Постанова від 06.09.2022 по справі 582/213/22

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 вересня 2022 року м.Суми

Справа №582/213/22

Номер провадження 22-ц/816/751/22

Сумський апеляційний суд у складі колегії суддів судової палати з розгляду цивільних справ:

головуючого - Собини О. І. (суддя-доповідач),

суддів - Левченко Т. А. , Ткачук С. С.

з участю секретаря судового засідання - Кияненко Н.М.,

у присутності :

позивача - ОСОБА_1 ,

представників відповідача - ОСОБА_2 , ОСОБА_3

розглянув у відкритому судовому засіданні у порядку спрощеного позовного провадження апеляційну скаргу Недригайлівської селищної ради Роменського району Сумської області

на рішення Недригайлівського району суду Сумської області від 20 травня 2022 року у складі судді Жмурченка В.Д., ухваленого у смт Недригайлів, Роменського району, Сумської області, повний текст якого складено 30 травня 2022 року,

у цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до Недригайлівської селищної ради Сумської області, селищного голови Недригайлівської селищної ради Сумської області Волкова К. В. про визнання протиправним та скасування розпорядження про проведення службового розслідування, відсторонення від виконання посадових обов'язків,

ВСТАНОВИВ:

У квітні 2022 року ОСОБА_1 звернувся до суду з вказаним позовом, мотивуючи свої вимоги тим, що із 30 квітня 2013 року перебував на посаді головного лікаря комунального закладу «Недригайлівська центральна районна лікарня», а в подальшому на посаді директора КНП «Недригайлівська лікарня» Недригайлівської селищної ради.

21 березня 2022 року головою Недригайлівської селищної ради Сумської області Волковим К. В. було видано розпорядження «Про проведення службового розслідування» № 47-К, згідно з яким, останній розпорядився провести службове розслідування стосовно нього, директора КНП «Недригайлівська лікарня» Недригайлівської селищної ради, щодо можливого недодержання законодавства, зловживання службовим становищем та розтратою бюджетних коштів у період воєнного стану. Окрім того, цим розпорядженням його, директора КНП «Недригайлівська лікарня», було відсторонено на час проведення службового розслідування від здійснення повноважень на посаді з 21 березня 2022 року, проте, не пізніше ніж до 20 травня 2022 року, та визначено на період його відсторонення тимчасово виконуючим обов'язки директора КНП «Недригайлівська лікарня» ОСОБА_4 , лікаря уролога.

Вважає, що розпорядження прийняте головою Недригайлівської селищної ради Сумської області Волковим К. В. поза його повноваженнями, так як указом Президента України від 24 лютого 2022 року із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року на всій території України введено воєнний стан та створені відповідні військові адміністрації, в тому числі Роменську районну військову адміністрацію, компетенція якої поширюється і на Недригайлівську територіальну громаду.

Крім того, при ініціюванні вказаного службового розслідування відповідачами не було враховано офіційне роз'яснення Мінекономіки від 05 березня 2022 року «Щодо сфери трудових відносин в умовах воєнного стану». Про причини неявки на роботу з 01 березня по 14 березня 2022 року він повідомив селищного голову в своїй пояснювальній записці. Зокрема, неможливість прибути на робоче місце до смт Недригайлів із м. Суми у зв'язку з переміщенням воєнної техніки по території Сумської області та усунення пошкоджень його житлового будинку в районі АДРЕСА_1 , де він проживає разом з родиною, в результаті авіаційного обстрілу ІНФОРМАЦІЯ_1 . Грошові суми за дні, в які він не виконував свої посадові обов'язки з поважних причин, були враховані під час виплати йому заробітної плати.

Посилаючись на вказане, просив суд ухвалити рішення, яким визнати протиправним та скасувати розпорядження селищного голови Недригайлівської селищної ради Сумської області Волкова К.В. від 21 березня 2022 року за №47-К про проведення службового розслідування стосовно директора КНП «Недригайлівська лікарня» ОСОБА_1 з відстороненням його від здійснення повноважень на посаді (від посади).

Рішенням Недригайлівського районного суду Сумської області від 20 травня 2022 року позов ОСОБА_1 задоволено частково.

Визнано протиправним та скасовано розпорядження селищного голови Недригайлівської селищної ради Сумської області Волкова К. В. № 47-К від 21 березня 2022 року про проведення службового розслідування стосовно директора КНП «Недригайлівська лікарня» ОСОБА_1 в частині відсторонення його від здійснення повноважень на посаді.

В іншій частині відмовлено.

Стягнуто на користь держави за рахунок бюджетних асигнувань Недригайлівської селищної ради Сумської області 992 грн. 40 коп. судового збору.

Не погоджуючись із вказаним рішенням, Недригайлівською селищною радою Сумської області подано апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на його необґрунтованість та незаконність, недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд вважав встановленими, невідповідність висновків суду фактичним обставинам справи, порушення норм матеріального та процесуального права, просить рішення суду скасувати в частині задоволених позовних вимог та ухвалити нове рішення, яким у задоволенні позову відмовити в повному обсязі .

Апеляційну скаргу мотивовано тим, що суд першої інстанції дійшов до помилкового висновку про безпідставність розпочатого службового розслідування відносно позивача у зв'язку з введенням на території України воєнного стану та відсутності на те відповідних повноважень. Вважає, що встановлені судом обставини ґрунтуються виключно на підставі доводів позивача, без будь-яких доказів та не взято до уваги заперечення сторони відповідача.

Зазначає, що визнаючи відсторонення позивача незаконним, суд першої інстанції не взяв до уваги положення Порядку проведення службового розслідування стосовно осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та осіб, які для цілей Закону України «Про запобігання корупції» прирівнюються до осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», затвердженого постановою КМУ від 13 червня 2000 року за №950, пунктом 4 якого передбачено відсторонення особи, стосовно якої проводиться службове розслідування.

Позивачем, у встановлений апеляційним судом строк, відзиву на апеляційну скаргу подано не було.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представників апелянта, які підтримали доводи апеляційної скарги, заперечення проти апеляційної скарги позивача у справі, перевіривши законність й обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги та вимог, заявлених у суді першої інстанції, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

За приписами частини 1 статті 367 ЦПК України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними в ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

У справі, що переглядається, суд першої інстанції встановив, що ОСОБА_1 перебуває на посаді директора КНП «Недригайлівська лікарня» Недригайлівської селищної ради (а.с. 19).

18 березня 2022 року ОСОБА_1 , на виконання розпорядження селищного голови «Про відібрання пояснень» від 8 березня 2022 року №24-ОД подана пояснююча записка, в якій він повідомив, що він з 01 березня 2022 року по 14 березня 2022 року був відсутній на робочому місці по причині неможливості прибути у смт Недригайлів з м. Суми, де він проживає разом зі своєю родиною, у зв'язку із переміщенням ворожої техніки по території Сумської області та веденням бойових дій. Зазначив, що протягом вказаного періоду постійно перебував на зв'язку з головою Недригайлівської селищної ради Волковим К. В., керівниками структурних підрозділів, головним бухгалтером, медичним директором та головною медичною сестрою КНП «Недригайлівська лікарня» Недригайлівської селищної ради, для вирішення робочих питань. Робота закладу була забезпечена в цілодобовому режимі. Проводився прийом та госпіталізація пацієнтів, здійснювалась господарська діяльність. Також повідомив, що 07 березня 2022 року було здійснено авіаційні удари по житловому сектору в районі АДРЕСА_1 , де проживає він та його родина, в наслідок яких був частково пошкоджений його житловий будинок (а.с. 21).

21 березня 2022 року головою Недригайлівської селищної ради Сумської області Волковим К.В. видано розпорядження «Про проведення службового розслідування» за №47-К, за яким він розпорядився: провести службове розслідування стосовно директора КНП «Недригайлівська лікарня» Недригайлівської селищної ради Пономаренка І.В., щодо можливого недодержання законодавства, зловживання службовим становищем та розтратою бюджетних коштів у період воєнного стану; створити комісію з проведення службового розслідування; встановлено термін роботи комісії до 20 травня 2022 року; відсторонено директора КНП «Недригайлівська лікарня» Недригайлівської селищної ради Пономаренка І.В. на час проведення службового розслідування від здійснення повноважень на посаді з 21 березня 2022 року, але не пізніше ніж до 20 травня 2022 року, та визначено на період його відсторонення тимчасово виконуючим обов'язки директора КНП «Недригайлівська лікарня» Головченко Т.Ю., лікаря уролога (а.с. 23-24).

Рішення про відсторонення ОСОБА_1 на період проведення службового розслідування селищним головою мотивовано запобіганням продовженню можливої протизаконної діяльності на посаді директора КНП «Недригайлівська лікарня».

Ухвалюючи оскаржуване рішення та частково задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що відповідачами не доведено наявність законних підстав для відсторонення ОСОБА_1 від роботи, а тому оспорюване розпорядження в цій частині підлягає скасуванню.

Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції, так як вони відповідають вимогам закону та обставинам справи.

У відповідності до положень ч. 1 ст. 3, ст. 4 КЗпП України законодавство про працю регулює трудові відносини працівників усіх підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, виду діяльності і галузевої належності, а також осіб, які працюють за трудовим договором з фізичними особами.

Законодавство про працю складається з Кодексу законів про працю України та інших актів законодавства України, прийнятих відповідно до нього.

Конституційний Суд України у своєму рішенні від 09 липня 1998 року № 12-рп/09 дійшов висновку про те, що термін «законодавство», що вживається у частині третій статті 21 Кодексу законів про працю України, треба розуміти так, що ним охоплюються закони України, чинні міжнародні договори України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також постанови Верховної Ради України, укази Президента України, декрети і постанови Кабінету Міністрів України, прийняті в межах їх повноважень та відповідно до Конституції України і законів України.

Статтею 46 КЗпП України передбачено, що відсторонення працівників від роботи власником або уповноваженим ним органом допускається у разі: появи на роботі в нетверезому стані, у стані наркотичного або токсичного сп'яніння; відмови або ухилення від обов'язкових медичних оглядів, навчання, інструктажу і перевірки знань з охорони праці та протипожежної охорони; в інших випадках, передбачених законодавством.

Відсторонення працівника від роботи - це призупинення виконання ним своїх трудових обов'язків за рішенням уповноважених на це компетентних органів з підстав, передбачених законодавством, що, як правило, відбувається з одночасним призупиненням виплати йому заробітної плати.

При відстороненні трудові відносини працівника з роботодавцем не припиняються, тому тут не йдеться про звільнення з роботи. Однак при цьому працівник тимчасово не допускається до виконання своїх трудових обов'язків.

Відсторонення від роботи можливе лише у випадках, що передбачені законодавством. Про це оголошується наказом або розпорядженням керівника підприємства, установи чи організації, і про це працівник повинен бути повідомлений. Термін відсторонення встановлюється до усунення причин, що його зумовили. Працівник має право оскаржити наказ про відсторонення від роботи у встановленому законом порядку.

Разом із цим за змістом вищезазначеної статті 46 КЗпП України допускається відсторонення працівника або у випадках, перелічених у статті, або в інших випадках, які повинні бути також передбачені певним нормативно-правовим актом.

Згідно з підпунктом «а» пункту 2 частини першої статті 3 Закону України «По запобігання корупції» суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону, є особи, які для цілей цього Закону прирівнюються до осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування є посадові особи юридичних осіб публічного права, які не зазначені у пункті 1 частини першої цієї статті.

Відповідно до частини другої статті 81 ЦК України юридична особа публічного права створюється розпорядчим актом Президента України, органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13 червня 2000 року № 950 затверджено «Порядок проведення службового розслідування стосовно осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та осіб, які для цілей Закону України «Про запобігання корупції» прирівнюються до осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» (далі - Порядок).

Аналіз зазначених норм дає підстави дійти висновку про те, що відсторонення працівника допускається або у випадках, перелічених у статті 46 КЗпП України, або в інших випадках, які повинні бути також передбачені певним нормативним документом. Таким нормативним документом є Постанова Кабінету Міністрів України від 13 червня 2000 року № 950 затверджено «Порядок проведення службового розслідування стосовно осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та осіб, які для цілей Закону України «Про запобігання корупції» прирівнюються до осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування».

Пунктом 1 Порядку визначено, що відповідно до цього Порядку стосовно осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та осіб, які для цілей Закону України «Про запобігання корупції» (далі - Закон) прирівнюються до осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, може бути проведено службове розслідування:

у разі невиконання або неналежного виконання ними службових обов'язків, перевищення своїх повноважень, що призвело до людських жертв або заподіяло значну матеріальну чи моральну шкоду громадянинові, державі, підприємству, установі, організації чи об'єднанню громадян;

у разі недодержання посадовими особами місцевого самоврядування законодавства про службу в органах місцевого самоврядування, антикорупційного законодавства;

на вимогу особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, або особи, яка для цілей Закону прирівнюється до осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, з метою зняття безпідставних, на її думку, звинувачень або підозри;

з метою виявлення причин та умов, що призвели до вчинення корупційного або пов'язаного з корупцією правопорушення чи невиконання вимог Закону в інший спосіб, за поданням спеціально уповноваженого суб'єкта у сфері протидії корупції або приписом Національного агентства з питань запобігання корупції (далі - Національне агентство) за рішенням керівника органу, підприємства, установи, організації, в якому працює особа, стосовно якої пропонується проведення службового розслідування, а у разі його відсутності - особи, яка виконує його обов'язки (далі - керівник органу).

Вказаний перелік підстав проведення службового розслідування, який врегульований цим Порядком є вичерпним і розширеному тлумаченню не підлягає.

У той же час, як уже зазначалося, службове розслідування відносно ОСОБА_1 призначене за фактом можливого недодержання законодавства, зловживання службовим становищем та розтратою бюджетних коштів під час воєнного стану, що не відноситься до випадків проведення службового розслідування, проведення яких врегульовано вказаним Порядком.

Тобто, при виданні розпорядження про проведення службового розслідування та відстороненні ОСОБА_1 від посади на час проведення службового розслідування, голова Недригайлівської селищної ради безпідставно посилався на положення п. 4 Порядку.

Усупереч доводам апеляційної скарги, судом першої інстанції жодних висновків щодо відсутності у селищного голови повноважень прийняття рішення про проведення службового розслідування, а також щодо причин відсутності позивача на робочому місці в оскаржуваному рішенні наведено не було.

Таким чином, з огляду на те, що підстав, перелічених у статті 46 КЗпП України, або в інших випадках, які передбачені нормативно-правовим актом, зокрема і Порядком, для відсторонення ОСОБА_1 від роботи не було встановлено, а сам факт призначення службового розслідування відносно позивача не є безумовною підставою для його відсторонення від роботи, суд першої інстанції дійшов до обґрунтованого висновку про визнання незаконним та скасування розпорядження в цій частині.

Відповідно до ст. 375 ЦПК України апеляційнийсуд залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Перевіривши законність і обґрунтованість рішення місцевого суду в межах доводів та вимог апеляційної скарги, колегія суддів визнає, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, тому залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення суду - без змін.

Керуючись ст.ст. 259, 268, 367, 374, 375, 381-384 ЦПК України, апеляційний суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Недригайлівської селищної ради Роменського району Сумської області залишити без задоволення, рішення Недригайлівського району суду Сумської області від 20 травня 2022 року в оскаржуваній частині залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена у касаційному порядку безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складене 6 вересня 2022 року.

Головуючий - О. І. Собина

Судді: Т. А. Левченко

С. С. Ткачук