справа №380/10297/22
06 вересня 2022 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого - судді Кухар Н.А., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Львівського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити дії,-
До Львівського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) з позовом до Львівського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (79005, м. Львів, вул. І. Франка, 25) про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити дії, в якому просить суд:
- визнати протиправними дії відповідача щодо зменшення надбавки за особливості проходження служби (виконання польотів) у розмірі 65 відсотків замість 94,3 відсотка від посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років, премії у розмірі 35 відсотків замість 130 відсотків від посадового окладу при обчисленні грошового забезпечення для проведення перерахунку пенсії позивачу;
- зобов'язати відповідача скласти і подати до Головного управління ПФУ у Львівській області нову довідку з урахуванням надбавки за особливості проходження служби (виконання польотів) у розмірі 94,3 відсотка від посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років, премії у розмірі 130 відсотків від посадового окладу при обчисленні грошового забезпечення для проведення перерахунку пенсії позивачу.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач має право на отримання пенсії з урахуванням 94,3% надбавки за особливості проходження служби та 130% премії, оскільки під час проходження військової служби сумлінно виконував свої обов'язки, стягнень не мав, постійно займав льотну посаду. Проте, відповідачем безпідставно зазначено у довідці для перерахунку його пенсії мінімальний розмір премії та надбавки.
Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 02 серпня 2022 року відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Ухвалою про відкриття провадження запропоновано відповідачу протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі подати до суду відзив на позовну заяву, а також роз'яснено, що у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин справа буде вирішена за наявними матеріалами.
Представник відповідача подав відзив на позовну заяву (вх. №55240 від 25.08.2022 року), в якому просив у задоволенні позову відмовити з огляду на наступне. Наказом Командувача Сухопутних військ Збройних Сил України від 02.08.2010 №375, майор ОСОБА_1 , звільнений з військової у запас за пунктом «б» частини шостої (за станом здоров'я) статті 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу». Виключений зі списків особового складу наказом командира військової частини НОМЕР_1 від 12.08.2010 № 151 з 12.08.2010 року. Відповідно до свідоцтва про хворобу від 08.07.2010 №430/30, ГЛЛК Військово - медичного клінічного центру Центрального регіону, ОСОБА_1 , визнаний непридатним до льотної роботи бортовим техніком. Згідно листа обліку льотної роботи ОСОБА_1 з 28.05.2010р., припинив виконання польотів. Питання виплати надбавки за особливості проходження служби та премії військовослужбовцям станом на 05.03.2019 (на час формування довідки про розмір грошового забезпечення позивача за нормами чинними станом на 05.03.2019 для перерахунку йому пенсії) регулюється постановою КМ України від 30 серпня 2017 р. №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб”, Порядком виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України, затвердженим наказом Міністерства оборони України від 26.06.2018 №260 (в редакції що діяла на 05.03.2019р.), телеграмою Міністра оборони України від 28.12.2018 № 248/9240. Відповідно до абзаців 4, 5 підпункту 1 пункту 5 Постанови №704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання установлювати надбавку за особливості проходження служби військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) та особам рядового і начальницького складу в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років. Відповідно до підпункту 2 пункту 5 Постанови 704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків (для військовослужбовців розвідувальних органів - не менш як 30 відсотків) посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення. Відповідно до п. 1 розділу VI Порядку 260 військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) щомісячно виплачується надбавка за особливості проходження служби в розмірах до 100 відсотків посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років залежно від складності та важливості виконуваних обов'язків. Умовою збільшення мінімального розміру надбавки, є проходження військової службу на посадах льотного складу і виконання польотів у складі льотного екіпажу повітряних суден. ОСОБА_1 визнаний непридатним до льотної роботи, тому не міг бути допущений до виконання польотів у складі льотного екіпажу. Згідно п. 4 додатку 2 до телеграми Міністра оборони України від 28.12.2018 № 248/9240 надбавка за особливості проходження служби в розмірі 100% посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років виплачується військовослужбовцям, які станом на 01.01.2019р. проходять службу на посадах льотного складу, мають відповідний допуск, придатні до польотів за висновком лікарсько-льотної комісії та в минулому році виконували польоти за планами бойової (навчально-льотної) підготовки у складі екіпажів літаків, вертольотів. Військовослужбовцям, які усунені від льотної роботи за медичними показаннями з винесенням льотно-лікарською комісією постанови про непридатність до льотної роботи, ці виплати у збільшених розмірах припиняються, про що оголошується в наказі командира (начальника) військової частини (установи). Виплата їм надбавки за особливості проходження служби здійснюється на загальних підставах. Отже, військовослужбовцям, які за медичними показаннями льотно-лікарської комісії визнані непридатними до льотної роботи надбавка за особливості проходження служби виплачується на загальних підставах у розмірі 65%, у зв'язку з чим відсутні підстави для врахування надбавки за проходження служби у збільшеному розмірі до складу грошового забезпечення позивача для перерахунку йому пенсії. Міністром оборони України з 01.01.2019 р., для відповідної категорії військовослужбовців (які усунені від льотної роботи за медичними показаннями з винесенням льотно-лікарською комісією постанови про непридатність до льотної роботи і мають посадовий оклад за 23 тарифним розрядок), встановлений розмір надбавки за особливості проходження служби 65 відсотків, а розмір премії 35 відсотків.
Частиною 1 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи за правилами загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі.
Відповідно до ч. 2 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України, визначено, що розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п'ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі.
Суд, з'ясувавши обставини, на які учасники справи посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, встановив наступне.
ОСОБА_1 проходив військову службу та з липня 2010 звільнений за станом здоров'я з посади старший бортовий інженер - інструктор інженерно - авіаційної служби окремого полку армійської авіації.
З 2010 позивачу призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
20 вересня 2021 року Львівським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки позивачу видано довідку №С/6211 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019 із зазначенням наступних складових грошового забезпечення: посадовий оклад, оклад за військовим званням, надбавка за вислугу років (50%), надбавки за особливості проходження служби (65%), надбавка за службу в умовах режимних обмежень (10%), надбавка за кваліфікацію (7%), премія (35%)
Позивач, не погоджуючись з частиною визначених у довідці від 20 вересня 2021 року складових, а саме, з визначенням: надбавки за особливості проходження служби (виконання польотів) у розмірі 65 відсотків замість 94,3 відсотка від посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років, премії у розмірі 35 відсотків замість 130 відсотків від посадового окладу.
Листами від 30.11.2021 року та від 12.07.2022 року відповідач повідомив позивача, що врахування в довідку про грошове забезпечення для осіб, звільнених зі служби з посад льотного складу, яким до 2018 р. в пенсію враховувались надбавки за особливі умови служби, за особливості проходження служби та премії в збільшених розмірах без дотримання умов їх виплати, встановлених в 2019 р. для військовослужбовців льотного складу не узгоджується з нормами Закону №2262-ХІІ щодо перерахунку пенсій з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення в розмірах, встановлених законодавством.
Вважаючи такі дії відповідача протиправними, позивач звернувся за захистом своїх прав до суду.
При вирішення спору суд виходить з наступного.
Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Згідно ч. 1 ст. 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
В силу приписів ч. 2 ст. 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб визначаються Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Відповідно до ч. 3 ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Процитована норма статті 43 Закону міститься в розділі V "Обчислення пенсії", тобто в загальному розділі, та безпосередньо визначає складові грошового забезпечення для обчислення пенсій. При цьому, під обчисленням слід розуміти процес отримання результату за допомогою дій над числами, кожне з яких є конкретним цифровим вираженням розміру складових грошового забезпечення.
Такий висновок міститься у постанові Верховного Суду від 12.11.2019 у справі №826/3858/18.
Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентоване статтею 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Так, відповідно до частин 2, 4 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому, перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Отже, Кабінету Міністрів України надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку.
30 серпня 2017 Кабінет Міністрів України прийняв Постанову №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (далі - Постанова № 704), яка набрала чинності 01.03.2018 та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої встановлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Пунктом 5 Постанови №704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання установлювати, зокрема:
надбавку за особливості проходження служби військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової служби) та особам рядового і начальницького складу в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років;
здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.
Наказом Міністра оборони України від 07.06.2018 №260 затверджено Порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам (далі - Порядок № 260), який визначає механізм та умови виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України, Державної спеціальної служби транспорту України та деяким іншим особам.
Відповідно до п. 2 Порядку № 260 грошове забезпечення включає: щомісячні основні види грошового забезпечення; щомісячні додаткові види грошового забезпечення; одноразові додаткові види грошового забезпечення.
До щомісячних основних видів грошового забезпечення належать: посадовий оклад; оклад за військовим званням; надбавка за вислугу років.
До щомісячних додаткових видів грошового забезпечення належать: підвищення посадового окладу; надбавки; доплати; премія.
До одноразових додаткових видів грошового забезпечення належать: винагороди; допомоги.
Відповідно до п. 3 Порядку № 260 підставами для розрахунку та виплати основних і додаткових видів грошового забезпечення є: штат військової частини (установи, організації) (далі - військова частина); накази про призначення на посаду та зарахування до списків особового складу військової частини, про вступ до виконання обов'язків за посадою, в тому числі тимчасово, про зарахування в розпорядження; накази про встановлення та виплату основних і додаткових видів грошового забезпечення; накази про присвоєння військових звань; грошовий атестат або довідка про грошові виплати (за винятком осіб, призваних (прийнятих) на військову службу за контрактом, у тому числі під час проходження строкової військової служби).
Згідно з п. 4 Порядку № 260 грошове забезпечення військовослужбовців із числа осіб офіцерського складу, в тому числі слухачів (ад'юнктів, докторантів), рядового, сержантського та старшинського складу (крім військовослужбовців строкової служби), включає: посадовий оклад; оклад за військовим званням; надбавку за вислугу років; підвищення посадового окладу під час проходження військової служби на території населених пунктів, яким надано статус гірських, та на острові Зміїний; надбавки за особливості проходження служби, за службу в Силах спеціальних операцій Збройних Сил, кваліфікацію, кваліфікаційну категорію, виконання функцій державного експерта з питань таємниць, роботу в умовах режимних обмежень, безперервний стаж на шифрувальній роботі, почесні та спортивні звання; доплати за науковий ступінь та за вчене звання; премію; морську винагороду, винагороди за стрибки з парашутом, за розшук, піднімання, розмінування та знешкодження вибухових предметів, тралення і знешкодження мін, за водолазні роботи та за бойове чергування; одноразові грошові допомоги після укладення першого контракту, для оздоровлення, для вирішення соціально-побутових питань, у разі звільнення з військової служби; інші виплати, які здійснюються відповідно до чинного законодавства України.
Крім того, розділом VІІ Порядку № 260 передбачено виплату надбавки за особливості проходження служби.
Пунктом 2 зазначеного розділу Порядку № 260 передбачено, що розмір щомісячної надбавки за особливості проходження служби розраховується від мінімального розміру цієї надбавки, який встановлюється Міністром оборони України, у відсотках для осіб офіцерського складу та окремо для осіб рядового, сержантського та старшинського складу виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України.
Мінімальний розмір щомісячної надбавки за особливості проходження служби не може перевищувати 65 відсотків.
У п. 27 додатку до Порядку № 260 визначено, що військовослужбовцям, які проходять службу на посадах льотних екіпажів повітряних суден, мінімальний коефіцієнт надбавки збільшується на 1,45.
Судом встановлено, що 20 вересня 2021 року Львівським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки позивачу видано довідку №С/6211 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019 із зазначенням наступних складових грошового забезпечення: посадовий оклад, оклад за військовим званням, надбавка за вислугу років (50%), надбавки за особливості проходження служби (65%), надбавка за службу в умовах режимних обмежень (10%), надбавка за кваліфікацію (7%), премія (35%)
Позивач не погоджується з частиною визначених у довідці від 20 вересня 2021 року складових, а саме, з визначенням: надбавки за особливості проходження служби (виконання польотів) у розмірі 65 відсотків замість 94,3 відсотка від посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років, премії у розмірі 35 відсотків замість 130 відсотків від посадового окладу.
Відповідно до п. 8 Положення про Міністерство оборони України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 26.11.2014 №671 Міноборони в межах повноважень, передбачених законом, на основі і на виконання Конституції та законів України, актів Президента України та постанов Верховної Ради України, прийнятих відповідно до Конституції та законів України, актів Кабінету Міністрів України видає накази, організовує і контролює їх виконання. З питань забезпечення організаційних заходів в апараті Міноборони Міністр видає директиви, а з питань реформування та розвитку Збройних Сил та Держспецтрансслужби, їх бойової і мобілізаційної готовності, готовності Держспецтрансслужби до виконання завдань за призначенням, оперативної та бойової підготовки, підготовки особового складу Держспецтрансслужби, здійснення організаційних заходів та інспектування - спільні з Головнокомандувачем Збройних Сил та Головою Адміністрації Держспецтрансслужби накази і директиви.
Тобто, з метою реалізації наданих повноважень Міністр оборони та очолюване ним міністерство видає накази та директиви. Телеграма від 28.12.2018 №248/9240 не є наказом чи директивою, не встановлює правил поведінки та не є обов'язковою до виконання її адресатами. Отже, зазначена телеграма не може вважатись ані нормативним, ані розпорядчим актом керівника, яким встановлено сталий розмір надбавки чи премії.
У постанові від 13 травня 2020 року у справі № 592/5164/16-а Велика Палата Верховного Суду вказала, що накази Міністра оборони України, якими встановлювався розмір премії для військовослужбовців, є відомчими, внутрішніми документами, які носять тимчасовий характер, не містять нормативно-правових приписів та не породжують будь-яких правових підстав для проведення перерахунку пенсії військовослужбовців.
Натомість, як вже зазначалось Порядком №260 визначено, що військовослужбовцям, які проходять службу на посадах льотних екіпажів повітряних суден, мінімальний коефіцієнт надбавки збільшується на 1,45.
Судом встановлено та не заперечується відповідачем, що позивач до 2010 року перебував на посаді старшого бортового інженера - інструктора інженерно - авіаційної служби окремого полку армійської авіації.
Отже позивач, будучи військовослужбовцем Збройних Сил України, проходив службу на посадах льотного складу, виконував польоти у складі екіпажів повітряних суден авіації Збройних Сил України, отримував грошове забезпечення та йому виплачувалась надбавка за льотний склад при виконанні польотів. Доказів зворотнього відповідачем не надано.
Втім, формуючи нову довідку про розмір грошового забезпечення позивача, відповідач оминув норми прямої дії, а саме Порядку №260, якими урегульовано порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, за змістом яких позивач має право на нарахування надбавки за особливості проходження служби у розмірі 65 відсотків та, враховуючи проходження ним військової служби на посадах льотного складу і виконання польотів у складі екіпажів повітряних суден авіації Збройних Сил України, збільшенням її на коефіцієнт 1,45.
Таким чином, розмір надбавки за особливості проходження військової служби (на посаді льотного складу) мав бути визначений відповідачем в оновленій довідці про розмір грошового забезпечення позивача у розмірі 94,3% (65% х 1,45) а не 65%, як це зробив відповідач.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку про протиправність дій відповідача щодо відмови у видачі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення позивача станом на 05 березня 2019 року для перерахунку пенсії з включенням надбавки за особливості проходження служби на посаді льотного складу у розмірі 94,3%.
Щодо тверджень позивача про наявність підстав для включення у довідку премії у розмірі 130%, суд зазначає наступне.
Відповідно до підпункту 2 пункту 5 Постанови №704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш, як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.
Пунктом 1, абзацом першим пункту 2 Розділу XVI Порядку №260 передбачено, що командири (начальники) військових частин, військових навчальних закладів, установ та організацій Збройних Сил України мають право щомісяця здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби) відповідно до їх особистого внеску в загальні результати служби.
Розмір щомісячної премії, але не менше 10 відсотків посадового окладу, встановлює Міністр оборони України для відповідних категорій військовослужбовців виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України, та особливостей проходження військової служби.
Згідно з пунктом 5 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання установлювати:
1) надбавку за особливості проходження служби військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової служби) та особам рядового і начальницького складу в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років;
2) здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.
У зв'язку з викладеним, суд приходить до висновку, що Міністерству оборони України делеговано право визначати розмір надбавки за особливості проходження служби та премії у межах бюджетних асигнувань.
Одночасно, суд звертає увагу, що наказом Міністерства оборони України від 31.12.2014 №937 затверджено Інструкцію з організації роботи із забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей у Міністерстві оборони України, пунктом 2.1 розділу ІІ якої визначено, що загальне керівництво роботою із забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей здійснюється Департаментом фінансів.
Суд акцентує увагу на тому, що згідно з абзацом 7 пункту 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 (у редакції до внесення змін постановою КМУ №103, далі - Порядок № 45)) додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.
Отже, станом на 05.03.2019 до військовослужбовців, що не виконували польоти за минулий рік служби, не може застосовуватися під час визначення розміру їх грошового забезпечення премія в розмірі 130%, а тому підстав для включення до складових грошового забезпечення премії в такому розмірі немає, оскільки позивача було звільнено з військової служби у 2010 році, а з 28.05.2010 року позивач припинив виконання польотів, проти чого останній фактично не заперечує.
Зважаючи на викладене, розмір премії 35%, який вказаний у довідці №С/6211 від 20 вересня 2021 року про розмір грошового забезпечення позивача станом на 05 березня 2019 року, визначений відповідачем на загальних підставах, та відповідає вимогам чинного законодавства.
Згідно зі статтею 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Тобто, особливістю адміністративного судочинства є те, що обов'язок доказування в спорі покладається на відповідача - суб'єкта владних повноважень, який повинен надати докази, що свідчать про правомірність його дій, законність прийнятих рішень.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що адміністративний позов ОСОБА_1 до Львівського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити дії підлягає задоволенню частково.
За наслідками розгляду даної справи розподіл судових витрат у відповідності до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України не здійснюється, оскільки позивач звільнений від сплати судового збору на підставі статті 5 Закону України "Про судовий збір" як учасник бойових дій.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 243-246, 255, 293, 295 КАС України, суд, -
Позов ОСОБА_1 до Львівського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити дії - задоволити частково.
Визнати протиправними дії Львівського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо не включення до складових довідки №С/6211 від 20.09.2021 року про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019 року, надбавки за особливості проходження служби в розмірі 94,3% для здійснення обчислення та перерахунку з 01.04.2019 основного розміру пенсії.
Зобов'язати Львівський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки (79005, м. Львів, вул. І. Франка, 25; код ЄДРПОУ 08412340) підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019 року відповідно до вимог статей 43 та 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" із обов'язковим включенням до її складових надбавки за особливості проходження служби в розмірі 94,3% для здійснення обчислення та перерахунку з 01.04.2019 основного розміру пенсії.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Судові витрати стягненню не підлягають.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя Кухар Н.А.