06 вересня 2022 р. № 400/3498/22
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Ярощука В.Г., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу
за позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,
до відповідача:Головного управління Національної поліції в Миколаївській області, вул. Декабристів, 5, м. Миколаїв, 54001, Державної установу "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Миколаївській області ", вул. Флотська, 71, м. Миколаїв, 54025,
про:визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
19 липня 2022 року до Миколаївського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Національної поліції України в Миколаївській області (далі - відповідач 1) про:
визнання протиправними дії відповідача, що полягають відмові сформувати та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області нової довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії позивачу з 01.12.2019;
зобов'язання відповідача виготовити та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області нову довідку про розмір грошового забезпечення позивача станом на 19.11.2019.
Позов обґрунтовано позивачем тим, що відповідач протиправно не надав за результатами розгляду його заяви про видачу оновленої довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку її пенсії.
Ухвалою Миколаївського окружного адміністративного суду від 20.07.2022 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні) в порядку, встановленому статтею 263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), а також залучено до участі у справі як другого відповідача Державну установу «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Миколаївській області» (далі - відповідач 2).
26.08.2022 від відповідача 2 через канцелярію суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому він заперечив проти задоволення позову і просив у задоволені позовних вимог щодо нього відмовити у повному обсязі.
Відзив аргументовано тим, що:
позивач як пенсіонер органів внутрішніх справ на облік у Державній установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Миколаївській області» не значиться;
медичні об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по областях, місту Києву визначені уповноваженими установами за видачу довідок про розмір грошового забезпечення саме пенсіонерів органів внутрішніх справ, а не пенсіонерів Національної поліції.
Відповідач 1 правом на подачу відзиву не скористався. Адміністративний позов і ухвала суду від 20.07.2022 про відкриття провадження надіслані відповідачу 1 в його електронний кабінет в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі, а також 10.08.2022 на його офіційну електронну адресу.
На підставі частини шостої статті 162 КАС України суд вирішив справу за наявними матеріалами.
Розглянувши заяви по суті, повно і всебічно з'ясувавши всі обставини адміністративної справи в їх сукупності, перевіривши їх дослідженими доказами, суд встановив наступне.
11.07.2016 згідно із наказом Головного управління Національної поліції в Миколаївській області від 11.07.2016 № 165 позивача звільнено зі служби в поліції за пунктом 2 частини першої статті 77 Закону України «Про Національну поліцію» (через хворобу).
Головним управлінням Національної поліції в Миколаївській області підготовлено та подано до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області подання про призначення пенсії позивачу від 10.08.2016 № 78.
Відповідно до протоколу Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області за пенсійною справою 1413009429 (НПУ) від 15.08.2016 позивачу призначено з 11.07.2016 пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ). Згідно з пенсійним посвідченням серія НОМЕР_1 , виданого Пенсійним фондом України 19.11.2019, позивач є пенсіонером Національної поліції.
15.09.2021 позивач звернувся до Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Миколаївській області» із зверненням про оформлення йому довідки про розмір грошового забезпечення.
Листом від 16.09.2021 № 33/35-М-147 відповідач 2 повідомив позивача, що станом на дату надання відповіді він, як пенсіонер органів внутрішніх справ (міліції), в Секторі на обліку не значиться. Відповідач 2 також зазначив, що для вирішення порушеного ним питання необхідно звернутися до уповноваженого структурного підрозділу, який оформлював документи для призначення йому пенсії.
19.10.2021 позивач звернувся до Головного управління Національної поліції в Миколаївській області, яке готувало і подало органами Пенсійного фонду України подання про призначення йому пенсії, із зверненням про оформлення йому довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Листом від 27.10.2021 № М-221/05/38-2021 відповідач 1 повідомив позивача про те, що у відповідача 1 уповноваженим структурним підрозділом з підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ визначено сектор з питань пенсійного забезпечення Головного управління Національної поліції в Миколаївській області (наказ ГУНП в Миколаївській області від 22.05.2019 № 522). Відповідач 1 також зазначив, що на теперішній час рішення про перерахунок пенсії пенсіонерам Національної поліції Кабінетом Міністрів України не приймалося, а тому правових підстав для виготовлення довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивачу нема.
Вважаючи таку відмову відповідача 1 протиправною, позивач звернулася до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходив з такого.
Відповідно до частини третьої статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з підпунктом 1 пункту 1 розділу І Інструкції про організацію роботи з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та з інших соціальних питань, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 17.09.2018 № 760, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 10.10.2018 за № 1152/32604 (далі - Інструкція № 760), ця Інструкція визначає процедуру організації в Міністерстві внутрішніх справ України, центральних органах виконавчої влади, діяльність яких спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ України (Національна поліція України, Державна служба України з надзвичайних ситуацій, Адміністрація Державної прикордонної служби України (далі - ЦОВВ)), та Національній гвардії України роботи з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій особам, які мають право на пенсійне забезпечення згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Абзацом 4 пункту 3 розділу І Інструкції № 760 встановлено, що уповноважені структурні підрозділи - визначені МВС, ЦОВВ та Національною гвардією України структурні підрозділи, на які покладено функції з підготовки та подання до органів, які призначають пенсії, необхідних для призначення пенсій документів.
Таким чином, до повноважень Національної поліції України належить визначення уповноваженого структурного підрозділу щодо підготовки та подання до органів, які призначають пенсії, необхідних для призначення пенсій поліцейським документів.
У листі відповідача 1 зазначено, що відповідно до наказу Головного управління Національної поліції в Миколаївській області від 22.05.2019 № 522 уповноваженим структурним підрозділом з підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення (перерахунку) пенсій згідно із Законом № 2262-ХІІ визначено сектор з питань пенсійного забезпечення Головного управління Національної поліції в Миколаївській області. Цей сектор не є юридичною особою, а тому немає адміністративної процесуальної правоздатності.
З огляду на вищезазначене суд прийшов до висновку, що оскільки позивач є пенсіонером Національної поліції, тому саме до повноважень Головного управління Національної поліції в Миколаївській області щодо виготовлення та подання до органів Пенсійного фонду України довідки про розмір грошового забезпечення позивача. Медичні об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по областях, місту Києву такими повноваженнями не наділені.
Що стосується наявності або відсутності правових підстав у відповідача 1 у виготовлені та поданні до органів Пенсійного фонду України довідки про розмір грошового забезпечення позивача, суд встановив наступне.
Статтею 102 Закону України «Про національну поліцію» передбачено, що пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом № 2262-XII.
Згідно з абзацом першим преамбули Закону № 2262-ХІІ цим Законом визначаються умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Національному антикорупційному бюро України, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції, Бюро економічної безпеки України чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.
Абзацом третім преамбули Закону № 2262-ХІІ встановлено, що держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону № 2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Частиною вісімнадцятою статті 43 Закону № 2262-ХІІ встановлено, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається, з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців та осіб, які мають право на отримання пенсії відповідно до Закону № 2262-ХІІ, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення таких осіб.
Відповідно до абзацу один пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (далі - Постанова № 988) грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
У листі відповідача 1 від 27.10.2021 № М-221/05/38-2021 зазначено, що за відповідною посадою позивача фактично виплачене грошове забезпечення за листопад 2019 року складає:
посадовий оклад - 1900,00 грн;
оклад за військ. (спец.) званням - старший сержант (поліції) - 1000,00 грн;
надбавка за стаж служби (45 відс.) - 1305,00 грн;
надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції - до 39,99 %;
премія - до 145,71 %.
Відповідно до протоколу Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області за пенсійною справою 1413009429 (НПУ) від 15.08.2016 грошове забезпечення позивача для обчислення пенсії становило:
посадовий оклад - 1900,00 грн;
оклад за військове звання - 1000,00 грн;
процент надбавки за вислугу років 45 % - 1305,00 грн;
середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці, у тому числі премія - 1402,32 гривні.
Отже, з дня призначення позивачу пенсії до листопада 2019 року розміри посадового окладу, окладу за військове (спеціальне) звання, надбавки за стаж служби не змінилися.
Відповідно до абзацу один пункту 4 розділу ІІ Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та здобувачам вищої освіти закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку поліцейських, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 № 260, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 29.04.2016 за № 669/28799 (далі - Порядок № 260), надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції поліцейським виплачується в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби.
Відтак розмір надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції за відповідною посадою позивача у листопаді 2019 року становив до 1681,58 грн ( (1900 грн (посадовий оклад) + 1000 грн (оклад за спеціальним званням) + 1305,00 (надбавка за стаж служби 45 %)) * 39,99 % ? 1681,58 грн).
Згідно з абзацом шість пункту 12 Порядку № 260 нарахування премії проводиться у відсотках до грошового забезпечення, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер).
Таким чином, розмір премії за відповідною посадою позивача у листопаді 2019 року становив до 8577,34 грн ( (1900 грн (посадовий оклад)+ 1000 грн (оклад за спеціальним званням) + 1305,00 (надбавка за стаж служби 45 %) + 1681,58 грн (39,99 % надбавки за специфічні умови проходження служби)) * 145,71 % ? 8577,34 грн).
Загальний розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення за відповідною посадою позивача у листопаді 2019 року становив до 10258,92 грн (1681,58 грн + 8577,34 грн = 10258,92 грн), що значно більше 1402,32 грн - середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення, що враховані при нарахуванні та виплаті пенсії позивача.
Тому суд прийшов до висновку про протиправність дій відповідача 1 щодо відмови сформувати та подати до органів Пенсійного фонду України нової довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії позивачу, з 01.12.2019, оскільки мав місце факт збільшення розміру щомісячних додаткових видів грошового забезпечення позивача за посадою, з якої позивача звільнено з Національної поліції, що є підставою для перерахунку його пенсії.
Отож позов підлягає задоволенню.
Позивач звільнений від сплати судового збору відповідно до пункту 9 частини першої статті 5 Закону України «Про судовий збір» як особа з інвалідністю І та ІІ групи і не поніс документально підтверджених судових витрат, пов'язаних з розглядом цієї справи в суді, а тому розподіл судових витрат у порядку статті 139 КАС України не здійснюється.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 22, 139, 241-246, 255, 295, 297 КАС України, суд
1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП: НОМЕР_2 ) до Головного управління Національної поліції в Миколаївській області (вул. Декабристів, 5, м. Миколаїв, 54001; код ЄДРПОУ: 40108735) і Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Миколаївській області " (вул. Флотська, 71, м. Миколаїв, 54025; код ЄДРПОУ: 08734534) задовольнити повністю.
2. Визнати протиправними дії Головного управління Національної поліції України в Миколаївській області щодо відмови виготовити та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , з 01.12.2019 з урахуванням розміру основних та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії за посадою, з якої ОСОБА_1 звільнено з Національної поліції.
3. Зобов'язати Головне управління Національної поліції України в Миколаївській області (вул. Декабристів, 5, м. Миколаїв, 54001; код за ЄДРПОУ: 40108735) виготовити та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП: НОМЕР_2 ) станом на 19.11.2019 із зазначенням відомостей про розмір основних та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії за посадою, з якої ОСОБА_1 звільнено з Національної поліції.
4. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
5. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
6. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду.
Суддя В.Г.Ярощук
Рішення складено в повному обсязі 06 вересня 2022 року