Справа № 308/10765/22
3/308/6263/22
30 серпня 2022 року м. Ужгород
Суддя Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області Дегтяренко К.С., розглянувши матеріали ДПСУ Західного регіонального управління НОМЕР_1 прикордонного загону відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_1 » про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , мешканця АДРЕСА_1 , молодшого інспектора прикордонної служби 2 категорії - дозиметрист 1 групи ІПС відділення ІПС відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (тип Б),
за ч. 2 ст. 172-18 КУпАП України,-
встановив:
16 серпня 2022 року до Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області надійшов протокол про адміністративне правопорушення ЗхРУ №011267, з якого вбачається, що в період із 12.00 07.08.2022 року по 18.00 07.08.2022 року був спланований та виконував наказ на охорону державного кордону України в прикордонному наряді «Контрольний пост» на напрямку автодороги Ужгород - Чоп - Соломоново відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_1 ». В період з 15 год. 30 хв. по 16 год. 30 хв., помічником начальника відділу з логістики лейтенантом ОСОБА_2 та старшим інспектором групи АЮД лейтенантом ОСОБА_3 здійснено раптову перевірку організації та несення служби прикордонного наряду «Контрольний пост» у складі молодшого сержантом ОСОБА_4 , в ході перевірки вищезазначеного військовослужбовця було встановлено, що військовослужбовець не виконував наказ на охорону державного кордону, а саме порушував службовий порядок, перебував на узбіччі дороги(лежав в кущах), проте згідно наказу повинен був організував ати службу біля пристрою примусової зупинки транспортних засобів, тобто в діях військовослужбовця вбачаються ознаки порушення правил несення прикордонної служби військовою службовою особою.
Своїми діями порушив вимоги ст. ст. п.16, Статуту внутрішньої служби ЗСУ, п.4 ст.23 «Правове становище особового складу ДПСУ» Закону України «Про Державну прикордонну службу України» пункту 12 Глави 2. «Організація несення служби прикордонними нарядами» Розділу 2. «Служба прикордонних нарядів» Інструкції про службу прикордонних нарядів Державної прикордонної служби України, затвердженої наказом МВС України № 1261 від 19.10.2015 року, що виразилось у виявленні даного військовослужбовця під невиконання наказу на охорону державного кордону,та як наслідок призвело до порушення прямої заборони керівних нормативних документів під час несення служби з охорони ДКУ.
ОСОБА_1 в судове засідання з'явився, свою вину визнав, щиро розкаявся та просив найменш суворого покарання, пояснив, що бу дуже спекотний день, тому він сховався в тіньку під деревом, машин на посту в той час не було.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.
Згідно з вимогами ст.245 КУпАП, завданням провадження у справах про адміністративні правопорушення є всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її у точній відповідності із законом та забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
У відповідності до ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для її правильного вирішення.
Частина 2 ст. 172-18 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність за порушення правил несення прикордонної служби особою, яка входить до складу наряду з охорони державного кордону України, в умовах особливого періоду.
Винуватість ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.172-18 КУпАП підтверджується матеріалами справи, а саме: протоколом ЗхРУ №011267 від 08 серпня 2022 року, рапортом старшого інспектора прикордонної служби групи АЮД, службовою характеристикою на ОСОБА_1 та іншими матеріалами справи.
Враховуючи наведене, вважаю, що в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172-18 КУпАП.
Згідно ст.33 КУпАП стягнення за адміністративне правопорушення накладається у межах, установлених цим Кодексом та іншими законами України. При накладанні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
При цьому, відповідно до ст. 22 КУпАП при малозначності вчиненого адміністративного правопорушення орган (посадова особа), уповноважений розглядати справу, може звільнити порушника від адміністративної відповідальності і обмежитись усним зауваженням.
Разом з тим, у Кодексі України про адміністративні правопорушення не закріплено визначення малозначного правопорушення та немає вказівок на його ознаки, однак у кожному конкретному випадку суд має вирішувати питання про визначення діяння малозначним. Категорія (поняття) "малозначність" означає, що вчинене правопорушення не становить великої суспільної шкідливості й не завдало значних збитків державним або суспільним інтересам, або безпосередньо громадянам.
Оскільки ОСОБА_1 раніше до адміністративної відповідальності не притягувалася, зобов'язувався в подальшому не вчиняти порушення, за місцем роботи характеризується позитивно, зокрема сумлінно виконує свої службові обов'язки, що його дії не завдали суттєвої шкоди та не призвели до настання негативних наслідків, обставини, за яких було вчинено дане правопорушення, суд вважає, що скоєне ним адміністративне правопорушення, є невеликим і через свою малозначність не становить такого ступеня протиправності, який би свідчив про необхідність притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, в зв'язку з чим його можливо звільнити від адміністративної відповідальності і обмежитись усним зауваженням, яке буде достатнім для виховного впливу на ОСОБА_1 та запобіганню вчинення ним нових правопорушень.
Відповідно до ч. 2 ст.284 КУпАПпри оголошенні усного зауваження виноситься постанова про закриття провадження у справі про адміністративне правопорушення.
Враховуючи положення ст. 40-1 КУпАП що судовий збір стягується з особи лише при накладенні адміністративного стягнення суд приходить до висновку, що судовий збір з особи, яка звільнена від адміністративної відповідальності не стягується.
На підставі наведеного та керуючись ст.ст.. 172-18 ч.2, 251, 280, 283-285КУпАП, суд
постановив:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст.172-18 КУпАП.
На підставі ст. 22 КУпАП звільнити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 від адміністративної відповідальності обмежившись усним зауваженням.
Провадження у справі про адміністративне правопорушення закрити на підставі ч.2 ст. 284 КУпАП.
Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності протягом десяти днів з дня винесення постанови. Апеляційна скарга подаються до Закарпатського апеляційного суду через Ужгородський міськрайонний суд, який виніс постанову.
Суддя К.С. Дегтяренко