Заводський районний суд м. Запоріжжя
69009 Україна м. Запоріжжя вул. Лізи Чайкіної 65 тел.(061) 236-59-98
Справа № 332/879/22
Провадження №: 3/332/781/22
05 вересня 2022 р.
Суддя Заводського районного суду м. Запоріжжя Марченко Н.В. розглянувши матеріал, який надійшов з УПП в Запорізькій області ДПП про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , тимчасово не працевлаштованого, який проживає за адресою: АДРЕСА_1
за ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення -
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ААБ № 330450 від 31.03.2022 року встановлено, що ОСОБА_1 31.03.2022 року об 11-35 годині керував автомобілем Opel Astra д.н.з. НОМЕР_1 по вул. Перспективній, буд. 8 в м.Запоріжжі в стані наркотичного сп'яніння. Огляд на стан наркотичного сп'яніння проводився у передбаченому законом порядку у медичному закладі у лікаря нарколога. Згідно висновку № 1028 від 31.03.2022 року виданого КНП «Обласним клінічним закладом з надання психіатричної допомоги» ЗОР, ОСОБА_1 перебував в стані наркотичного сп'яніння (метадон). Від керування автомобілем відсторонений, шляхом евакуації автомобіля на спецмайданчик. Про повторність ОСОБА_1 попереджений. ОСОБА_1 своїми діями порушив п. 2.9 а ПДР.
У судовому засіданні представник ОСОБА_1 адвокат Турчинський М.І. суду пояснив, що ОСОБА_1 не суб'єктом адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 130 КУпАП, оскільки не керував транспортним засобом, а лише стояв поряд з автомобілем, зауважив, що на відеозаписі не зафіксовано керування ОСОБА_1 автомобілем.
Суд, заслухавши представника ОСОБА_1 адвоката Турчинського М.І., переглянувши відеозапис, здійснений з боді камери поліцейських, який міститься на диску, що зберігається в матеріалах справи, дослідивши матеріали справи, дійшов до наступного висновку.
Згідно ч. 1 ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Статтею 245 КУпАП передбачено, що завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненням особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил норм і стандартів, що стосується забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Статтею ст. 280 КУпАП визначено, що при розгляді справи про адміністративне правопорушення з'ясовується, зокрема, чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа у його вчиненні та чи підлягає вона адміністративній відповідальності.
Доводи представника ОСОБА_1 адвоката Турчинського М.І., з приводу того, що ОСОБА_1 не керував автомобілем, спростовуються наявним відеозаписом, на якому ОСОБА_1 під час перевірки документів патрульними поліцейськими не повідомляє останніх про те, що не він не керував автомобілем, будь - яких заперечень не висловлював. Слід зауважити, що у відповідності до протоколу про адміністративне правопорушення, ОСОБА_1 проживає за адресою: АДРЕСА_1 , на момент перевірки документів патрульними поліцейськими ОСОБА_1 знаходився на вул. Перспективній, буд. 8 в м.Запоріжжі і стояв поряд з автомобілем Opel Astra д.н.з. НОМЕР_1 , що на думку суду свідчить про те, що ОСОБА_1 приїхав на вул. Перспективну, буд. 8 в м.Запоріжжі на автомобілі Opel Astra д.н.з. НОМЕР_1 перебуваючи в стані наркотичного спяніння.
У відповідності ч.2 п. 27 Постанови Верховного Суду «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті» від 23.12.2005 року № 14 (в редакції від 19.12.2008) керування транспортним засобом слід розуміти як виконання функцій водія під час руху такого засобу або інструктора водія під час навчання учнів водіїв, незалежно від того, керує особа транспортним засобом, який рухається своїм ходом чи за допомогою буксирування.
Керування транспортним засобом - це умисне виконання особою функцій водія шляхом вчинення технічних дій для приведення транспортного засобу в рух та зрушення з місця, а під час руху - для зміни напрямку руху та/чи швидкості транспортного засобу.
Згідно з диспозицією ч. 1 ст. 130 КУпАП, адміністративна відповідальність настає в разі керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, та так само і за відмови особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Об'єктивна сторона правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 130 КУпАП, полягає у керуванні транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного або іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного або іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП підтверджується протоколом про адміністративне правопорушення ААБ № 330450 від 31.03.2022 року, висновком № 1028 від 31.03.2022 року виданим КНП «Обласний клінічний заклад з надання психіатричної допомоги» ЗОР та відеозаписом.
Таким чином, судом встановлено, що в діях ОСОБА_1 є наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, а саме керування транспортним засобом особою в стані наркотичного сп'яніння, тому він підлягає притягненню до адміністративної відповідальності із накладенням адміністративного стягнення у вигляді штрафу у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - 17000 гривень без позбавлення права керування транспортними засобами, з підстави того, що відповідно до постанови Запорізького апеляційного суду від 17.06.2022 року постанову Заводського районного суду м. Запоріжжя від 10.03.2022 року про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст.130 КУпАП із накладенням адміністративного стягнення у вигляді штрафу у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - 17000 гривень та позбавленням права керування транспортними засобами строком на 1 (один) рік залишено без змін. Постанова набула законної сили 17.06.2022 року, тобто на момент розгляду справи за протоколом про адміністративне правопорушення ААБ № 330450 від 31.03.2022 року ОСОБА_1 вже позбавлений права керування транспортними засобами строком на 1 (один) рік.
Відповідно до п.28 Постанови Пленуму ВСУ від 23.12.2005 року №14 «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті», не є допустимим застосування такого стягнення як позбавлення права керування транспортними засобами коли винна особа вже позбавлена такого права або взагалі його не мала.
При накладенні адміністративного стягнення, суд керуючись ст.33 КУпАП, враховує характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують або обтяжують відповідальність.
Згідно до ст. 40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Керуючись ст. ст. 33, 40-1, ч. 1 ст. 130, 268, 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
ОСОБА_1 притягнути до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст.130 КУпАП і накласти адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - 17000 гривень (Отримувач: ГУК у Зап.обл./Зап.обл./ 21081300 Код отримувача (ЄДРПОУ): 37941997 Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП) Номер рахунку (IBAN): UA708999980313000149000008001) без позбавлення права керування транспортними засобами.
Згідно ч.2 ст. 308 Кодексу України про адміністративні правопорушення в порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 496 грн. 20 коп. на користь держави (Отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106 Код отримувача (код ЄДРПОУ): 37993783 Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП)Рахунок отримувача: UА908999980313111256000026001 Код класифікації доходів бюджету: 22030106)
Постанова може бути оскаржена до Запорізького апеляційного суду через Заводський районний суд м. Запоріжжя шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня винесення постанови.
Суддя Н.В. Марченко