Справа № 600/6355/21-а Головуючий у 1-й інстанції: Левицький В.К.
Суддя-доповідач: Біла Л.М.
31 серпня 2022 року
м. Вінниця
Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Білої Л.М.
суддів: Гонтарука В. М. Матохнюка Д.Б.
за участю:
секретаря судового засідання: Лунь Т. С.,
позивача - ОСОБА_1
представника позивача - Гінгуляка В.М.
представника відповідачів (апелянтів) - Войцишеної Г.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції апеляційні скарги Чернівецької обласної прокуратури, Офісу Генерального прокурора на рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 05 травня 2022 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Чернівецької обласної прокуратури, Офісу Генерального прокурора, П'ятнадцятої кадрової комісії обласних прокуратур з атестації прокурорів місцевих прокуратур, військових прокуратур гарнізонів (на правах місцевих) про визнання протиправним та скасування рішення, наказу, поновлення на роботі та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу,
Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до суду із позовом до Чернівецької обласної прокуратури, Офісу Генерального прокурора та до П'ятнадцятої кадрової комісії обласних прокуратур з атестації прокурорів місцевих прокуратур, військових прокуратур гарнізонів (на правах місцевих), в якому просив:
- визнати протиправним та скасувати рішення №39 від 13.09.2021 П'ятнадцятої кадрової комісії обласних прокуратур з атестації прокурорів місцевих прокуратур, військових прокуратур гарнізонів (на правах місцевих) про неуспішне проходження прокурором атестації за результатами складання іспиту у формі анонімного тестування на загальні здібності та навички з використанням комп'ютерної техніки, яким його, визнано таким, що не пройшов атестацію;
- визнати протиправним та скасувати наказ виконувача обов'язків керівника Чернівецької обласної прокуратури №1055-к від 21.10.2021, про звільнення ОСОБА_1 з посади заступника керівника Кельменецької місцевої прокуратури Чернівецької області та органів прокуратури на підставі підпункту 2 пункту 19 розділу II Прикінцеві і перехідні положення Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо першочергових заходів із реформи органів прокуратури" з 23.10.2021;
- поновити ОСОБА_1 на роботі в органах Чернівецької обласної прокуратури на посаді рівнозначній посаді заступника керівника Кельменецької місцевої прокурату Чернівецької області;
- стягнути з Чернівецької обласної прокуратури на користь ОСОБА_1 середній заробіток за час вимушеного прогулу з 24.10.2021;
- допустити до негайного виконання рішення суду в частині поновлення його на посаді та в частині стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу.
Рішенням Чернівецького окружного адміністративного суду від 05 травня 2022 року позов задоволено в повному обсязі.
Не погоджуючись із рішенням суду першої інстанції, відповідачі - Чернівецька обласна прокуратура та Офіс Генерального прокурора, подали апеляційні скарги, в яких просять суд скасувати вказане рішення та прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволенні адміністративного позову.
В обґрунтування апеляційної скарги апелянти послались на неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального права, порушення норм процесуального права, що, на їх думку, призвело до неправильного вирішення спору.
Позивач подав письмовий відзив на скарги відповідачів, в якому заперечив доводи скаржників та просив відмовити в задоволенні апеляційних скарг.
Прокурор в судовому засіданні вимоги апеляційних скарг підтримала та просила суд їх задовольнити.
Позивач та представник позивача щодо задоволення апеляційних скарг заперечували та просили відмовити у їх задоволенні.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення позивача та прокурора, дослідивши матеріали справи, перевіривши доводи апеляційних скарг, колегія суддів дійшла наступних висновків.
Як вірно встановлено судом першої інстанції та підтверджено під час апеляційного розгляду справи, позивач працював в органах прокуратури на різних посадах з 18.04.2007 по 23.10.2021, що підтверджується копією трудової книжки (т.1 а.с. 19-21).
Наказом прокурора Чернівецької області від 14.12.2015 № 1215-к позивача призначено на посаду заступника керівника Кельменецької місцевої прокуратури Чернівецької області з 15.12.2015 (т.1 а.с. 61).
Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо першочергових заходів із реформи органів прокуратури" від 19.09.2019 року №113-ІХ запроваджено реформування системи органів прокуратури.
Відповідно до пункту 6 розділу ІІ Закону №113-ІХ з дня набрання чинності цим Законом усі прокурори Генеральної прокуратури України, регіональних прокуратур, місцевих прокуратур, військових прокуратур вважаються такими, що персонально попереджені у належному порядку про можливе майбутнє звільнення з посади на підставі пункту 9 частини першої статті 51 Закону України "Про прокуратуру".
Пунктом 10 розділу ІІ Закону №113-ІХ встановлено, що прокурори та слідчі органів прокуратури, зазначені в підпунктах 1-4 пункту 7 цього розділу, мають право у строк, визначений Порядком проходження прокурорами атестації, подати Генеральному прокурору заяву про переведення на посаду прокурора в Офісі Генерального прокурора, обласних прокуратурах, окружних прокуратурах. У заяві також повинно бути зазначено про намір пройти атестацію, надано згоду на обробку персональних даних, на застосування процедур та умов проведення атестації. Форма та порядок подачі заяви визначаються Порядком проходження прокурорами атестації.
08.10.2019 позивачем на ім'я Генерального прокурора подано заяву про переведення його на посаду прокурора в окружній прокуратурі та про намір пройти атестацію. Відповідно до змісту цієї заяви позивач підтвердив, що усвідомлює та погоджується, що у разі неуспішного проходження будь-якого з етапів атестації, передбаченого Порядком, а також за умови настання однієї з підстав, передбачених пунктом 19 розділу ІІ "Прикінцеві і перехідні положення" Закону №113, його буде звільнено з посади прокурора (т. 1 а.с. 63, 154).
Наказом Генерального прокурора від 10.09.2020 № 424 "Про створення третьої кадрової комісії обласних прокуратур з атестації прокурорів місцевих прокуратур, військових прокуратур гарнізонів (на правах місцевих)" утворено Третю кадрову комісію обласних прокуратур.
В подальшому, позивачем успішно складено іспит у формі анонімного тестування з використанням комп'ютерної техніки з метою виявлення знань та умінь у застосуванні закону, відповідності здійснювати повноваження прокурора, у зв'язку з чим його допущено до проходження наступного етапу атестації - складання іспиту у формі анонімного тестування на загальні здібності та навички із використанням комп'ютерної техніки.
За результатом складання 09.11.2020 іспиту на другому етапі атестації у формі анонімного тестування на загальні здібності та навички з використанням комп'ютерної техніки (другий етап атестації) позивач набрав 91 бал, що є менше прохідного балу для успішного складання іспиту (93), що підтверджується відомостями про результати тестування на загальні здібності та навички з використанням комп'ютерної техніки (т. 1 а.с. 156-157).
09.11.2020 позивач подав до Третьої кадрової комісії заяву з проханням надати можливість повторно скласти іспит у формі анонімного тестування на загальні здібності та навички з використанням комп'ютерної техніки, оскільки під час здачі іспиту персональний комп'ютер відведений для тестування працював некоректно. Аналогічного змісту позивач подав заяву до Третьої кадрової комісії 16.11.2021 (т. 1 а.с. 25-27, 207-208, 209-214) .
Протоколом № 11 засідання Третьої кадрової комісії обласних прокуратур з атестації прокурорів місцевих прокуратур, військових прокуратур гарнізонів (на правах місцевих) від 19.11.2020 прийнято рішення, згідно якого виключено позивача зі списку осіб, які не склали іспит у формі анонімного тестування на загальні здібності та навички з використанням комп'ютерної техніки. Призначено нову дату складання іспиту у формі анонімного тестування на загальні здібності та навички з використанням комп'ютерної техніки (т. 1 а.с. 167 - 191).
23.11.2020 позивачу на його електронну пошту надійшов електронний лист від Третьої кадрової комісії з атестації прокурорів місцевих прокуратур, військових прокуратур гарнізонів (на правах місцевих), в якому повідомлено, що заяву щодо можливості повторної здачі іспиту у формі анонімного тестування на загальні здібності та навички з використанням комп'ютерної техніки задоволено. Призначено нову дату складання іспиту у формі анонімного тестування на загальні здібності та навички. Інформацію щодо місця та дата складання вказаного іспиту буде розміщено на офіційному вебсайті Офісу Генерального прокурора (т. 1 а.с. 28).
В подальшому, згідно акту приймання-передачі протоколів засідань Третьої кадрової комісії, інших матеріалів з атестації прокурорів місцевих прокуратур, військових прокуратур гарнізонів (на правах місцевих) від 18.01.202021 та без номеру, головою комісії ОСОБА_2 передано, а начальником Департаменту кадрової роботи та державної служби Офісу Генерального прокурора Яновичем С.В. прийнято матеріали атестації (відомості, протоколи, заяви тощо) Третьої кадрової комісії стосовно прокурорів, щодо яких прийнято рішення про призначення нового часу складання іспиту у формі анонімного тестування на загальні здібності та навички з використанням комп'ютерної техніки (т. 1 а.с. 215 - 218).
Наказом Генерального прокурора від 16.07.2021 №236 "Про визнання такими, що втратили чинність, наказів Генерального прокурора про створення кадрових комісій обласних прокуратур з атестації прокурорів місцевих прокуратур, військових прокуратур гарнізонів (на правах місцевих)" визнано таким, що втратив чинність наказ Генерального прокурора від 10.09.2020 № 424 "Про створення Третьої кадрової комісії обласних прокуратур з атестації прокурорів місцевих прокуратур, військових прокуратур гарнізонів (на правах місцевих)" (т. 2 а.с. 162).
Наказом Генерального прокурора від 22.07.2021 №239 "Про створення П'ятнадцятої кадрової комісії обласних прокуратур з атестації прокурорів місцевих прокуратур, військових прокуратур гарнізонів (на правах місцевих)" утворено П'ятнадцяту кадрову комісію обласних прокуратур.
На підставі листа П'ятнадцятої кадрової комісії № 06/3/2-3039вн-21 від 11.08.2021, згідно акту приймання-передачі матеріалів з атестації прокурорів місцевих прокуратур, військових прокуратур гарнізонів (на правах місцевих) без дати та без номеру, начальником Департаменту кадрової роботи та державної служби Офісу Генерального прокурора Яновичем С.В. передано, а головою П'ятнадцятої кадрової комісії прийнято матеріали атестації (відомості, протоколи, заяви тощо) першої кадрової комісії стосовно прокурорів, щодо яких прийнято рішення про призначення нового часу складання іспиту у формі анонімного тестування на загальні здібності та навички з використанням комп'ютерної техніки (т. 1 а.с. 243).
05.08.2021 Офіс Генерального прокурора направив на адресу П'ятнадцятої кадрової комісії для розгляду інформацію про результатами вивчення питання щодо призначення нового часу (дати) іспиту на загальні здібності та навички прокурорам місцевих прокуратур, які 02.11.2020 - 09.11.2020 брали участь у тестуванні (т. 1 а.с. 219 - 241).
Відповідно до протоколу від 13.09.2021 №11 П'ятнадцятою кадровою комісією прийнято рішення про неуспішне проходження прокурорами атестації за результатами складання іспиту у формі анонімного тестування на загальні здібності та навички з використанням комп'ютерної техніки у зв'язку з набранням балів, що є менше прохідного балу для успішного складання іспиту. До цього переліку осіб, які не успішно пройшли атестацію включено позивача (т. 2 а.с. 75-128).
Рішенням п'ятнадцятої кадрової комісії обласних прокуратур з атестації прокурорів місцевих прокуратур, військових прокуратур гарнізонів (на правах місцевих) № 39 від 13.09.2021 «Про неуспішне проходження прокурором атестації», позивача не допущено до етапу проходження співбесіди та припинено його участь в атестації.
На підставі вказаного, наказом Чернівецької обласної прокуратури №1055-к від 21.10.2021 "Про звільнення ОСОБА_3 " позивача звільнено з посади заступник керівника Кельменецької місцевої прокуратури Чернівецької області та з органів прокуратури на підставі підпункту 2 пункту 19 розділу II "Прикінцеві і перехідні положення" Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо першочергових заходів із реформи органів прокуратури" з 23.10.2021 у зв'язку із рішенням кадрової комісії про неуспішне проходження атестації (т. 1 а.с. 57).
Вважаючи протиправними рішення П'ятнадцятої кадрової комісії № 39 від 13.09.2021 року «Про неуспішне проходження прокурорами атестації» та наказ виконувача обов'язків керівника Чернівецької обласної прокуратури №1055-к від 21.10.2021 «Про звільнення ОСОБА_1 », позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, колегія суддів зазначає наступне.
Законом України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 року №1697-VII (далі - Закон №1697-VII) визначені правові засади організації і діяльності прокуратури України, статус прокурорів, порядок здійснення прокурорського самоврядування, а також систему прокуратури України визначає Закон України "Про прокуратуру".
Згідно ст.4 Закону №1697-VII організація та діяльність прокуратури України, статус прокурорів визначаються Конституцією України, цим та іншими законами України, чинними міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 16 Закону №1697-VII встановлено, що незалежність прокурора забезпечується, зокрема, особливим порядком його призначення на посаду, звільнення з посади, притягнення до дисциплінарної відповідальності.
До Закону України "Про прокуратуру", були внесені зміни Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо першочергових заходів із реформи органів прокуратури" від 19 вересня 2019 року №113-IX (діє з 25 вересня 2019 року).
В тексті Закону №1697-VII слова "Генеральна прокуратура України", "регіональні прокуратури", "місцеві прокуратури" замінено відповідно на "Офіс Генерального прокурора", "обласні прокуратури", "окружні прокуратури".
Згідно пунктів 6, 7 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №113-ІХ, з дня набрання чинності цим Законом усі прокурори Генеральної прокуратури України, регіональних прокуратур, місцевих прокуратур, військових прокуратур вважаються такими, що персонально попереджені у належному порядку про можливе майбутнє звільнення з посади на підставі пункту 9 частини першої статті 51 Закону України "Про прокуратуру". Прокурори, які на день набрання чинності цим Законом займають посади прокурорів у Генеральній прокуратурі України, регіональних прокуратурах, місцевих прокуратурах, військових прокуратурах, можуть бути переведені на посаду прокурора в Офісі Генерального прокурора, обласних прокуратурах, окружних прокуратурах лише у разі успішного проходження ними атестації, яка проводиться у порядку, передбаченому цим розділом.
Пунктом 10 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №113-ІХ, встановлено, що прокурори Генеральної прокуратури України, регіональних прокуратур, місцевих прокуратур, військових прокуратур (у тому числі ті, які були відряджені до Національної академії прокуратури України для участі в її роботі на постійній основі) мають право в строк, визначений Порядком проходження прокурорами атестації, подати Генеральному прокурору заяву про переведення на посаду прокурора в Офісі Генерального прокурора, обласних прокуратурах, окружних прокуратурах. У заяві також повинно бути зазначено про намір пройти атестацію, надано згоду на обробку персональних даних, на застосування процедур та умов проведення атестації. Форма та порядок подачі заяви визначаються Порядком проходження прокурорами атестації.
Відповідно до п.11 Розділу II "Прикінцеві і перехідні положення" Закону №113-IX, атестація прокурорів проводиться кадровими комісіями офісу Генерального прокурора, кадровими комісіями обласних прокуратур.
Пунктом 14 Розділу II "Прикінцеві і перехідні положення" Закону №113-IX, графік проходження прокурорами атестації встановлює відповідна кадрова комісія. Атестація проводиться прозоро та публічно, у присутності прокурора, який проходить атестацію. Перебіг усіх етапів атестації фіксується за допомогою технічних засобів відео - та звукозапису.
На виконання вимог Закону №113-IX, наказом Генерального прокурора №221 від 03.10.2019 затверджено Порядок проходження прокурорами атестації (далі - Порядок №221).
Відповідно до п. п. 1, 6 розділу І Порядку проходження прокурорами атестації, атестація прокурорів - це встановлена розділом II "Прикінцеві і перехідні положення" Закону № 113-ІХ та цим Порядком процедура надання оцінки професійній компетентності, професійній етиці та доброчесності прокурорів Генеральної прокуратури України, регіональних прокуратур, місцевих прокуратур і військових прокуратур.
Атестація включає такі етапи:
1) складання іспиту у формі анонімного тестування з використанням комп'ютерної техніки з метою виявлення рівня знань та умінь у застосуванні закону, відповідності здійснювати повноваження прокурора;
2) складання іспиту у формі анонімного тестування на загальні здібності та навички з використанням комп'ютерної техніки;
3) проведення співбесіди з метою виявлення відповідності прокурора вимогам професійної компетентності, професійної етики та доброчесності. Для оцінки рівня володіння практичними уміннями та навичками прокурори виконують письмове практичне завдання.
З матеріалів справи встановлено, що позивач на виконання наведених вимог законодавства подав Генеральному прокурору заяву про переведення на посаду прокурора в окружну прокуратуру.
Відповідно до Графіку, затвердженого рішенням першої, другої, третьої та четвертої кадрових комісій обласних прокуратур з атестації прокурорів місцевих прокуратур, військових прокуратур гарнізонів (на правах місцевих) від 09 жовтня 2020 року, позивач пройшов перший етап атестації - складання іспиту у формі анонімного тестування з використанням комп'ютерної техніки з метою виявлення рівня знань та умінь у застосуванні закону.
Рішенням першої, другої, третьої та четвертої кадрових комісій обласних прокуратур з атестації прокурорів місцевих прокуратур, військових прокуратур гарнізонів (на правах місцевих) 27 жовтня 2020 року затверджено Графік проходження другого етапу - складання іспиту у формі анонімного тестування на загальні здібності та навички з використанням комп'ютерної техніки.
За результатом складання 09.11.2020 іспиту у формі анонімного тестування на загальні здібності та навички з використанням комп'ютерної техніки (другий етап атестації) позивач набрав 91 бал, що є менше прохідного балу для успішного складання іспиту (93).
09.11.2020 року, позивач звернувся до Третьої кадрової комісії (уповноважений орган на момент складення іспиту) з відповідною заявою про надання йому можливості повторно скласти іспит у формі анонімного тестування на загальні здібності та навички з використанням комп'ютерної техніки, оскільки під час здачі іспиту програмне забезпечення на відведеному персональному комп'ютері функціонувало некоректно, періодично ставався збій в роботі програми для тестування.
Згідно протоколу №11 від 19.11.2020, враховуючи доводи заявника, конкретні обставини та додані документи, Третя кадрова комісія дійшла висновку про наявність об'єктивних та поважних причин, які вплинули на перебіг і результат складання іспиту. Комісія вирішила, керуючись п. 7 розділу 1 Порядку проходження прокурорами атестації, затвердженого наказом Генерального прокурора від 03.10.2019 № 221, заяву позивача задовольнити, призначити новий час та дату складання іспиту. 23.11.2020 позивачу на його електронну пошту надійшов електронний лист від Третьої кадрової комісії з атестації прокурорів місцевих прокуратур, військових прокуратур гарнізонів (на правах місцевих) в якому повідомлено, що заяву щодо можливості повторної здачі іспиту у формі анонімного тестування на загальні здібності та навички з використанням комп'ютерної техніки задоволено. Новий час та дата складання іспиту будуть оприлюднені на офіційному вебсайті Офісу Генерального прокурора.
Разом із тим, Генеральним прокурором 16 липня 2021 року видано наказ № 236 "Про визнання такими, що втратили чинність, наказів Генерального прокурора про створення кадрових комісій обласних прокуратур з атестації прокурорів місцевих прокуратур, військових прокуратур гарнізонів (на правах місцевих)", яким визнано таким, що втратив чинність наказ Генерального прокурора від 10.09.2020 № 424 "Про створення Третьої кадрової комісії обласних прокуратур з атестації прокурорів місцевих прокуратур, військових прокуратур гарнізонів (на правах місцевих)".
Натомість, наказом Генерального прокурора від 22 липня 2021 року №239 "Про створення П'ятнадцятої кадрової комісії обласних прокуратур з атестації прокурорів місцевих прокуратур, військових прокуратур гарнізонів (на правах місцевих)" з метою здійснення атестації прокурорів місцевих прокуратур, військових прокуратур гарнізонів (на правах місцевих) створено П'ятнадцяту кадрову комісію обласних прокуратур з атестації прокурорів місцевих прокуратур, військових прокуратур гарнізонів (на правах місцевих) (далі - П'ятнадцята кадрова комісія).
П'ятнадцятою кадровою комісією також з часу створення не призначено позивачу нову дату складання іспиту у формі анонімного тестування на загальні здібності та навички з використанням комп'ютерної техніки.
Незважаючи на наявність рішення Третьої кадрової комісії, зазначене у протоколі №11 від 19.11.2020, яким вирішено, що складання іспиту позивачем 09.11.2020 року не відбулося та необхідно призначити новий час (дату) його складання, у порушення вимог п.7 Порядку проходження прокурорами атестації, 13.09.2021 П'ятнадцятою кадровою комісією обласних прокуратур прийнято рішення №39 "Про неуспішне проходження прокурором атестації" про те, що заступник керівника Кельменецької місцевої прокуратури Чернівецької області ОСОБА_1 неуспішно пройшов атестацію.
Пунктом 12 Порядку роботи кадрових комісій, затвердженого наказом Генерального прокурора України від 17.10.2019 №233, передбачено, що рішення про неуспішне проходження атестації повинно бути мотивованим із зазначенням обставин, що вплинули на його прийняття.
Колегія суддів зазначає, що в порушення вказаних вимог, у рішенні П'ятнадцятої кадрової комісії від 13.09.2021 №39 наявне лише посилання на результати складання іспиту позивачем 09.11.2020. Водночас, відсутня будь-яка мотивація із зазначенням обставин, що вплинули на прийняття такого рішення, враховуючи наявність протоколу Третьої кадрової комісії від 19.11.2020 №11 щодо призначення нових часу та дати складання іспиту.
Отже, на переконання суду апеляційної інстанції, суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що новостворена П'ятнадцята кадрова комісія, приймаючи рішення про неуспішне проходження позивачем атестації використала, як підставу, результати складання іспиту 09.11.2020, який рішенням Третьої кадрової комісії визнано таким, що не відбувся.
Крім того, варто наголосити, що члени П'ятнадцятої кадрової комісії не були присутні під час складання іспиту позивачем, чим також порушили п. 4 розділу II Порядку проходження прокурорами атестації, яким передбачено, що тестування проходить автоматизовано за присутності членів відповідної кадрової комісії.
З огляду на вищенаведені обставини та правові норми чинного законодавства, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що результати іспиту, які стали підставою для прийняття рішення П'ятнадцятою кадровою комісією від 13.09.2021 №39, не можна вважати такими, що в дійсності відображають рівень здібностей, знань і навичок з використанням комп'ютерної техніки позивача, оскільки технічні причини могли негативно вплинути на результати тестування.
Таким чином, колегія суддів вважає, що вказаним рішенням П'ятнадцятої кадрової комісії порушено право позивача на можливість проходження атестації відповідно до порядку, встановленого Законом України № 113-ІХ та Порядком проходження прокурорами атестації.
Згідно частини другої статті 6 КАС України, суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
Відповідно до частини першої статті 17 Закону України "Про виконання рішення та застосування практики Європейського Суду з прав людини" суди України застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основних свобод та протоколи до неї і практику Європейського суду, як джерела права.
Європейський суд з прав людини у своєму рішенні від 20.10.2011 у справі "Рисовський проти України" (заява №29979/04) підкреслив особливу важливість принципу "належного урядування", який передбачає, що в разі, коли йдеться про питання загального інтересу, зокрема, якщо справа впливає на такі основоположні права людини, як майнові права, державні органи повинні діяти вчасно та в належний і якомога послідовніший спосіб.
Також Європейський суд з прав людини у справі "Лелас проти Хорватії" зазначив, що державні органи, які не впроваджують або не дотримуються своїх власних процедур, не повинні мати можливість отримувати вигоду від своїх протиправних дій або уникати своєчасного виконання своїх обов'язків.
Ризик будь-якої помилки державного органу повинен покладатися на саму державу, а помилки не можуть виправлятися за рахунок осіб, яких вони стосуються (рішення у справі "Пінкова та Пінк проти Чеської Республіки", "Ґаші проти Хорватії", "Трґо проти Хорватії").
Проте, як встановлено судом в ході розгляду справи, Офіс Генерального прокурора та створені ним кадрові комісії недотримувалися власних встановлених процедур, оскільки ще 19.11.2020 Третя кадрова комісія визнала іспит від 09.11.2020 для позивача таким, що не відбувся і визнала необхідність призначення нової дати його складання, а майже через рік - 13.09.2021 П'ятнадцята кадрова комісія, на підставі результатів цього ж іспиту, прийняла рішення про неуспішне проходження позивачем атестації.
Таким чином, виходячи з вищевикладеного, судова колегія приходить до висновку, що рішення П'ятнадцятої кадрової комісії обласних прокуратур з атестації прокурорів місцевих прокуратур, військових прокуратур гарнізонів (на правах місцевих) від 13.09.2021 №39 "Про неуспішне проходження прокурором атестації" є передчасним та таким, що підлягало скасуванню.
Водночас, згідно матеріалів справи встановлено, що оскаржуване рішення комісії П'ятнадцятої кадрової комісії надійшло до Чернівецької обласної прокуратури та стало підставою для прийняття виконуючим обов'язки керівника Чернівецької обласної прокуратури наказу від 21.10.2021 №1055-к про звільнення позивача з посади заступника керівника Кельменецької місцевої прокуратури Чернівецької області на підставі п.п. 2 п. 19 розділу II "Прикінцеві та Перехідні положення" Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо першочергових заходів із реформи органів прокуратури" з 23.10.2021.
Оскільки, підставою звільнення позивача фактично слугувало рішення П'ятнадцятої кадрової комісії від 13.09.2021 №39, тому суд першої інстанції дійшов правильного висновку, що наказ виконуючого обов'язки керівника Чернівецької обласної прокуратури від 21.10.2021 №1055-к пов'язаний виключно з висновками П'ятнадцятої кадрової комісії про неуспішне проходження атестації позивачем, а тому є протиправним та підлягає скасуванню.
Відповідно до абз. 1 ст. 235 КЗпП України у разі звільнення без законної підстави або незаконного переведення на іншу роботу, у тому числі у зв'язку з повідомленням про порушення вимог Закону України "Про запобігання корупції" іншою особою, працівник повинен бути поновлений на попередній роботі органом, який розглядає трудовий спір.
Враховуючи, що позивача було протиправно звільнено із займаної посади, останній підлягає поновленню на публічній службі на посаді прокурора Чернівецької місцевої прокуратури Чернівецької області.
Разом з тим, суд апеляційної інстанції зауважує про помилкове визначення судом першої інстанції дати, з якої позивача необхідно поновити на публічній службі.
Так, позивача було звільнено з посади наказом виконувача обов'язків керівника обласної прокуратури №1055-к від 21.10.2021 року з 23.10.2021 року.
Як встановлено судом апеляційної інстанції, розпорядженням Кабінету Міністрів України від 30.09.2020 року № 1191-р "Про перенесення робочих днів у 2021 році" з метою забезпечення раціонального використання робочого часу і створення сприятливих умов для святкування у 2021 році, серед іншого, 14 жовтня - Дня захисника України, рекомендовано керівникам підприємств, установ та організацій для працівників, яким установлено п'ятиденний робочий тиждень із двома вихідними днями в суботу та неділю, перенести у 2021 році в порядку та на умовах, визначених законодавством, робочі дні, окрім інших, з п'ятниці 15 жовтня на суботу 23 жовтня.
Отже, останній робочий день позивача був суботою, коли органи прокуратури відпрацьовували святковий робочий день.
Відповідно до ст. 241-1 КЗпП України строки виникнення і припинення трудових прав та обов'язків обчислюються роками, місяцями, тижнями і днями. Строк, обчислюваний роками, закінчується у відповідні місяць і число останнього року строку. Строк, обчислюваний місяцями, закінчується у відповідне число останнього місяця строку. Якщо кінець строку, обчислюваного місяцями, припадає на такий місяць, що відповідного числа не має, то строк закінчується в останній день цього місяця. Строк, обчислюваний тижнями, закінчується у відповідний день тижня. Коли строки визначаються днями, то їх обчислюють з дня, наступного після того дня, з якого починається строк. Якщо останній день строку припадає на святковий, вихідний або неробочий день, то днем закінчення строку вважається найближчий робочий день.
Таким чином, позивач підлягає поновленню на посаді в прокуратурі з наступного за звільненням робочим днем, а саме з 25.10.2021 року, а рішення суду першої інстанції зміні в цій частині.
При цьому, вказана обставина, не може бути підставою для встановлення помилковості висновків суду першої інстанції, оскільки протиправність дій відповідачів та відповідно правомірність доводів позивача засвідчується сукупністю фактів, встановлених в ході розгляду справи.
Аналізуючи доводи апеляційних скарг, щодо відсутності підстав для стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу, колегія суддів вказує наступне.
Згідно довідки Чернівецької обласної прокуратури від 19.11.2021 № 21-394вих-22, розмір середньоденної заробітної позивача складає 457,28 грн.
Як було зазначено вище, позивача звільнено 23.10.2021 року (останній робочий день). Виходячи із поняття вимушеного прогулу, кількість днів вимушеного прогулу визначається з дня звільнення та до винесення судом рішення про поновлення на роботі звільненого працівника, в даному випадку з 24.10.2021 по 05.05.2022 та становить 135 робочих днів.
Враховуючи вищевикладене, стягненню на користь позивача з відповідача, Чернівецької обласної прокуратури, підлягає сума грошового забезпечення за час вимушеного прогулу з 24.10.2021 по 05.05.2022 року (135 робочих (календарних) днів) в розмірі 61732,80 грн (135 робочих днів Х 457,28 грн).
Відтак, підсумовуючи викладене, колегія суддів відзначає, що висновки суду першої інстанції по суті спору частково не відповідають встановленим у справі обставинам, а тому апеляційні скарги відповідачів необхідно задовольнити частково, а рішення суду першої інстанції змінити в частині визначення дати поновлення позивача на посаді.
При цьому, вказана обставина, не може бути підставою для встановлення помилковості висновків суду першої інстанції та не є підставою для скасування ухваленого рішення.
Відповідно до п.2 ч.1 ст.315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення.
Згідно з ч.1 ст.317 КАС України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є зокрема неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.
Відповідно до ч.4 ст.317 КАС України зміна судового рішення може полягати в доповненні або зміні його мотивувальної та (або) резолютивної частини.
Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 317, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд
апеляційні скарги Чернівецької обласної прокуратури, Офісу Генерального прокурора задовольнити частково.
Рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 05 травня 2022 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Чернівецької обласної прокуратури, Офісу Генерального прокурора, П'ятнадцятої кадрової комісії обласних прокуратур з атестації прокурорів місцевих прокуратур, військових прокуратур гарнізонів (на правах місцевих) про визнання протиправним та скасування рішення, наказу, поновлення на роботі та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу змінити в частині визначення дати поновлення на посаді з 24.10.2021 року на 25.10.2021 року.
В іншій частині рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 05 травня 2022 року залишити без змін.
Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст.ст.328, 329 КАС України.
Постанова суду складена в повному обсязі 05 вересня 2022 року.
Головуючий Біла Л.М.
Судді Гонтарук В. М. Матохнюк Д.Б.