Постанова від 06.09.2022 по справі 300/2392/21

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 вересня 2022 рокуЛьвівСправа № 300/2392/21 пров. № А/857/5539/22

Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Обрізко І.М.,

суддів Онишкевича Т.В., Шинкар Т.І.,

розглянувши у порядку письмового провадження у місті Львові апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області на рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 18 лютого 2022 року, прийняте суддею Боршовським Т.І. у місті Івано - Франківську у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, Спеціалізована прокуратура у військовій та оборонній сфері Західного регіону про визнання дій неправомірними та зобов'язання до вчинення дій-

встановив:

ОСОБА_1 (надалі - позивач) звернувся з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (надалі - ГУПФУ в Івано-Франківській області, відповідач) про визнання протиправною бездіяльність відповідача щодо не проведення з 06.09.2017 року перерахунку та виплати призначеної позивачу пенсії по інвалідності, з врахуванням виплачених сум пенсії, виходячи з посадового окладу у розмірі 5730,00 грн. за посадою прокурора відділу військової прокуратури Західного регіону України; зобов'язання провести, починаючи з 06.09.2017 року, перерахунок та виплату призначеної пенсії по інвалідності, з врахуванням виплачених сум пенсії, виходячи з посадового окладу у розмірі 5730,00 грн. за посадою прокурора відділу військової прокуратури Західного регіону України.

Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 18 лютого 2022 року позов задоволено. Визнано протиправною відмову у проведенні перерахунку пенсії на підставі довідки Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Західного регіону № 571 від 07.12.2020 року; зобов'язано здійснити з 06.09.2017 року перерахунок та виплату пенсії на підставі довідки Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Західного регіону № 571 від 07.12.2020 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії за нормами чинними станом на 06.09.2017 року з урахуванням проведених платежів.

Задовольняючи позов, суд виходив з того, що позивач звільнений в запас з військової служби з посади прокурора відділу військової прокуратури Західного регіону України, у військовому званні «підполковник юстиції» та отримує пенсію по інвалідності згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 657 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури» затверджено схеми окладів, зокрема, підвищено посадові оклади працівників прокуратур Автономної Республіки Крим, областей, м. Києва та м. Севастополя, військових прокуратур регіонів і прирівняних до них прокуратур, яка набрала законної сили 06.09.2017 року.

Оскільки постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №657 підвищено посадові оклади, в тому числі й працівників військових прокуратур регіонів і прирівняних до них прокуратур, яка набрала законної сили 06.09.2017 року, то саме зазначена постанова Уряду та довідка, яка видана на її виконання, є належною підставою для проведення перерахунку пенсії позивачу відповідно до статті 63 Закону № 2262-XII.

Правомірність видачі військовою прокуратурою Західного регіону України довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії згідно постанов Кабінету Міністрів України № 657 та №704 від 30.08.2017 року, встановлено рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 14.12.2020 року у справі № 300/3123/20, яке набрало законної сили.

Окрім цього, для забезпеченню правової визначеності в спірній ситуації є доречними зауваження позивача про те, що в його пенсійній справі містяться й інші довідки про розмір грошового забезпечення, видані військовою прокуратурою (№№ 494 та 495 від 12.12.2016 року) в зв'язку з прийняттям Кабінетом Міністрів України постанов від 30.09.2015 року № 763 та від 27.07.2016 року № 488, якими збільшено посадові оклади працівників прокуратури.

Не погодившись із зазначеним судовим рішенням, ГУ ПФУ в Івано-Франківській області подало апеляційну скаргу. Вважає, що судом першої інстанції ухвалено рішення із неповним з'ясуванням судом обставин, що мають значення для справи, та неправильним застосуванням норм матеріального права.

В обґрунтування апеляційної скарги зазначає, що перерахунок пенсії особам, яким пенсія призначена на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», здійснюється тоді, коли буде прийнято Кабінетом Міністрів України відповідну постанову, яка в подальшому і буде слугувати підставою для перерахунку пенсії.

Щодо перерахунку пенсії позивача з 06.09.2017 року апелянт зазначив про те, що Кабінетом Міністрів України не приймалися рішення про проведення перерахунку пенсій особам, яким призначена пенсії відповідно до Закону № 2262-ХІІ, і відповідно, ГУ ПФ України в Івано-Франківській області не направлялися списки осіб, які мають право на перерахунок пенсії до відповідних структурних підрозділів.

Просить скасувати рішення суду та прийняти постанову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог.

Відповідно до пункту 3 частини першої статті 311 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).

Колегія суддів заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, приходить до наступного.

Відповідно до ч. 1 ст. 317 КАС України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є, зокрема, неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.

Розглядаючи спір, судова колегія вважає, що місцевий суд не в повній мірі дослідив і оцінив обставини по справі, надані сторонами докази.

Судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що згідно наказу Міністра оборони України № 605 від 30 липня 2012 року ОСОБА_1 звільнено з військової служби у запас за пунктом «б» (станом здоров'я) підполковника юстиції ОСОБА_1 , прокурора відділу підтримання обвинувачення та нагляду за виконанням судових рішень у кримінальних справах військової прокуратури Західного регіону України (а.с. 81).

Згідно витягу з наказу № 80к від 14.08.2012 року Прокуратури Західного регіону України з нагляду за додержанням законів у воєнній сфері, ОСОБА_1 призначено старшим прокурором Івано-Франківської прокуратури з нагляду за додержанням законів у воєнній сфері Західного регіону України з 15.08.2012 року, звільнивши з 14.08.2012 року з посади прокурора відділу підтримання державного обвинувачення та нагляду за виконанням судових рішень у кримінальних справах військової прокуратури Західного регіону України у зв'язку зі звільненням з військової служби на підставі пункту «б» частини 6 статті 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу». ОСОБА_1 виключено зі списків особового складу військової прокуратури Західного регіону України, усіх видів забезпечення з 14.08.2012 року та направлено на військовий облік до Івано-Франківського МВК.

Згідно наказу Прокуратури Західного регіону України з нагляду за додержанням законів у воєнній сфері № 80к від 14.08.2012 року, ОСОБА_1 з 14.08.2012 року звільнено з посади прокурора відділу підтримання державного обвинувачення та нагляду за виконанням судових рішень у кримінальних справах військової прокуратури Західного регіону України та виключено зі списків особового складу військової прокуратури Західного регіону України, усіх видів забезпечення (а.с. 83).

З 06.12.2012 року ОСОБА_1 призначено пенсію по інвалідності у розмірі 40% грошового забезпечення відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ, що підтверджується протоколом за пенсійною справою № 0901002934 (Міноброни) від 06.12.2012 року (а.с. 80).

Наказом Прокуратура Західного регіону України з нагляду за додержанням законів у воєнній сфері від 30.05.2014 року № 420к радника юстиції ОСОБА_1 звільнено з посади старшого прокурора Івано-Франківської прокуратури з нагляду за додержанням законів у воєнній сфері Західного регіону України з 01.07.2014 року за власним бажанням у зв'язку з неможливістю продовжувати роботу з інших поважних причин за станом здоров'я (а.с. 91).

За зверненням Івано-Франківського обласного військового комісаріату від 12.12.2016 року № 10/9203 та долученими до нього довідками, виданими Військовою прокуратурою Західного регіону № 494 та № 495 від 02.12.2016 року, про розмір грошового забезпечення станом на 13.10.2015 року та на 03.08.2016 року відповідно до постанов Кабінету Міністрів України № 763 від 30.09.2015 року та № 488 від 27.07.2016 року, ОСОБА_1 проводився перерахунок пенсії, що підтверджується протоколом за пенсійною справою (а.с. 93-94).

Згідно протоколу за пенсійною справою № ХД-16892 (Міноборони) від 01.12.2017 року, пенсія позивача до 01.01.2018 року обраховувалась в основному розмірі 40% грошового забезпечення, яке включало такі складові: посадовий оклад 2083,000 грн.; оклад за військове звання - 130,00 грн.; процентна надбавка за вислугу років (25%) 520,00 грн., надбавка за умови режимних обмежень допуск Ф.3 (10%) 208,30 грн., надбавка за особливі важливі завдання (70%) 1913,63 грн., премія (130%) 6312,38 грн., всього 11168,06 грн. Розмір пенсії 4467,22 грн.

Івано-Франківський обласний військовий комісаріат направив до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області довідку № ХД19843/ від 06.04.2018 року про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 28.02.2018 року за нормами чинними на 01.03.2018 року, за посадою: прокурор відділу військової прокуратури Західного регіону України (після призову на військову службу по контракту відряджений до ГПУ), яку він займав на день звільнення, що враховується для перерахунку пенсій з врахуванням таких складовим та сум: посадовий оклад 3440,00 грн., оклад за військовим званням 1410,00 грн., надбавка за вислугу років 1697,50 грн. (а.с. 95, 130).

На підставі відомостей цієї довідки відповідачем проведено з 01.01.2018 року перерахунок пенсії позивача в розмірі 40% грошового забезпечення з врахуванням таких складовим та сум: 3440,00 грн., оклад за військовим званням 1410,00 грн., надбавка за вислугу років 1697,50 грн. Розмір пенсії після перерахунку 2619,00 грн., а з врахуванням доплати до рівня попереднього розміру пенсії в сумі 1848,22 грн., пенсія складає 4467,22 грн., що підтверджується розрахунком від червня 2018 року за пенсійною справою (а.с. 96).

Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 14.12.2020 року в справі № 300/3123/20, яке набрало законної сили 10.03.2021 року, зобов'язано ГУ ПФУ в Івано-Франківській області провести перерахунок та виплату пенсії по інвалідності ОСОБА_1 , з врахуванням виплачених сум пенсії, починаючи з 01.04.2019 року, із врахуванням основних і щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, згідно довідки військової прокуратури Західного регіону України № 394 від 09.09.2020 року.

Згідно довідки військової прокуратури Західного регіону України № 394 від 09.09.2020 року, виданої ОСОБА_1 відповідно до постанов Кабінету Міністрів України № 657 від 30.08.2017 року та № 704 від 30.08.2017 року, розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 05.03.2019 року за відповідною (аналогічною) посадою: прокурор відділу військової прокуратури Західного регіону України становить: посадовий оклад 5730,00 грн., оклад за військовим званням 1410,00 грн., надбавка за вислугу років (35%) 2499,00 грн., надбавка за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи (70%) 6747,30 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень (10%) 573,00 грн., премія за березень 2019 року (40%) 6783,72 грн., всього 23743,02 грн. (а.с. 23, 76).

Згідно протоколів та розрахунків за пенсійною справою від 18.03.2021 року після перерахунку на виконання вказаного вище судового рішення, пенсія позивача обраховується в основному розмірі 40% грошового забезпечення та складає 9497,21 грн. (а.с. 96-99).

26.11.2020 року ОСОБА_1 звернувся до Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Західного регіону з заявою від 12.11.2020 року про видачу йому довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії станом на 06.09.2017 року за посадою: прокурор відділу військової прокуратури Західного регіону України, за формою згідно чинного законодавства (а.с. 71).

Листом № 21-409 вих-20 від 07.12.2020 року Спеціалізованою прокуратурою у військовій та оборонній сфері Західного регіону повідомлено ОСОБА_1 про те, що станом на 06.09.2017 року посадовий оклад прокурора відділу військової прокуратури Західного регіону України згідно постанови Кабінету Міністрів України № 657 від 30.08.2017 року становив 5730,00 грн. Вказаний розмір посадового окладу до 05.03.2019 року не змінювався.

До листа додано довідку № 571 від 07.12.2020 року про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 657 від 30.08.2017 року «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури» за нормами чинними станом на 06.09.2017 року за відповідною (аналогічною) посадою: прокурор відділу військової прокуратури Західного регіону України: посадовий оклад 5730,00 грн., оклад за військовим званням 130 грн., надбавка за вислугу років (25%) 1432,50 грн., надбавка за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи (70%) 5104,75 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень (10%) - 573,00 грн., премія за вересень 2017 року (60%) 7782,15 грн., всього 20752,40 грн.

19.04.2021 року ОСОБА_1 звернувся до ГУ ПФУ в Івано-Франківській області з заявою, в якій просив провести перерахунок з 06.09.2017 року його пенсії, з врахуванням виплачених сум пенсії, виходячи з посадового окладу в розмірі 5730,00 грн. (за відповідною посадою: прокурор відділу військової прокуратури Західного регіону України, з якої був звільнений з військової служби) згідно довідки Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Західного регіону № 571 від 07.12.2020 року, яка долучена до заяви (а.с. 27).

Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області листом від 12.05.2021 року № 3139-2757/К-02/8-0900/21 повідомило позивача про те, що немає підстав для перерахунку його пенсії. Відповідач вказав, що згідно з статтею 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачено, що усі призначені згідно вказаного Закону пенсії, перераховуються на умовах, в порядку та розмірі, передбаченому Кабінетом Міністрів України. Після скасування пунктів 1-2 постанови Кабінету Міністрів України № 103, Уряд після 05.03.2019 року не приймав будь-яких рішень щодо умов та порядку перерахунку пенсій вказаній категорії осіб (а.с. 18).

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно зі статтею 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Відносини, які виникли між позивачем та відповідачем, регулюються Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року №2262-ХІІ (далі - Закон №2262), згідно з яким призначено позивачу пенсію.

Відповідно до ч.18 ст.43 Закону №2262-XII, у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Згідно із ч.ч.1, 2 ст.63 Закону №2262-XII, перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Частиною 4 статті 63 Закону №2262-ХІІ визначено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Отже, однією із умов здійснення перерахунку призначених вже пенсій є підвищення грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, яке здійснюється на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

06.09.2017 року набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №657 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури», якою затверджено нові, підвищені оклади, в тому числі і працівників військових прокуратур (далі також Постанова №657).

Згідно із частинами другою і третьою статті 51 Закону №2262-ХІІ, перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно із цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством, не проведений з вини органів ПФУ та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Порядок проведення перерахунку пенсій врегульовано Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45 (далі - Порядок №45, в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до пунктів 1, 2, 3 Порядку №45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону №2262-XII пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

На підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).

Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Відповідно до п.4 Порядку №45, перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Враховуючи те, що позивач отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону №2262-ХІІ, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України, у тому числі пенсія позивача.

Постановою №657 затверджено схеми окладів, зокрема, підвищено посадові оклади працівників прокуратур Автономної Республіки Крим, областей, м. Києва та м. Севастополя, військових прокуратур регіонів і прирівняних до них прокуратур, яка набрала законної сили 06.09.2017 року.

Згідно із ч.4 ст.27 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 року №1697-VII, військовослужбовці військової прокуратури у своїй діяльності керуються Законом України «Про прокуратуру» і проходять військову службу відповідно до Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» та інших законодавчих актів України, якими встановлено правові та соціальні гарантії, пенсійне, медичне та інші види забезпечення, передбачені законодавством для осіб офіцерського складу Збройних Сил України.

Відповідно до ч.4 ст.83 Закону України «Про прокуратуру» №1697-VII, на військовослужбовців військової прокуратури поширюються усі передбачені Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та іншими законодавчими актами про військову службу соціальні і правові гарантії.

Відповідно до ч.1 ст.81 Закону України «Про прокуратуру» (у редакції від 05.01.2017 року), заробітна плата прокурора регулюється цим Законом та не може визначатися іншими нормативно-правовими актами.

Грошове забезпечення військовослужбовців, які проходять службу в органах прокуратури на прокурорсько-слідчих посадах, складається з посадового окладу та інших виплат, встановлених цим Законом (ч.8 ст.81 Закону України «Про прокуратуру» у редакції від 05.01.2017).

Висновок про наявність права військового прокурора на перерахунок пенсії, за приписами Постанови №657, навіть за умови відмови видачі органом прокуратури відповідної довідки, зробив Верховний Суд у постанові від 28.09.2021 року (справа №0240/3523/18).

З огляду на те, що позивач проходив службу у військовій прокуратурі, то довідку про складові його грошового забезпечення, які належать врахуванню відповідачем при оформленні довідки про розмір грошового забезпечення повинна надати Спеціалізована прокуратура у військовій та оборонній сфері Західного регіону.

Матеріалами справи підтверджено, що відповідачу було направлено довідку, видану Спеціалізованою прокуратурою у військовій та оборонній сфері Західного регіону від 07.12.2020 року №571 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 06.09.2017 року для перерахунку пенсії позивача, однак відповідач відмовив позивачу у спірному перерахунку, покликаючись на відсутність підстав для такого проведення перерахунку пенсії.

Однак, суд першої інстанції прийшов до помилкового висновку про задоволення позовних вимог з 06.09.2017 року, враховуючи наступне.

Частина двадцята статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-VІІ (в первинній редакції) мала такий текст: «Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв'язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки».

Розділ XII «Прикінцеві положення» Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-VІІ щодо набрання ним чинності (в розрізі конкретних статей закону) неодноразово змінювався, переважна більшість статей (у т.ч. стаття 86) цього Закону набрали чинності з 15 липня 2015 року. Водночас з 15.07.2015 року втратив чинність Закон України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ (крім пункту 8 частини першої статті 15, частини четвертої статті 16, абзацу першого частини другої статті 46-2, статті 47, частини першої статті 49, частини п'ятої статті 50, частин третьої, четвертої, шостої та одинадцятої статті 50-1, частини третьої статті 51-2, статті 53 щодо класних чинів).

1 січня 2015 року набрав чинності Закон України від 28 грудня 2014 року № 76-VIII «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України», яким, з-поміж іншого, внесено такі зміни: частину вісімнадцяту статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ (діяла до 15 липня 2015 року) викладено в такій редакції: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України»;

частину двадцяту статті 86 Закону України від 14 жовтня 2014 року «Про прокуратуру» № 1697-VІІ (набрала чинності 15 липня 2015 року) викладено у такій редакції: « 20. Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України».

Отже, починаючи з 1 січня 2015 року в Україні:

жоден закон не визначав ані умов (підстав), ані порядку перерахунку пенсій за вислугу років, призначених на підставі Закону України «Про прокуратуру»;

законодавець делегував повноваження щодо встановлення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури Кабінету Міністрів України.

Кабінет Міністрів України впродовж 2015 - 2019 років не визначив умов та порядку перерахунку пенсій працівникам прокуратури.

Відповідно до частини другої статті 152 Конституції України закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.

Конституційний Суд України встановив такий порядок виконання рішення № 7-р(II)/2019:

частина двадцята статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII зі змінами не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення;

частина двадцята статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII підлягає застосуванню в первинній редакції:

« 20. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв'язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки»

Крім того, слід звернути увагу, що постанова Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 657 є чинною, а тому відсутні підстави для її незастосування. Таке рішення уряду є рішенням про «підвищення заробітної плати прокурорським працівникам».

Таким чином, позивач має право на перерахунок пенсії відповідно до статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-VІІ на підставі довідки військової прокуратури Західного регіону України № 394 від 09.09.2020 року.

Зазначений висновок узгоджується з правовою позицією, висловленою Верховним Судом у рішенні від 14 вересня 2020 року за результатами розгляду зразкової справи № 560/2120/20

Колегія суддів звертає увагу, що первинна редакція частини двадцятої статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII до 13 грудня 2019 року (дата ухвалення Конституційним Судом України рішення № 7-р(II)/2019) не набирала чинності та не застосовувалася, оскільки Законом № 76-VIII цю первинну редакцію з 01 січня 2015 року було змінено на речення «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України», - тобто ці зміни було внесені в текст статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII ще до дати набрання нею чинності (15 липня 2015 року).

Тому частина двадцята статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-VІІ (в первинній редакції, якою визначено умови та порядок перерахунку пенсії за вислугу років працівникам прокуратури) на підставі рішення Конституційного Суду України № 7-р(II)/2019 набрала чинності 13 грудня 2019 року та підлягає застосуванню починаючи з цієї дати.

Зазначений висновок відповідає позиції Верховного Суду, викладеній у постанові від 18.05.2022 року в справі №140/6501/20.

З огляду на викладене, доводи апеляційної скарги являються суттєвими і дають підстави для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального права та процесуального права, які призвели до неправильного вирішення справи, а тому рішення суду підлягає скасуванню з прийняттям нового про часткове задоволення позовних вимог.

Враховуючи результат розгляду апеляційної скарги та, виходячи із приписів ст.139 КАС України, апеляційний суд приходить до висновку про стягнення на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ПФУ в Івано-Франківській області судові витрати зі сплати судового збору за подання позовної заяви в розмірі 908 грн.

Керуючись ст.ст. 308, 315, 317, 321, 322, 325, 328 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

постановив:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області задовольнити частково.

Рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 18 лютого 2022 року у справі № 300/2392/21 скасувати і прийняти постанову, якою адміністративний ОСОБА_1 задовольнити частково.

Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Західного регіону № 571 від 07.12.2020 року.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити з 13.12.2019 року ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії на підставі довідки Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Західного регіону № 571 від 07.12.2020 року про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії з урахуванням виплачених сум.

В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківської області (ЄДРПОУ: 20551088) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 908 (дев'ятсот вісім) гривень.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків встановлених ч.5 ст.328 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя І. М. Обрізко

судді Т. В. Онишкевич

Т. І. Шинкар

Повне судове рішення складено 06.09.2022 року.