Справа № 446/933/22
Провадження № 3/446/589/22
06.09.2022 м.Кам'янка-Бузька
Суддя Кам'янка-Бузького районного суду Львівської області Котормус Т. І., розглянувши матеріали, які надійшли від відділення поліції №1 Червоноградського районного відділу поліції ГУНП у Львівській області про притягнення до адміністративної відповідальності:
- ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , громадянина України, не працюючого,
- за ч. 1 ст. 130 КУпАП,
03.06.2022 о 19:45 год., по вулиці Центральній, в селі Матяші Червноградського району Львівської області, водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом марки "Fiat Doblo" д.н.з. НОМЕР_1 з ознаками алкогольного сп'яніння (запах алкоголю з порожнини рота, порушена координаця рухів, поведінка не відповідає обстановці). Від проходження тесту на стан сп'яніння на місці за допомогою алкотеста "Драгер 6820" відмовився, а також відмовився проїхати до найближчого медичного закладу для проходження огляду та стан сп'яніння.
Такими діями ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 130 КУпАП.
В судове засідання ОСОБА_1 не прибув, хоча належним чином був повідомлений про час та місце розгляду справи. Причин неявки суду не повідомив.
Захисник ОСОБА_1 - адвокат Білик Р.О. в судовому засіданні вказала, що протокол відносно вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення є незаконним та необгрунтованим, оскільки такий складений в результаті незаконної зупинки, а саме працівниками поліції було порушено вимоги ст. 35 Закону України "Про Національну поліцію", просила закриту справу відносно ОСОБА_1 у зв'язку з відсутністю у його діях складу адміністративного правопорушення.
Заслухавши пояснення захисника особи, яка притягається до відповідальності, всебічно, повно і об'єктивно дослідивши всі обставини справи в їх сукупності, суд встановив наступні обставини.
03.06.2022 о 19:45 год., по вулиці Центральній, в селі Матяші Червноградського району Львівської області інспектор СРПП відділення поліції №1 Червоноградського РВП ГУНП у Львівській області лейтенант поліції Остапчук В.М. склав протокол про адміністративне правопорушення серії ААБ 174799 від 03.06.2022 відносно ОСОБА_1 за порушення ним п. 2.5 Правил дорожнього руху України - відмова від проходження огляду на стан сп'яніння у встановленому законом порядку, за що передбачена відповідальність за ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Як видно з акту огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням технічних засобів, ОСОБА_1 від проходження огляду відмовився.
Відповідно до висновку щодо результатів медичного огляду(водія транспортного засобу) з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння від 03.06.2022, ОСОБА_1 від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння в медичному закладі відмовився.
Оглянутим у судовому засіданні відеозаписом події, яка мала місце 03.06.2022 встановлено, що ОСОБА_1 відмовився від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння як за допомогою спеціального тесту так і у медичному закладі.
За таких обставин, суд дійшов висновку про наявність у діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Тобто, ОСОБА_1 порушив п. 2.9а Правил дорожнього руху, які затверджені Постановою Кабінету Міністрів України №1306 від 10.10.2001р. та в його діях є склад адміністративного правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП - відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння..
Посилання захисника ОСОБА_1 - адвоката Білик Р.О. на те, що працівниками поліції було порушено вимоги закону щодо зупинки транспортного засобу, а саме ст. 35 Закону України "Про Національну поліцію", суд вважає безпідставними та такими, що не спростовують факту вчинення ОСОБА_1 правопорушення. Так, факт порушення вимог закону щодо зупинки транспортного засобу працівниками поліції, навіть за умов його наявності, не виключає адміністративну відповідальність водія за допущені ним порушення правил дорожнього руху.
При накладенні адміністративного стягнення, суд бере до уваги характер та обставини вчиненого правопорушення, дані про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, а тому ОСОБА_1 необхідно піддати адміністративному стягненню у виді штрафу в розмірі 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000,00 грн. з позбавленням права керування всіма видами транспортних засобів на один рік.
Крім цього, із ОСОБА_1 слід стягнути судовий збір у розмірі 496,20 грн.
Керуючись ч.1 ст. 130, ст. ст. 283, 284 КУпАП, Законом України "Про судовий збір",
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП та застосувати до нього адміністративне стягнення у виді адміністративного штрафу в розмірі 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000,00 грн., з позбавленням права керування транспортними засобами на один рік.
Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави судовий збір у розмірі 496,20 грн.
Постанова може бути пред'явлена до виконання протягом трьох місяців, що обчислюється з наступного дня після набрання постановою законної сили.
Постанова у справі про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку оскарження цієї постанови.
Постанова по справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення до Львівського апеляційного суду через Кам'янка-Бузький районний суд Львівської області прокурором у випадках, передбачених частиною 5 статті 7 КУпАП, особою, щодо якої її винесено, а також потерпілим.
Суддя Т.І.Котормус