Постанова від 06.09.2022 по справі 380/3112/22

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 вересня 2022 рокуЛьвівСправа № 380/3112/22 пров. № А/857/11079/22

Восьмий апеляційний адміністративний суд у складі колегії :

головуючого судді: Гуляка В.В.

суддів: Ільчишин Н.В., .Довгополова О.М.

розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну ОСОБА_1 ,

на ухвалу Львівського окружного адміністративного суду від 16 березня 2022 року про зупинення провадження у справі (суддя - Кравців О.Р., час ухвалення - не вказано, місце ухвалення - м.Львів, дата складання повного тексту - не вказана),

в адміністративній справі №380/3112/22 за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 ,

про стягнення середнього заробітку за несвоєчасний розрахунок при звільненні,

встановив:

У лютому 2022 року позивач ОСОБА_1 звернувся в суд із адміністративним позовом до відповідача Військової частини НОМЕР_1 , в якому просив: стягнути з відповідача на користь позивача середній заробіток в сумі 124782,27 грн. за час затримки розрахунку з виплати індексації грошового забезпечення при звільненні.

Провадження у справі за цим адміністративним позовом відкрито ухвалою судді Львівського окружного адміністративного суду від 11.02.2022 року. Розгляд справи вирішено проводити в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін та проведення судового засідання за наявними матеріалами.

Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 16.03.2022 року зупинено провадження у справі №380/3112/22 до закінчення строку дії воєнного стану в Україні.

З цією ухвалою суду першої інстанції про зупинення провадження у справі не погодився позивач та оскаржив її в апеляційному порядку. Вважає апелянт, що оскаржена ухвала суду є необґрунтованою та незаконною, суд неправильно застосував норми матеріального права та порушив норми процесуального права, які призвели до відтягування на невизначений термін захисту прав позивача у суді, а тому підлягає скасуванню з підстав, викладених в апеляційній скарзі.

В обґрунтування апеляційних вимог апелянт зазначає, що оскаржена ухвала суду порушує право позивача на мирне володіння майном та право на своєчасний розгляд справи. Ухвала не відповідає завданню адміністративного судочинства. Необґрунтованість та незаконність ухвали полягає в тому, що жодних клопотань про зупинення провадження сторонами не подавалися, в матеріалах справи відсутні докази переведення цілої військової частини НОМЕР_1 на воєнний стан.

За результатами апеляційного розгляду апелянт просить скасувати оскаржену ухвалу суду від 16.03.2022 року про зупинення провадження у справі.

Суд апеляційної інстанції, заслухавши доповідь судді-доповідача, дослідивши матеріали справи та докази по справі, обговоривши доводи, межі та вимоги апеляційної скарги, перевіривши законність та обґрунтованість ухвали суду першої інстанції від 16.03.2022 року, вважає, що дану апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, з врахуванням наступного.

Суд першої інстанції, приймаючи оскаржувану ухвалу від 16.03.2022 року про зупинення провадження у справі, виходив з того, що провадження у справі підлягає зупиненню у відповідності до п.5 ч.1 ст.236 КАС України на період дії воєнного стану, оскільки відповідачем у даній справі є військова частина, а також залучення військовослужбовців Збройних Сил України до здійснення заходів із забезпечення оборони суверенітету України та її територіальної цілісності.

Суд апеляційної інстанції погоджується з такими висновками суду першої інстанції, з врахуванням наступного.

Відповідно до ч.1 ст.2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Статтею 5 КАС України гарантовано, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист. Ніхто не може бути позбавлений права на участь у розгляді своєї справи у визначеному цим Кодексом порядку.

Право звернення до суду є невід'ємним особистим правом, яке реалізовується особою в порядку, встановленому КАС України. Способом реалізації цього права є звернення зацікавленої особи з позовом до суду.

У свою чергу, звернення до суду з позовом є підставою для виникнення процесуальних відносин, пов'язаних з вирішенням спору по суті.

Відповідно до п.5 ч.1 ст.236 КАС України, суд зупиняє провадження у справі в разі перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції, - до припинення перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції.

Колегія суддів звертає увагу на те, що зупинення провадження в адміністративній справі - це тимчасове припинення вчинення у справі будь-яких процесуальних дій у зв'язку з обставинами, що перешкоджають або роблять недоцільним розгляд справи, до моменту, коли ці обставини перестануть існувати або будуть вчинені необхідні дії.

Так, Указом Президента України від 24.02.2022 року №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до п.20 ч.1 ст.106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану», затвердженого Законом України від 24.02.2022 №2102-ІХ, в Україні введено воєнний стан із 05 годин 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.

Відповідно до пункту 2 цього Указу Президента України №64/2022, військовому командуванню (Генеральному штабу Збройних Сил України, Командуванню об'єднаних сил Збройних Сил України, командуванням видів, окремих родів військ (сил) Збройних Сил України, управлінням оперативних командувань, командирам військових з'єднань, частин Збройних Сил України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України) разом із Міністерством внутрішніх справ України, іншими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування запроваджувати та здійснювати передбачені Законом України «Про правовий режим воєнного стану» заходи і повноваження, необхідні для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави.

Указом Президента України від 14.03.2022 року №133/2022 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України від 15 березня 2022 року №2119-IX, в Україні продовжено строк дії воєнного стану із 05 годин 30 хвилин 26 березня 2022 року строком на 30 діб.

Указом Президента України від 18.04.2022 року №259/2022 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України від 21 квітня 2022 року №2212-IX, в Україні продовжено строк дії воєнного стану із 05 годин 30 хвилин 25 квітня 2022 року строком на 30 діб.

Указом Президента України від 17.05.2022 року №341/2022 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України від 22 травня 2022 року №2263-IX, в Україні продовжено строк дії воєнного стану із 05 годин 30 хвилин 25 травня 2022 року строком на 90 діб.

Указом Президента України від 12.08.2022 №573/2022 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України №2500-IX від 15.08.2022, продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 23 серпня 2022 року строком на 90 діб.

Враховуючи те, що в Україні введено воєнний стан у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України та доручено військовому командуванню разом з іншими силовими органами та органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування запроваджувати та здійснювати передбачені Законом України «Про правовий режим воєнного стану» заходи і повноваження, необхідні для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави, а відповідачем у вказаній справі є військова частина, яка безпосередньо здійснює заходи із забезпечення оборони суверенітету України та її територіальної цілісності, а відтак з об'єктивних причин не матиме змогу приймати активну участь у розгляді даної справи, колегія суддів вважає вірним висновок суду першої інстанції про необхідність зупинення провадження у даній справі на період дії воєнного стану і доводи апеляційної скарги вказаного висновку суду не спростовують.

Відносно доводів апеляційної скарги про те, що клопотання про зупинення провадження сторонами не подавалися і в матеріалах справи відсутні докази переведення цілої військової частини НОМЕР_1 на воєнний стан, то такі доводи колегією суддів відхиляються з огляду на те, що положення частини першої статті 236 КАС України по відношенню до обставин, які зумовлюють зупинення провадження у справі, є імперативними.

З врахуванням наведених вище норм законодавства та фактичних обставин справи, суд апеляційної інстанції приходить до висновку, що судом першої інстанції дотримано норм процесуального законодавства та вірно встановлено обставини, які мають значення для прийняття рішення щодо питання зупинення провадження у справі, а тому немає підстав для скасування ухвали суду першої інстанції від 16.03.2022 року про зупинення провадження у справі.

Керуючись ст.ст. 236, 243, 308, 311, 312, 315, 316, 321, 322, 325, 328 КАС України, суд

постановив:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.

Ухвалу Львівського окружного адміністративного суду від 16 березня 2022 року про зупинення провадження в адміністративній справі №380/3112/22 за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про стягнення середнього заробітку за несвоєчасний розрахунок при звільненні - залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття і в касаційному порядку не оскаржується.

Головуючий суддя В. В. Гуляк

судді О. М. Довгополов

Н. В. Ільчишин