Єдиний унікальний номер: 379/860/22
Провадження № 2-о/379/23/22
про залишення заяви без руху
06 вересня 2022 рокум.Тараща
Таращанський районний суд Київської області у складі судді Музиченко О.О., ознайомившись із заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: орган опіки та піклування виконавчого комітету Фастівської районної ради Київської області, про визнання фізичної особи недієздатною, встановлення опіки і призначення опікуна,
06.09.2022 до Таращанського районного суду Київської області надійшла заява ОСОБА_1 , заінтересована особа орган опіки та піклування виконавчого комітету Фастівської районної ради Київської області, в якій вона просить визнати її сина ОСОБА_2 недієздатним, встановити над ним опіку та призначити її опікуном ОСОБА_2 ..
Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 06.09.2022 головуючим суддею у даній судовій справі визначено суддю Музиченко О.О..
Дослідивши заяву і додані до неї документи, судом встановлено, що вказана заява підлягає залишенню без руху з наступних підстав.
Так, згідно ч. 3 ст. 294 ЦПК України справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду.
Відповідно до ч. 9 ст. 10 ЦПК України, якщо спірні відносини не врегульовані законом, суд застосовує закон, що регулює подібні за змістом відносини (аналогія закону), а за відсутністю такого суд виходить із загальних засад законодавства (аналогія права).
Оскільки чинне цивільне процесуальне законодавство не регулює залишення без руху заяви, поданої в порядку окремого провадження, - при вирішенні даного питання суд керується положеннями ЦПК України, якими врегульовано порядок залишення без руху позовної заяви, зокрема, положеннями статті 185 ЦПК України.
За вимогою пункту 5 частини 3 статті 175 ЦПК України заява повинна містити виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини.
Відповідно до частини 5 статті 177 ЦПК України, заявник зобов'язаний додати до заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заявлені вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази заявник може додати до заяви копії відповідних доказів).
Частиною 1 статті 300 ЦПК України визначено, що суд, ухвалюючи рішення про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи (у тому числі обмеження або позбавлення права неповнолітньої особи самостійно розпоряджатися своїми доходами) чи визнання фізичної особи недієздатною, встановлює над нею відповідно піклування або опіку і за поданням органу опіки та піклування призначає їй піклувальника чи опікуна.
Так само за ч.1 ст. 60 ЦК України суд встановлює опіку над фізичною особою у разі визнання її недієздатною і призначає опікуна за поданням органу опіки та піклування.
Порушуючи питання про встановлення опіки над ОСОБА_2 і призначення заявниці його опікуном, ОСОБА_1 не долучено до заяви відповідного подання органу опіки та піклування про можливість призначення її опікуном недієздатного сина ОСОБА_2 , що є обов'язковою вимогою ч. 1 ст. 300 ЦПК України та ч.1 ст. 60 ЦК України.
Водночас суд зауважує, що згідно Правил опіки та піклування, затверджених наказом Державного комітету України у справах сім'ї та молоді Міністерства освіти України Міністерства охорони здоров'я України Міністерства праці та соціальної політики України №34/166/131/88 від 26 травня 1999 року, підготовці подання органу опіки та піклування на призначення опіки недієздатній особі передує комплекс обов'язкових заходів і перевірок, передбачених у п. 3 вказаних Правил, що мають бути ініційовані заявником.
Крім того, до заяви не додано документів, що підтверджують сплату судового збору в розмірі, визначеному Законом України «Про судовий збір».
Так, заявниця посилається у заяві на те, що судові витрати, пов'язані з провадженням справ про визнання фізичної особи недієздатною, відповідно до частини 2 статті 299 ЦПК України відносяться на рахунок держави.
Проте, з 01 вересня 2015 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору», відповідно до якого виключено п. 9 ч. 2 ст. 3 Закону України «Про судовий збір», згідно якого судовий збір не справлявся за подання до суду заяви про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи.
Водночас, ст. 133 ЦПК України визначено, що судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом. До витрат, пов'язаних з розглядом справи, належать витрати: на професійну правничу допомогу; пов'язані із залученням свідків, спеціалістів, перекладачів, експертів та проведенням експертизи; пов'язані з витребуванням доказів, проведенням огляду доказів за їх місцезнаходженням, забезпеченням доказів; пов'язані з вчиненням інших процесуальних дій, необхідних для розгляду справи або підготовки до її розгляду.
За змістом ч. 2 ст. 299 ЦПК України на рахунок держави у справах про визнання фізичної особи недієздатною відносяться саме витрати пов'язані із розглядом справи.
Натомість, Законом України «Про судовий збір» не передбачено звільнення від сплати судового збору за подання до суду заяви про визнання фізичної особи недієздатною, встановлення опіки над нею та призначення опікуна, до переліку заяв, за подання яких не справляється судовий збір, передбаченого ч. 2 ст. 3 Закону України «Про судовий збір», заява про визнання фізичної особи недієздатною, встановлення опіки над нею та призначення опікуна не входить.
Крім того, ст. 5 Закону України «Про судовий збір» не містить положення про пільги щодо сплати судового збору за подання заяви про визнання фізичної особи недієздатною, встановлення опіки над нею та призначення опікуна
Згідно вимог ст. 4 Закону України «Про судовий збір» за подання до суду заяви у справах окремого провадження фізичною особою справляється судовий збір в розмірі 0,2 прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що на дату звернення з цією заявою до суду становить 496,20 грн.
Відтак, заявниці ОСОБА_1 слід сплатити судовий збір у розмірі 496,20 грн або подати докази, що підтверджують звільнення її від сплати судового збору.
Згідно частин 1 та 2 ст. 185 Цивільного процесуального кодексу України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Отже, встановлені судом недоліки заяви підлягають усуненню способом:
- надання заявницею до суду подання органу опіки та піклування про можливість призначення її - ОСОБА_1 опікуном ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ;
- сплати судового збору за подання до суду даної заяви в розмірі 496,20 грн за реквізитами: населений пункт - Таращанська міська ТГ; отримувач - ГУК у Київській області /Таращанська міс/22030101; код отримувача ЄДРПОУ - 37955989; банк отримувача - Казначейство України (ел. адм. подат.); номер рахунку (IBAN) -UA408999980313111206000010850; код класифікації доходів бюджету - 22030101; найменування коду класифікації доходів бюджету - Судовий збір (Державна судова адміністрація України, 050), та подання суду платіжного документу на підтвердження такої сплати.
Відповідно до ч. 3 ст. 185 Цивільного процесуального кодексу України, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається позивачеві.
Згідно ч. 7 ст. 185 ЦПК України повернення позовної заяви не перешкоджає повторному зверненню із заявою до суду, якщо перестануть існувати обставини, що стали підставою для повернення заяви.
З урахуванням викладеного та керуючись ст. ст. 2, 10, 175-177, 184, 185, 260, 261, 293, 294-296, 300, 353 ЦПК України, суд
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: орган опіки та піклування виконавчого комітету Фастівської районної ради Київської області, про визнання фізичної особи недієздатною, встановлення опіки і призначення опікуна - залишити без руху та надати заявниці десятиденний строк з дня вручення ухвали на усунення недоліків.
Роз'яснити заявниці, що в разі неусунення недоліків заяви у строк, встановлений судом, заява буде залишена без розгляду.
Учасники справи можуть отримати інформацію щодо даної справи в мережі Інтернет за вебадресою сторінки на офіційному вебпорталі судової влади України http://tr.ko.court.gov.ua.
Копію ухвали надіслати заявнику.
Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала складена та підписана 06.09.2022.
Суддя Таращанського районного суду Київської області Ольга МУЗИЧЕНКО