Рішення від 06.09.2022 по справі 400/4749/21

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 вересня 2022 р. справа № 400/4749/21

м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Мороза А.О., у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, в письмовому провадженні, розглянув адміністративну справу

за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,

до відповідачаМиколаївського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, вул. Спаська, 33, м. Миколаїв, 54001,

провизнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (надалі - позивач) звернувся з позовом до Миколаївського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (надалі - відповідач), в якому просить суд:

- визнати протиправними дiї відповідача щодо відмови у пiдготовцi та наданнi до Головного управлiння Пенсiйного фонду України в Миколаївськiй областi довiдки про розмiр грошового забезпечення станом на 05.03.2019 року, у вiдповiдностi до вимог статей 43 i 63 Закону України від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ "Пpo пенсiйне забезпечення осiб, звільнених з військової служби, та деяких iнших осiб", положень постанови Кабiнету Miністрів України від 30.08.2017 року № 704 "Про грошове забезпечення вiйськовослужбовцiв, осiб рядового i начальницького складу та деяких iнших осiб", iз обов'язковим зазначенням вiдомостей про розмiри щомісячних додаткових видiв грошового забезпечення (надбавки, доплати, пiдвищення) та премії, для проведення з 01.04.2019 року перерахунку основного розмiру пенсiї;

- зобов'язати відповідача пiдготувати та надати до Головного управлiння Пенсійного фонду України в Миколаївськiй області нову довідку про розмiр грошового забезпечення позивача станом на 05.03.2019 року, у вiдповiдностi до вимог статей 43 i 63 Закону України від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ "Пpo пенсiйне забезпечення осiб, звільнених з військової служби, та деяких iнших осiб", положень постанови Кабiнету Miністрів України від 30.08.2017 року № 704 "Про грошове забезпечення вiйськовослужбовцiв, осiб рядового i начальницького складу та деяких iнших осiб", iз обов'язковим зазначенням вiдомостей про розмiри щомісячних додаткових видiв грошового забезпечення (надбавки, доплати, пiдвищення) та премії, для проведення з 01.04.2019 року перерахунку основного розмiру його пенсiї.

Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що відповідач протиправно відмовив у підготовці та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з зазначенням у ній щомісячних додаткових видів грошового забезпечення з урахуванням листа ДФМОУ від 14.01.2020 року № 248/8(з)/11, яким позивачу надіслано копiю рiшення Miністpa оборони України вiд 28.12.2018 року № 248/9240 щодо розмiру надбавки за особливостi проходження служби з 01.01.2019 року. Так, абзацом четвертим п. 1 телеграми Mіністpa оборони України від 28.12,2018 року № 248/9240 з 01.01.2019 року встановлено надбавку за особливостi проходження служби в мінімальному розмiрi - 65 вiдсоткiв посадового окладу, окладу за вiйськове звання та надбавки за вислугу poків. Також листом вiд 24.12.2020 року позивачу повiдомлено, що у 2019 роцi розмiри щомісячної премії вiйськовослужбовцям Збройних Сил України встановлювалися згiдно рiшення Miністpa оборони України від 28.12.2018 року № 248/9240.

Відповідач надав відзив на позовну заяву, в якому в задоволенні вимог позивача просить відмовити. У відзиві відповідач зазначив, що позивач отримує пенсію за вислугу років з 04.10.2018 року. З дня призначення позивачу пенсії до теперішнього часу Кабінетом Міністрів України не приймались рішення щодо перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", списків з Головного управління Пенсійного фонду України В Миколаївській області не надходило. Відповідач наголошує, що рішення у справі № 826/3858/18, яким були визнані протиправними та нечинними пункти 1 та 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", жодним чином не впливає на права позивача, оскільки зазначені пункти стосувались осіб, яким було призначено пенсії до 01.03.2018 року. Натомість, позивачу призначено пенсію за вислугу років після 01.03.2018 року виходячи з таких видів грошового забезпечення: окладу за військовим званням, посадовим окладом, надбавки за вислугу років, середній розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, які були призначені шляхом ділення загальної суми щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки за особливості проходження служби, надбавки за роботу, що передбачає доступ до державної таємниці та премії) за останні шість місяців служби перед звільненням.

Суд відкрив провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

Суд розглянув справу відповідно до вимог ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України) без проведення судового засідання, в порядку письмового провадження, на підставі матеріалів справи.

Вирішуючи спір, суд враховує наступне.

Позивачу з 01.09.2018 року призначена пенсія за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Як вказує відповідач, що не заперечується позивачем, грошове забезпечення для обчислення пенсії позивача містило такі складові:

- посадовий оклад;

- оклад за військове звання;

- процентна надбавка за вислугу років;

- середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення, у тому числі надбавка за особливості проходження служби, надбавка за роботу, що передбачає доступ до державної таємниці та премія.

31.01.2021 року позивач звернувся до відповідача із заявою щодо включення в довідку про розмір грошового забезпечення додаткових видів грошового забезпечення, а саме надбавки за особливостi проходження служби в мінімальному розмірі - 65 вiдсоткiв посадового окладу, окладу за вiйськове звання та надбавки за вислугу poків для перерахунку з 01.04.2019 року пенсії відповідно до листа ДФМОУ від 14.01.2020 року № 248/8(з)/11.

В лютому 2021 року відповідач повідомив позивача про відсутність правових підстав для складання довідки про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 року для перерахунку пенсії. Зазначив, що з дня призначення позивачу пенсії (01.09.2018 року) до теперішнього часу Кабінетом Міністрів України не приймалися рішення щодо перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", списків з Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, як це передбачено Порядком № 45, не надходило.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі є Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" № 2262-ХІІ від 01.01.1992 року (надалі - Закон № 2262-ХІІ).

Статтею 43 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентує ст. 63 Закону № 2262-ХІІ, згідно з якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

30.08.2017 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", яка набрала чинності 01.03.2018 року (надалі - Постанова № 704).

Зазначеною постановою затверджені, зокрема, тарифна сітка розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 1; схема тарифних коефіцієнтів за військовим (спеціальним) званням військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 14.

Пунктом 2 Постанови № 704 встановлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Після 01.03.2018 року грошове забезпечення військовослужбовців не підвищувалось, а Кабінет Міністрів України не приймав інших рішень щодо перерахунку пенсій військовослужбовців.

Частина 18 ст. 43 Закону № 2262-ХІІ встановлює, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Як встановлено судом, оскільки позивач 31.08.2018 року звільнений з військової служби, грошове забезпечення він отримував відповідно до Постанови № 704. Відповідно, пенсія також обрахована із складових грошового забезпечення, встановлених Постановою № 704.

Посилання позивача в обґрунтування підстав для видачі довідки про грошове забезпечення станом на 05.03.2019 року на судове рішення у справі № 826/3858/18, яким було визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", є помилковими, оскільки зазначене судове рішення стосувалося осіб, яким було призначено пенсію до 01.03.2018 року та пенсія яких була перерахована лише із трьох складових грошового забезпечення: окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років.

Отже, обставини справи викладені у судовому рішенні Верховного Суду у справі № 826/3858/18, не є подібними до обставин у цій справі.

Відповідно до пп. 1, 2 п. 5 Постанови № 704, надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання:

- установлювати надбавку за особливості проходження служби військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) та особам рядового і начальницького складу в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років;

- здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків (для військовослужбовців розвідувальних органів - не менш як 30 відсотків) посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.

Позивачу для обчислення пенсії були включені відомості про розміри як основних, так і щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавка за особливості проходження служби, надбавка за роботу, що передбачає доступ до державної таємниці та премія), що не заперечується позивачем.

Щодо посилання позивача на телеграму Міністра оборони України від 28.12.2018 року № 248/9240, якою з 01.01.2019 року встановлено виплату у більшому розмірі додаткових видів грошового забезпечення, зокрема надбавки за особливостi проходження служби та премії, суд зазначає наступне.

Премія має тимчасовий характер. Виплата премії дозволена за наявності підстав тільки в межах видатків, передбачених у кошторисі Міністерства оборони України для грошового забезпечення військовослужбовців у відповідному бюджетному році.

При цьому, розмір такої премії для конкретного військовослужбовця заздалегідь не є фіксованим, а здебільшого залежить від якості та особливостей проходження ним військової служби.

Щодо надбавки за особливості проходження служби, то згідно Постанови № 704, порядок та умови виплати такої надбавки мають визначати керівники державних органів залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов'язків за посадою.

Суд звертає увагу, що телеграма Міністра оборони України № 248/9240 від 28.12.2018 року не є рішенням Кабінету Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення або про введення нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премій, із прийняттям якого пов'язаний обов'язок відповідача оформити нову довідку про розмір грошового забезпечення.

Зазначена телеграма є відомчим, внутрішнім документом, який носить тимчасовий характер, не містить нормативно-правових приписів та не породжує будь-яких правових підстав для позивача.

До того ж, встановлені зазначеною телеграмою премії не можуть розповсюджуватися на колишніх військовослужбовців.

Аналогічний висновок викладено Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 13.05.2020 року у справі № 592/5164/16-а.

Суд вважає за необхідне зазначити, що визначення конкретних розмірів додаткових видів грошового забезпечення у спірних правовідносинах є дискреційними повноваженнями Миколаївського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки.

Крім того, предметом даного спору є відмова відповідача у підготовці та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області нової довідки про розмір грошового забезпечення позивача станом на 05.03.2019 року, із зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, а не дослідження конкретних розмірів додаткових видів грошового забезпечення в межах, визначених законодавством.

Позивачем не надано доказів на підтвердження того, що відповідачем невірно визначено складові грошового забезпечення позивача, як основних так і додаткових, з яких позивачу обраховано та призначено пенсію за вислугу років.

Відтак, судом не встановлено підстав для зобов'язання відповідача оформити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області нової довідки про розмір грошового забезпечення позивача станом на 05.03.2019 року, із зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01.04.2019 перерахунку основного розміру пенсії, у тому числі з урахуванням телеграми Міністра оборони України від 28.12.2018 року № 248/9240.

З огляду на викладене, у задоволенні позову слід відмовити.

Судові витрати у справі відсутні.

Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. У задоволені позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Миколаївського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (вул. Спаська, 33, м. Миколаїв, 54020, ЄДРПОУ 08299180) - відмовити.

2. Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя А. О. Мороз