Ухвала від 22.08.2022 по справі 640/13165/22

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

УХВАЛА

22 серпня 2022 року м. Київ № 640/13165/22

Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Погрібніченко І.М. розглянувши заяву представника ОСОБА_1 про забезпечення адміністративного позову до подання позовної заяви

ОСОБА_1

до1.Міністерства оборони України 2.Тячівського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки Закарпатської області

про визнання протиправним та скасування наказу, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

До Окружного адміністративного суду міста Києва звернувся ОСОБА_1 , через свого представника, із заявою про забезпечення адміністративного позову у справі до подання позовної заяви, в якій просить:

зупинити дію наказу Тячівського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 14.01.2022 р. про прийняття і направлення офіцерів запасу на військову службу за контрактом на посадах осіб офіцерського складу, в частині, яка стосується Позивача - ОСОБА_1 ;

заборонити Відповідачам та іншим особам (в т.ч. командиру військової частини НОМЕР_1 ) залучати ОСОБА_1 до участі в проходженні військової служби, в тому числі до участі в бойових діях.

У поданій заяві представник позивача зазначає про те, що має намір звернутися із позовною заявою про визнання незаконним та скасування наказу Тячівського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 14.01.2022 року в частині прийняття позивача на службу за контрактом до Збройних Сил України на 3 роки.

У той же час, в обґрунтування необхідності вжиття заходів забезпечення позову до подання позовної заяви представник позивача зазначає, що ОСОБА_1 незаконно направили до військової частини НОМЕР_1 в м. Буштино, Закарпатської області, а в подальшому у м. Костянтинівка, Донецької області.

Поряд з цим, представник позивача звертає увагу, що ОСОБА_1 контракт на проходження військової служби у Збройних Силах України не підписував, що свідчить про направлення його на проходження військової служби під примусом.

А тому, на думку представника позивача, несвоєчасне вжиття заходів у справі може призвести до негативних наслідків - смерті або каліцтва позивача, внаслідок його участі у бойових діях а в разі загибелі - подальший розгляд справи буде припинено, а права поновлені не будуть.

За таких обставин, представник позивач вважає, що є всі підстави для задоволення заяви про забезпечення позову.

Розглянувши заяву про забезпечення адміністративного позову, суд зазначає наступне.

Відповідно до положень ч. 1, ч. 2 ст. 150 Кодексу адміністративного судочинства України суд за заявою учасника справи або з власної ініціативи має право вжити визначені цією статтею заходи забезпечення позову.

Забезпечення позову допускається як до пред'явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо:

1) невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду; або

2) очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, дією або бездіяльністю.

Заява про забезпечення позову розглядається судом, у провадженні якого перебуває справа або до якого має бути поданий позов, не пізніше двох днів з дня її надходження, без повідомлення учасників справи (ч. 1 ст. 154 цього Кодексу).

Згідно ч. 1 ст. 151 Кодексу адміністративного судочинства України, позов може бути забезпечено:

1) зупиненням дії індивідуального акта або нормативно-правового акта;

2) забороною відповідачу вчиняти певні дії;

3) виключено;

4) забороною іншим особам вчиняти дії, що стосуються предмета спору;

5) зупиненням стягнення на підставі виконавчого документа або іншого документа, за яким стягнення здійснюється у безспірному порядку.

Тобто, вжиття заходів забезпечення позову, які передбачені ч. 1 ст. 151 Кодексу адміністративного судочинства України можливі лише за наявності обставин, що визначені ч. 2 ст. 150 Кодексу адміністративного судочинства України.

Забезпечення адміністративного позову - це вжиття судом, у провадженні якого знаходиться справа, до вирішення адміністративної справи по суті позовних вимог, визначених КАС України заходів щодо створення можливості реального виконання у майбутньому постанови суду, якщо її буде прийнято на користь позивача.

Необхідно зазначити, що при вирішенні питання про вжиття заходів забезпечення позову суд повинен здійснити оцінку обґрунтованості доводів заявника щодо необхідності їх вжиття з урахуванням: розумності, обґрунтованості та адекватності вимог заявника щодо забезпечення позову; забезпечення збалансованості інтересів сторін, а також інших учасників судового процесу; наявності зв'язку між конкретним заходом забезпечення позову та його предметом; ймовірності утруднення виконання або невиконання рішення суду у разі невжиття заходів забезпечення позову; запобігання порушенню охоронюваних законом інтересів осіб, що не є учасниками судового процесу, у разі вжиття заходів забезпечення позову.

За своєю суттю інститут забезпечення в адміністративному судочинстві є інститутом попереднього судового захисту. Метою його запровадження є гарантування виконання рішення суду у випадку задоволення позову за існування очевидної небезпеки заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача до ухвалення рішення у справі. Доведення наявності зазначених підстав або принаймні однієї з них, з точки зору процесуального закону, є необхідною передумовою для вжиття судом заходів до забезпечення позову у разі їх вжиття за клопотанням позивача.

Із вищенаведеного випливає, що, вирішуючи питання про вжиття заходів забезпечення позову, суд має пересвідчитись, що надані докази та доводи позивача на даному етапі переконливо свідчать про наявність підстав для забезпечення позову.

Як вказано вище, заявник просить забезпечити позов, шляхом зупинення дії оскаржуваного наказу Тячівського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 14.01.2022 року про прийняття і направлення офіцерів запасу на військову службу за контрактом на посадах осіб офіцерського складу, який він має намір оскаржити та заборонити відповідачам та іншим особам (в т.ч. командиру військової частини НОМЕР_1 ) залучати ОСОБА_1 до участі в проходженні військової служби, в тому числі до участі в бойових діях.

Необхідність вжиття заходів забезпечення позову обґрунтовано існуванням очевидної небезпеки заподіяння до ухвалення рішення в даній справі шкоди правам та інтересам позивача, що може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він має намір звернутися до суду.

У той же час, в підтвердження наявності обставин, що свідчать про необхідність вжиття заходів забезпечення позову, представником позивача не надано належних та допустимих доказів, які б свідчили про необхідність докладання значних зусиль та витрат для відновлення прав позивача без вжиття заходів забезпечення позову, про які він просить, надано не було, так само як і не надано доказів, які б свідчили, що невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду.

Окрім цього, суд зазначає, що забезпечення позову у спосіб, який просить представник позивача (заборонити відповідачам та іншим особам (в т.ч. командиру військової частини НОМЕР_1 ) залучати ОСОБА_1 до участі в проходженні військової служби, в тому числі до участі в бойових діях), виходить за межі предмету позову та стосується правовідносин, які можуть виникнути між іншими особами, які не є учасниками розгляду даної справи.

Отже, заявником не доведено існування обставин, вказаних у ч. 2 ст. 150 Кодексу адміністративного судочинства України, у зв'язку із чим підстави для задоволення його клопотання відсутні.

Керуючись ст.ст. 150 - 154, 156, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

В задоволенні заяви представника ОСОБА_1 про забезпечення позову до подання позовної заяви - відмовити.

Ухвала про забезпечення позову або про відмову у забезпеченні позову може бути оскаржено. Оскарження ухвали про забезпечення позову не зупиняє її виконання, а також не перешкоджає подальшому розгляду справи.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку за правилами, встановленими статтями 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя І.М. Погрібніченко