06.09.2022
ЄУН № 337/2101/22
Провадження № 3/337/888/2022
06 вересня 2022 року Суддя Хортицького районного суду м.Запоріжжя Гнатик Галина Євгенівна, розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні суду у м.Запоріжжі матеріали справи про адміністративне правопорушення, які надійшли з Управління патрульної поліції в Запорізькій області відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 за ч. 1 ст. 130 КУпАП,
До Хортицького районного суду м.Запоріжжя для розгляду по суті надійшли матеріали справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 за ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Вивчивши надані матеріали, суддя приходить до наступного висновку.
Відповідно до п. 4 - 6 Розділу ІІ Інструкції з оформлення органами доходів і зборів матеріалів про адміністративні правопорушення, затвердженої наказом Міністерства фінансів України №566 від 02 липня 2016 року зміст Протоколу повинен відповідати вимогам, викладеним у статті 256 КУпАП.
Протокол про адміністративне правопорушення це відповідним чином оформлений уповноваженою особою процесуальний документ про вчинення діяння, яке містить ознаки правопорушення, передбаченого КУпАП.
Саме складання протоколу - це процесуальна дія суб'єкта владних повноважень, яка спрямована на фіксацію адміністративного правопорушення та, в силу положень ст. 251 КУпАП, є предметом оцінки суду в якості доказу вчинення такого правопорушення при розгляді справи про притягнення особи до адміністративної відповідальності.
Відповідно до вимог ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Згідно з положеннями ст. 255 КУпАП, обов'язок щодо належного оформлення матеріалів справи про адміністративне правопорушення покладається на уповноважених посадових осіб.
За змістом ст.251 КУпАП доказами по справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновків експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи записів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Суд звертає увагу посадових осіб, що без належного дотримання вимог законодавства, судовий розгляд неможливий, оскільки це порушує права особи, яка притягується до адміністративної відповідальності.
Натомість суду надіслано копію протоколу, а не його оригінал, що позбавляє суд можливості об'єктивно розглянути дану справу, про вказане свідчить напис на протоколі «згідно з оригіналом», сами ким засвідчено таку копію, взагалі не вказано.
Суддя звертає увагу, що підставою для притягнення особи до адміністративної відповідальності є виключно протокол про адміністративне правопорушення, а не його копія.
Копія протоколу про адміністративне правопорушення ААБ №063226, складеного відносно ОСОБА_1 за керування транспортним засобом у стані алкогольного сп'яніння не може бути визнана належним доказам по даній справі.
Відповідно до Порядоку оформлення справи про адмiнiстративне правопорушення та надсилання її до суду (затвердженого Наказом Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини 16.02.2015 року № 3/02-15), розділ 3, п.3.2 -оригінал справи про адмiнiстративне правопорушення разом із супровідним листом у триденний строк з моменту його складення надсилається до районного, районного у мiстi (мiського, мiськрайонного) суду за місцем вчинення адміністративного правопорушення.
Таким чином, діючим законодавством не передбачено можливості направлення до суду копій матеріалів про адміністративне правопорушення, а тим паче копії самого протоколу.
Суддя враховує, що при розгляді справи про притягнення особи до адміністративної відповідальності за ч.1ст.130 КУпАП, судовий процес має відповідати загальним засадам кримінального провадження, а суд має забезпечити гарантії і принципи законності щодо особи, яка притягається до відповідальності.
Також суддя звертає увагу, що законодавство України про адміністративні правопорушення має каральну направленість (тяготіє до кримінального), тому з урахуванням принципів і загальних засад КУпАП, практики Європейського Суду з прав людини, передбачається принцип презумпції невинності особи, поки її винуватість не буде доведена у встановленому законом порядку.
У супровідному листі до адміністративного матеріалу начальником ВАП Агапцевим В. зазначено про те, що під час воєнної агресії, з управління патрульної поліції в Запорізькій області Департаменту патрульної поліції, була евакуйована більша частина технічних засобів ( камери, рації, тощо), адміністративні матеріали та інші документи, для недопущення заволодіння даними, технічними засобами загарбниками у разі тимчасової окупації м.Запоріжжя.
Таким чином, Управління патрульної поліції в Запорізькій області, не позбавлено можливості надати оригінали документів з місця евакуації, для належно їх розгляду судом.
Пунктом 12 Постанови Пленуму ВССУ з розгляду цивільних і кримінальних справ «Про деякі питання дотримання розумних строків розгляду судами цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративні правопорушення» від 17.10.2014 року передбачено, що суди мають право повертати протоколи про адміністративне правопорушення, у разі недодержання при їх складанні вимог ст. 256 КУпАП, для доопрацювання.
Враховуючи викладене, суд не може забезпечити повний, всебічний, об'єктивний розгляд справи і додержання вимог ст. 268 КУпАП, тому матеріали справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 підлягають поверненню до Управління патрульної поліції в Запорізькій області для належного оформлення.
При доопрацюванні матеріалів справи про адміністративне правопорушення необхідно усунути вищенаведені недоліки у розумний строк із врахуванням положень ст.38 КУпАП щодо строків накладення адміністративного стягнення.
Керуючись ст. 221, 254, 256, 258, 268, 278 КУпАП, суддя -
Повернути протокол з матеріалами, які додані до протоколу ( матеріали справи про адміністративне правопорушення) відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 за ч. 1 ст. 130 КУпАП до Управління патрульної поліції в Запорізькій області, для належного оформлення.
Постанова суду є остаточною і оскарженню в порядку провадження у справах про адміністративні правопорушення не підлягає.
Суддя: Г.Є. Гнатик