06 вересня 2022 р. № 400/2141/22
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Біоносенко В. В. розглянув у порядку спрощеного провадження, без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, адміністративну справу
за позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,
до відповідача:Казанківської селищної ради Баштанського району Миколаївської області, вул. Миру 208,Казанка,Баштанський район, Миколаївська область,56002,
про:визнання протиправним та скасування рішення від 31.08.2021 № 406/12 ; зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернувся до адміністративного суду з позовом до Казанківської селищної ради Баштанського району Миколаївської області з вимогами визнати протиправним та скасувати рішення Казанківської селищної ради Баштанського району Миколаївської області №406/12 від 31.08.2021 «Про відмову у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення фермерського господарства площею 19,5188 га, кадастровий номер 4823685700:03:000:0084 із земель сільськогосподарського призначення комунальної власності, в межах території Казанківської селищної ради (за межами населеного пункту с. Троїцько-Сафронове (категорія угідь-пасовища) громадянину ОСОБА_1 , як такого що суперечить Конституції України, Земельному кодексу України, та порушує права і інтереси позивача; зобовязати Казанківську селищну раду Баштанського району Миколаївської області на найближчому пленарному засіданні чергової сесії повторно розглянути та затвердити проект землеустрою земельної ділянки з кадастровим номером 4823685700:03:000:0084 та передати її у власність ОСОБА_1 .
Свої позовні вимоги ОСОБА_1 обґрунтував тим, що 26.03.2021 рішенням Казанківської селищної ради Баштанського району Миколаївської області №210/6 надано йому дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення фермерського господарства із земель комунальної власності не наданих у власність, або користування громадянам, в розмірі 8,48 умовних кадастрових гектарів по колишньому КСП «Щорса» в межах території Казанківської селищної ради.
На замовлення позивача 03.06.2021 ТОВ «Миколаївський земельно-кадастровий інститут» виготовлено та надано проект землеустрою, який 04.08.2021 зареєстровано відділом у Казанківському районі Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області.
31.08.2021 рішенням Казанківської селищної ради Казанківського району Миколаївської області №406/12 від 31.08.2021 відмовлено у затверджені позивачу проекту землеустрою.
Позивач вважає, що рішенням Казанківської селищної ради незаконним та підлягає скасуванню.
Відповідач відзиву на позову не надіслав.
Суд розглянув справу, 06.09.2022 в порядку письмового провадження, без проведення судового засідання та виклику сторін.
Дослідив матеріали справи, суд встановив наступне.
12.03.2021 ОСОБА_1 звернувся до Казанківської селищної ради з заявою про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність за рахунок комунальної власності, для ведення фермерського господарства.
26.03.2021 рішенням Казанківської селищної ради №210/6 «про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність громадянам для ведення фермерського господарства із земель комунальної власності», ОСОБА_1 надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення фермерського господарства із земель комунальної власності не наданих у власність, або користування в розмірі 8,48 умовних кадастрових гектарів по колишньому КСП «Щорса», в межах території Казанківської селищної ради , за межами населеного пункту с. Троїцько-Сафонове.
03.06.2021 ТОВ «Миколаївський земельно-кадастровий інститут» на замовлення ОСОБА_1 виготовив «Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність громадянину України ОСОБА_1 в розмірі земельної частки (паю» для ведення фермерського господарства із земель сільськогосподарського призначення комунальної власності в межах території Казанківської селищної ради Казанківського району Миколаївської області».
Відповідно до цього проекту, передбачено передачу у власність ОСОБА_1 19,5188 га пасовища в межах Казанківської селищної ради.
09.08.2021 ОСОБА_1 звернувся до Казанківської селищної ради з заявою про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення фермерського господарства площею 19,5188 га.
31.08.2021 рішенням Казанківської селищної ради №406/12, вирішено відмовити ОСОБА_1 у затверджені проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення фермерського господарства площею 19,5188 га, кадастровий номер 4823685700:03:000:0084 із земель сільськогосподарського призначення комунальної власності, в межах території Казанківської селищної ради (за межами населеного пункту с. Троїцько-Сафонове (категорія угідь - пасовища), в зв'язку з невідповідністю місця розташування земельної ділянки, яка надавалась відповідно рішення №210/6 від 26.03.2021 «Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність громадянам для ведення фермерського господарства із земель комунальної власності».
Згідно п. «а» ч. 1 ст. 121 Земельного кодексу України, громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності в таких розмірах для ведення фермерського господарства - в розмірі земельної частки (паю), визначеної для членів сільськогосподарських підприємств, розташованих на території сільської, селищної, міської ради, де знаходиться фермерське господарство.
За приписами ст. 31 Земельного кодексу України, землі фермерського господарства можуть складатися із: земельної ділянки, що належить на праві власності фермерському господарству як юридичній особі; земельних ділянок, що належать громадянам-членам фермерського господарства на праві приватної власності; земельної ділянки, що використовується фермерським господарством на умовах оренди. Громадяни - члени фермерського господарства мають право на одержання безоплатно у власність із земель державної і комунальної власності земельних ділянок у розмірі земельної частки (паю).
Відповідно до ст. 32 Земельного кодексу України, громадянам України - членам фермерських господарств передаються безоплатно у приватну власність надані їм у користування земельні ділянки у розмірі земельної частки (паю) члена сільськогосподарського підприємства, розташованого на території відповідної ради. Частиною 1 ст. 13 Закону України «Про фермерське господарство» встановлено, що Члени фермерського господарства мають право на одержання безоплатно у власність із земель державної і комунальної власності земельних ділянок у розмірі земельної частки (паю).
Порядок безоплатної приватизації земельних ділянок громадянами врегульовано ст. 118 Земельного кодексу України.
Відповідно до ч. 4 ст. 122 Земельного Кодексу України центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.
Згідно з ч.6,7 ст.118 Земельного Кодексу України передбачено, що громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення особистого селянського господарства у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Відповідно до ч.7 ст.118 Земельного кодексу України підставою для відмови у надання дозволу на розроблення проекту землеустрою може бути лише невідповідність місце розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Відповідно до ч.9 ст.118 Земельного кодексу України, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, що передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, у двотижневий строк з дня отримання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.
Вирішуючи зазначений спір, суд звертає увагу на ту обставину, що рішенням Казанківської селищної ради від 26.03.2021 №210/6, ОСОБА_1 надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою площею 8,48 умовних кадастрових гектарів по колишньому КСП «Щорса».
Натомість, наданий позивачем на затвердження проект землеустрою, передбачає передачу у власність земельної ділянки площею 19,5188 га, що значно більше ніж 8,48 умовних кадастрових гектарів.
Таким чином, суд погоджується з викладеним у рішення №406/12 посиланням про те, що місце розташування земельної ділянки не відповідає рішенню №210/6 від 26.03.2021.
Окрім цього, відповідно до ч.1 ст.121 ЗК України, позивач має право на безоплатну приватизації земельної ділянки для ведення фермерського господарства - в розмірі земельної частки (паю), визначеної для членів сільськогосподарських підприємств, розташованих на території сільської, селищної, міської ради, де знаходиться фермерське господарство.
В самому «Проекті землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність громадянину України ОСОБА_1 в розмірі земельної частки (паю» для ведення фермерського господарства із земель сільськогосподарського призначення комунальної власності в межах території Казанківської селищної ради Казанківського району Миколаївської області», зазначено, що довідкою відділу Держгеокадастру у Казанківському районі, середній розмір земельної частки (паю) по Троїцько-Сафонівської сільської ради складаж 8,48 умовних кадастрових га.
Таким чином, затвердження проекту та передача у власність ОСОБА_1 для ведення фермерського господарства 19,5188 га, не лише не відповідає раніше виданому дозволу на розроблення проекту, а й суперечить нормам безоплатної приватизації передбаченої ч.1 ст.121 Земельного кодексу України.
За таких обставин, суд дійшов висновку про правомірність рішення Казанківської селищної ради Баштанського району Миколаївської області №406/12 від 31.08.2021 «Про відмову у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність громадян в розмірі земельної частки (паю) для ведення фермерського господарства із земель сільськогосподарського призначення комунальної власності», та відсутність підстав для його скасування.
Позивачем жодним чином не обґрунтовано чому він вважає, що відповідач повинен був передати йому у безоплатно у власність земельну ділянку більшу ніж у два рази чим передбачено ст.121 ЗК України.
Будь-які аргументи протиправності спірного рішення у позові відсутні.
Посилання на норми законодавства, які містяться в позовній заяві жодним чином не пояснюють чому позивач вважає, що він має право на безоплатне отримання земельної ділянки розміром 19,5188 га.
В задоволенні позову відмовити повністю.
Судові витрати покласти на позивача.
На підставі викладеного, керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1. В задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 НОМЕР_1 ) до Казанківської селищної ради Баштанського району Миколаївської області (вул. Миру 208,Казанка,Баштанський район, Миколаївська область,56002 04375292) відмовити повністю.
2. Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя В. В. Біоносенко
Рішення складено в повному обсязі 06.09.2022