрульної поліції у Львівській області Департаменту патрульної поліції; крім цього, позивачкою не вказано місце праці відповідача 1- ОСОБА_2 та відповідача 2- ОСОБА_3 , відомі номери засобів зв'язку, офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти.
У порушення п. 11 ч. 5 ст. 160 КАС України, позивачкою не подано підтвердження про те, що нею не подано іншого позову до цього самого відповідача з тих самих підстав.
Відповідно до п.9 ч.5 ст.160 КАС України, не зазначено обґрунтування порушення оскаржуваним рішенням прав, свобод, інтересів позивачки.
Крім цього, у порушення ч. 1 ст. 161 КАС України, до позовної заяви не додано копій доданих до позовної заяви документів для відповідачів.
Відповідно до ст. 6 Закону України «Про судовий збір», у разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
Відповідно до ч. 3 ст.161 КАС України, до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
18 березня 2020 року Великою Палатою Верховного Суду за наслідком розгляду касаційних скарг по адміністративній справі № 543/775/17 ухвалено постанову, в якій Велика Палата Верховного Суду відступила від висновку Верховного Суду України викладеного в постанові від 13 грудня 2016 року (провадження № 21-1410а16), та вказала, що чинне законодавство містить ставку судового збору, що підлягає сплаті при поданні позовної заяви, іншої заяви і скарги у справі про оскарження постанови про адміністративне правопорушення та подальшому оскарженні позивачем та відповідачем судового рішення.
Також Велика Палата Верховного Суду дійшла висновку, що з огляду на необхідність однакового підходу у визначенні розміру судового збору, який підлягає застосуванню у справах щодо накладення адміністративного стягнення та справляння судового збору, він складає за подання позовної заяви 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Згідно з ч. 5 ст. 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
На підставі викладеного, суд враховуючи висновок Великої Палати Верховного Суду викладений в постанові від 18.03.2020 у справі № 543/775/17, зазначає, що за подання фізичною особою адміністративного позову про оскарження постанови про адміністративне правопорушення справляється судовий збір у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Частиною 1 статті 4 Закону України «Про судовий збір», встановлено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Відповідно до ст. 7 Закону України «Про державний бюджет України на 2022 рік», прожитковий мінімум для працездатних осіб у 2022 року з 01 січня встановлений у розмірі 2481 гривень.
Отже, судовий збір за подання до суду фізичною особою позовної заяви про оскарження постанови про адміністративне правопорушення у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб становить 992,40 гривень.
Сплата судового збору за подання адміністративного позову є процесуальним обов'язком сторони, що звертається до суду.
Відповідно до Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують при розгляді справ конвенцію та практику ЄСПЛ як джерело права. Практика, у тому числі у справах проти інших держав, має застосовуватись органами державної влади, зокрема судами. Згідно з рекомендацією Комітету міністрів Ради Європи від 14.05.81 № R (81)7 щодо заходів, які полегшують доступ до правосуддя, та сталої практики ЄСПЛ вимога сплатити судовий збір не обмежує право заявників на доступ до правосуддя, а попереджає подання необґрунтованих та безпідставних позовів та перенавантаження судів.
Також ЄСПЛ виходить з того, що судовий збір має бути «розумним», тобто таким, що може бути сплачений заявником. Адже невиправдано великий розмір, який не враховує фінансового становища заявників, а обчислюється на основі певного відсотка від суми, що є предметом розгляду справи, може бути розцінений як такий, що непропорційно обмежує право на доступ до правосуддя. Така позиція була викладена у справі «Георгел та Георгета Стоїческу проти Румунії».
При розгляді справ ЄСПЛ установлює, чи був дотриманий баланс між інтересом держави у стягненні судового збору за розгляд справи та правом заявника на доступ до правосуддя, зокрема правом представити свою позицію по суті та захистити інтереси в суді. Для того щоб гарантувати такий справедливий баланс та, власне, зберегти безперебійне функціонування судової системи, суди мають можливість звільнити від сплати судового збору тих заявників, які можуть довести своє погане фінансове становище.
Отже, на переконання ЄСПЛ, при визначенні розміру судового збору слід обов'язково враховувати питання фінансових можливостей заявника, а також обставини конкретної справи та стадію провадження.
Позивачкою до позову не надано документа на підтвердження сплати судового збору, або про звільнення від сплати.
Позивачкою подано ксерокопію оскаржуваних постанов не читабельними, що унеможливлює розгляд справи в цілому, у зв'язку з чим, суд зобов'язує позивачку надати другий примірник оригіналу постанов серії ЕАР № 5605354 від 13.07.2022 та серії ЕАР № 5605325 від 13.07.2022.
Разом з тим, позовна заява не містить прохальної частини, натомість позивачка зазначає: «Адміністративний позов ОСОБА_1 до Департаменту патрульної поліції Національної поліції України про скасування постанов притягнення до адміністративної відповідальності у справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху - задовольнити».
Відповідно до ч.1 ст.169 КАС України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Враховуючи наведене, вважаю, що позовну заяву слід залишити без руху та надати позивачці строк для усунення недоліків вказаних в мотивувальній частині ухвали, а також зобов'язати позивачці, надати суду документи про усунення недоліків відповідно до кількості учасників справи.
На підставі викладеного, керуючись статтями 160, 161, 169 КАС України, -
Матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , лейтенанта поліції 1 бат., 1 роти, № 0027757, Коновал Соломії Андріївни, лейтенанта поліції 1 бат., 1 роти, Управління патрульної поліції у Львівській області Департаменту патрульної поліції про скасування постанови ЕАР № 5605354 від 13.07.2022 про накладення адміністративного стягнення - залишити без руху.
Надати позивачці строк, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали, усунути вказані недоліки позовної заяви.
Попередити позивачку, що у випадку невиконання вимог цієї ухвали позовна заява підлягає поверненню заявнику.
Копію ухвали про залишення позовної заяви без руху надіслати особі, яка її подала.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя В. Кузь