Рішення від 05.09.2022 по справі 380/9110/22

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа№380/9110/22

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 вересня 2022 року м. Львів

Львівський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Коморного О.І. розглянув за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 про визнання протиправною відмову Головного управління Національної поліції у Львівській області та зобов'язання вчинити дії.

Обставини справи:

До Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 з позовними вимогами:

- визнати протиправною відмову Головного управління Національної поліції у Львівській області у зарахуванні пільгової вислуги років ОСОБА_1 до його календарної вислуги років та до стажу служби в поліції (від 06.02.2022 №Рп-40/04/13-2022);

- зобов'язати Головне управління Національної поліції у Львівській області здійснити перерахунок та зарахувати підполковнику поліції ОСОБА_1 , заступнику начальника Дрогобицького РВП з превентивної діяльності ГУ НП у Львівській області, до календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії, вислугу в пільговому обчисленні, сформовану за періоди: з 24.07.2007 по 15.06.2015 - розрахунку 1,5 року за кожен рік служби в органах ДСБЕЗ;

- зобов'язати Головне управління Національної поліції у Львівській області здійснити перерахунок та зарахувати підполковнику поліції ОСОБА_1 , заступнику начальника Дрогобицького РВП з превентивної діяльності ГУ НП у Львівській області, стажу служби в поліції, який дає право на встановлення надбавки за вислугу років та надання додаткової оплачуваної відпустки, із зарахуванням вислугу в пільговому обчисленні, сформовану за періоди з 24.07.2007 по 15.06.2015 - розрахунку 1,5 року за кожен рік служби в органах ДСБЕЗ та встановити надбавки, надання додаткової оплачуваної відпустки за вислугу років з урахуванням періоду пільгової вислуги років, відповідно до статті 78 Закону України Про Національну поліцію.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що в дійсний час працює на посаді заступника начальника Дрогобицького РВП з превентивної діяльності ГУ НП у Львівській області та має відповідний послужний список, який складається з наступного: з 15.08.2003 по 23.07.2007 - курсант, Львівський інститут внутрішніх справ, з 24.07.2007 по 16.06.2009 - оперуповноважений, сектор ДСБЕЗ Дрогобицького МВ ГУМВС України в Львівській області, з 16.06.2009 по 16.05.2011 - оперуповноважений, сектор ДСБЕЗ Дрогобицького МВ ГУМВС України в Львівській області, з 16.05.2011 по 15.05.2013 - старший оперуповноважений, сектор ДСБЕЗ Дрогобицького МВ ГУМВС України в Львівській області, з 15.05.2013 по 10.04.2015 - старший оперуповноважений, сектор ДСБЕЗ Дрогобицького МВ ГУМВС України в Львівській області, з 10.04.2015 по 15.06.2015 - старший оперуповноважений, сектор ДСБЕЗ Дрогобицького МВ ГУМВС України в Львівській області, з 15.06.2015 по 06.11.2015 - заступник начальника міжрайонного відділу № 4 управління протидії злочинності у сфері економіки ГУМВС України в Львівській області, з 07.11.2015 по 01.12.2019 - заступник начальника відділу управління захисту економіки у Львівській області Департаменту захисту економіки Національної поліції України, з 01.12.2019 по 20.08.2020 - дільничний офіцер поліції сектору превенції патрульної поліції Дрогобицького відділу поліції ГУ НП у Львівській області, з 20.08.2020 по 26.01.2021 - заступник начальника Дрогобицького відділу поліції ГУ НП у Львівській області, з 26.01.2021 по теперішній час - заступник начальника Дрогобицького РВП з превентивної діяльності ГУ НП у Львівській області.

Представником зроблено запит на інформацію про наявну вислугу років та чи враховано пільгу при підрахунку вислуги років. У відповідь надано інформацію, що станом на 12.11.2021 вислуга років складає 18 років 02 місяці 26 днів, а вислуга в пільговому обчисленні не проводилась.

Позивачем подано рапорт в якому просив врахувати наявну пільгу при підрахунку вислуги років до календарної вислугу років, як наслідок і грошового забезпечення в частині надбавок за стаж служби та листом відмовлено в задоволенні рапорту, оскільки порушенні питання в рапорті є неможливими.

Позивач зазначає, що йому не враховано пільгу при підрахунку вислуги років - службу в підрозділах ДСБЕЗ з 24.07.2007 по 15.06.2015, у зв'язку з чим вважає порушеним право на додаткове грошове матеріальне забезпечення та достроковий вихід на пенсію.

Позивач вважає такі дії відповідача незаконними та протиправними, у зв'язку з чим звернувся до суду з даним позовом за захистом свого порушеного права.

Ухвалою суду від 05 липня 2022 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами.

Ухвалою суду від 05 вересня 2022 року у задоволенні клопотання представника Головного управління Національної поліції у Львівській області про залишення позовної заяви без розгляду відмовлено.

Відповідачем подано суду відзив на позовну заяву, в якому проти позову заперечує, просить суд відмовити у задоволенні позову в повному обсязі. Обґрунтовуючи відзив відповідач зазначив, що постановою КМУ №393 від 17.07.1992 затверджено Порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сімей (далі - Порядок №393), який проводиться саме з метою призначення пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ).

Підпунктом «в» п. 3 Порядку № 393 (в редакції доповненою постановою КМУ від 22.06.2005 № 497) установлено, до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах один місяць служби за півтора місяця: час проходження служби особами начальницького складу органів внутрішніх справ у підрозділах боротьби з економічною злочинністю за переліком посад і на умовах, що визначаються Міністерством внутрішніх справ.

В подальшому постановою КМУ від 20.07.2011 № 780 «Про внесення змін до пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України» внесено зміни до п. 3 Порядку № 393, згідно з якими абзаци двадцять четвертий, двадцять шостий, двадцять сьомий і двадцять дев'ятий підпункту «в» виключено.

Отже, з 27.07.2011 період проходження служби у підрозділах боротьби з економічною злочинністю не підлягає зарахуванню до вислуги років при призначенні пенсії у пільговому обчислені.

Відповідно до ч. 1 ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно- правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи, таким чином, зміст правовідносин, зокрема, прав та обов'язків особи, не може змінюватися зі зміною законодавчих норм, тому, реалізація права осіб на обчислення пільгової вислуги років, передбаченої Порядком № 393, здійснюється з моменту їх вступу на службу до моменту скасування такої пільги постановою КМУ від 20.07.2011 № 780, оскільки це б суперечило принципу незворотності дії нормативно-правового акту в часі, передбаченого ч. 1 ст. 58 Конституції України.

Зазначає, що листом ГУ НП у Львівській області № С- 122/Аз/05/13-2021 від 23.11.2021 представника позивача було повідомлено про те, що вказаний період буде зарахований на пільгових умовах при звільненні за наявності права на пенсію відповідно до законодавства, таким чином, ГУ НП у Львівській області не заперечує права позивача на пільгове обчислення спірного періоду, однак вважає, що таке може бути реалізовано тільки після звільнення та набуття права на пенсію.

Разом з тим, призначення пенсії за вислугу років за нормами Закону № 2262 законодавець пов'язує з моментом звільнення особи зі служби у разі наявності необхідної вислуги років. Так, зокрема, у разі звільнення зі служби з 1 жовтня 2020 року або після цієї дати особа набуває права на пенсію за Законом № 2262 у разі наявності вислуги 25 календарних років і більше. Станом на день звернення ОСОБА_1 до ГУ НП у Львівській області із запитом він продовжував перебувати на службі в Національній поліції України, звільнений з такої не був.

При прийнятті рішення в даній адміністративній справі, просить звернути увагу на правові висновки об'єднаної палати Касаційного адміністративного суду, викладені у постанові від 03.03.2021 у справі № 805/3923/18-а, відповідно до яких при встановленні наявності в особи права на пенсію за нормами Закону № 2262-ХІІ, обрахунок вислуги років такої слід здійснювати з врахуванням пільгового зарахування періодів служби, визначених Порядком № 393. З листа-відповіді ГУ НП у Львівській області № С-122/Аз/05/13-2021 від 23.11.2021 станом на 12.11.2021 календарна вислуга років ОСОБА_1 складає 18 років 02 місяці 26 днів (без врахування пільгового обчислення періоду роботи в органах ДСБЕЗ).

Поряд з цим, період проходження позивачем служби в органах ДСБЕЗ з 24.07.2007 по 26.07.2011 буде врахований при вирішенні питання щодо призначення пенсії. Проте, навіть при проведенні обчислення вислуги років ОСОБА_1 з врахуванням постанови об'єднаної палати Касаційного адміністративного суду від 03.03.2021 у справі № 805/3923/18-а (тобто в пільговому обрахуванні зазначеного періоду), станом на день звернення до суду його вислуги років не достатньо для призначення пенсії на умовах Закону № 2262.

Судовому захисту згідно з нормами КАС України підлягають тільки порушені права осіб. Разом з тим, позивача на пільгове обчислення вислуги років для призначення пенсії не порушено, оскільки ОСОБА_1 ще не набув права на пенсію за нормами Закону № 2262, тому зазначені вимоги є передчасними.

Щодо незарахування служби в органах ДСБЕЗ до стажу служби в поліції, зазначає, що відповідно до п. 1 постанови КМУ № 988 від 11.11.2015 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (далі - Постанова № 988), грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення. Пунктом 5 зазначеної постанови передбачено виплачувати поліцейським надбавки за стаж служби в поліції.

Згідно ч. 3 ст. 93 Закону України «Про Національну поліцію» (далі Закон № 580-VIII) за кожний повний календарний рік служби в поліції після досягнення п'ятирічного стажу служби поліцейському надається один календарний день додаткової оплачуваної відпустки, але не більш як п'ятнадцять календарних днів.

Питання обчислення стажу в поліції, що дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки, врегульовано ст. 78 Закону № 580-VIII.

Разом з тим, ні положення Закону № 580-VIII, ані Постанови № 988 не передбачають можливості обчислення надбавки за стаж та додаткової оплачуваної відпустки з розрахунку вислуги років у пільговому обчисленні.

Відтак, твердження позивача щодо необхідності застосування при обрахунку положень Порядку № 393 є помилковими, оскільки такий прийнято на виконання Закону № 2262 та стосується виключно правовідносин, пов'язаних з визначенням вислуги років особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ у випадку призначення пенсії за вислугу років. У свою чергу, при вирішенні питання щодо обчислення стажу служби в поліції, який дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки слід застосовувати приписи ч. 2 ст. 78 Закону № 580-VIII, якою встановлено вичерпний перелік складових (посад, періодів служби) такого стажу служби в поліції. До даного висновку дійшов Верховний Суд в постанові від 31.03.2020 у справі № 520/2067/19.

Враховуючи наведене, відповідач просить суд відмовити в задоволенні позову.

Суд всебічно і повно з'ясував всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, об'єктивно оцінив докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті та,-

встановив:

ОСОБА_1 , громадянин України, з липня 2007 по листопад 2015 проходив службу в органах внутрішніх справ, у складі УМВС України в Львівській області, а з листопада 2015 року по даний час проходить службу в Національній поліції, РНОКПП НОМЕР_1 .

Адвокат Саламандик Андрій Іванович в інтересах ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Національної поліції у Львівській області з запитом, в якому просив надати наступну інформацію:

- яка вислуга років у підполковника поліції ОСОБА_1 (заступника начальника Дрогобицького РВП з превентивної діяльності ГУ НП в Львівській області) станом на 12.11.2021?;

- якими нормативними актами ви керуєтесь при підрахунку вислуги років ваших співробітників?;

- чи враховано право підполковника поліції ОСОБА_1 на пільгу при підрахунку вислуги років? Чи дана пільга відображається в послужному списку?.

Просив також надати копію послужного списку та копію трудової книжки підполковника поліції ОСОБА_1 .

Листом від 23.11.2021 № С-122/Аз/05/13-2021 Головне управління Національної поліції у Львівській області повідомило, що відповідно до матеріалів особової справи підполковника поліції ОСОБА_1 , календарна вислуга років станом на 12.11.2021 становить 18 років 02 місяці 26 днів. При підрахунку календарної вислуги років, застосовується ст. 78 Закону України «Про Національну поліцію». Також порядок проведення розрахунку вислуги років поліцейським та деяким іншим категоріям осіб, для призначення пенсії, визначений постановою КМУ від 17.07.1992 № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сімей».

Зазначено, що в послужному списку з особової справи зазначені всі періоди проходження служби та повідомлено, що при вирішенні питання щодо призначення пенсії буде зараховано всі періоди, в тому числі і в пільговому обчисленні.

Головним управлінням Національної поліції у Львівській області до листа від 23.11.2021 № С-122/Аз/05/13-2021 додано копії послужного списку та трудової книжки ОСОБА_1 .

Відповідно до трудової книжки НОМЕР_2 , ОСОБА_1 має наступні записи:

1) 15.08.2003 - курсант Львівського інституту внутрішніх справ при Національній академії внутрішніх справ України;

2) 06.11.2015 - звільнений з органів внутрішніх справ;

3) 07.11.2015 - прийнятий на службу до Національної поліції України.

Послужний список ОСОБА_1 № М-256992 (0095978) містить наступні записи:

- з 19.08.2003 по 22.06.2007 - курсант факультету № 1 Львівського інституту внутрішніх справ при Національній академії внутрішніх справ України;

- 22.06.2007 - закінчив факультет економічної безпеки Львівського державного університету внутрішніх справ;

- з 23.06.2007 по 23.07.2007 - знаходився у черговій відпустці у зв'язку із закінченням навчання з розрахунку 30 діб за вислугою років, 1 день святковий;

- з 24.07.2007 по 16.06.2009 - оперуповноважений сектору ДСБЕЗ Дрогобицького МВ ГУМВСУ;

- з 16.06.2009 по 16.05.2011 - оперуповноважений сектору ДСБЕЗ Дрогобицького МВ ГУМВС;

- з 16.05.2011 по 15.05.2013 - старший оперуповноважений сектору ДСБЕЗ Дрогобицького МВ ГУМВС;

- з 15.05.2013 по 10.04.2015 - старший оперуповноважений сектору ДСБЕЗ Дрогобицького МВ ГУМВС;

- з 10.04.2015 по 15.06.2015 - старший оперуповноважений сектору ДСБЕЗ Дрогобицького МВ ГУМВС;

- з 15.06.2015 по 06.11.2015 - заступник начальника міжрайонного відділу № 4 управління протидії злочинності у сфері економіки ГУМВС;

- з 07.11.2015 по 01.12.2019 - заступник начальника відділу управління захисту економіки у Львівській області Департаменту захисту економіки Національної поліції України;

- з 01.12.2019 по 20.08.2020 - дільничний офіцер поліції сектору превенції патрульної поліції Дрогобицького відділу поліції ГУ НП;

- з 20.08.2020 по 26.01.2021 - заступник начальника Дрогобицького відділу поліції ГУ НП;

- з 26.01.2021 по теперішній час - заступник начальника Дрогобицького РВП з превентивної діяльності ГУ НП.

ОСОБА_1 06.01.2022 звернувся до начальника Головного управління Національної поліції у Львівській області із рапортом, в якому просив:

1. Зарахувати в календарну вислугу років наявну пільгову вислугу, передбачену Наказом МВС України № 722 від 20.07.2006 та Постановою КМУ № 393 від 17.07.1992р., сформовану за період з 24.07.2007 по 15.06.2015 - розрахунку 1,5 року за кожен рік служби в органах ДСБЕЗ.

2. Зарахувати до стажу служби в поліції, який дає право на встановлення надбавки за вислугу років та надання додаткової оплачуваної відпустки, із зарахуванням періоду пільгової вислуги років, сформовану за періоди з 24.07.2007 по 15.06.2015 - розрахунку 1,5 року за кожен рік служби в органах ДСБЕЗ, та встановити надбавки, надання додаткової оплачуваної відпустки за вислугу років з урахуванням періоду пільгової вислуги років, відповідно до ст. 78 Закону України «Про Національну поліцію».

Листом від 06.02.2022 № Рп-40/04/13-2022 Головне управління Національної поліції у Львівській області повідомило, що рапорт розглянуто та зазначило, що обчислення стажу служби в поліції врегульовано статтею 78 Закону України «Про Національну поліцію», частина друга якої містить перелік посад (періодів служби), які зараховуються до стажу служби в поліції. Також зазначило, що КМУ 17.07.1992 № 393 прийнято постанову «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей», яка прийнята відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ», у зв'язку з чим, Постанова № 393 встановлює порядок обчислення стажу (вислуги років) особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, який проводиться саме з метою призначення пенсій відповідно до Закону № 2262-XII, тому, задоволити порушене у рапорті питання не є можливим.

Не погоджуючись з такою відмовою відповідача, позивач звернувся до суду з даним позовом з метою захисту свого порушеного права.

Завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень (ч. 1 ст. 2 КАС України).

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає, що згідно із частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.

Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» №2262-XII (далі - Закон №2262-ХІІ) визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.

Відповідно до статті 1 цього Закону №2262-ХІІ особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.

Згідно з пунктом «а» статті 12 Закону №2262-ХІІ пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям: надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах «б» - «д» статті 1-2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби: 1 жовтня 2020 року або після цієї дати і на день звільнення мають вислугу 25 календарних років і більше.

Згідно з частиною 4 статті 17 Закону №2262-ХІІ при призначенні пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, враховуються тільки повні роки вислуги років або страхового стажу без округлення фактичного розміру вислуги років чи страхового стажу в бік збільшення.

Відповідно до статті 17-1 Закону №2262-ХІІ порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

На виконання зазначених вимог Закону №2262-ХІІ Кабінетом Міністрів України постановою від 17.07.1992 №393 затверджено Порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей (далі - Постанова № 393).

Підпункт «в» пункту 3 Постанови № 393 до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах, крім іншого, один місяць служби за півтора місяці: у військових частинах і підрозділах внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ, Національної гвардії з охорони дипломатичних представництв, консульських установ іноземних держав, представництв міжнародних організацій в Україні, у підрозділах Управління державної охорони, що визначаються в установленому порядку, а також у підрозділах спеціального призначення Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, установ виконання покарань органів внутрішніх справ, воєнізованих формуваннях Державної кримінально-виконавчої служби, у частинах і підрозділах (загонах) спеціального призначення внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ, Національної гвардії та у підрозділах міліції особливого призначення за Переліком посад і умовами (в порядку), що визначаються керівниками відповідних міністерств і відомств.

Перелік посад начальницького складу підрозділів боротьби з економічною злочинністю органів внутрішніх справ, стаж: роботи яких обчислюється з розрахунку один місяць служби за півтора місяця, затверджений наказом Міністерства внутрішніх справ України від 20.07.2006 №722.

Пунктом 2 Переліку посад начальницького складу підрозділів боротьби з економічною злочинністю органів внутрішніх справ, стаж роботи яких обчислюється з розрахунку один місяць служби за півтора місяця, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 20.07.2006 №722 передбачено, що вислуга років для призначення пенсій на пільгових умовах зараховується особам, зазначеним у пункті 1 цього наказу, які перебували на службі після набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 22.06.2005 року №497, при цьому таким особам на пільгових умовах зараховується весь час проходження служби на відповідних посадах.

Послужним списком ОСОБА_1 № М-256992 (0095978), підтверджується, що позивач перебував на посадах оперуповноваженого, старшого оперуповноваженого підрозділів боротьби з економічною злочинністю органів внутрішніх справ. Вказані посади передбачені відповідним переліком (наказ МВС України від 20.07.2006 №722).

Проте, суд наголошує, що в подальшому постановою КМУ від 20.07.2011 № 780 «Про внесення змін до пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України» внесено зміни до п. 3 Порядку № 393, згідно з якими абзаци двадцять четвертий, двадцять шостий, двадцять сьомий і двадцять дев'ятий підпункту «в» виключено.

Отже, з 27.07.2011 період проходження служби у підрозділах боротьби з економічною злочинністю не підлягає зарахуванню до вислуги років при призначенні пенсії у пільговому обчислені.

Відповідно до ч. 1 ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно- правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи, таким чином, зміст правовідносин, зокрема, прав та обов'язків особи, не може змінюватися зі зміною законодавчих норм, тому, реалізація права осіб на обчислення пільгової вислуги років, передбаченої Порядком № 393, здійснюється з моменту їх вступу на службу до моменту скасування такої пільги постановою КМУ від 20.07.2011 № 780, оскільки це б суперечило принципу незворотності дії нормативно-правового акту в часі, передбаченого ч. 1 ст. 58 Конституції України.

При цьому суд враховує, що Головне управління Національної поліції у Львівській області загалом не заперечує наявності підстав для пільгового обчислення вислуги років, однак вважає, що пільгове обчислення вислуги років застосовується лише при призначенні пенсії, після набуття права на таку.

Суд зазначає, що статтею 17 Закону №2262-ХІІ визначено види служби та періоди часу, які зараховуються до вислуги років для призначення пенсії, а статтею 17-1 Закону №2262- XII встановлено саме порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим законом. У свою чергу, вказаною нормою передбачено, що цей період та пільгові умови встановлюються саме Кабінетом Міністрів України.

Тому, Законом України №2262-ХІІ передбачені пільгові умови для призначення пенсій за вислугу років, які встановлюються урядом, шляхом прийняття підзаконних нормативно- правових актів.

Постановою №393 визначено порядок обчислення та призначення пенсій за вислугу років, зокрема, поліцейським. Вказана постанова є підзаконним нормативно- правовим актом, мета якого конкретизувати нормативне регулювання з метою вирішення питань, що виникають з приводу призначення пенсії за вислугу років, зокрема, і на пільгових умовах.

Зважаючи на вказане, основним актом, на підставі якого здійснюється обчислення періоду проходження військової служби для зарахування його до стажу є Закон України №2262-ХІІ. Пільгове обчислення періоду проходження військової служби є похідним від визначальної підстави і може визначатись іншими підзаконними нормативно-правовими актами, зокрема, Постановою №393. Можливість пільгового обчислення вказаного періоду пов'язується не з категорією працівників, що реалізують право на пенсію, а з спеціальним статусом, якого особи набули в результаті виконання відповідної роботи, яка визначена у законодавчому порядку. Така можливість передбачена Постановою №393.

Наведене дає підстави для висновку, що до актів правового регулювання умов і порядку призначення пенсій за вислугу років належать і ті правові акти, які передбачають пільгове (кратне) обчислення періоду проходження служби для зарахування його до стажу роботи еквівалентно, що дає право на призначення й отримання різних видів пенсій та соціального забезпечення.

Подібний висновок про застосування Постанови №393 при обчисленні пільгового стажу для призначення пенсії за вислугою років поліцейським викладений у постанові Верховного Суду від 27.06.2018 в справі №750/9775/16-а, постанові Верховного Суду у складі суддів об'єднаної палати Касаційного адміністративного суду від 03.03.2021 в справі №2805/3923/18-а та у постанові Верховного Суду у складі судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав від 14.04.2021 в справі №2480/4241/18.

Верховний Суд у складі Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду у постанові від 14.04.2021 у справі №480/4241/18 зазначив наступне:

«у справі №805/3923/18-а Верховний Суд у постанові від 03.03.2021 дійшов наступного висновку: «...основним актом, на підставі якого здійснюється обчислення періоду проходження військової служби для зарахування його до стажу є Закон №2262-XII. Пільгове обчислення періоду проходження військової служби є похідним від визначальної підстави і може визначатись іншими підзаконними нормативно-правовими актами, зокрема, Постановою №393. Можливість пільгового обчислення вказаного періоду пов'язується, насамперед, зі спеціальним статусом, якого особи набули в результаті виконання відповідної роботи, яка визначена у законодавчому порядку…».

При цьому, Верховний Суд відступив від правових висновків, викладених у постановах Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 19.09.2018 у справі №725/1959/17, від 27.03.2018 у справі №295/6301/17.

Таке правове регулювання та наведена вище позиція Верховного Суду у справі №805/3923/18-а дозволяють зробити висновок те, що передбачена Порядком №393 можливість пільгового зарахування окремих видів служби спрямована на реалізацію Закону №2262-ХІІ і положенням цього Закону не суперечить.

Щодо календарної вислуги років:

Статтею 1 Закону №2262-ХІІ передбачено, що особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.

Таким чином, Закон №2262-ХІІ як єдину, обов'язкову умову призначення пенсії за вислугу років передбачає наявність у особи певної кількості років певного виду служби (вислуги). При цьому, наявність необхідної вислуги років забезпечує право на пенсію за вислугу років безвідносно до віку, стажу та працездатності особи.

Визначення у Законі №2262-ХІІ вислуги саме в календарних роках передбачає обов'язкову вислугу усіх календарних днів (365), що в такому випадку і буде становити календарний рік і буде відповідати правилу, закріпленому в ч. 4 ст. 17 цього ж Закону, щодо можливості врахування при призначенні пенсії тільки повних років вислуги.

Таким чином, передбачена Законом №2262-ХІІ календарна вислуга - це вислуга, яка складається з повної кількості календарних днів відповідного періоду (календарний рік - 365 календарних днів, календарний місяць - 30 календарних днів).

В свою чергу, передбачені статтею 17-1 Закону №2262-ХІІ пільгові умови призначення пенсій відповідно до Порядку 393 полягають в пільговому (кратному) зарахуванні вислуги років.

При цьому, таке зарахування не є самостійним видом вислуги і не конкурує з її календарним обчисленням, а є лише пільговим зарахуванням уже наявної вислуги. Фактична тривалість вислуги при такому зарахуванні не змінюється, а лише зараховується на пільгових (кратних) умовах.

Завдяки такому зарахуванню необхідну кількість років для призначення пенсії за вислугу років особа набуває швидше, порівняно із зарахуванням вислуги на загальних (не пільгових) умовах, що і становить природу пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за Законом №2262-ХІІ.».

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у постанові від 13.05.2021 у справі №140/1753/19.

Таким чином, періоди служби ОСОБА_1 у відділенні по боротьбі з економічною злочинністю у період служби в органах Міністерства внутрішніх справ України повинені бути зараховані до вислуги років на пільгових умовах відповідно до постанови КМУ від 17.07.1992 №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей», проте, до 20.07.2011, оскільки, постановою КМУ від 20.07.2011 № 780 «Про внесення змін до пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України» внесено зміни до п. 3 Порядку № 393, згідно з якими абзаци двадцять четвертий, двадцять шостий, двадцять сьомий і двадцять дев'ятий підпункту «в» виключено.

Отже, ОСОБА_1 слід зарахувати період проходження службу на посадах начальницького складу підрозділів боротьби з економічною злочинністю органів внутрішніх справ, стаж роботи яких обчислюється з розрахунку один місяць служби за півтора місяця, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 20.07.2006 №722 за період з 24.07.2007 по 27.07.2011 (набрання чинності постанови №780 від 20.07.2011).

Суд також звертає увагу, що Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме - у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 06.07.1999 року № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20.03.2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).

У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення (Рішення № 5-рп/2002).

За таких обставин, відмова Головного управління Національної поліції у Львівській області у зарахуванні пільгової вислуги років до календарної вислуги років для обчислення вислуги років для призначення пенсії на пільгових умовах є протиправною, тому для ефективного захисту прав позивача слід зобов'язати Головне управління Національної поліції у Львівській області здійснити перерахунок та зарахувати підполковнику поліції ОСОБА_1 , заступнику начальника Дрогобицького РВП з превентивної діяльності ГУ НП у Львівській області, до календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії, вислугу в пільговому обчисленні, сформовану за період з 24.07.2007 по 27.07.2011 - з розрахунку один місяць служби за півтора місяця.

Щодо позовних вимог про зобов'язання Головне управління Національної поліції у Львівській області здійснити перерахунок та зарахувати підполковнику поліції ОСОБА_1 , заступнику начальника Дрогобицького РВП з превентивної діяльності ГУ НП у Львівській області, стажу служби в поліції, який дає право на встановлення надбавки за вислугу років та надання додаткової оплачуваної відпустки, із зарахуванням вислугу в пільговому обчисленні, сформовану за періоди з 24.07.2007 по 15.06.2015 - розрахунку 1,5 року за кожен рік служби в органах ДСБЕЗ та встановити надбавки, надання додаткової оплачуваної відпустки за вислугу років з урахуванням періоду пільгової вислуги років, відповідно до статті 78 Закону України Про Національну поліцію, суд зазначає наступне.

Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України визначені Законом України «Про Національну поліцію» від 02.07.2015 № 580-VIII (далі - Закон №580-VIII).

Відповідно до ст. 59 Закону №580-VIII служба в поліції є державною службою особливого характеру, яка є професійною діяльністю поліцейських з виконання покладених на поліцію повноважень. Час проходження служби в поліції зараховується до страхового стажу, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Відповідно до ст. 78 Закону №580-VIII стаж служби в поліції дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки.

До стажу служби в поліції зараховуються: 1) служба в поліції на посадах, що заміщуються поліцейськими, з дня призначення на відповідну посаду; 2) військова служба в Збройних Силах України, Державній прикордонній службі України, Національній гвардії України, Управлінні державної охорони, Цивільній обороні України, внутрішніх військах Міністерства внутрішніх справ України та інших військових формуваннях, утворених відповідно до закону, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки, Державній спеціальній службі транспорту; 3) служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду; 4) час роботи у Верховній Раді України, місцевих радах, центральних і місцевих органах виконавчої влади із залишенням на військовій службі, на службі в органах внутрішніх справ України або на службі в поліції; 5) час роботи в органах прокуратури і суду осіб, які працювали на посадах суддів, прокурорів, слідчих; 6) дійсна військова служба в Радянській Армії та Військово-Морському Флоті, прикордонних, внутрішніх, залізничних військах, в органах державної безпеки та інших військових формуваннях колишнього СРСР, а також служба в органах внутрішніх справ колишнього СРСР (ч. 2 ст.78 Закону №580-VIII).

Під час обчислення стажу служби в поліції враховуються тільки повні роки вислуги років без округлення фактичного розміру вислуги років у бік збільшення.

Порядок обчислення вислуги років у поліції встановлює Кабінет Міністрів України.

Як уже зазначено судом вище, КМУ 17.07.1992 прийнято Постанову №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей».

Отже, обчислення стажу служби в поліції врегульовано статтею 78 Закону №580-VIII, частина 2 цієї статті містить перелік посад (періодів служби), які зараховуються до стажу служби в поліції.

Відповідно до преамбули Постанови №393, остання прийнята, зокрема, відповідно до Закону №2262-XII.

Статтею 17 Закону №2262-XII передбачено, що порядок обчислення вислуги років для призначення пенсій відповідно до цього Закону особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ визначається Кабінетом Міністрів України.

Таким чином, Постанова №393 встановлює порядок обчислення стажу (вислуги років) особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, який проводиться саме з метою призначення пенсій відповідно до Закону №2262-XII.

Відтак, суд дійшов висновку, що пункт 3 Постанови №393 не може бути застосовано при вирішенні питання щодо обчислення стажу служби в поліції, який дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки в порядку статті 78 Закону №580-VIII, оскільки Постанова №393 прийнята на виконання Закону №2262-XII та може бути застосована для визначення вислуги років особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ саме у випадку призначення пенсії за вислугу років. У свою чергу, при вирішенні питання щодо обчислення стажу служби в поліції, який дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки слід застосовувати приписи частини другої статті 78 Закону №580-VIII, якою встановлено вичерпний перелік складових (посад, періодів служби) такого стажу служби в поліції.

При цьому, делегування частиною 4 статті 78 Закону №580-VIII Кабінету Міністрів України встановлення порядку обчислення вислуги років у поліції не надає Уряду права визначати додаткові складові стажу служби в поліції, які не передбачені частиною другою статті 78 Закону №580-VIII.

Аналогічний правовий висновок викладено в постановах Верховного Суду від 19.11.2019 у справі № 520/903/19, від 31.03.2020 у справі № 520/2067/19, від 22.07.2020 у справі № 520/5960/19, від 13.08.2020 у справі № 820/6656/16 та від 15.12.2021 у справі 520/11545/19.

Підсумовуючи вищенаведене, суд дійшов висновку, що позовна вимога про зобов'язання здійснити перерахунок та зарахування стажу служби в поліції, який дає право на встановлення надбавки за вислугу років та надання додаткової оплачуваної відпустки, із зарахуванням вислуги в пільговому обчисленні, сформовану за періоди з 24.07.2007 по 15.06.2015 - розрахунку 1,5 року за кожен рік служби в органах ДСБЕЗ та встановити надбавки, надання додаткової оплачуваної відпустки за вислугу років з урахуванням періоду пільгової вислуги років, відповідно до статті 78 Закону України Про Національну поліцію задоволенню не підлягає.

Згідно положень статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 1 статті 72 КАС України передбачено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Статтю 73 КАС України передбачено, що належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень.

Відповідно до статей 74-76 КАС України обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Статтею 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Таким чином, на підставі ст. 8 КАС України, згідно якої, усі учасники адміністративного процесу є рівними та ст. 9 КАС України, згідно якої розгляд і вирішення справ у адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, з'ясувавши обставини у справі, перевіривши всі доводи та надавши правову оцінку наданим доказам, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 про визнання протиправною відмову Головного управління Національної поліції у Львівській області та зобов'язання вчинити дії підлягають частковому задоволенню.

Відповідно до ч. 3 ст. 139 КАС України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Оскільки, позовні вимоги задоволенні частково, судовий збір відповідно до ст. 139 КАС України слід стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Національної поліції у Львівській області в сумі 992,40 грн.

Суд зазначає, що за подання даного позову, позивач повинен був сплатити судовий збір у розмірі 1984,80 гривень в якій об'єднано дві позовні вимоги:

- перша вимога: - визнання протиправною відмову Головного управління Національної поліції у Львівській області у зарахуванні пільгової вислуги років ОСОБА_1 до його календарної вислуги років та до стажу служби в поліції (від 06.02.2022 №Рп-40/04/13-2022); - зобов'язання Головне управління Національної поліції у Львівській області здійснити перерахунок та зарахувати підполковнику поліції ОСОБА_1 , заступнику начальника Дрогобицького РВП з превентивної діяльності ГУ НП у Львівській області, до календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії, вислугу в пільговому обчисленні, сформовану за періоди: з 24.07.2007 по 15.06.2015 - розрахунку 1,5 року за кожен рік служби в органах ДСБЕЗ, оскільки зазначені позовні вимоги не є окремими, а є такими, що складаються з взаємопов'язаних позовних вимог;

- друга вимога: - зобов'язання Головне управління Національної поліції у Львівській області здійснити перерахунок та зарахувати підполковнику поліції ОСОБА_1 , заступнику начальника Дрогобицького РВП з превентивної діяльності ГУ НП у Львівській області, стажу служби в поліції, який дає право на встановлення надбавки за вислугу років та надання додаткової оплачуваної відпустки, із зарахуванням вислугу в пільговому обчисленні, сформовану за періоди з 24.07.2007 по 15.06.2015 - розрахунку 1,5 року за кожен рік служби в органах ДСБЕЗ та встановити надбавки, надання додаткової оплачуваної відпустки за вислугу років з урахуванням періоду пільгової вислуги років, відповідно до статті 78 Закону України Про Національну поліцію.

Однак, позивачем сплачено судовий збір у більшому розмірі, а саме в сумі 2976,00 гривень, про що свідчить квитанція від 25.05.2022 № АС53-2Т5Н-А98К-Р222.

Відповідно до ч. 2 ст. 132 Кодексу адміністративного судочинства України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.

Згідно до п. 1 ч. 1 ст. 7 Закону України «Про судовий збір» сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі, зокрема, внесення судового збору в розмірі більшому, ніж передбачено законом.

Відповідно до частини другої статті 7 Закону України «Про судовий збір» у випадках, установлених пунктом 1 частини 1 цієї статті, судовий збір повертається в розмірі переплаченої суми; в інших випадках, установлених частиною першою цієї статті, - повністю.

Таким чином, позивачу необхідне звернутись до суду з клопотанням про повернення сплати судового збору у розмірі 991,20 грн.

Суд, вирішуючи питання щодо стягнення за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача витрат на професійну правничу допомогу у розмірі 11000,00 грн., які підлягають розподілу між сторонами, виходить з наступного.

Відповідно до статті 132 КАС України, судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом. До витрат, пов'язаних з розглядом справи, належать витрати:1) на професійну правничу допомогу;2) сторін та їхніх представників, що пов'язані із прибуттям до суду;3) пов'язані із залученням свідків, спеціалістів, перекладачів, експертів та проведенням експертиз;4) пов'язані з витребуванням доказів, проведенням огляду доказів за їх місцезнаходженням, забезпеченням доказів;5) пов'язані із вчиненням інших процесуальних дій або підготовкою до розгляду справи.

Згідно з ч. 4 ст. 134 Кодексу адміністративного судочинства України, для визначення розміру витрат на правничу допомогу та з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.

У відповідності до ч. 7 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України розмір витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв'язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо).

Судом встановлено, що 09.11.2021 позивачем укладено Договір про надання правової допомоги з адвокатом Саламандиком Андрієм Івановичем. Згідно п. 3 обсяг і вартість наданої правової допомоги за цим Договором визначається у відповідному розрахунку/розрахунках, який/які є невід'ємним(и) додатком/додатками до цього Договору. В розрахунок можуть вноситись зміни за взаємною згодою сторін залежно від складності справи.

Суд зазначає, що в матеріалах справи відсутні докази оформлення розрахунку, який є невід'ємним додатком до Договору про надання правової допомоги в якому зазначені послуги, які були надані ОСОБА_1 та документи, які свідчать про оплату наданих послуг.

Більш того, представником позивача - адвокатом Саламандиком А.І. не надано суду заяву, що свідчить про поважність причин ненадання доказів, що підтверджують розмір понесених судових витрат, для вирішення питання про судові витрати до ухвалення рішення по суті позовних вимог.

Суд наголошує, що представником позивача не надано документ, що свідчить про оплату гонорару та інших витрат, пов'язаних із наданням правової допомоги, оформлених у встановленому законом порядку (квитанція до прибуткового касового ордера, платіжне доручення з відміткою банку або інший банківський документ, касові чеки, довідка видана адвокатом клієнту на його вимогу в довільній формі, яка буде підтверджувати факт отримання коштів від клієнта).

Суд наголошує, що допустимими і належними є лише ті документи, які підтверджують оплату витрат на правову допомогу, відсутність документального підтвердження витрат на правову допомогу, є підставою для відмови у відшкодуванні витрат на правничу допомогу.

Аналогічна позиція викладена в постанові Верховного Суду від 20.06.2019 у справі № 640/8323/16-а.

Позивачем документально не доведено та не підтверджено склад та розмір витрат, пов'язаних з оплатою правової допомоги заявлених до стягнення у розмірі 11000,00 грн.

Враховуючи вищенаведене, суд вважає, що витрати на професійну правничу допомогу в розмірі 11000,00 грн. задоволенню не підлягають.

Керуючись ст.ст. 72, 73, 242-246, 250, 257-262 КАС України, суд, -

ухвалив:

1. Позов задовольнити частково.

2. Визнати протиправною відмову Головного управління Національної поліції у Львівській області у зарахуванні пільгової вислуги років ОСОБА_1 до його календарної вислуги років викладену в листі від 06.02.2022 №Рп-40/04/13-2022.

3. Зобов'язати Головне управління Національної поліції у Львівській області (79007, м. Львів, пл. Генерала Григоренка, буд. 3, код ЄДРПОУ 40108833) здійснити перерахунок та зарахувати підполковнику поліції ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ), заступнику начальника Дрогобицького РВП з превентивної діяльності ГУ НП у Львівській області, до календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії, вислугу в пільговому обчисленні, сформовану за період з 24.07.2007 по 27.07.2011 - з розрахунку один місяць служби за півтора місяця.

4. В іншій частині позову відмовити.

5. Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) з Головного управління Національної поліції у Львівській області (79007, м. Львів, пл. Генерала Григоренка, буд. 3, код ЄДРПОУ 40108833) за рахунок бюджетних асигнувань, судовий збір в сумі 992,40 грн (дев'ятсот дев'яносто дві гривні, 40 копійок).

6. У задоволені вимоги про стягнення витрат на правову допомогу в сумі 11000 грн - відмовити.

Рішення може бути оскаржене, згідно зі ст. 295 КАС України, протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили, згідно зі ст. 255 КАС України, після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повний текст рішення складений 05.09.2022.

Суддя Коморний О.І.